Rodina

Syndrom první lahvičky – málo známý fenomén

Po ukončení kojení dochází u značné části miminek k jevu, který dokáže vyvést z rovnováhy především maminku dítěte – říká se mu syndrom první lahvičky. Naštěstí nejde o žádný zdravotní problém, jak by se mohlo zdát. Označuje se tak odmítání náhradní mléčné výživy v prvních dnech jejího zavádění. A problém to může být skutečně velký.    

lahvička

Zpravidla mezi 6. a 12. měsícem věku dítěte dochází k přechodu z mateřského mléka na náhradní mléčnou výživu. Mléčná složka hraje i po ukončení kojení ve výživě dítěte velmi důležitou roli, proto maminky výběru tzv. formulí věnují velkou pozornost. Nejlepší cestou je konzultace s pediatrem, který zná potřeby děťátka i přednosti jednotlivých výrobků na trhu. Pro maminku je nabídka obvykle velmi nepřehledná a těžko se v ní orientuje. Výběr mléka, ať už kojeneckého nebo batolecího je důležitým krokem a může rozvoj děťátka velmi ovlivnit. I po pečlivém výběru a konzultaci s pediatrem ale může přijít nečekaný problém – dítě mléko odmítá.

Co přispívá k rozvoji syndromu první lahvičky?

 • Oslabení pocitu jistoty 

Důvodů k odmítání může být více. Dítě například ztrácí pocit jistoty, které pociťovalo při kojení. Je proto potřeba snažit se atmosféru krmení z lahve co nejvíce přiblížit té, která byla typická pro kojení. Podání láhve by se nemělo stát jen mechanickým nakrmením dítěte, které zvládne kdokoliv a kdekoliv. Zásadní roli by i nadále měla hrát maminka, nicméně tento okamžik je ideální také pro posílení vazby mezi dítětem a jeho otcem, který se může stát aktivní součástí procesu krmení.

 • Nová chuť mléka

I když se výrobci mléčných formulí snaží, aby chuť i konzistence byla mateřskému mléku co nejbližší, dítě samozřejmě pozná, že je „něco“ jinak.  Jinak neznamená lépe nebo hůře. Znamená to pouze, že je tento vjem pro dítě nový, nevyzkoušený a proto se dítě automaticky brání odmítáním. Je dobře známo, že k přijetí nových chutí děti potřebují až 15 ochutnání, než přijmou novou potravinu za svou. Odmítání nového mléka je toho jen obdobou, ovšem podstatně méně známou. To ale neznamená, že na reakci dítěte nemáte brát ohled a novou chuť mu nekompromisně vnucovat. Správnou cestou je trpělivé opakované nabízení v rozumných časových rozestupech tak, aby dítě mělo čas si chuť vyzkoušet a oblíbit. Nejhorší reakcí by bylo ve snaze najít tu správnou chuť začít mléka střídat a zatěžovat tak miminko stále novou a novou chutí, kterou by nemělo čas přijmout.     

 • Nová technika sání

Nezapomínejte na to, že sát z prsu je něco jiného než sát z láhve. I to se dítě nejprve musí naučit. Technika sání je jiná a ve spojení s novou chutí mléka je toho na dítě prostě moc. Začínejte proto mléko podávat po malých dávkách, aby si batole nový způsob pití mohlo osvojovat postupně. Ani tady nepomůže pořízení celé škály různých lahviček ve snaze najít tu správnou. Pokud odpovídá věkovému určení, není důvod ztrácet hlavu a hledat tu „nej“ - věřte, že odmítání pití z láhve nemá s její značkou či designem nic společného.

Lucie Houfková z Poradenského centra Výživa dětí radí, jak se syndromu první láhve vyhnout nebo jeho projevy alespoň zmírnit:

1.       Kojení ukončujte až v okamžiku, kdy jste o správnosti tohoto kroku stoprocentně přesvědčená.

2.       K ukončení kojení není vhodná doba, pokud jste na dovolené, dítě nebo vy nejste v psychické nebo fyzické pohodě, nebo je situace jinak nestandardní.

3.       Obrňte se trpělivostí a mějte pro reakce dítěte porozumění.

4.       Pokud je to možné, ukončujte kojení postupně, nikoliv ze dne na den.

5.       Při výběru správné náhradní mléčné výživy se poraďte s pediatrem a zohledněte věk a individuální výživové potřeby vašeho děťátka.

6.       Vybrané mléko nevyměňujte po prvním odmítnutí za jiné, totéž platí pro lahvičku. Odmítání nemá s chutí mléka ani tvarem láhve zpravidla žádnou spojitost.

7.       Při podávání láhve se snažte vytvořit atmosféru co nejpodobnější kojení.

8.       Množství i četnost krmení z láhve zvyšujte postupně, aby mělo dítě čas si novou chuť i techniku osvojit.

9.       Při prvních nezdarech nepropadejte panice a pokračujte v trpělivém nabízení s několikahodinovým odstupem.

10.   Využijte nové možnosti zapojit do krmení i otce dítěte, posílí to jejich vztah.

   
27.08.2013 - Děti - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [3] gerda [*]

  Nepamatuju se na žádný problém, ale kdyby nastal, použila bych fintu, kterou tady v radách nevidím. Totiž - vstrčit si lahvičku pod paži a napodobit pozici při kojení.Sml33

  superkarma: 1 27.08.2013, 07:38:59
 2. [2] lidicka [*]

  Dcera kojila 3 měsíce, mezitím jsme však dávali malému odstříkané mateřské mléko z lahvičky (dcera studovala, když byla ve škole, nechala doma odstříkané mléko). Přechod na umělou výživu proto byl v pohodě. Sml22

  superkarma: 0 27.08.2013, 07:07:22
 3. [1] MaVy [*]

  já kojila do roku a půl a pak už mléko syn pil z hrnkuSml24

  superkarma: 1 27.08.2013, 04:25:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme