Zdraví

Syna kvůli ekzému vyhodili z práce

U syna paní Jarmily byla po řadě kožních i specializovaných dermatologických vyšetřeních zjištěna alergie na saponáty. Jak si má ale najít práci „v bílých rukavičkách“?

hands

Zoufalý dopis nám poslala do redakce paní Jarmila, maminka 22letého syna, který je vyučen jako kuchař-číšník a má také barmanský kurz, a který už třetím rokem trpí stále se vracejícím ekzémem na rukou, kvůli němuž ho dokonce vyhodili už dvakrát ze zaměstnání!

Dopis od paní Jarmily

Syn dokončil střední odborné učiliště, obor kuchař-číšník, a pak si ještě udělal barmanský kurz. Vždycky se mu tato práce líbila, a proto byl šťastný, když se hned po škole dostal do jednoho z pražských hotelů na pozici barmana. Pracoval tam asi rok, ale najednou se mu začal po půl roce dělat na rukou ekzém. Takové červené mapy, které svědily a pálily. Prodělal řadu kožních vyšetření, kde mu byla sdělena pokaždé jiná příčina, až teprve na specializovaném dermatologickém vyšetření mu bylo zjištěna alergie na saponáty. Prý to po čase přejde, ale nepřešlo. Mastičky, které mu byly předepsány, nezabíraly, ale co bylo nehorší, v zaměstnání mu provozní řekl, že s takovýma rukama nemůže obsluhovat hosty, a byl s ním rozvázán pracovní poměr.

Syn z toho byl nešťastný, práce se mu líbila, ale odešel. Ekzém mu po nějaké době opravdu zmizel, a tak si našel novou práci, opět barmana. A opět to samé. Zhruba po dvou měsících svědivý ekzem, předepsané mastičky, které nepomáhají, a rozvázání pracovního poměru.

Zpočátku si dělal legraci, že nebude alespoň muset nikdy umývat nádobí, ale vím, že ho to hodně mrzí, protože práci barmana má rád, je v tom oboru vyučen a baví ho to.

Nedávno si našel třetí zaměstnání, je to práce číšníka v restauraci, kde mu provozní slíbil, že skleničky umývat nemusí, ani utírat stoly apod., a případně bude moci obsluhovat v bílých rukavicích. Jenže sliby chyby. Jiní to dělají, proč by on měl být výjimka. Je teprve ve zkušební době, a už mu bylo naznačeno, že to tak asi nepůjde.

Je to mladý kluk, život má před sebou, může dělat řadu jiných zaměstnání, ale jakých? Kde sehnat práci v bílých rukavičkách?
Nedávno byl opět na vyšetření, kde mu ještě navíc sdělili, že má alergii i na prvek kobalt. Takovou diagnózu jsem v životě neslyšela.

Prosím, pokud máte někdo zkušenosti s ekzémem na rukou, děkuji za všechny vaše rady.

Čtěte také:

   
06.09.2011 - Zdraví - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Solei [*]

  Číšník s exémem na rukou není dobrý nápad.

  Jedna věc je mazat se mastičkama když mne svědí ruce při běžném domácím provozu a druhá věc je zkoušet se matlat když mám celodenní směnu. Kromě toho, že by nádobí bylo od všech všelijakých mastí pěkně umatlané, hostům by nejspíš opravdu nechutnalo už jen od pohledu na jeho ruce. S tím se nedá nic dělat. Holt jak píše wich - je potřeba být sebekritický a najít si takovou práci u které to nebude vadit jak přecitlivělé kůži tak okolí.

  Someliérský kurz? Tam je potřeba určitý talent a schopnosti a také docela vysoký počáteční vklad. Nemyslím si, že je to dobrá cesta. Stejně jako celodenní nošení rukavic. Zkuste si představit, že máte svědící pálící kůži, kterou si namažete nějakou mastí, pak si na to dáte rukavice a zapotíte se.... garantuju vám, že to není žádná slast.

  Tady je jen jediná rada. Rekvalifikace a jiná práce.

  superkarma: 0 19.09.2011, 15:14:47
 2. avatar
  [20] Eva_CZ [*]

  kuzle — #14 tak nematlej testo za testem. Nebo to je povinny? A v rukavicich nadobi myju, pokud ho nestrkam do mycky. Pouzivam neco jako chirurgicke, ale bez latexu. Na ten mam taky alergii.

  superkarma: 0 07.09.2011, 04:07:17
 3. avatar
  [19] Zuzča [*]

  Lucimo — #7 potvrzuji, že na tvoje doporučení zakoupená konopná mast na ekzém pomohlaSml67

  superkarma: 0 06.09.2011, 22:23:33
 4. avatar
  [18] kuzle [*]

  ToraToraTora — #15 cim vic deti mam, tim jsem alergictejsi, jako mala jsem nikdy zadne problemy nemela, s poctem deti se potize zacaly stupnovat Sml28 nastesti uz jsem dala stop stav, tak snad se zastavi i ty choroby a alergie Sml24

  superkarma: 0 06.09.2011, 18:03:50
 5. avatar
  [17] SStream [*]

  Je to hodně smutné... Kdyby si to zavinil sám, budiž (od tetování až po stovky piercingových kouzel) ale takhle... Jako číšnice jsem dělala čtyři roky a tam to bez vody a saponátů nejde. Vyrážky jsem z toho měla taky, ale to bylo spíš tou intezitou než alergií. Nejhorší byly kupodivu ručníky a utěrky z profi prádelny. Do toho si utřít ruce bylo jako ponořit je do kyseliny.

  superkarma: 0 06.09.2011, 15:51:02
 6. avatar
  [16] pajda [*]

  Sama mám alergii na aloe vera, aceton a borovicovou silici. Řekli byste, že jako učitelka bych neměla mít problém. Na kolika školách se ale setkám s tím, že nejrůznější obory používají barvičky a ředidýlka, to bych v životě nevěřila...a gymply mají vesměs výtvarku. Prostě se musím srovnat s tím, že taková jsem a naučit se s tím žít.

  V jeho povlání bych se jednak pokusila najít hotel, kde se bílé rukavice nosí (je jich dost), dál bych určitě nevolila povolání barmana, ale číšníka, protože barman sklenice oplachuje a saponát bývá na povrchu (aloe vera je skoro ve všech, vím, co píši), a určitě bych zkusila sommeliérský kurz. Sommeliér nepřijde s umýváním skla tak často do styku. A nebo bych naopak zkusila zjistit, jestli nemám kamaráda s malou hospůdkou a pokusila bych se to celé obrátit ve styl "jsem tam jeden, ale mám frak a rukavičky, hele jak jsme nóbl" - i to je cesta...držím palce, aby aspoň něco vyšlo.

  superkarma: 0 06.09.2011, 14:49:41
 7. avatar
  [15] ToraToraTora [*]

  kuzle — #14 Já na mytí používám zásadně rukavice, protože jsem tak trochu medvídek mýval a mám ruce jinak za jeden den jak pradlena. Ale nevěšela bych hlavu a klidně zkusila nějakou aalternativní cestu pro posílení imunity. Kolikrát se dá dosáhnout výsledku, že sice bys nemohla stát profesně u dřezu, ale na obsluhu domácnosti to stačí

  1. na komentář reaguje kuzle — #18
  superkarma: 0 06.09.2011, 14:34:50
 8. avatar
  [14] kuzle [*]

  taky mam problem s mytim nadobi a saponaty ... dokonce uz mi zacalo vadit i loupani brambor, kdyz je oloupu muzu se udrbat a mezi prsty mi naskace svediva a neprijemna vyrazka Sml80Sml68 a co teprve o Vanocich, kdy matlam testo za testem a nejcasteji rukama ... kozarka mi na to napsala nejakou masticku, ale vydrzi sotva mesic a doporucila nemyt nadobi a neloupat brambory, akorat mi nerekla, kdo to tak doma udela Sml28 pry jeste pouzivat takove ty chirurgicke rukavice Sml80

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #15
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #20
  superkarma: 0 06.09.2011, 14:30:45
 9. avatar
  [13] ToraToraTora [*]

  enka1 — #8 Problém je, že většina lidí podepíše dohodu nebo je vyhozena z práce ve zkušebce a neznají pracovní právo a to je chyba. Doporučovala bych se informovat, pro tyto případy je na ÚP právník, vzít k němu dokumenty a trochu si počíst v zákoně než nastoupí do práce nové

  superkarma: 0 06.09.2011, 14:20:36
 10. avatar
  [12] wich [*]

  Taky se přikláním k pořádným vyšetřením. Mnohdy za tyto problémy může třeba jen dietní chyba, kterou, když pacient napraví, nemusí ekzém úplně vymizet, ale zpravidla se pacientovi uleví od nejhoršího. Změřit reakce na všechny alergeny nestačí, je třeba udělat podrobný rozbor krve, moči, stolice atd. Ekzémy bývají vnějším projevem problémů ve střevech.

  superkarma: 0 06.09.2011, 13:42:34
 11. [11] free [*]

  Ekzém může být taky jeden z mnoha projevů celiakie.  Měli jsme takový případ v rodině. Zeť je po půlroce držení bezlepkové diety bez ekzému. Chce to hloubkově vyšetřit a nenechat se odbýt. Praktičtí doktoři mnohokrát nemají ani potuchy o příznacích této nemoci zvané chameleon.  U každého se toiž může projevovat jinak.

  superkarma: 0 06.09.2011, 12:21:17
 12. avatar
  [10] Midsummer [*]

  Kosmetika řeší jen následek. Pro vyřešení příčiny bych se obrátila na specializovaného lékaře, který praktikuje východní (např.čínskou) medicínu. S tzv. "normálním" doktorem bych vůbec neztrácela čas.

  superkarma: 0 06.09.2011, 11:45:25
 13. avatar
  [9] wich [*]

  Já znám podobnou zkušenost ze svého okolí - Moje sestřenice od dětství trpěla exémem, její sen byl taky dělat číšnici, vůbec ji obsluhování, práce s jídlem atd. bavila, ale ona si sama řekla "mám hnusný ruce, z takových by se asi jídlo nikomu nelíbilo", tak teď dělá účetní. Byla hodně sebekritická, ale teď je taky spokojená, ruce netrpí, peníze si vydělá. Je x zaměstnání, co můžou mladí dělat Sml22

  superkarma: 0 06.09.2011, 11:35:19
 14. avatar
  [8] enka1 [*]

  A co vstupní lékařské kontroly? Ty přeci musí  posoudit způsobilost k určité práci -> pokud lékař potvrdí neškodnost exému, mohla by být výpověď napadnutelnáSml80

  Estetické hledisko - ještě mě nenapadlo koukat číšníkům na ruce, mě víc zajímá, co mi přinesli za dlabanec nebo pitivo

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #13
  superkarma: 0 06.09.2011, 11:29:01
 15. avatar
  [7] Lucimo [*]

  ToraToraTora — #5 Potvrzuju konopí. synovi konopná mast zabírala téměř stejně dobře, jako kortikoidová mast.Sml67

  1. na komentář reaguje Zuzča — #19
  superkarma: 0 06.09.2011, 09:42:18
 16. [6] Karo Líná [*]

  Alergie na kobalt je naprosto běžná, taky ji mám. Jenomže s ním se zas tak moc do kontaktu nepřijde a už vůbec ne v číšnickým povolání Sml80

  Ať hledá něco, kde nádobí mýt nebude. To přece dneska obstarávají myčky. Tak třeba nějakej větší bar, kde za barem stojí barman, co plní myčku a připravuje nápoje, které číšník (tvůj syn) pouze roznáší. Takových hospod znám..... Opravdu to chce hledat, nevěřím, že by nakonec nenašel. Samozřejmě ne malou hospůdku, kde všechno dělá jedna jediná osoba. Tam by se saponátu asi nevyhnul. To chce nějakej větší provoz.

  superkarma: 0 06.09.2011, 09:41:09
 17. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Na ekzém úspěšně používáme konopnou kosmetiku, mohl by zkusit i jak holky radí, nějaký lepší hotel, kde v rukavičkách dělají všichni  nebo si najde jinou práci. Stávají se horší věci na světě. Kdo z nás dělá práci, o které vždycky snil?

  1. na komentář reaguje Lucimo — #7
  superkarma: 0 06.09.2011, 09:25:43
 18. avatar
  [4] Altamora [*]

  Mám alergii na saponáty. Teď je stabilizovaná, pokud se mi opět něco vyrazí, stačí mi Flucinar. Když ještě nebyl, tak jsem si ruce úspěšně vyléčila tím, že jsem je máčela do výluhu z dubové kůry, později stačil silný čaj. Trvalo ale skoro rok, než to pomohlo. A hlavně se vyhýbám saponátům, jen Jar mi nepůsobí potíže. Mně vadí i loupání brambor a vůbec manipulace se vším, co obsahuje saponiny.

  Chápu, že se synovi nechce změnit profesi, ale asi bude muset. Když si vzpomenu, jak dříve vypadaly moje ruce, nebyla bych ráda, kdyby mi někdo něco servíroval s takovýma rukama. I když to není nakažlivé. Ještě je mladý a život nekončí.

  superkarma: 0 06.09.2011, 08:42:17
 19. [3] Anai [*]

  Byla jsem letos ve wellnes hotelu Chopok v Nízkých Tatrách a tam jeden z číšníků obsluhoval v bílých rukavičkách, byl ze všechn nelepší, opravdu super úroveň, moc se mi to líbilo, choval se velmi nóbl Sml16 Myslela jsem, že ty rukavičky patří k "uniformě" - a třeba měl jen ekzém? Ale i tak nechápu - ať si mladý muž najde místo v nějakém hotelu, kde skutečně bude moct nosit bílé rukavičky. A proč by číšník musel mýt nádobí? Max. barman ... ale dnes už přece existují myčky i v tomto oboru, když v kdejaké kanceláři, ne? Vím, o čem mluvím, gastronomie a hotelnictví je můj původní vystudovaný obor.

  superkarma: 0 06.09.2011, 08:32:11
 20. avatar
  [2] Florencie [*]

  A co zkusit nějakou luxusní restauraci? Tam přeci číšníci bílé rukavice mají Sml22

  superkarma: 0 06.09.2011, 08:30:10
 21. avatar
  [1] átéčko [*]

  Kde badmani používají kobalt?

  superkarma: 0 06.09.2011, 07:23:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme