U syna paní Jarmily byla po řadě kožních i specializovaných dermatologických vyšetřeních zjištěna alergie na saponáty. Jak si má ale najít práci „v bílých rukavičkách“?

hands

Zoufalý dopis nám poslala do redakce paní Jarmila, maminka 22letého syna, který je vyučen jako kuchař-číšník a má také barmanský kurz, a který už třetím rokem trpí stále se vracejícím ekzémem na rukou, kvůli němuž ho dokonce vyhodili už dvakrát ze zaměstnání!

Dopis od paní Jarmily

Syn dokončil střední odborné učiliště, obor kuchař-číšník, a pak si ještě udělal barmanský kurz. Vždycky se mu tato práce líbila, a proto byl šťastný, když se hned po škole dostal do jednoho z pražských hotelů na pozici barmana. Pracoval tam asi rok, ale najednou se mu začal po půl roce dělat na rukou ekzém. Takové červené mapy, které svědily a pálily. Prodělal řadu kožních vyšetření, kde mu byla sdělena pokaždé jiná příčina, až teprve na specializovaném dermatologickém vyšetření mu bylo zjištěna alergie na saponáty. Prý to po čase přejde, ale nepřešlo. Mastičky, které mu byly předepsány, nezabíraly, ale co bylo nehorší, v zaměstnání mu provozní řekl, že s takovýma rukama nemůže obsluhovat hosty, a byl s ním rozvázán pracovní poměr.

Syn z toho byl nešťastný, práce se mu líbila, ale odešel. Ekzém mu po nějaké době opravdu zmizel, a tak si našel novou práci, opět barmana. A opět to samé. Zhruba po dvou měsících svědivý ekzem, předepsané mastičky, které nepomáhají, a rozvázání pracovního poměru.

Zpočátku si dělal legraci, že nebude alespoň muset nikdy umývat nádobí, ale vím, že ho to hodně mrzí, protože práci barmana má rád, je v tom oboru vyučen a baví ho to.

Nedávno si našel třetí zaměstnání, je to práce číšníka v restauraci, kde mu provozní slíbil, že skleničky umývat nemusí, ani utírat stoly apod., a případně bude moci obsluhovat v bílých rukavicích. Jenže sliby chyby. Jiní to dělají, proč by on měl být výjimka. Je teprve ve zkušební době, a už mu bylo naznačeno, že to tak asi nepůjde.

Je to mladý kluk, život má před sebou, může dělat řadu jiných zaměstnání, ale jakých? Kde sehnat práci v bílých rukavičkách?
Nedávno byl opět na vyšetření, kde mu ještě navíc sdělili, že má alergii i na prvek kobalt. Takovou diagnózu jsem v životě neslyšela.

Prosím, pokud máte někdo zkušenosti s ekzémem na rukou, děkuji za všechny vaše rady.

Čtěte také:

Reklama