Pokud ve světě existuje něco jako moderní poutní místo, pak je to francouzská obec Taizé. Společenství křesťanů, které zde žije, čítá okolo stovky lidí. Každý rok sem přichází tisíce návštěvníků z celého světa...

kostel

Když se moje kamarádka Jana vrátila z cesty do Francie, nadšeně mi vyprávěla o návštěvě Taizé. Přiznám se, že jsem zprvu vůbec netušil, o co se jedná. Legenda a síla tohoto místa je ale neuvěřitelná a nadšení v Janiných očích bylo nezměrné - ostatně dokumentují i to fotky u tohoto článku, které v Taizé Jana pořídila.

vitrazvitraz

vitrazvitraz

Co je v Taizé tak zvláštního?

Taizé bývala malá víska, do které dnes míří celoročně kroky tisíce křesťanů napříč církvemi (je jedno, zda jste katolík, pravoslavný či třeba husita), každý zde najde lidi, se kterými má společnou řeč. Ale abych mohl uspokojivě odpovědět na otázku co je v Taizé tak zvláštního, musím vás nejprve zasvětit trochu do historie.

zvony

V roce 1940 přišel do Francie tehdy pětadvacetiletý švýcarský katolík - bratr Rodger Schutz. Prodělal zde tuberkulózu a v nemoci dospěl k povolání, založit komunitu. Na počátku druhé světové války zakoupil v Taizé (které leželo nedaleko demilitarizační zóny) několik domů a rozhodl se, komunita bude pomáhat uprchlíkům. To se také stalo, ale protože komunita kolem bratra Rodgera a jeho sestry Geneviève byla v roce 1942 odhalena, museli se přestěhovat na čas do Ženevy. Do Taizé se mniši vrátili až v roce 1944.

Geneviève se vrátila až o rok později, kdy ji o to bratr požádal. Mniši se totiž nemohli plně starat o sirotky, které se rozhodli opatrovat. Komunita se rozšiřovala a v roce 1949 se 7 mnichů zavázalo sliby ke společnému životu ve velké prostotě a celibátu. V zimě 1952 až 1953 sepsal bratr Roger „Pravidla Taizé“.

hlavni modlitebna

Na místě se tedy nestal žádný zázrak, ani žádné zjevení, žil zde však muž, jehož osobnost i sedm let po jeho násilné smrti (bratr Roger byl zabit ve věku 90 let během večerní modlitby dne 16. srpna 2005), vtiskla Taizé cosi jedinečného.

Jak se žije v Taizé dnes?

Komunitu Taizé dnes tvoří víc než sto bratří pocházejících z asi třiceti různých národů. Pozoruhodné je, že nejde jen o katolíky, ale i o různá protestantská vyznání. Už tedy svou existencí je komunita Taizé v křesťanském světě něčím zcela ojedinělým, „podobenstvím společenství, které chce, aby jeho život byl znamením smíření mezi rozdělenými křesťany a odloučenými národy.“

naval v predsali pri bohosluzbe

Bratři z Taizé pořádají i misie, ale mnohem zajímavější je, že Taizé působí jako magnet na mladé křesťany. Ti se sem jako novodobí poutníci sjíždějí ze všech světadílů na pravidelná týdenní setkání.

stanovani

Kam dál?

Reklama