Kdo má doma školáka nebo studenta, ví, o čem je řeč. Finanční částka za školní pomůcky jde řádově do tisíců, nezřídka desetitisíců, a to mluvíme jen o pomůckách, ne o školném.

Jsem ráda, že už mám velké děti

škola

Školní aktovka, pouzdro, pastelky, pracovní sešity, ale i knihy, přezůvky… je toho hodně, co se musí na začátku každého školního roku pořídit. A když k tomu započteme ještě platbu za zájmové kroužky a nový mobil, aby se spolužáci nesmáli, že ho má naše dítě zastaralý, nedivím se, že mnohý rodič jde při součtu plateb do vývrtky.

Jsem ráda, že už mám velké děti. Když poslouchám své kamarádky, které mají děti školkou povinné, neměnila bych. Nevěřícně kroutím hlavou nad tím, co všechno dnes takový prvňáček potřebuje do školy. A k tomu by měl ještě být ještě patřičně oblečený, aby zapadl do kolektivu dětí, které jsou přísnými soudci.

Staré věci? Ani omylem!

Aktovku po starším sourozenci? Ani náhodou, nejsou tam patřičné aktuální motivy. Pastelky se základními barvami? To už vůbec ne, čím více druhů a barev, tím lépe. Školní sešity? Jejich počet je téměř nespočitatelný.

Ceny školních pomůcek rok od roku rostou, protože ti nahoře dobře ví, že koupit se musí. A to ještě letos zrušili tzv. pastelkovné, kterým ministerstvo školství přispívalo každému prvňáčkovi na základní školní potřeby. Krkouni, hlavně že oni píšou zlatými pery.

Průměr výdajů na školní potřeby při nástupu do školy se uvádí 6 000 Kč. Pro rodiče s minimální mzdou to je jednorázová útrata ve výši tří čtvrtin výplaty. Podle slov mé známé, maminky Ivany, jejíž dcerka šla letos do první třídy, jde však většinou o výdaje převyšující tuto průměrnou částku. Za dva roky půjde do školy i její mladší dcera, to aby už pomalu začala šetřit.

A výdaje za střední a vysokou školu? Tady hrozí, že studovat nebudou ti, kteří na to mají hlavu, ale pouze ti, jejichž rodiče mají pěkně naditou peněženku. Ti, kteří píšou oněmi zlatými pery.

Téma dnešního dne: Ta škola nás zruinuje

Ať už máte školou povinné děti nebo vnuky, vyjádřete se k tomuto aktuálnímu tématu.
A napište i vy, které třeba právě studujete.

  • Zdají se vám výdaje za školní pomůcky vysoké?
  • Nebo je zvládáte?
  • Pomáhají například babičky a dědečkové?
  • Nosí aktovku s předstihem už Ježíšek?
  • Nakupujete s předstihem nebo na poslední chvíli?
  • Za co jste utratily nejvíc?
  • Využijí vaše děti všechno, co dostanou ve škole na seznamu?
  • Kolik vás stojí zájmové kroužky?
  • Štve vás, že zrušili „pastelkovné“, proč myslíte, že to udělali?

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z maminek odměním krásným dárkem, na který už by ji asi po nákupu nezbylo – parfémem Slip Daring od firmy Avon

parfem

 

Reklama