Bulvár

Ta dnešní mládež už se ničeho nebojí!

Byla to Důchodkyně s velkým D. Ten typ, co vás bez problémů přetáhne francouzskou holí, a ještě u toho stihne pronést morální poučení.
„Ta dnešní mládež už se ničeho nebojí!“ stěžovala si ukřivděně, když se jí bandička puberťáků na inlajnech vysmála do obličeje.
Pokrčila jsem rameny.
„No řekněte sama,“ pokračovala ona zosobněná mravokárnost v monologu, „dřív, jó dřív, to se lidi báli, aby nepřišli do Pekla, ale dneska? No řekněte, čeho se bojí dneska? Dneska aby se bál slušný člověk, tak je to!“
„Nashledanou,“ došla mi trpělivost a rozloučila jsem se pozdravem, který jsem nemínila ani v nejmenším vážně. A na Důchodkyni jsem v poklidu zapomněla.

A byla bych na ni nevzpomněla, kdyby mi toho večera kamarádka nevyprávěla, že se bojí chodit sama v noci, protože ji rodiče odjakživa strašili, že ji někdo přepadne a ublíží jí. Neřekli jí nikdy jak, na to byla ještě moc malá, aby jí vykládali o znásilněních a vraždách, ale to neurčité „ublíží“ bylo možná ještě horší a ze všech nočních chodců vyčarovalo siluety monster s dlouhatánskými tesáky, spáry a nenasytnými chřtány. „Takové věci se nezapomínají,“ řekla mi kamarádka.

A tak jsem se, byť to v dnešních horkých dnech činím nerada, zamyslela. Čím vlastně rodiče strašili mě? A strašili mě vůbec něčím? Nějak jsem si nemohla na nic vzpomenout. Že se čertům dá nabančit, stačí mít jenom odvahu a dobré kamarády, to jsem věděla odmalinka. A zvířata nejsou zlá. A vlastně ani většina lidí. Jenom se nesmíš bát, vštěpovala mi máma zásadu přístupu ke všemu živému. A tak jsem se nebála, žádný pes mě nikdy nenapadl a podezřelá individua se mi širokým obloukem vyhýbají.

Že bych měla ideální výchovu? Ale já se přece bojím docela dost věcí, nedalo mi mé svědomí pokoj. A pak mi to došlo. Mí rodiče, bezpochyby v úmyslu čistém a nejlepším, zvolili mnohem sofistikovanější metodu. Nestrašili mě bubáky a strašáky, čerty nebo zlými lidmi. Neděsili mě Peklem ani kriminálem. Zato mi neustále dávali najevo, že jestli se budu bát, jestli budu plakat, jestli se vzdám, jestli selžu, budou se mi všichni smát. Budu k ničemu.

A tak zatímco kamarádka se bojí nočních chodců a známý má hrůzu z toho, aby náhodou nepropadl drogám, já se bojím selhání. To memento posměchu, neúspěchu, toho, že budu k ničemu – že nebudu mít – že nemám žádnou cenu, když si ji nevykoupím zásluhami – mi sedí za krkem jako ten nejhorší ze všech strašáků. A i když o něm vím, postavit se mu čelem ještě pořád nedokážu.

Čím Vás rodiče strašili, když jste byla malá?
Říkali, že si pro Vás přijde čert nebo polednice?
Nebo že zlobivé děti skončí v Pekle?
Že s tímhle přístupem to daleko nedotáhnete?
Že dopadnete jako feťáci a kriminálníci?
Varovali Vás před neznámými lidmi?
Nebo před tím, že se Vám budou ostatní smát?
Měli pravdu?
Nebo Vás nikdy ničím nestrašili?

Napište mi o bubácích a strašácích Vašeho dětství a o tom, co jste s nimi zažily na redakce@zena-in.cz! Nejlepší příspěvek odměním! A když nenapíšete, tak bububu :)!

   
19.06.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [70] Josefa [*]

  Zasmála jsem se příspěvku od Saturninky.Já jsem zase svým dětem,když byly malé vyhrožovala,že je dám do dětského domova.

  superkarma: 0 21.06.2007, 23:06:34

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [69] Josefa [*]

  Když jsem byla malá,tak mne rodiče nestrašili,ale nařídili kdy se mám vrátit domů,když jsem určenou dobu nedodržela,tak měl pásek "hody".V pubertě a později mi otec připomínal,že nesmím nic přinést domů,ale nikdy mi neřekl co to má být.
  Můj syn se snachou moji vnučku Terezku,bude mít už příští měsíc
  18 let,když byla malá,tak ji strašili "uchylem".Bála se toho slova,stačilo jí říci,že už jde "uchyl"a bylo po zlobení.

  superkarma: 0 21.06.2007, 22:59:03
 2. avatar
  [67] idiska [*]

  Ted jsem si vzpomněla, jak jsem byla hyperaktivní dítě. A v televizi zrovna dávali pohádku Tři veteráni. No a mě bylo trochu divné, proč té princezně narostl taaakovýhle nos. A mamka mi jen tak ze srandy řekla, protože byla zlobivá a neposlouchala. Na to jsem prý zvážněla a běžela se hned podívat do zrcadla a ten svůj knoflíček jsem si tam prohlížela prý snad 10 min.
  Ono to chce nápad...naši bydleli s prorodiči a ti mě rozmazlovali. Takže si naši nesměli mě dovolit potrestat. Jednou ale neschody hodně přerostly a prarodiče se odstěhovali. Jenže já, jako obvykle, na trest reagovala slovy : tak a povím to babičce! Na to mě mamka sbalila batůžek, vystřila za dveře (byla tma a byl to rodinný domek) a se slovy: tak si běž žalovat babičce, zavřela. Pak mě pozorovala tajně přes okno. Po asi čtvrt hodince jsem nesměle zatukala na dveře: Mami, já už budu hodná. A od té doby jsem byla nejhodnější dítě široko daleko

  superkarma: 0 20.06.2007, 09:12:34
 3. avatar
  [66] Saturninka [*]

  A jinak jsem měla pro děti od mala pohádky s poučením ála Svět podle Garpa, prostě zrovna když vyvedly něco, co by neměly, následovala pohádka se zápletkou podobnou tomu danému prohřešku s poučným koncem... Působily výtečně !

  superkarma: 0 20.06.2007, 08:45:19
 4. avatar
  [65] Saturninka [*]

  Včera jsem byla svědkem incidentu vyvolaného 60ti letou dobře upravenou alkoholičkou. 16ti letí výrostci si na zarostlém a bordelu plném plácku, který kdysi na sídláku sloužil coby minihřiště na minifotbal házeli hopskuličkou o zeď paneláku. Nevyváděli u toho nic zlého, ani nečudili , pravda je, že jsou to pěkní sígři, no a tadle alkoholová dáma na ně začala řvát, ať se seberou a vypadnou, co prý tam dělají a kdesi cosi... Měla jsem chuť jí říct něco ve smyslu "kdosihrajenezlobí...", ale pánové se nedali a velmi nevybíravě ji poslali do ele slovy: táhni dom, si ožralá jak , vypadnííííí....
  Jsem nestačila zírat - jak nad chováním oné důchodkyně s alkoholovou berličkou, tak nad těmi kluky....

  superkarma: 0 20.06.2007, 08:42:26
 5. avatar
  [64] Saturninka [*]

  Tož taky si nevybavuju nějaký strašení, že když..., ale zato si dobře vzpomínám, jak mi spolužačka vyprávěla, čím jim hrozila jejich stará babička, která je měla často na dozor - není divu, bydleli společně ve vile - "když nebudete hodní, půjdu dozadu na zahradu a unesou mne tam mimozemšťani!" , "jestli nepřestanete zlobit, půjdu na hranice a skočím na elektrický plot!"
  No a já včil svým dvěma bestiím říkávám - nechte tohoooo, nebo sa vám vyměním (pod vlivem Výměny manželek) a nebo - nechte toho, smradi, nebo vás natlačím do babyboxu ...

  superkarma: 0 20.06.2007, 08:38:07
 6. avatar
  [63] idiska [*]

  A k tomu stáři...nedávno jsem našla smlouvu mezi mými prarodiři a praprarodiči...no mazec...bylo tam, že mají právo na jeden sud zelí ve sklepě, 1 litr mléka od krávy denně, že smí svítit 40W žárovkou apod. Každý národ je vyspělý, pokud se dokáže postarat o VŠECHNY občany....myslím ale, že živíme jinou sortu lidí, kteří jsou mladí a práce by jim neuškodila...spíš naopak (radši se ale pozdržím detailů) ...ale taky mě docela štvou důchodci, kteří si myslí, že protože zastárli, mají právo a nárok na vše, takže si k té antipatii ze strany mladých vlastně přispívají sami...to je ale zase jeden z pohledů...prostě to není o věku...ale o povaze! A to mi prostě nikdo nevymluví. Lidi jsou jednoduše různí

  superkarma: 0 19.06.2007, 21:10:12
 7. avatar
  [62] idiska [*]

  Docela teda koukám, nad čím se tu bavíte Lidi prostě stárnou...a pokud vím, nikdy to jinak nebylo...a na důchod má právo snad každý...škoda, že asi my, mladší generace už důchod mít asi nebudeme ...
  A co se toho strachu týče, tak každý by měl mít z něčeho strach...a každy z něčeho strach má...a kdo říká, že nemá, tak ten je právě největší posera, protože si to sám nechce přiznat. Když jsem dělala autoškolu, tak po mě instruktor řval, at na to šlápnu, že strach za volant nepatří...opak je ale pravdou...ti machři, kteří jezdí jak ho**da (omlovám se za ten výraz, ale jiný mě nenapadá), tak právě těm by trochu strachu neuškodilo

  superkarma: 0 19.06.2007, 21:01:38
 8. avatar
  [61] wich [*]

  Meander: Souhlasím s tebou. Taky jsem se dost bála sama na to, aby mi někdo musel ještě na strachu přidat

  superkarma: 0 19.06.2007, 16:21:30
 9. avatar
  [60] Suzanne [*]

  OMG - to se tady může strhnout debata, kdo koho živí - důchodci pracovali, tudíž dostávají důchod. Bohužel znám i spoustu mladých lidí (různého pohlaví i věku), co si myslí, že je bude stát, tudíž i moje peníze, živit Takže ono je to fuk, ne?

  Každopádně, podle historických pramenů je lidstvo čím dál tím stejně zlé i dobré a už ve starém Římě měli pocit, že bude konec světa, páč mládež nemá před ničím respekt

  superkarma: 0 19.06.2007, 15:44:44
 10. avatar
  [58] Salazarka Zmijozelová [*]

  mam-ča: tak tohle je blbý i jako fór!

  superkarma: 0 19.06.2007, 14:59:25
 11. avatar
  [57] monyk [*]

  ellinor: No,dnesni duchodci si jaksi ve ¨statnim¨usporit nemohli, jelikoz v te dobe zadne penzijni pripojisteni neexistovalo A vam pro zmenu nezbyva nez doufat, ze se najde dalsi generace, ktera bude zivit vas, az nektera ze soucasnych vlad prosustruje pro zmenu vase penize

  superkarma: 0 19.06.2007, 14:52:34
 12. avatar
  [56] ellinor [*]

  mam-ča: A kdo by ty důchodce asi tak živil? Snad nevěříš tomu, že si na svoje stáří uspořili ve státním? Ale někdo je živit musí, je to naše povinnost. Jen by nemuseli pořád tak brblat.
  Dnes jsem musela k lékaři a čekárna plná dýchavičných tlusťochů umazaných od dortíků a chlebíčků. "Ten můj tlak, pani, to je hrůza. A ty prášky, musim platit xx korun, no představte si to!" Ty bych poslala do háje.

  superkarma: 0 19.06.2007, 14:19:38
 13. avatar
  [53] Meander [*]

  mam-ča: Promiň, Ornias může být klidně blázen na svobodě, ale tobě se ten příspěvek tam mimořádně vydařil, že by mohl aspirovat na blábol roku.

  superkarma: 0 19.06.2007, 13:56:44
 14. avatar
  [52] mam-ča [*]

  Ornias: 42. A kdo živil tebe děvenko, když jsi chodila do školy ?
  Ti dnešní důchodci si celý život platili, aby jednou mohli důstojně dožít. Kampak se ty peníze poděly ?
  Hlavně neplácej takový blbiny, že živíš důchodce.

  superkarma: 0 19.06.2007, 13:54:59
 15. avatar
  [51] Meander [*]

  Ornias: V nějaké temnější, vlhčí a studenější?

  superkarma: 0 19.06.2007, 13:33:08
 16. [49] Yvaine [*]

  Mno, já se někdy bojím, že mi vlezou domů ty zmutovaný upíři, co byli ve dvojce Bladeovi Fakt. Když jsem sama doma, zavřu všechna okna a když se v noci vzbudím a potřebuju - no víte kam - všude rozsvítím, abych měla jistotu...jinak strach ze selhání mám taky. Od rodičů jsem poslouchala, jak jsem nadaná a chytrá (od mamky) a ve slabší chvilce(alkáčovém opojení otce) zase, že jsem neschopná a nikam to nedotáhnu. No dotáhla, mám práci, která mě baví a živí a milujícího přítele, který nechlastá a vydělává. Ale pocit, že se musím hnát dál, abych tátovi dokázala, že se spletl, mě štve furt dál jako postřelenou srnu

  superkarma: 0 19.06.2007, 13:24:19
 17. avatar
  [48] Meander [*]

  Ťapina: Jojo, když jsem měla doma koťata, pečlivě zabalené údy byl základní předpoklad klidného spánku.

  superkarma: 0 19.06.2007, 13:04:45
 18. avatar
  [47] Ťapina [*]

  Meander: V domácnosti s kočkou jsem se taky naučila dávat si majzla, ale nebylo to kvůli věcem, co žijou pod postelí, jako spíš kvůli věci, co běhá kolem postele

  superkarma: 0 19.06.2007, 13:03:16
 19. avatar
  [46] renka [*]

  Kousek od našeho bytu vede teplovod a na mezi byl k němu takový kanál, kterým odcházela přebytečná pára, takže se z toho kanálu kouřilo. Když byly děti malé, tak se mě ptaly, co to je.
  Nenapadlo mě říct nic jiného, než že je to komín z pekla. Nedávno se přiznaly, že tomu opravdu věřily a kdykoliv jsme šly okolo, tak se bály. Ale to jsem je ani nestrašila, neměla jsem důvod. Jen jsem konstatovala, že to je peklo. Stačilo to. Možná proto jsou pořád tak hodné, i když skoro dospělé.
  Mě maminka strašila, že když si budu kousat nehty, tak se nevdám.

  superkarma: 0 19.06.2007, 13:02:25
 20. [45] Bellana [*]

  Ornias: Jo, dobrý nápad. A začneme vaší matinkou, paní Marií.

  superkarma: 0 19.06.2007, 12:55:14
 21. avatar
  [44] Meander [*]

  Ornias: Spávals' jako dítě zavěšen za nožičku ve výtahové šachtě?

  superkarma: 0 19.06.2007, 12:47:30
 22. [43] Mechurova [*]

  Moc by mě zajímalo, kolik je Gabi let?

  superkarma: 0 19.06.2007, 12:46:21
 23. avatar
  [41] Gabi [*]

  Je to pořád dokola, to lamentování nad mládeží, bylo to před pětisty lety, bylo to před sto lety a je to i teď.

  superkarma: 0 19.06.2007, 12:42:13
 24. avatar
  [40] Gabi [*]

  Meander: já se asi do 6 let bála lišky, co chodí kolem postele - taky jsem nesměla vystrčit nohu

  superkarma: 0 19.06.2007, 12:38:56
 25. avatar
  [38] Meander [*]

  Stejně jsem se nejvíc bála těch věcí, co žijou pod postelí. Dávala jsem si velkého majzla, aby mi nečouhala noha. A dávám si ho doteď.

  superkarma: 0 19.06.2007, 12:14:54
 26. avatar
  [37] Ťapina [*]

  Vivian: No jo, to vím TEĎ

  superkarma: 0 19.06.2007, 12:10:44
 27. avatar
  [36] ivana.kuglerova [*]

  a....: Jo, tak to znám . Můj oblíbený trik je buď se do podobných věcí vůbec nepouštět, nebo aspoň rovnou počítat s neúspěchem - když můžu prohlásit "já říkala, že na to nemám", tak to nechutná tolik jako prohra, poněvedž přece aspoň mám "dobrý odhad vlastních schopností" .

  Taky doufám, že z toho "vyrostu" - ale pouhý věk na to asi stačit nebude .

  superkarma: 0 19.06.2007, 12:09:40
 28. avatar
  [35] Vivian [*]

  Ťapina: asi to nebude nic tak strašnýho, když s ním Evina dobrovolně žije :-))

  superkarma: 0 19.06.2007, 12:01:13
 29. avatar
  [34] catcat [*]

  mě strašili doma čertem - na Mikuláše k nám chodili 2 docela strašidelní... Jenže to fungovalo nejvíc tak v prosinci, o prázdninách bylo peklo daleko

  superkarma: 0 19.06.2007, 11:51:31
 30. [33] a.... [*]

  ivana.kuglerova: Mno... to sebevědomí se s věkem srovná já spíš za odvrácenou stranu téhle masáže považuju to, že se bojím neúspěchu , a proto se do rizikových a nejistých věcí radši vůbec nepouštím

  superkarma: 0 19.06.2007, 11:15:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme