tvrdí naše čtenářka s nickem Renicek, i když nepatří mezi shromažďovače věcí. Nemilosrdně vyhazuje vše nefunkční, zastaralé a rozbité. Přesto se v její domácnosti najde pár věcí, které stále dobře slouží, i kdy už jsou dávno za zenitem

Nepatřím mezi shromažďovače věcí. Takové ty, co mají doma deset kabátů proložených naftalínem, hromady léta nenošených bot…Myslím si, že je třeba jednou dvakrát do roka projít skříně a jiná domácí úložiště a vyklidit věci rozbité, nefunkční, rozloučit se se sukní, do které už ale doopravdy nezhubnu.

Ale přesto jsou věci, které se dnes dají najít leda v bazarech anebo, jak říká má dcera, v technickém muzeu. To se týká třeba mého kuchyňského mixéru. Určitě si ho některé z vás budou pamatovat. Otvírací plastová bednička, která se dala zavěsit na zeď a v ní několik nástavců ke šlehání a mixování umístěných bedle strojku, do kterého se podle potřeby zasunují. Jako svatební dar jsem dostala hned tři! Jeden dala rodičům, druhý do domácnosti bratrovi a jeden si nechala. A ten můj jediný i po přesně dvaceti letech stále skvěle funguje.

S ohledem na životní prostředí mi přijde hloupé vyhazovat funkční věci (samozřejmě pokud nejsou tak staré, že už mu spíše škodí), také mám k tomuto strojku citový vztah a navíc, jako ortodoxní patriot jsem ráda, že je to výrobek značky Eta, který statečně konkuruje cizím značkám.

Podobně jsme na tom s vinylovými deskami a gramofonem. Manžel má nádhernou sbírku a tvrdí, že jí žádná CD kolekce nemůže nahradit. Je fakt, že i tady hrají roli osobní vazby. Často mi vykládá něco ve smyslu „hele tohoto Falca jsem pašoval z Německa pod košilí a tihle Pet shop Boys mě stáli celé kapesné v šilincích“.

Dárky od přátel či z lásky se těžko vyhazují. A tak vlastním i hrneček bez ouška, ale speciálně pro mne ručně malovaný a podobně, ale na druhou stranu, jako každá ženská si jdu ráda koupit něco nového, pěkného do domácnosti. Tak nějak se držím té staré dobré zlaté střední cesty.

PS : K ponožkám s dírou na palci vztah nemám a prostě je vyhazuji. Nejsem moc šikovná na ruční práce a mnou zalátaná ponožka by se nedala nosit snad ani do pracovních bot.

Renicek.

Milá Renicek, já myslím, že to vyhazování a shromažďování máte v rozumné míře a pod kontrolou

Text nebyl redakčně upraven

 

Reklama