Zdraví

Syndrom karpálního tunelu - onemocnění naší doby

Bolest v oblasti zápěstí může mít mnoho příčin. Jednou z těchto příčin je takzvaný syndrom karpálního tunelu. Někteří pacienti tento stav laicky nazývají jako ucpané kanálky na ruce. Stěžují si na bolest v oblasti zápěstí, brnění prstů, noční bolesti.

Není tunel jako tunel...

 • Bolí vás zápěstí?
 • Vyslovil váš lékař podezření na takzvaný syndrom karpálního tunelu?
 • Máte pocit, že vaše ruka se stává naprosto nepoužitelnou?
 • Trpíte nočními bolestmi a brněním prstů?

Pak vězte, že váš stav by mohl být natolik závažný, že při neléčení takových obtíží budete mít značné trvalé následky.

A přitom léčba je vcelku jednoduchá, rychlá a v drtivé většině případů s trvale dobrým efektem. Je mnoho příčin, které způsobují bolesti v zápěstí. Může se jednat o artrózu, revmatické postižení, úraz. Jedna z relativně častých příčin je i syndrom karpálního tunelu.

karpály

Jaká je příčina?

V oblasti přední strany zápěstí probíhá mnoho anatomických struktur, z nichž nejzřejmější jsou šlachy. Pro průběh těchto „provázků“ je v zápěstí vyhrazeno několik kanálů, nakolik oddělených a uzavřených tunelů. V jednom z těchto kanálků probíhá i jeden z hlavních velkých nervů, které v oblasti zápěstí jsou. Jedná se o tzv. nervus medianus.

A proč vlastně tento nerv přestává fungovat tak, jak by měl? Protože z mnoha různých příčin dochází ke zmnožení vazivové tkáně v kanálku pro tento nerv. Dochází k útlaku nervu a tento po nějaké době začne strádat.

Jaké jsou příznaky?

Nervus medianus je nerv, který vede k prvním třem prstům a polovině čtvrtého prstu. A jak lékař pozná, že z mnoha příčin bolestí zápěstí a ruky je postižen právě tento nerv? Pro syndrom karpálního tunelu je právě typická bolest a pocit brnění v oblasti prvních třech prstů.

Pacient trpí nočními záchvaty brnění, pozoruje oslabení jemných pohybů prstů. Postupně přestanou prsty a ruka pracovat tak, jak byl postižený pacient vždy zvyklý. Jedním z klasických příznaků je bolestivý poklep nad oblastí zápěstí. Dále dochází k ochabování svalů dlaně ruky při palci. Nesvedete udělat „špetku“.

První pomoc v tunelu

Toto postižení je tak specifické, že nelze poradit nic jiného, než urgentní návštěvu lékaře.

U doktora

Lékař nejprve provede vyšetření oblasti bolavého zápěstí a ruky. Pokud uvádíte výše popsané příznaky, mělo by být vše vcelku jasné. Protože léčba syndromu karpálního tunelu je víceméně chirurgická. Je nutné nález potvrdit speciálním vyšetřením.

Toto vyšetření spadá do oboru neurologie. Jedná se o takzvané EMG - ElektroMyoGrafické vyšetření. Tímto vyšetřením se určí schopnost postiženého nervu vést nervové vzruchy a určí se stupeň postižení nervu.

Pokud jde o postižení mírného stupně, není třeba přistoupit ihned k operačnímu řešení.

Je možné zkusit aplikovat léky, které působí proti otokům a které mohou zmenšit tlak v karpálním tunelu. Tím dojde k uvolnění nervu a zlepšení či vymizení obtíží.

Pokud je nalezen těžký stupeň postižení, není proč otálet s operačním řešením.

Operační řešení spočívá v naříznutí steny karpálního tunelu a tím opět k uvolnění tlaku na postižený nerv. Operační řešení je možná trochu nadnesený pojem. Zkušený operatér tento výkon provádí v lokálním znecitlivění ambulantně, celá operace trvá cca 10-15 minut.

Provádí se cca 3-4 cm řez podélně nad oblastí zápěstí.

Záleží však na zvyklosti konkrétního pracoviště. Někde pacienty operují po přijetí na lůžko na nemocniční oddělení. Pooperační průběh může být rovněž odlišný podle provádějícího pracoviště. Někteří lékaři po operačním zákroku operovanou končetinu znehybňují na sádrové dlaze. Není to však pravidlem.

Doba hojení je cca měsíc. Za dva týdny se odstraňují stehy. Další dva týdny by měl pacient dodržovat relativní klidový režim s omezením zátěže na operovanou končetinu.

Co neovlivníte

Jako všechny operace, i uvolnění karpálního tunelu skýtá určitá rizika. Může se jednat o poranění nervu při manipulaci s nástroji v operační ráně. Tato komplikace by se však zkušenému operatérovi stát neměla. Dále může dojít k zánětu v operační ráně. I tato komplikace je však zvládnutelná bez následků.

Smiřte se s tím, pokud jste si svůj syndrom karpálního tunelu „pěstovali“ a ze strachu z operace tento zákrok odkládali, může být nerv již útlakem do určité míry trvale poškozen a ani po operaci se zcela nevzpamatuje.

Co můžete sami

Můžete ovlivnit vznik syndromu karpálního tunelu? Ano, ale jenom do jisté míry. Snažte se omezit dlouhodobou trvalou zátěž na oblast zápěstí, omezte trvalý tlak na oblast průběhu nervu. Jedná se hlavně o dlouhodobou práci u počítače s myší, kdy máte pravou ruku položenou na podložce právě v místě průběhu nervu.

Máte riziko vzniku onemocnění?

Odpověď byla dána již po přečtení výše uvedeného odstavce. Pokud zatěžujete svoje ruce trvale a nepřiměřeně, toto riziko vám hrozí. Nelze však vyloučit určitý podíl dědičnosti, i když pouze minimální.

Časté otázky:

Mám zaměstnání, kde na lince absolvuji jednotvárnou zátěž. Mám prokázaný syndrom karpálního tunelu. Co mám dělat?

Zde je každá rada drahá. Nejjednodušší je změnit zaměstnání, protože u vás stoupá riziko zhoršení a v případě operace i návrat obtíží. Zřejmě budete muset vyřešit otázku vaše zaměstnání versus vaše zdraví...

Bolí a brní mě malíček na ruce. Mám syndrom karpálního tunelu?

Ne, nervus medianus malík ruky nezásobuje. Může se jednat o postižení jiného nervu v oblasti zápěstí či ruky. V každém případě je vhodné provést EMG vyšetření.

Zdroj: U lékaře

Čtěte také:

   
12.02.2016 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [30] lalica [*]

  Darmovzalova — #12 Mně tahle "medicína" nepomohla. Zlobí mně i malíček, takže asi to bude nějaký jiný nerv. Také na levé ruce. Brnění, hlavně při zátěži ruky, ale i v noci.

  superkarma: 0 14.02.2016, 20:44:29
 2. avatar
  [29] risina [*]

  gerda — #24 Já takhle na podzim hrdinsky nastoupila do práce hned druhý den po úrazu kolena - 4 týdny jsme se palhočila s ortézou a nejdřív dvšm, pak jednou franc. holí, pak další 4 týdny s menší ortézou a jednu holí, pak už bez hole a jen s pružným návlekem na koleno... No a teď jsme byla na operaci s meniskem a sedím doma s vyhlídkou třítýdenní neschopenky - a to jsem orptopeda přesvčdčila, že nechci "velkou" operaci na stabilizaci čéšky, protože to by znamnalo ortézu anedošlapovat na operovanou nohu 6 týdnů a pak ještě další týdny na rehabilitaci..

  Možná kdybych si nebyla hrála na hrdinku a nenamlouvala si, že beze mě škola na podzim spadne, mohla jsem si pobýt pár týdnů doma hned a vyhnout se několikaměsíčním následným problémům a teď té operaci Sml80.

  superkarma: 0 14.02.2016, 18:00:53
 3. [28] Boros [*]

  [25] jo, pokud je to něajká viróza, tak si myslím, že ty sick days (nebo jak se to píše), jsou super. Můj manžel má slušného zaměstnavatele, který jim vychází v tomhle vstříc- práce doma a neprskej mi tu bacily. Musí jim být jasné, že první 3 dny neuděláš nic a pak to doženeš. U nich to jde. Ale ve zdravotnictví se na to nehraje- taky je nám třeba blbé, že bacily roznášíme nejen mezi kolegyněmi, ale i mezi pacientkami, ale běda, jak jdeme na PN- jednak nemáme žádné peníze, protože podle dlouhodobého plánu máme 3 směny za týden (které se neplatí a za ten týden jsi fit), podle krátkodobého jich máme klidně 5-6 a padneš na ...ústa a jednak, když vypadne jedna, o to více práce mají ostatní. To už je lepší si nějak prohodit šichty- to vedení sice taky remcá, ale méně.

  superkarma: 0 13.02.2016, 16:07:09
 4. [27] ovenka [*]

  Byla jsem deset dnů na kapačkách na Oddělení nemocí z povolání, kvůli "karpálům". Trochu to pomohlo. Ale práci jsem po čase změnila, jinak bych se operaci nevyhnula. Byla to nesnesitelná bolest v noci, kdy byly ruce v klidu. Čas od času mě ruce brní, třeba při delší jízdě na kole. Pomáhá hořčík a protřepávání zápěstí

  superkarma: 0 13.02.2016, 14:47:13
 5. avatar
  [26] gerda [*]

  Rikina — #25hele, až jednou udeří opravdická choroba, na šéfa ani nevzdechneš.Sml30

  superkarma: 2 13.02.2016, 13:27:02
 6. [25] Rikina [*]

  gerda — #24 Život je složitej. Někdy. Sml80 Ono kdyby s neschopenkou pro zaměstnavatele nebylo takového crcání, hned by to bylo jiné. Pro mě je obtížné už to dojít k lékaři, ztrácet tam čas a nervy, pak teda dostanu papír, ten donesu do práce, vyslechnu si cosi o tom, jak ubohému podnikateli zaměstnanci házejí klacky pod nohy, o nulové loajalitě k firmě, o tom, že za mě nikdo nic neudělá a jestli bych teda laskavě nemohla aspoň pracovat z domova. Pak mám tři dny neplacené a zbytek za pár šušní. Spoluzaměstnanci si pomyslí cosi o simulantech, co se hodili marod, čímž naprudili šéfa a on je pak nepříjemnej i na ně. A k tomu všemu je člověku blbě, protože kdyby nebylo, nebude tohle všechno absolvovat. Takže se tomu vyhýbám a dokud není nezbytně nutné bejt nemocná, tak nejsem. Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #26
  superkarma: 0 13.02.2016, 11:59:25
 7. avatar
  [24] gerda [*]

  Rikina — #22Pamatuju se, že moje vzorná maminka, která neměla za život jedinou absenci v práci, měla zlomenou ruku a dojížděla celkem složitě MHD+ vlakem do práce i s gypsem. Účetní, plánovačka, počítače tenkrát nebyly. O to to bylo horší, protože dneska už by těžko kdo chtěl mlátit do psacího stroje, protože je to dost oproti klávesnici pc velká námaha. Takže jsem ji velice obdivovala a i napomínala. Ona byla prostě šíleně zodpovědná a dělala i přes bolesti. Možná proto chytla toho raka na stará kolena. Přepínané tělo to nakonec člověku spočítá.

  1. na komentář reaguje Rikina — #25
  2. na komentář reaguje risina — #29
  superkarma: 0 13.02.2016, 10:35:30
 8. avatar
  [23] gerda [*]

  Rikina — #21to máš jak šití s náprstkem. Do jisté doby mi strašně překážel, ale pak se to vstřebalo. Všecko je otázka zvyku. Tu gelovou podložku velice doporučuju, stlačený karpální tunel je hodně otravná věc.

  superkarma: 0 13.02.2016, 10:30:47
 9. [22] Rikina [*]

  Boros — #19 Tři měsíce mi přijde strašně moc. Sml80 Před lety mi můj vlastní pes šikovně prokousl pravé zápěstí, a to důkladně. Krásně mi to prošili skrz naskrz, zafačovali, týden jsem nosila ruku na šátku, pak už normálně, po třech týdnech vytáhli stehy, co byly na povrchu, a hotovo. Zbyla mi jizva napříč přes zápěstí, kterou můžu vydávat za "válečné zranění", i po letech je to docela dost vidět, ono takové kousnutí napáchá asi větší paseku, než udělá doktor při operaci, myslím si, ale teda neschopenku jsem neměla ani ty tři týdny, normálně jsem s tím chodila do práce. Ovšem musela jsem všechno dělat levou rukou, což byla velká otrava a nešlo mi to. Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #24
  superkarma: 0 12.02.2016, 23:01:39
 10. [21] Rikina [*]

  gerda — #17 Mně třeba podložka pod myš překáží, ale strašně. Pořád ji posunuju sem tam a nakonec někam zahodím. S tím prostě nedokážu smysluplně pracovat. Vyzkoušela jsem několik typů podložek a nejde to, potřebuju normálně rovnou hladkou plochu, čím větší prostor na rejdění myší, tím líp. Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #23
  superkarma: 0 12.02.2016, 22:49:02
 11. avatar
  [20] SNÍŽEK [*]

  já jsem na tu operaci musela,měla jsem úplně nepohyblivou ruku a dlouho trvalo než mne to přestalo bolet.Operace byla ambulantní,za 15 minut hotová a podařila se.Sml67

  superkarma: 0 12.02.2016, 19:20:31
 12. [19] Boros [*]

  Rikina — #4 jo, já nevím, jaké to je s myší- popravdě, nevím ani, jaké to je se syndromem karpálního tunelu, ale pracujeme ve zdravotnictví, taháme těžké a i pracujeme sem tam na PC, ale to spíš píšeme, než klikáme. Kolegyně právě kvůli penězům ukončila PN po 6 týdnech a i když jsme se snažili, aby tu ruku moc nenamáhala, oprvadu byla nešťastná a bolelo ji to dlouho. Naše sekretářka byla s jednou rukou doma 3 měsíce a teď je s druhou už druhý. hádejte, kdo dělá její práci????

  1. na komentář reaguje Rikina — #22
  superkarma: 0 12.02.2016, 15:24:07
 13. avatar
  [18] Eva_CZ [*]

  Mam to na leve ruce - z hrani her na PC. Hlavne z Warcraftu, kdyz hraju healerku. Sml32

  superkarma: 0 12.02.2016, 14:54:56
 14. avatar
  [17] gerda [*]

  Asi je nošením dříví do lesa upozornit na dobrou podložku pod myš. Já až po té operaci zjistila, že se vyrábějí s gelovou opěrkou pro zápěstí. Asi to hraje roli, zatím je to 6 let a mám pokoj.

  1. na komentář reaguje Rikina — #21
  superkarma: 0 12.02.2016, 14:51:54
 15. [16] bobani [*]

  to bych nechtěla

  superkarma: 0 12.02.2016, 14:51:45
 16. avatar
  [15] rusalka2008 [*]

  Já měla z práce na PC zánět palcové šlachy a zápěstí, operace to napravila, když nepomohly obstřiky...

  superkarma: 0 12.02.2016, 12:59:25
 17. avatar
  [14] Altamora [*]

  gerda — #13 Manžel taky neměl nemocenskou. A to si bez myši ani neškrtne, je projektant.

  superkarma: 0 12.02.2016, 12:32:47
 18. avatar
  [13] gerda [*]

  Rikina — #4hele, v kanclu se s tím na počítači dělat dá, opravdu. Já jsem po operaci doma hned čile korespondovala a nic se mi nestalo. Jenom to bolí, když se nese něco těžkého v té spravené ruce, to se musí šetřit.

  1. na komentář reaguje Altamora — #14
  superkarma: 0 12.02.2016, 11:56:43
 19. [12] Darmovzalova [*]

  manžel si udělal tinkturu s aloe vera ,alpy lesany a acylpirinu a tím si to natírá každý den,a musím říct že se mu stav o hodně zlepšil.

  1. na komentář reaguje lalica — #30
  superkarma: 0 12.02.2016, 10:49:41
 20. [11] Ferdicek [*]

  Velice nepříjemná nemoc.

  superkarma: 0 12.02.2016, 10:44:36
 21. avatar
  [10] aviaki [*]

  Moje maminka si tento syndrom rozcvičila. Nemá ráda lékaře, tak se rozhodla, že s tím něco udělá sama. Nemohla navléct jehlu, ruce jí brněly a bolely. Trvalo tak cca 1,5 roku - vždy poctivě u televize procvičovala ruce - jednak měla takový gumový kroužek, který mačkala a jednak si protahovala prsty a zápěstí - tím, že si je druhou rukou ohýbala dopředu a dozadu co to šlo. A opravdu, vyléčilo se jí to i bez operace.

  superkarma: 2 12.02.2016, 10:38:27
 22. avatar
  [9] Lídy [*]

  Pokud to jde, operaci bych se vyhnula. Známý byl a i takhle malou operaci mu s prominutím podělali, takže následovaly dvě reoperace a výsledkem je trvale poškozená hybnost několika prstů ruky Sml68

  superkarma: 0 12.02.2016, 09:05:52
 23. [8] maxipes [*]

  U mě je to asi regma,vždy mě brní celé zápěstí při změně počasí.Sml22

  superkarma: 0 12.02.2016, 08:59:30
 24. avatar
  [7] datura [*]

  K když mi ortopéd sdělil, že můj stav je středně těžký, stačily na odstranění problému tablety. Po měsíci problémy přestaly a mám pokoj už pár let, jen jsem musela přestat s pletením.Sml16

  superkarma: 0 12.02.2016, 08:38:33
 25. [6] knihovna [*]

  Rikina — #4No, když ruka neslouží nebo obě, tak to člověk nerozhodne a je vyřazen z práce. Ono klikat ještě jde, ale tahat někde těžké balíky nebo hrnce!

  superkarma: 0 12.02.2016, 08:03:45
 26. [5] Hana Zástěrová [*]

  Boros — #3Neschopenka je opravdu delší a též pak záleží co člověk dělá. Dělám v kuchyni MŠ, byla jsem na operaci v dubnu a šla jsem až poslední týden v srpnu a to ještě na vlastní ukončení a při některé práci to pořád nebylo ono.

  superkarma: 0 12.02.2016, 07:42:40
 27. [4] Rikina [*]

  Boros — #3 No jo, ale ty tři měsíce se budu pást? A pak i potom... Sml80 V podstatě se živím klikáním myší, a tři měsíce by můj zaměstnavatel nečekal, po týdnu by měl za mě náhradu a vracet bych se už nemusela. To si člověk rozmyslí, takové dlouhodobé nemoce. Sml80

  1. na komentář reaguje knihovna — #6
  2. na komentář reaguje gerda — #13
  3. na komentář reaguje Boros — #19
  superkarma: 0 12.02.2016, 07:41:31
 28. [3] Boros [*]

  Tady se to dělá zásadně ambulantně, ale PN je pak docela dost dlouho. Kolegyně samoživitelka to riskla po 6 týdnech a splakala nad výdělkem- měla problémy ještě další rok. nevyplatí se to. Asi jak ve které práci, ale ty 3 měsíce stojí za to.

  1. na komentář reaguje Rikina — #4
  2. na komentář reaguje Hana Zástěrová — #5
  superkarma: 0 12.02.2016, 07:10:46
 29. [2] Hana Zástěrová [*]

  Mám operované obě ruce v rozmezí jednoho roku a byla to ambulantní operace, žádné problémy nebo výrazná bolest nebyla. Řez mám též v dlani a úleva veliká.

  superkarma: 0 12.02.2016, 06:58:53
 30. avatar
  [1] gerda [*]

  Byla jsem na té operaci s hospitalizací 3 dny, což radím každému - a beztak se musí druhý den na převaz. Když to oživuje, začne to dost bolet a taková bolest by mě doma poděsila. V nemocnici se na to dávají léky proti bolesti. Řez byl provedený v dlani. Úleva nastala téměř ihned, ještě s obvazem na ruce jsem po návratu domů zkoušela navléct nit do jehly a zadařilo se.

  superkarma: 0 12.02.2016, 05:56:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme