Magie

Tajemné Čertovo jezero

Bojíte se rádi? Pak navštivte Čertovo jezero na Šumavě. Společně s Černým jezerem patří mezi nejzajímavější, a také nejtajuplnější šumavská jezera. Pokud sem přijdete ve správnou dobu a za správného počasí, bude vám běhat mráz po zádech.

A nebo se vám zjeví čert, podle kterého dostalo Čertovo jezero jméno.

jezero

Poslechněte si pověst (pohádku)

certV dávných dobách bylo Čertovo jezero malinkým jezírkem, u kterého hlídkovali čerti v naději, že se jim podaří odnést někoho do pekla. Jeden takový čert měl službu právě ve chvíli, kdy tudy kráčela mladá, pěkná dívka, a jak tak šumavské holky bývají, i statečná a nebojácná. Čertu se líbila a chtěl ji stáhnout do pekla. Dívka se však začala bránit a čerta přeprala. Pokusila se ho svázat, ale provaz byl krátký, a tak sebrala velký kámen, zachytila ho do smyčky a druhý konec přivázala čertu na ocas. Pak do pekelníka prudce vrazila, a ten se poroučel do vody, kde se utopil. Časem se celá prohlubenina ještě více naplnila vodou a dostala jméno Čertovo jezero.

Tolik lidová pověst o původu jména jezera.

Pověsti však pokračují

Praví se, že od těch dob se z jezera vynořují prapodivné postavy. Představte si všude kolem sebe temné lesy, z hladiny stoupá jen tajemná mlha a z vody vyčuhují rozeklané stíny zkamenělých kořenů stromů. Existují tu prý tajemné víry, které stahují do hlubiny nejen plavce, ale i celé loďky s několika lidmi najednou. Jezero své oběti nikdy nevydá a ty zůstávají na dně v nezměněné podobě.

Temná pověst obou šumavských jezer – Čertova i Černého, dosáhla během času mezinárodního věhlasu. Například v knize Jitro kouzelníků, která se zabývá záhadami, líčí autoři příběh potápěče, který se v roce 1957 vydal pod hladinu hledat tělo utonulého studenta. Při svém hledání spatřil prý pod hladinou bledé postavy v německých uniformách wehrmachtu.

Působnost temných sil a bledých vojáků? I kdyby nepocházeli z oblasti nadpřirozena, mnozí lidi, kteří se zapletli s těmi živými, by určitě raději dali přednost těm mrtvým.  

Buď jak buď

Historie tajemství šumavských jezer má několik začátků, je těžké v té změti záhad vybrat ten pravý.

Černé a Čertovo jezero leželo daleko od hranic vojenského prostoru v pohraničním pásmu. Tehdejší běžný československý smrtelník mohl toto území spatřit tak nanejvýš ve filmech o západních diverzantech, ale v roce 1964 bylo Čertovo a Černé jezero zpřístupněno a lidé ho mohli obdivovat i bez propustek.

Zkuste se do těchto tajemných míst vypravit také. Nejlépe v mlze, jako v Králi Šumavy. Ale to už je zase jiná pohádka.

jezero

Zdroj: J. Doležalová, Tajemné stezky kouzelnou Šumavou, Regia 2004 a wikipedia

Čtěte také:

   
10.08.2011 - Záhady současnosti - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [3] rendac [*]

  tam jsem ještě nebyla

  superkarma: 0 24.11.2012, 16:53:40
 2. [2] FAXÍK [*]

  je tam krásně Sml59, bydlela jsem poblíž jezera

  superkarma: 0 26.07.2012, 15:01:14
 3. [1] Danulka K. [*]

  Jako mladá jsem se často jezdila s rodiči, chystám se tam vzít i vnuka, je zde nádherně!

  superkarma: 0 09.02.2012, 09:17:28

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme