Zdraví

Sýrové buchty

Už na konci osmdesátých let byly na kalifornské universitě zkoumány vzorky krve lidí, kteří sledovali něco komického, a zjistilo se, že obsahují mnohem méně stresových hormonů a zároveň vykazují vyšší hodnoty z hlediska imunity, než vzorky lidí, jimž nic veselého promítáno nebylo. Smích prý navíc pomáhá lépe snášet bolest, hojit rány a zlepšovat zdravotní stav po operaci, dokonce se stále více lékařů přiklání k tomu, že výrazně pomáhá například dětem dlouhodobě nemocným (rakovina, leukemie apod.) Některé nemocnice (zejména dětská oddělení) už dnes disponují videoarchivem s veselými filmy a groteskami, které zlepšují náladu i zdravotní stav pacientů. A skutečně to pomáhá…
Také nedávno publikované studie o tom, že lidé kteří mají stále špatnou náladu a hodně se rozčilují, bývají náchylnější ke kardiovaskulárním chorobám a také dříve umírají, dávají „smíchologům“ za pravdu. Pozor – nezaměňujte ale upřímný a veselý smích za výsměch a jízlivé uchechtávání, ty nejenže zdraví nijak výrazně neprospívají, ale navíc si díky nim naděláte mnoho nepřátel:-)
Odpověď na spoustu otevřených otázek ohledně zdravotní prospěšnosti smíchu možná přinese právě startující projekt losangeleské university of California, který bude zkoumat reakce na smích u 100 dětí ze základních škol. Informace o projektu jsou dostupné na www.rxlaughter.org.
Jaký je rozdíl mezi tím, jak se smějí ženy a muži? My ženy se prý umíme chichotat hlasitěji a častěji, zato prý svůj smích méně prožíváme. Asi na tom něco bude, protože tuhle jsem pozorovala svého muže, jak si čte nějaké povídky od Stephena Leacocka a jak ten se při tom chechtal, až se za břicho popadal, to bych fakticky nedovedla:-)
   
05.06.2000 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] hubajda [*]

  rada se smeji a mam muze co me casto rozesmeje

  superkarma: 0 04.11.2012, 22:37:07
 2. avatar
  [4] Andula [*]

  Když se směju, cítím se skvěle, ale musí to být smích s kamarády a lidmi, které mám ráda mám dojem, že grotesky a komedie na mě takhle nepůsobí.

  superkarma: 0 07.12.2003, 14:39:59
 3. avatar
  [3] Ťapina [*]

  NO jasně, při smíchu se vyplavují endorfiny

  superkarma: 0 29.11.2003, 10:27:53
 4. avatar
  [2] Simba [*]

  Směji se ráda a pokud je to navíc prospěšné pro zdraví .... tím líp.

  superkarma: 0 11.11.2003, 18:40:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme