Zdraví

Syndrom polycystických ovarií: příčina ženské neplodnosti i cukrovky

Syndrom polycystických ovarií trápí podle odhadů 2–15 % žen. Jedná se o závažné onemocnění způsobující neplodnost. Přidat se mohou i velmi nepříjemné komplikace, například cukrovka. Zcela vyřešit tuto nemoc odborníci zatím neumí.

Tajuplná choroba

Syndrom polycystických ovarií (vaječníků) je relativně častá hormonální porucha postihující ženy v plodném věku. Příčina onemocnění není zcela jasná, ale zřejmě se jedná o kombinaci vrozených, geneticky daných předpokladů a určitých zevních faktorů. Pro chorobu je totiž typický rodinný výskyt. Syndrom je charakterizován vznikem mnohočetných cyst neboli dutin na vaječnících. Jsou vyplněny tekutinou. Kromě toho je komplikován řadou metabolických a hormonálních změn, které zahrnují například zvýšenou koncentraci mužských pohlavních hormonů.

vaječníky

Obtíží je spousta 

Tvorba cyst ve vaječnících je spojena s nepravidelnou menstruací a poruchami plodnosti. Zrající vajíčka se během ovulace neuvolňují z rostoucích folikulů. Folikuly totiž splývají a vytvářejí charakteristický obraz mnohočetných cyst. Onemocnění však provázejí i další komplikace spojené s hormonálními změnami. Které to jsou?

 • Akné,
 • obezita,
 • cukrovka 2. typu,
 • nadměrné ochlupení,
 • vypadávání vlasů,
 • vysoký tlak krve,
 • zvýšená hladina tuků v krvi,
 • psychické poruchy.

Pozor na cukrovku!

Syndrom je až v 80 % případů doprovázen rozvojem diabetu 2. typu. Na vině je především rezistence buněk k působení inzulinu, který zastává důležitou úlohu v regulaci hladiny cukru v krvi. Takzvaná inzulinová rezistence zvyšuje také riziko diabetu v těhotenství, což může být velkou komplikací gravidity. V dlouhodobém měřítku mají ženy trpící cukrovkou vyšší možnost vzniku chorob srdce a cév.

Syndrom polycystických ovarií bohužel není v současné době zcela vyléčitelný. Terapie se zaměřuje na komplikace syndromu a spočívá zejména v redukci hmotnosti, změně životního stylu a podávání hormonálních přípravků.

Zdroj: www.denik-diabetika.cz a www.ulekare.cz

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

   
28.12.2016 - Zdraví - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. [3] Boros [*]

  Co takhle driling? Znova se dostává do "módy"

  superkarma: 0 28.12.2016, 20:24:52
 2. avatar
  [2] AnteaX [*]

  Pomůže hormonální jóga, mám to vyzkoušenéSml67

  superkarma: 0 28.12.2016, 18:39:25
 3. [1] bobani [*]

  Sml80Sml23Sml80

  superkarma: 0 28.12.2016, 09:44:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme