Bulvár

Tahle země není pro starý?

„On si každé blbec myslí, že tu zůstane na vzorek, ale všichni tam musej,“ říkávala moje babička, když ji naštval nějaký arogantní hulvát. Jako dítě jsem to moc nechápala, ale když kolem sebe teď občas vidím ty ředitele zeměkoule, kteří si evidentně myslí, že zřejmě nikdy nebudu staří a nemohoucí, tak už jejím slovům rozumím…

Pro titulek dnešního článku jsem si vypůjčila název jednoho známého filmu, protože tato věta se mi vždy vybaví, když ve svém okolí zaslechnu, jak se u nás zachází se starými lidmi, chcete-li se seniory, jak se teď říká.

 • Můžeme proti tomu nějak bojovat, nebo se smířit s pouhým přihlížením s neblahou vidinou toho, že se jednou ocitneme na jejich místě? Někdy stačí se jen někoho zastat, ohradit se, ale v mnoha případech je každá rada drahá.

Dnes záměrně vybíráme příběhy, v kterých nejde o život, ale měly by nám připomenout, jaké věci se kolem nás dějí, ať je vidíme, či nikoliv.

paní

Silvie (25) o svém dědečkovi

Děda celý život pracoval. Podílel se na řadě významných staveb a svou práci odváděl dobře. Samozřejmě, za to se nedávají metály – a ani je nikdo na jeho místě nečeká, ale asi dost zamrzí, že nyní se s ním zachází jako s nějakým kusem hadru. A co hůř, že se tak děje ve zdravotnictví – a ještě v soukromém sektoru, kde by člověk očekával službu na úrovni, když si ji zaplatí.

Někdy před rokem si děda nechal udělat zubní protézu. Co vám budu povídat, není to laciná věc. Ale na zubech se moc šetřit nedá. Pokud nechcete zůstat na tekuté stravě, zuby potřebujete. Jenže se něco nepovedlo. Děda si nestěžoval a dlouho před rodinou tajil, že na zuby nemůže vlastně dokousnout. Všimla jsem si toho až při jeho návštěvě, kdy odmítal své oblíbené lahůdky s odůvodnění, že by je nerozkousal.

Prohlídla jsem si zuby a zjistila, že vůbec nemůže na většinu skousnout. Po náročném „výslechu“ jsem se nakonec dozvěděla, že mu protéza vůbec nesedí. A že lékař, kterému zaplatil šestnáct tisíc, po něm chce další peníze s tím, že to ZKUSÍ opravit. Dokonce mám pocit, že mu děda už něco dal, ale zase se to nepovedlo…. tak snad příště?

Zajímalo by mě, zda by si tento lékař troufnul stejné jednání k nějakému mladému manažerovi. Nechci kritizovat zdravotnictví jak celek, ale tohle je přesně ukázka toho, jak by to nemělo vypadat.

Zora (40 let)

Nedávno jsme s mou starší sestrou vyvedly naši mamku na procházku po Praze, včetně oblíbeného trhu, jenž se koná na Náplavce. Držely jsme se stranou hlavní tlačenice a kochaly se příjemnou atmosférou. Mámě bude osmdesát, hůř chodí a byla nadšená z toho, že se zase může pomalu procházet po břehu milované Vltavy a ochutnávat jídlo, které tam prodávají.

Evidentně se však procházela opravdu hodně pomalu a zřejmě i takřka neviditelně, protože v momentě, kdy jsme se sestrou zrovna opodál hledaly peníze na zaplacení občerstvení, prošel agresivním stylem kolem mámy statný třicátník s fotoaparátem a dost neomaleně ji bokem odstrčil, aby nemusel uhnout ze své PŘÍMÉ dráhy.

Než jsme stihly zareagovat, ztratil se v davu opodál. Nešlo o žádnou zásadní věc, nikomu se nic nestalo, ale nálada byla pokažená. Nevím, jak to vnímala mamka, ta to přešla s plachým úsměvem a mávnutím rukou, ale my jsme se sestrou pěkně zuřily. Člověka zamrzí, jak osobní nadutost změní jako mávnutím čarovného proutku kouzelné dopoledne mezi víceméně vlídnými lidmi na ponuré myšlenky.

Co se takovému člověku asi honí hlavou?

Přečtěte si také:

   
19.10.2015 - Společnost - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [28] Davidek [*]

  webkit-fake-url://23a065a4-1100-4f9c-a5a...Duchodci na Kube Sml52

  superkarma: 0 27.10.2015, 07:54:03
 2. avatar
  [27] peetrax [*]

  MaVy — #26 ano, s tím souhlasím. My už se dokážeme na "novou dobu" adaptovat, většina lidí, co žila produktivní život za socialismu z toho musí být vedle. Jen co změn se za jejich středního věku a dále událo... ale je to o přístupu každého soudruha a také, jakými lidmi se obklopuje.

  superkarma: 0 23.10.2015, 20:26:05
 3. [26] MaVy [*]

  peetrax — #24ono to bude zase jen o člověku, čím pozitivnější přístup k životu máme, tím je nám lépe Sml16 ať žijeme jakkoli a kdekoli

  hlavně neházet flintu do žita Sml67

  1. na komentář reaguje peetrax — #27
  superkarma: 0 22.10.2015, 21:05:01
 4. avatar
  [25] Mickey Mouse [*]

  gerda — #18 Všude se pracuje tvrdě. V kapitalismu tvrději než za socíku. Takže důchodci by měli být víc sedření. Jenže skutečný důvod je, že na západě jsou lidé zvyklí se o sebe starat, udržovat se v kondici, postarat se o sebe.

  Český důchodce je zvyklý chovat se jak malé děcko - jen kňourá a vymáhá, aby se o něj postaralo okolí. A když si nevymůže všechno co chce, je zahořklý a zlý na všechny.

  Je to hodně o vlastním sebevědomí a spokojenosti s tím, co člověk v životě dokázal. Zdejší důchodci si sami sebe neváží, proto vyštěkávají a útočí na každého.

  superkarma: 1 21.10.2015, 10:09:32
 5. avatar
  [24] peetrax [*]

  MaVy — #23 Sml80

  1. na komentář reaguje MaVy — #26
  superkarma: 0 20.10.2015, 18:11:09
 6. [23] MaVy [*]

  Dudlajlama — #22 jasně, jde prostě o člověka a jeho přístup k životu , to v jakém žijí státním uspořádání na to nemá vliv, takže házet na komunistickou dobu u nás to, že jsou starší lidi otrávení je dost přitažené za vlasy Sml24jak nadhodila peetrax

  1. na komentář reaguje peetrax — #24
  superkarma: 0 20.10.2015, 08:42:59
 7. avatar
  [22] Dudlajlama [*]

  MaVy — #21Duchodci na Kube jsou v pohoSml16. Nepotrbuji toho k zivotu moc a z vecneho slunicka maji dobrou naladu. Ovsem nevidela jsem moc oblasti mimo turisticke zony, tedy ty odlehle a skutecne autenticke.

  1. na komentář reaguje MaVy — #23
  superkarma: 0 19.10.2015, 20:45:11
 8. [21] MaVy [*]

  peetrax — #19 to je nesmysl Sml23, i tady je spousta fajn starých lidí a žili v socialismu a jsou normální Sml24, to jako chceš říct, že jinde nemají protivné důchodce ? pane jo? jak asi teda vypadají lidi na Kubě? a co důchodci v KLDR?

  1. na komentář reaguje Dudlajlama — #22
  superkarma: 0 19.10.2015, 20:41:38
 9. avatar
  [20] Dudlajlama [*]

  Holky, to neni jenom o penezich a dostupne peci, naopak, nekdy temer s laskou vzpominam na ceske doktory, rehabilitace, lazne atd. Za rehabilitaci si tu musite platit tezke prachy a lazne, jako takove, tu neexistuji, to by Kanadani cumeli na drat. V mnohem smyslu mi to tady prijde i tvrdsi nez v CR. Ted byla v CR na operaci oci maminka me kamaradky. Sanitkou dovezli do Prahy na kliniku, odoperovali sedy zakal, dovezli domu. Druhe oko za par mesicu. Tady se na neakutni odborne vysetreni ci zakrok ceka klidne i dva roky.

  Gerda, zuby stoji nejen prachy, ale hlavne potrebuji udrzbu a ta je prachmizerna. Vidis tezke kuraky, i mlade lidi, zuby zcernale az hruza. Taky se lidi boji a nechodi k zubari ani na ty pitome preventivky, ktere jsou hrazene pojistovnou. K zubari bych sla, i kdybych si mela nechat udelat splatkovy kalendar.

  superkarma: 0 19.10.2015, 20:30:22
 10. avatar
  [19] peetrax [*]

  Dudlajlama — #17 jak u seniorů změnit myšlení, když svůj produktivní život prožili v takové sviňárně jako byl socialistický režim? To by i Kanaďani jinak vypadali, kdyby měli za sebou to, co leckteří z českých seniorů. Sml24 Hrušky s jabkama srovnáváš. Sml80

  1. na komentář reaguje MaVy — #21
  superkarma: 1 19.10.2015, 18:57:11
 11. avatar
  [18] gerda [*]

  Dudlajlama — #17Někteří sedření skutečně jsou, však tolik roků v zápřahu, doma práce nanovo a žádné lázně, žádné přepychové dovolené v Karibiku - to se na člověku ke konci podepíše. Nejhorší je ta současná chudoba, pozná se hlavně podle toho, jak špatné mají lidi zuby. Kolik mladých jsem už viděla s chybějícími předními - nejsou prachy a na chybějící zub se holt neumírá.Sml15 Jací z těch budou senioři, radši nemyslit.

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #25
  superkarma: 4 19.10.2015, 18:49:25
 12. avatar
  [17] Dudlajlama [*]

  Prijedte se podivat na zdejsi duchodce(Kanada), cestuji, turistuji, hraji golf(sport dostupny davum, ne vylucny jako v jinych zemich), bezne ridi auta atd. To zacarovane slovo je v aktivitach, pohybu a zpusobu mysleni. Cesti duchodci mi pripadaji sedreni, vic nemocni, bolestinsti, rypajici do vseho.....

  Nejlepsi varianta jsou frontove a MHD bojovnice, to jsou nejspis pole pusobnosti, kde si muzou ten nazor vyrvat. Musim smutne konstatovat, ze moje mamka k nim patri taky. Drive vesela a fajn zenska se zmenila k nepoznani, negativni az do morku kosti. Plus hadava a urazlivaSml15.

  1. na komentář reaguje gerda — #18
  2. na komentář reaguje peetrax — #19
  superkarma: 0 19.10.2015, 18:41:32
 13. avatar
  [16] helmar [*]

  Rikina — #13 nemyslím si, že by musel mít "senior" doprovod k zubaři. Doktor přece zkouší zubní náhradu a musí vidět, že nesedí. Z mých zkušeností a zkušeností mého okolí vím, že zubaří případně i posílají člověka přímo do laboratoře, kde se náhrada dělá a tam mu ji podle potřeby upraví. Ale jako většinou "všechno je v lidech"l Netvrdím, že jsou všude milí, určitě se najdou i výjimky, které potvrzují pravidlo. Všem nám přeji, když už nám ty třetí zuby nenarostou, tak alespoň ať pořádně v puse sedí a nezlobíSml30Sml58

  superkarma: 0 19.10.2015, 16:52:30
 14. [15] bobani [*]

  Ono je to asi tak půl napůl - hodní staříčci a arogantní geronti . Ale u mladých také , takže to tady nejspíš nevyřešíme . Hodně se na tomto stavu podepisuje dnešní doba .

  superkarma: 0 19.10.2015, 14:15:33
 15. avatar
  [14] Altamora [*]

  Je pravda, že mezi starými lidmi je dost těch, kteří mají hodně daleko do pohádkové babičky nebo dědečka. To ale nikoho neopravňuje, aby se k nim choval hrubě. Mně taky zlobilo, když se maminka bezohledně drala do autobusu, ale jen do té doby, než upadla, když se nestačila posadit, než se autobus rozjel. To, co mně nijak neomezuje, je pro ni namáhavé, proto se musí snažit udělat to co nejdříve, aby to stihla. Často je hodně nevrlá. Neznám ale moc mladších lidí, kteří nejsou nevrlí, když mají bolesti nebo se jim něco nedaří.

  superkarma: 0 19.10.2015, 13:23:11
 16. [13] Rikina [*]

  Bohužel celkem dost starších lidí pořád má jakési přesvědčení, že doktor je pánbu, cokoli řekne, tak je dané, a v životě by si netroufli panu doktorovi odmlouvat nebo s něčím nesouhlasit. Bílý plášť automaticky znamená respekt. Takže ani u zubaře neřeknou, že jim ty zuby neseděj. Sml80 Tam by jistě bylo na místě, aby šel s dotyčným někdo, kdo to vyjedná za něj. Někdo víc asertivní. Sml57 Ale nemyslím si, že by se lékaři chovali jinak k mladým manažerům než k důchodcům, už jaksi z principu, oni ty prachy mají přece stejné - je jedno, kdo jim zaplatí těch 16 tisíc, kšeft jako kšeft - akorát možná mladí manažeři tak často nepotřebujou zubní protézy. Sml80

  1. na komentář reaguje helmar — #16
  superkarma: 2 19.10.2015, 13:05:52
 17. [12] Rikina [*]

  Z webu VZP:

  Rozsah úhrady zdravotní péče z prostředků veřejného zdravotního pojištění upravuje zákon č. 48/1997 Sb. Podle něj hradí zdravotní pojišťovny jednou za dva roky pryskyřičné korunky plášťové z plastu a kompozitního plastu, jednou za pět let ostatní fixní protetické náhrady a jednou za tři roky snímatelné částečné a celkové náhrady (pokud revizní lékař nerozhodne jinak). V žádném případě VZP nehradí ztracené nebo nedbalým zacházením poškozené stomatologické protetické náhrady apod.

  Pro dospělé nad 18 let jsou z veřejného zdravotního pojištění plně hrazeny 1) korunkové náhrady (plášťové korunky ve standardním provedení), 2) částečné snímatelné náhrady a celkové snímatelné náhrady ve standardním provedení a 3) rekonstrukční náhrady a rehabilitační a léčebné pomůcky. Všechny ostatní protetické práce, včetně jejich oprav, jsou hrazeny se spoluúčastí pacienta či hrazeny z veřejného pojištění nejsou. Toto je stanoveno Přílohou č. 4 zákona č. 48/1997 Sb. – „Seznam stomatologických výrobků“. Spoluúčast pacienta existuje u převážné části protetických výrobků pro osoby starší 18 let.

  Výše úhrady pojišťovnou je rovněž stanovena zákonem a je pro všechna zdravotnická zařízení stejná. Spoluúčast pacienta, tedy částka, kterou zaplatí, pak může být v jednotlivých stomatologických zdravotnických zařízeních odlišná, protože do ceny může každé zdravotnické zařízení poskytující zubní péči zakalkulovat své oprávněné (ekonomicky zdůvodnitelné) náklady a přiměřenou míru zisku.

  Konec citátu. Tím je myslím objasněna problematika zubních protéz. Sml57

  superkarma: 0 19.10.2015, 12:56:42
 18. avatar
  [11] gerda [*]

  prababka — #9možná si jenom nerozumíme, já mluvím o celkové snímací náhradě, prostě "klapákách". Ta je zadarmo a vím to stoprocentně, protože se zrovna na ní pracuje.Sml16 Hradí pojišťovna každé 3 roky, komplet všecko, práci zubaře i ten výrobek.

  superkarma: 0 19.10.2015, 12:35:39
 19. [10] Rikina [*]

  Co já vím, tak moje máti si spíš stěžuje na to, že s ní všichni jednají, jako by stáří znamenalo automaticky demenci. Velice vlídně, mluví na ni hlasitě, věci opakují pomalu a několikrát, případně jí to napíšou na papírek, ujišťují se kontrolními otázkami, jestli porozuměla... Všude jí někdo hned běží pomáhat, dveře držet, pouštět sednout, tašku nést... Ona sice špatně chodí, používá hůl, a skutečně vypadá na svůj věk 80 let, ale uvažování má stále bystré, a je-li s ní jednáno jako s nesvéprávnou, tak jí to leze na nervy. Sml57 Že prý je té pozorné péče až příliš. Že si pak připadá ještě o dvacet let starší. No, asi se to dá pochopit... Na hulváty si dosud nestěžovala, a zuby si platila taky za svý, ale jsou OK, žádnej problém s nimi nebyl. Sml80

  superkarma: 1 19.10.2015, 11:36:52
 20. [9] prababka [*]

  gerda — #3Možná mám aktuálnější informaci.Pojišťovny hradí jen provizorní zubní protézu / tu celkovou , snímací / , ta trvalá už místo 3 000 Kč přijde na 5 OOO , ale samozřejmě nemusím mít pravdu , přípěvky pojišťoven se mohou lišit.

  1. na komentář reaguje gerda — #11
  superkarma: 0 19.10.2015, 11:28:01
 21. [8] cilani [*]

  gerda — #7No, někteří jen potřebují naštvat všechny okolo, aby někdo náhodou neměl lepší náladu..

  superkarma: 0 19.10.2015, 10:47:07
 22. avatar
  [7] gerda [*]

  cilani — #6to bys ji musela vidět - diskutovat s takovou nemá vůbec cenu. Ostatně, dost lidí na to hledělo. Já, na jejím místě (ale to opravdu nedělávám, takhle prudit), bych radši na další zastávce vystoupila, ostuda to byla docela velikáSml52

  1. na komentář reaguje cilani — #8
  superkarma: 2 19.10.2015, 10:27:55
 23. [6] cilani [*]

  gerda — #3nenechat se uřvat.. takovým oponuji, že jestli kolem sebe mají nějaké hulváty, je to kvůli tomu, že se tak sama chová a dál si takových nevšímám, což je točí nejvíce, když na ten jejich následný monolog zvysoka...Sml64

  1. na komentář reaguje gerda — #7
  superkarma: 0 19.10.2015, 09:06:51
 24. avatar
  [5] Pentlička [*]

  monča — #1 Lidé, kteří byli zamlada hloupí burani, jimi budou i ve stáří. A bohužel stářím se špatné vlastnosti lidí prohlubují, lidé jsou hůře pohybliví, leccos je bolí, špatně vidí a slyší, těžko se orientují a to všecko dohromady je popuzuje. Bohužel, moudré, vlídné stáří je spíš výjimkou.

  superkarma: 7 19.10.2015, 08:56:25
 25. [4] Boros [*]

  Z toho je mi hodně smutno- každý jednou zestárne, čas měří všem stejně.

  superkarma: 0 19.10.2015, 08:24:04
 26. avatar
  [3] gerda [*]

  Se zubní protézou se dá určitě něco dělat. Pokud nesedí, je to důvod k reklamaci. Výrobek je to jako každý jiný. Důležité je nenechat se zastrašit. Dobré zuby rozhodují o dobrém zdraví, to určitě nenechejte být a dědeček ať určitě nic neplatí!! Vykuků je i ve zdravotnictví dost. Ovšem pod slovem "protéza" si představuju snímačku, ta je přece zdarma a na pojišťovnu. To se opravdu neplatí, jedině snad první, provizorní, hned po vytržení zubů, do vyhojení dásní než bude ta dlouhodobější. To, co děda platil, je podle ceny zřejmě pevný most? Ale i ten musí sedět na míru. Hulvát z druhého příběhu je běžný úkaz, bohužel. Ale i já se minulý týden stala svědkem hulvátství, bohužel šlo o seniorky. Seděla jsem v MHD na dvojsedadle blízko řidiče. Přímo za řidičem seděli dva kluci - cca 11 letí - a hezky si povídali. Předními dveřmi nastoupily dvě dámy zralého věku. A ta jedna se ihned verbálně vrhla na kluky, jedovatě jim přikázala, aby tu druhou paní pustili sednout. Oni vyskočili, paní usedla. Já jsem to ale nevydržela a té panovačné dámě jsem řekla, proč je vyhazuje, když je tady tolik místa? Naproti mě celé dvojsedadlo. To jsem si dala...nechtěla jsem se hádat, jen jsem ji uklidňovala, a nakonec rezignovaně hlesla "nic jsem tím nemyslila, posaďte se kam chcete"...to ji taky popudilo a oznámila mi, že "bude stát -pokud mi to nebude vadit"Sml57 Už jsem mlčela. Baba skutečně stála nad prázdnými sedadly ještě hodný kus cesty. No, kráva, nedá se jinak označit. Takže jsou mladí hulváti a z těch po čase vyrostou takoví, jako ta baba.Sml52To není věkemSml58 Chudáci kluci, ti museli mít v hlavě pěkný zmatek.

  1. na komentář reaguje cilani — #6
  2. na komentář reaguje prababka — #9
  superkarma: 0 19.10.2015, 07:30:48
 27. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  monča — #1 Sml52 Já včas od důchodců pochytila, jak se má nastupovat do MHD, abych si sedla!Sml52

  superkarma: 0 19.10.2015, 07:10:17
 28. [1] monča [*]

  No, všichni důchodci nejsou hodné stařenky a staříčci, stačí jít nakoupit do hypermarketu, když začíná nějaká akce, mají opravdu hnusné chování, stejné, na jaké si stěžují u mladých, dcera studuje v Brně a chování důchodkyň v tramvaji je vyloženě sprosté, rovněž na přechodech se chovají jako bez mozku, skáčí pod auta a čekají, že ta zastaví hned a ve vteřině, když se tak nestane, tak se rozčilují. Myslím, že spousta z nich je bezohledných stejně jako někteří mladí.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #2
  2. na komentář reaguje Pentlička — #5
  superkarma: 1 19.10.2015, 06:58:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme