Zdraví

Tajemná nemoc: Endometrióza

bolest

Je to skryté a stále trochu tajemné onemocnění. O jeho příčinách se odborníci stále dohadují. Někdy nedělá téměř žádné potíže, jindy svou nositelku doslova sužuje.

Endometrióza je relativně časté onemocnění

Postihuje 5–7 % žen zpravidla mezi 30 a 40 lety, není však výjimkou ani u mladších a starších žen. Jde o atopické (na nesprávném místě) uložení děložní sliznice mimo děložní dutinu. Okrsky sliznice mohou být v blízkosti vaječníků, přímo na vaječnících, na vazech „podpírajících“ dělohu, střevech a jejich úponech ke stěně břišní dutiny, na vejcovodech, v močovém měchýři, ve svalovině dělohy, zkrátka kdekoli v břišní dutině, a dokonce mohou být i na zevním genitálu.

Ať je sliznice uložena kdekoli, prodělává v důsledku hormonálních změn v průběhu menstruačního cyklu stejné změny jako ta uložená uvnitř dělohy. To znamená, že roste (proliferační fáze), zraje (transformační fáze) a posléze se odlučuje s průvodným krvácením (menstruace), což je provázeno bolestí, nevolností.

Choroba tajemná

Příčiny se zkoumají již staletí, přesto se stále zatím neví, proč u některých žen endometrióza vzniká, a u jiných nikoli. První prokázaný vědecký pokus o vysvětlení příčin endometriózy pochází podle literatury z roku 1919, kdy se vědci domnívali, že vzniká drážděním tzv. celomové („univerzální“) výstelky v břišní dutině. Nyní ale převládá názor, že ono dráždění je důsledkem endometriózy, nikoli její příčinou.

Teorií vzniku je doposud několik, ale pravděpodobně půjde o kombinaci vrozených dispozic (má-li jedno dvojče endometriózu, v 80 % ji má i druhé), imunitních poruch a hormonálních vlivů. Pro vznik endometriózy je nutná přítomnost menstruace. Při ní krev s odlučující se sliznicí odtéká pochvou z dělohy, ale částečně také vejcovody do dutiny břišní. Normálně jsou slizniční buňky zlikvidovány, ale u části žen se „usadí“ – implantují, množí se a rostou, až vytvoří různě velké okrsky více či méně typické děložní sliznice.

Choroba bolestivá

K lékaři většinou přivede pacientky bolest, která se cyklicky opakuje v souvislosti s menstruačním cyklem. Mohou se vyskytnout i bolesti při sexuálním styku. Bolest závisí na lokalizaci, velikosti a „aktivitě“ ložisek endometriózy. Bolest se objevuje jako reakce na krvácení do břišní dutiny i na vznik látek – hormonální povahy – které sliznice produkuje. V důsledku opakovaného dráždění vznikají tzv. srůsty blan, původně fungují jako hladká břišní výstelka, která spolu s břišní tekutinou (je jí velmi malé množství) umožňuje hladké a bezbolestné „klouzání“ jednotlivých orgánů po sobě. V důsledku dráždění endometriózou však vzniknou ztluštělé pruhy, které omezují pohyblivost orgánů, zaškrcují nervy a cévy, což je provázeno bolestí. Srůsty – pokud zaškrcují vejcovody, nebo obklopují-li vaječníky – mohou být příčinou neplodnosti. Při endometrióze často dochází ke vzniku cyst ve vaječnících.

Choroba neplodnosti

Asi 50 % neplodných žen má endometriózu a 50 % žen s endometriózou je neplodných. Příčinou mohou být již uvedené srůsty, endometrióza však ovlivňuje i činnost vaječníků, brání uvolnění vajíčka z tzv. folikulu, a tak nedochází k ovulaci. Je příčinou vzniku cyst ve vaječnících. Zajisté se na neplodnosti podílejí i hormonální změny, které endometriózu někdy provázejí.

Diagnóza a léčba

Pro zkušeného gynekologa je diagnostickým vodítkem silná, častá, dlouhá a bolestivá menstruace, která přetrvává měsíce až roky. Diagnózu však potvrdí až laparoskopické vyšetření (zavedenou sondou do břišní dutiny), při níž gynekolog vidí ložiska endometriózy. Laparoskopie se v tom okamžiku může stát i léčebným výkonem, protože laparoskopicky lze mnohá ložiska odstranit.

V případě, že nelze endometriózu odstranit chirurgicky (laparoskopicky), k „doléčení“ je možné použít hormonální terapii. Její úspěšnost je vysoká (až 95 %), ale až u poloviny pacientek se do roka objeví endometrióza znovu. Záleží jak na velikosti nálezu, tak na umístění. Gynekolog může nasadit přípravek hormonální antikoncepce (obsahující dienogest), nebo navodit tzv. umělý přechod. Součástí léčby je i tlumení bolesti a dalších průvodních příznaků (například depresí, poruch spánku).

Terapie neplodnosti u endometriózy

 • Hormonální léčba se používá i v tomto případě. Je však náročná na trpělivost, vyžaduje čas, oddaluje možnost otěhotnění.
 • Chirurgická léčba – spočívá v odstranění ložisek endometriózy nebo uvolnění srůstu, které brání pohybu a průchodnosti vejcovodů. U velikých vaječníkových cyst, které bývají příčinou neplodnosti, je taktéž nutné jejich chirurgické odstranění.
 • Asistovaná reprodukce – pomůže i ženám, u nichž je příčinou neplodnosti endometrióza.

Zdroj: www.hledamzdravi.cz

Setkaly jste se s touto nemocí? Pokud nemůžete otěhotnět, patříte do skupiny žen, které kvůli endometrióze nemohou otěhotnět?

   
09.06.2009 - Nemoci - autor: (red)

Komentáře:

 1. [11] svetlana [*]

  ano, ale už jsem po operaci

  superkarma: 0 27.06.2009, 22:01:32
 2. [10] Bubuhlubla [*]

  naštěstí ji neznám,zato mám jinou,hnusnou.Jmenuje se Recklinghausenova neurofibromatosa.Znáte ji někdo?Chtěla bych poznat někoho se stejným problémem.

  superkarma: 0 21.06.2009, 23:20:30
 3. avatar
  [9] femme [*]

  čiperka — #8 tvoje věc Sml80 ale fakt nevíš, o co přicházíš Sml67Sml37

  superkarma: 0 15.06.2009, 10:02:25
 4. avatar
  [8] čiperka [*]

  femme — #6 no vidíš, a já jí zase nechci dátSml38, i když mně to gynekolog kvůli myomu (a silnému krvácení) doporučuje...S dělohou chci umřítSml30...

  1. na komentář reaguje femme — #9
  superkarma: 0 12.06.2009, 06:35:53
 5. avatar
  [7] Myškomedvídek [*]

  nikdy jsem o této nemoci nesyšelaSml80Sml75

  superkarma: 0 09.06.2009, 22:58:31
 6. avatar
  [6] femme [*]

  tato nemoc není opravdu nic moc Sml23 ale díky ní jsem přišla o dělohu, takže jsem spokojená Sml26

  1. na komentář reaguje čiperka — #8
  superkarma: 0 09.06.2009, 14:34:07
 7. avatar
  [5] Athenais [*]

  qvak — #4 Vlastně nijak, ono to ani moc nejde. Mám za sebou operace, ale stejně se to pořád vrací.

  superkarma: 0 09.06.2009, 10:43:06
 8. [4] qvak [*]

  Athenais — #3 Jak to léčíš?

  1. na komentář reaguje Athenais — #5
  superkarma: 0 09.06.2009, 10:13:21
 9. avatar
  [3] Athenais [*]

  Setkala, bohužel osobně Sml15

  1. na komentář reaguje qvak — #4
  superkarma: 0 09.06.2009, 09:35:39
 10. [2] Jasmína [*]

  V nemocnici se mnou ležela paní, byla na diagnostické laparoskopii, nemohla otěhotnět. A pak jí doktor řekl, že má endometriózu a že to bude velmi složité otěhotnět.

  superkarma: 0 09.06.2009, 09:19:11
 11. [1] Nyoghta [*]

  "díky endometrióze nemohou otěhotnět" - já bych jí teda neděkovala. V češtině máme pro tyhle případy slovo "kvůli". 

  O endometrióze jsem slyšela, je to hnus. Já bych všechny ty nemoci zakázala. :)

  superkarma: 0 09.06.2009, 01:28:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme