.

Tajemné obrazy v obilí: Co je za jejich vznikem, víme to?  

Novinky

Tajemné obrazy v obilí: Co je za jejich vznikem, víme to?  

Začaly nám letní prázdniny a s nimi výskyt záhadných kruhů v obilí. První se objevil u Boskovic! Víte, co se za těmito kruhy, obrazci různých tvarů a velikostí skrývá? Jak jejich původ vysvětlují vědci? Proč se stále pracuje s mnoha teoriemi, avšak žádná není prokazatelně potvrzená? Na otázky nám odpověděl Pavel Miškovský, mluvčí známého projektu Záře a bývalý šéfredaktor Ženy-in!

 

První letošní „agrosymbol“ se objevil v ještě zelené pšenici na poli u severního okraje Boskovic. Svými rozměry, zabírajícími šířku přes sedm traktorových kolejí patří k těm největším, které u nás byly objeveny. Pohled ze vzduchu odhaluje kruhový obrazec se stylisticky znázorněnou čtyřcípou hvězdicí. Agrosymbol se zdá být vskutku impozantní a přirozeně u lidí vzbuzuje otázku, jak toto mohlo vzniknout? (zdroj:projektzare.cz)

Víte, co se za těmito kruhy, obrazci různých tvarů a velikostí skrývá? Jak jejich původ vysvětlují vědci? Proč se stále pracuje s mnoha teoriemi, avšak žádná není prokazatelně potvrzená? Co na to odborníci, připouštějí, že je to činnost mimozemských civilizací?

Na to jsme se zeptali odborníka, se kterým se velmi dobře známe a rádi ho vidíme! Na otázky odpovídal Pavel Miškovský, bývalý šéfredaktor www.zena-in.cz , mluvčí známého projektu Záře www.projektzare.cz

cx cx

Boskovice. Zdroj foto: www.projektzare.cz

Od kdy se evidují tato záhadné obrazce?
Není to novodobý jev, jak by se mohlo zdát. Existuje např. rytina ze 17. století, na které ďábel kosí dokola pole s ječmenem.

Také z Česka máme zajímavé svědectví staré desítky let: „Mohlo mi být tak 10 let a bydleli jsme tenkrát na okraji Vyškova na Moravě. Děda byl bývalý zemědělec a často mne bral s sebou do polí, kam se chodil dívat, jak hospodaří noví majitelé (JZD). Jednou večer, už byla skoro tma, mi říká: „Vidíš jak to bliká nad polem, zítra tam bude polámané obilí.“ A doopravdy jsem nad polem, v malé výšce tak do dvou metrů, viděl něco, jako když srší jiskry. „Co to je ?“ zeptal jsem se. „Elektrika. Klasy se o sebe třou, a když je sucho tak se to nesvede do země, protože jsou suchá stébla. A když je toho moc a nad ránem začne vlhnout vzduch, tak se to vybije přes klasy do země. „ Druhý den ráno jsme se tam šli s dědou podívat a někde uprostřed lánu bylo kolo tak 10 m v průměru, jak odměřené kružítkem. Když jsem se zeptal, proč se to tak krásně vytvořilo, tak mi to děda vysvětlil po svém: „ Jak se ta elektrika vybíjí přes klasy, tak dostanou křeč a ohnou se. „Nikdy jsem to už neviděl, ale vždy si na dědovo selské vysvětlení vzpomenu....“

Jak si je lidé dříve vysvětlovali?
Přisuzovali je vílám tančícím v obilí, čarodějnicím letícím na koštěti přes pole a podobně. Kultura, společnost a víra se samozřejmě změnila a my je dnes nejčastěji přisuzujeme mimozemšťanům.

Nalézají se jen na polích, v určitých plodinách?
Nejčastěji se kruhy objevují v obilí, ale známe i obrazce v kukuřici, trávě, na sněhu či v ledu.

kruhy

Jak si jejich vznik vysvětlujete dnes?
Přikláníme se k tomu, že přes 90 procent obrazců je padělaných, tedy vyšlapaných lidmi. Je spousta skupin, které se k tomu veřejně přiznávají, točí videa, fotí se v poli ve velmi složitých formacích se špagáty a prkny. Bohužel je to i případ formace u Boskovic.

Obrazce, které považujeme za pravé, jsou většinou velmi jednoduché kruhy, spíše elipsy, často skryté uprostřed pole a objevené jen náhodou. Příčinu jejich vzniku bohužel zatím neznáme.

Jaká je nejšílenější teorie a naopak nejreálnější?
Asi bezkonkurenční nejšílenější teorií je ta, že obrazce vytvářejí pářící se ježci, kteří v tranzu pobíhají mezi klasy. Velmi reálná je naopak ta, že jde o nějaký přírodní jev – vzdušný vír, elektrostatický náboj a podobně, či dokonce kombinaci takových jevů. Bohužel takový náboj vydrží přinejlepším pár hodin a velmi špatně se měří – během té doby se do kruhu obvykle nikdo nedostane. Uvažuje se i o vlivu podloží, prehistorických staveb a podobně. Vše je ale otázka dalších pokusů, které v projektu Záře nyní chystáme.

Je to častý jev?
V 90. letech se v Česku objevovaly kruhy po desítkách, když zájem lidí opadl, jsou to nyní každé léto už jen jednotky. Za kolébku kruhů je ale oprávněně považována Velká Británie, kam jezdí každoročně za agrosymboly celé zájezdy.

Je s těmito obrazci pro tebe samotného spojena nějaká záhada?
Většinu ze záhad spojených s kruhy se nám podařilo vysvětlit. Kdysi jsme třeba měřili radioaktivitu v obrazcích, a pokud byla někde lehce zvýšená, byl to poprask. Je to samozřejmě nesmysl, protože přirozená radioaktivita v místě i čase kolísá a její drobné zvýšení nedokazuje vůbec nic. Ale obecně bych moc rád přišel na to, co se za fenoménem crop circles skrývá. Vysvětlení vzniku kruhů v obilí, které jednou musí přijít, však musí být reálné a nesmí používat nahrazení za jinou záhadu.

Pokud by naše čtenářky nějaké takové obrazce objevily, co by měly udělat?
My máme sice postupy vyhodnocování obrazců, různé metody testování odebraných vzorků a zkušenosti, ale to, co se nám poštěstí jen výjimečně, je příležitost dostat se na místo obrazce co nejdříve po jeho vzniku, než tam zničí všechny stopy a důkazy masa návštěvníků a zvědavců. Proto nás ideálně kontaktovat přes náš web.

kruhy

A pokud se rozhodnete obrazec prozkoumávat sami, postupujte podle stručného návodu a poté nás kontaktujte:

1. Zaznamenejte přesnou polohu obrazce včetně příjezdové cesty do jeho blízkosti.
2. Pořiďte podrobnou fotodokumentaci – zajímá nás celkový vzhled obrazce (pokud je možný z nějakého vyvýšeného místa), detaily středu obrazce, podrobné snímky okrajů obrazce, detaily stébel.
3. Změřte a zakreslete rozměry a orientaci ke světovým stranám.
4. Odeberte vzorky stébel – alespoň 10 kusů spodní části stébel (první dvě kolénka) z obrazce a 10 kusů z místa mimo obrazec. Pokud vezmete i další vzorky (např. klasů), je třeba vždy brát kontrolní vzorek i mimo obrazec.
5. Všímejte si těchto detailů: stopy v půdě (pod obilím) a ve středu kruhů, okraje obrazce (padají stébla z okrajů zpět do obrazce, nebo jsou vtlačeny mimo něj do okolního porostu?), různé směry položení stébel, jak se chovají jiné rostliny (plevel) v obrazci a další neobvyklé věci.

Co je projekt Záře

Projekt Záře je první celostátní akce, zaměřená na zaznamenávání a vyhodnocování poznatků o UFO. Vznik projektu byl inspirován snahou o získání věrohodných a ověřitelných informací o UFO fenoménu, neboť všeobecná znalost o tomto jevu je u nás dosud velmi povrchní a ovlivněná jak bývalou propagandou v naší zemi na straně jedné, tak neseriózními informacemi na straně druhé. Spolu s informacemi o UFO se začaly v projektu shromažďovat i informace o dalších anomálních jevech (jako např. kruhy v obilí, fenomén spontánního hoření osob, či pády neobvyklých substancí na zem), začal se projekt Záře systematicky zabývat i těmito otazníky.

Více na: www.projektzare.cz

 

   
04.07.2014 - Redakční novinky - autor: (red)

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [33] Rikina [*]

  gerda — #32 No, právě že blbí nejsou, tak se nevměšujou, my se taky nevměšujeme do konfliktů mezi hmyzem v trávě... dokonce jsou mimo náš horizont událostí. Stejně tak my můžeme být mimo zorné pole pro něco, co ani nemusíme rozpoznat, že to je cizí inteligentní entita. Sml80 Pak by nás cosi mohlo zničit jen tak mimochodem, aniž by si všimlo. Například. Pokud by měl Däniken pravdu, že jsme byli "vypěstováni" genetickými manipulacemi, tak se nabízí otázka, proč. Proč to dělají lidi? Obvykle proto, aby získali něco lepšího k jídlu. Upravená kukuřice, rýže, šlechtění drůbeže, dobytka... to není hezká perspektiva, že jednou někdo přiletí, rozhlídne se a řekne "prima, je čas na sklizeň"...Sml57

  superkarma: 0 07.07.2014, 07:15:39
 2. avatar
  [32] gerda [*]

  Rikina — #31 já si pořád myslím, že pokud opravdu existuje vyspělá mimozemská civilizace, která nás odněkud pozoruje, pak ji ANI NENAPADNE, aby tady přistávala a vměšovala se do našich neustálých sporů a válek. Zatím vlastně žádný film není o tom, jak létající talíř nějakou chybu dosedne na bojiště a ufoni schytají palbu jen co vylezou z talíře a narovnají tykadélka.To by museli být blbí, a to snad nejsouSml52

  1. na komentář reaguje Rikina — #33
  superkarma: 0 07.07.2014, 06:22:40
 3. [31] Rikina [*]

  Do třetice - jestli mimozemšťani tady byli, a jestli si to pamatujou, trefí sem, a není jim to líto z ekonomického hlediska tu štrapác opakovat, tak je nejvyšší čas chystat se na "star wars", a nebude to taková selanka, jako ty Lucasovy. Sml80 Spíš bych si tipla na Wellsovu Válku světů. Sml15

  1. na komentář reaguje gerda — #32
  superkarma: 0 06.07.2014, 20:15:24

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Rikina [*]

  Osobně si myslím, že historie opravdu vypadala trošku jinak, než nás učili ve škole - a s tou Velkou pyramidou v Egyptě to taky mohlo bejt jinak. Sml80 Ale úplně všechno teda Dänikenovi nevěřím, neházela bych všechno na mimozemšťany, a co jsem tak viděla seriál Vetřelci dávnověku, tak u některých dílů jsem se musela smát nahlas. Sml57 Ale jedno se jim upřít nedá - kladou nepříjemné otázky a jsou ochotní postavit člověka i před dost absurdní možnosti. Bez ohledu na to, že se jim směje. To hodnotím jako pozitivní. Sml67 A je s nima legrace, což se např. o spolku Sisyfos moc tvrdit nedá.

  superkarma: 0 06.07.2014, 20:11:10
 2. [29] Rikina [*]

  gerda — #28 Sml22 pravěký alfa samec, možná Herkules, nebo něco podobného, veliký chlap s kyjem, možná lví kůží přes ruku, a ztopořeným penisem. Dodneška ho obnovují, aby jim nezarůstal trávou. Je to příhodná turistická atrakce Sml57 taky bych se jela kouknout. Víc toho tam mají, koně a jiné... leckde se takové věci najdou. Ale to bych řekla, že s kruhy v obilí ani nesouvisí. Z obrazců v obilí byl zejména povedený ten mimozemšťan, co držel CDčko s binárním kódem, a pak ten vzkaz z vesmíru - odpověď na náš odeslaný. To dává prostor ke krásným konspiračním teoriím...

  superkarma: 0 06.07.2014, 20:04:04
 3. avatar
  [28] gerda [*]

  Rikina — #27 ono to není jenom v Peru, myslím, že i v Anglii cosi mají - nechce se mi to googlit, ale napadá mi Velký Sprosťák.

  1. na komentář reaguje Rikina — #29
  superkarma: 0 06.07.2014, 18:52:44
 4. [27] Rikina [*]

  gerda — #26 Z poměrně malé výšky. Co jsem se dočetla, stačí pár metrů, není třeba z oběžné dráhy. Sml80 A přesnost, ta je taky pochybná, spoustu toho vzalo za své. Postavili přes to dálnici, plno lidí je "originálních" a vyrobilo tam své vlastní geoglyfy z doby ryze moderní, něco rozvrtali sami archeologové, než si nějakých linií vůbec všimli, a něco si zlikvidovali sami domorodci, když pochopili, že se dají prodat mumie předků, zbytky keramiky a vůbec věci, co se tam léta válely na poušti, než přišel bílý muž a začal nad tím skákat nadšením. Což je bohužel průvodní jev všude na světě - jak domorodci pochopí, že za staré věci po předcích můžou něco dostat, začnou je houfně rabovat a prodávat, a když je toho málo, ruče vyrobí další. Dneska se horko těžko dává dohromady, jak to vlastně celé mohlo kdysi vypadat. Däniken to myslel dobře, ale zrovna s planinou Nazca se patrně seknul velice. Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #28
  superkarma: 0 06.07.2014, 18:10:46
 5. avatar
  [26] gerda [*]

  Rikina — #25 no jo - vyrýt, to by určitě zvládli, ale ta přesnost, ta přesnost...viditelná jenom z výšky.Sml80

  1. na komentář reaguje Rikina — #27
  superkarma: 0 06.07.2014, 17:57:19
 6. [25] Rikina [*]

  gerda — #20 Zrovna ty geoglyfy bych místním domorodcům věřila, to není nemožné udělat prostředky, které měli k dispozici. To nemuseli kreslit mimozemšťané laserem nebo čím. Sml80 Otázka je, proč to dělali. Nějak nevěřím tomu vysvětlení, že po těch čarách pak chodili a do zblbnutí opakovali mantry přivolávající boha deště.

  1. na komentář reaguje gerda — #26
  superkarma: 0 06.07.2014, 12:49:07
 7. [24] Rikina [*]

  Pentlička — #23 Mohly by to dělat mimozemské děti. Ony i děti pozemské rády kreslí klacíkem do písku či prachu nebo bláta všelijaké obrazce, a co my víme, jak to berou třeba mravenci, když na takový obrazec přijdou... Sml57

  superkarma: 1 06.07.2014, 12:46:36
 8. avatar
  [23] Pentlička [*]

  gerda — #20 Taky jsem ho v mládí (raném) hltala. A což teprv Ludvík Souček a Tušení stínu a Tušení souvislostí!

  Ale mám silné obavy, že prioritou mimozemšťanů, poud by se na naší Zemi objevili, by asi těžko bylo dělat obrazce v obilí, pokud by nebyli těžce mentálně retardovaní.

  1. na komentář reaguje Rikina — #24
  superkarma: 0 05.07.2014, 22:05:28
 9. avatar
  [22] gerda [*]

  Alka1 — #21 paráda!Sml52 Paranormální úkazy. Něco konkrétního se stane, ale nikdo neví, čím to je.Sml30 Natož aby se našel viník. Sml57Pak aby člověk nevěřil na nadpřirozené síly! O to pěknější pocity pak může cílevědomý občan mít, jestliže pomalu a důsledně shromažďuje důkazy, svědky, a v příhodný čas s tím vyjde na světlo. Teda v románu. U nás je Chobotnice tak gigantická, že nikoho ani nenapadne přiblížit se k jejím chapadlům.

  superkarma: 0 05.07.2014, 19:01:02
 10. avatar
  [21] Alka1 [*]

  Hele, že nekecám...Sml30 Sml32

  TRESTNÍ OZNÁMENÍ ODLOŽENO

  VYŠŠÍ MOC V BOSKOVICÍCH

  1. na komentář reaguje gerda — #22
  superkarma: 0 05.07.2014, 18:09:37
 11. avatar
  [20] gerda [*]

  já bych byla moc ráda, kdyby se mohl dokázat zásah mimozemských civilizací - jéje!Sml36 Jenže zatím nikdo pádný důkaz nepodalSml80. Viz podivné obrazce - geoglyfy -  v oblasti NazcaSml67. Viditelné jenom z výšky. Jak to ti Peruánci dělali? A dělali to vůbec oni, nebo někdo jiný?? Přece to tam nedělali kvůli turistickému ruchu...Vyrůstala jsem na Dännikenovi a tenkrát jsem hltala každé jeho slovo. Později se našli pochybovači a ti mi všecko zkazili...Sml15

  1. na komentář reaguje Pentlička — #23
  2. na komentář reaguje Rikina — #25
  superkarma: 1 05.07.2014, 14:10:00
 12. avatar
  [19] samecka [*]

  Alka1 — #16 Sml52Sml67

  superkarma: 0 05.07.2014, 13:06:38
 13. [18] Klára Křížová [*]

  Alka1 — #16 to snad ne!

  superkarma: 0 05.07.2014, 10:36:31
 14. avatar
  [17] peetrax [*]

  Alka1 — #16 Sml30

  superkarma: 0 05.07.2014, 10:01:54
 15. avatar
  [16] Alka1 [*]

  Z Boskovic tady máte i VIDEO pořízené pomocí kvadrokoptéry Phantom DJI z výšky asi 60 metrů.

  Jinak u nás obrazec způsobila asi opravdu vyšší moc, v Boskovicích má už na svědomí nepodařenou opravu koupaliště a zhatila i výstavbu nové sportovní haly. V prvním případě to tvrdili i na radnici, takže to bude určitě pravda...

  1. na komentář reaguje peetrax — #17
  2. na komentář reaguje Klára Křížová — #18
  3. na komentář reaguje samecka — #19
  superkarma: 0 04.07.2014, 20:17:40
 16. avatar
  [15] hubajda [*]

  kobližka — #11 to aj ja

  superkarma: 0 04.07.2014, 16:26:14
 17. avatar
  [14] marianaant [*]

  Je to moc zajímavé, ale určitě je škoda toho obilí, protože když někam jedu tak vidím, co udělá příroda a co toho zničí a když se k tomu ještě přidá člověk tak to stojí za to.Sml31

  superkarma: 1 04.07.2014, 16:09:15
 18. avatar
  [13] vodfon, kolie [*]

  zajímavé

  superkarma: 0 04.07.2014, 14:36:55
 19. [12] Klára Křížová [*]

  kobližka — #11 mě se líbí ta teorie na kterou poukazuje Pavel, že obrazce vytvářejí pářící se ježci :) Sml52

  superkarma: 0 04.07.2014, 14:04:34
 20. avatar
  [11] kobližka [*]

  Je to úžasný a ta trocha tajemna je zajímavá.Jen bych chtěla vědět,co se za tím skrývá.

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #12
  2. na komentář reaguje hubajda — #15
  superkarma: 0 04.07.2014, 14:01:15
 21. [10] setury [*]

  je to záhada Sml22

  http://www.exopolitika.cz/news/kruhy-v-obili-ve-tvaru-cipu-2-nazory-/

  superkarma: 0 04.07.2014, 13:21:10
 22. [9] Zuza70 [*]

  Tvary jsou nádherné.

  superkarma: 0 04.07.2014, 13:20:29
 23. avatar
  [8] vopis [*]

  každopádně hodně zajímavé Sml22

  superkarma: 0 04.07.2014, 12:40:23
 24. [7] Rikina [*]

  A jak ti padělatelé dělají ty obrazce na sněhu a v ledu? Sml80 To asi nebude prknem a provázkem... ono i v té kukuřici by to byl s pouhým prknem a provázkem dost problém. No ale já ještě nikdy žádný obrazec osobně neviděla, tak neznám ty detaily. Na fotkách vypadají krásně, zvlášť ty velké a složité, mně se to líbí. Sml57

  superkarma: 1 04.07.2014, 12:34:26
 25. avatar
  [6] Věrulinka [*]

  gerda — #3 asi nedá, ale musejí být pěkně naštvaní, ani se nedivím Sml15

  superkarma: 0 04.07.2014, 12:03:35
 26. [5] KJ [*]

  jéé tento nejnovější je u nás v Boskovicích

  superkarma: 1 04.07.2014, 11:57:47
 27. avatar
  [4] helikoptera [*]

  gerda — #3 přesně tak, pěkné, ale na druhou stranu zppůsobeno spousty škody... Myslím, že pojistit by to bylo těžké nebo hodně drahé vzhledem k celkem "jednoduchému" způsobu zneužívání...

  superkarma: 0 04.07.2014, 11:33:05
 28. avatar
  [3] gerda [*]

  Na jedné straně moc pěkné a přesné, na straně druhé vandalství. Být majitelem pole, asi by mě to dost štvalo. Dá se proti tomu nějak pojistit?? Jako třeba proti kroupám.Sml80

  1. na komentář reaguje helikoptera — #4
  2. na komentář reaguje Věrulinka — #6
  superkarma: 1 04.07.2014, 11:26:57
 29. avatar
  [2] Ivásek [*]

  připomíná mi symbol NATO Sml54

  superkarma: 2 04.07.2014, 11:24:30
 30. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml16nádherný útvar - smekám před tím, kdo ho "vyrobil" - majitel pole už asi moc nadšený není....

  superkarma: 2 04.07.2014, 11:19:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme