Syndrom polycystických ovarií trápí podle odhadů 2–15 % žen. Jedná se o závažné onemocnění způsobující neplodnost. Přidat se mohou i velmi nepříjemné komplikace, například cukrovka. Zcela vyřešit tuto nemoc odborníci zatím neumí.

Tajuplná choroba

Syndrom polycystických ovarií (vaječníků) je relativně častá hormonální porucha postihující ženy v plodném věku. Příčina onemocnění není zcela jasná, ale zřejmě se jedná o kombinaci vrozených, geneticky daných předpokladů a určitých zevních faktorů. Pro chorobu je totiž typický rodinný výskyt. Syndrom je charakterizován vznikem mnohočetných cyst neboli dutin na vaječnících. Jsou vyplněny tekutinou. Kromě toho je komplikován řadou metabolických a hormonálních změn, které zahrnují například zvýšenou koncentraci mužských pohlavních hormonů.

vaječníky

Obtíží je spousta 

Tvorba cyst ve vaječnících je spojena s nepravidelnou menstruací a poruchami plodnosti. Zrající vajíčka se během ovulace neuvolňují z rostoucích folikulů. Folikuly totiž splývají a vytvářejí charakteristický obraz mnohočetných cyst. Onemocnění však provázejí i další komplikace spojené s hormonálními změnami. Které to jsou?

  • Akné,
  • obezita,
  • cukrovka 2. typu,
  • nadměrné ochlupení,
  • vypadávání vlasů,
  • vysoký tlak krve,
  • zvýšená hladina tuků v krvi,
  • psychické poruchy.

Pozor na cukrovku!

Syndrom je až v 80 % případů doprovázen rozvojem diabetu 2. typu. Na vině je především rezistence buněk k působení inzulinu, který zastává důležitou úlohu v regulaci hladiny cukru v krvi. Takzvaná inzulinová rezistence zvyšuje také riziko diabetu v těhotenství, což může být velkou komplikací gravidity. V dlouhodobém měřítku mají ženy trpící cukrovkou vyšší možnost vzniku chorob srdce a cév.

Syndrom polycystických ovarií bohužel není v současné době zcela vyléčitelný. Terapie se zaměřuje na komplikace syndromu a spočívá zejména v redukci hmotnosti, změně životního stylu a podávání hormonálních přípravků.

Zdroj: www.denik-diabetika.cz a www.ulekare.cz

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Reklama