Měla to být idylická rodinná dovolená v Egyptě. Jana s manželem a dvěma dětmi, tříletým Honzíkem a pětiletým Ondrou. Asi v polovině pobytu dostal mladší Honzík plané neštovice. Jak toto infekční onemocnění zkomplikovala jejich pobyt? Přečtěte si rozhovor s Janou.

Kolikátý den jste zjistili, že má Honzík neštovice?
Byli jsme na 12 dní a zjistili to 8. den. Inkubační doba je 21 dní... odhadem tedy asi mezi 2. až 3. týdnem

Jak se to projevilo?
Hodně kousali komáři, takže fleků už měl dost, ale tohle byly klasické neštovice, červený pupínek, ve středu s puchýřkem... drobounké a začalo jich hodinu od hodiny přibývat.

Asi to pro vás musel být šok
No, šok ani moc ne... spíše překvápko. Přemýšlela jsem, odkud to má, a pak mi došlo, že určitě ze školky, jinde v kontaktu s neštovicemi  nebyl a ve školce to ještě nebylo oficiální. Někdo už to asi měl v sobě.

Na koho jste se obrátili?
V ten den byla v hotelu zrovna delegátka, tak jsme se jí zeptali, co s tím. První její reakce byla, že nebudeme moct odletět domů, protože je infekční. Tak jsem se ptala, jak to řešit v hotelu... stravování a tak. Říkala, že Egypťané jsou očkovaní a že to nemáme řešit... tak jsme neřešili. Neměl vůbec teploty. O to to bylo jednodušší. Měli jsme pojištění přímo od cestovky, a tak nám zavolala auto, které nás odvezlo na Evropskou kliniku. Sestřička byla Slovenka, lékař místní. Klinika byla přímo pro české a slovenské turisty.

Jaká byla reakce lékaře? Pomohl vám, nebo spíš panikařil?
Na klinice se mělo podezření na neštovice potvrdit, nebo vyvrátit. Lékař neštovice potvrdil, vysvětlil nám, co a jak, a sestřička všechno přeložila.

Jinak byl naprosto v pohodě. Zřejmě se s podobnými případy setkal už mockrát. Rovnou na klinice jsme dostali tekutý pudr, sirup proti svědění a sirup na teplotu, kdyby měl. Všechny léky v originálním balení a zabíraly. Vyplnila jsem pouze formulář pro pojišťovnu a měla s sebou pas, který si okopírovali. Vůbec nic jsem neplatila, vše si sami dořeší. Auto nás pak zase odvezlo zpět do hotelu.

Museli jste být v karanténě?
V podstatě se tam žádná karanténa neřeší. Jen nás upozornili, že nesmí na sluníčko a že by se neměl koupat. O odletu žádná zmínka.

Jaké jste měli pojištění a co v něm bylo všechno zahrnuto?
Měli jsme pojištění přímo od cestovní společnosti. Vybrali jsme si pro jistotu to lepší za 590,- dospělý a 290,- dítě na 12 dní. Byly v tom léčebné výlohy, úrazovka, pojištění zavazadel, pojištění storno a pojištění odpovědnosti.

Existovala reálná možnost, že tam budete muset zůstat, až do uzdravení?
O tom hned v prvním momentu mluvila delegátka, že bych místo v pondělí odletěla s Honzíkem až další neděli.

Co se v těchto případech dělá? Měli byste dost peněz na pobyt? Kde byste přečkali? V nemocnici, nebo v nějaké izolaci?
Nevím, my jsme zůstali ve stejném hotelu. Nijak se to neřešilo, to by prý bylo na pojišťovně. Ale nikdo neřekl, že nesmíme odletět, ale nevím, jak by to bylo v případě, že bychom tam museli zůstat, a zda bychom ten pobyt navíc nemuseli hradit. Samozřejmě na přímé zaplacení bychom určitě neměli. Ale vzhledem k tomu ošetření, které proběhlo bez financí, by snad i to ostatní zaplatila pojišťovna. Tak mi to alespoň řekla delegátka.

Takže se vám nakonec podařilo odletět v termínu
Den před odletem jsme mluvili s delegátkou, jaké je rozhodnutí ohledně odletu, a ona se jen  zeptala, jak se Honzíkovi vede. Řekli jsme, že vcelku fajn, že mu puchýřky už zasychají, což mě samotnou dost překvapilo. Na to nám řekla, ať mu oblečeme dlouhé kalhoty a něco s dlouhým rukávem, a tím to skončilo. Celou dobu jsme chodili normálně do restaurace na jídlo a k vodě. Jen jsme Honzíka drželi ve stínu v tričku, s čepičkou a nekoupal se.

Byl tedy odlet legální, nebo jste museli nějak „šachovat“?
No, v podstatě se k tomu delegátka vyjádřila jen tím dlouhým oblečením. Ale běžné by asi bylo, abychom před odletem šli na kontrolu k lékaři, a ten by řekl, zda můžeme odletět, nebo ne. Nikdo nic neřešil, takže jsme v podstatě letěli „na černo“. Honzíkovi jsme dali dlouhé kalhoty, dlouhé triko s kšiltovkou, která je vzadu protažená až na krk, abychom nepoutali pozornost. Ale přiznám se, že jsem měla nervy,  že tam budeme muset zůstat.

Byla jsi spokojená s přístupem?
Vše probíhalo naprosto v pohodě, přímo tam jim je to asi jedno, že má někdo neštovice, horší je spíše ten kontakt v letadle. Tak, jak by to mělo asi být, to nebylo. Dle mého by delegátka měla spolupracovat hlavně kvůli odletu, abychom opravdu letěli a nebyli infekční. Asi už byl minimálně, jelikož měl téměř všude už strupy... ale určitě to nebylo ještě stoprocentní

Vše na letišti proběhlo v pořádku, dostali jsme se až do letadla a vlastně až 20 minut před přistáním si toho všimla letuška. Musela to nahlásit, zapsalo se to do knihy letů. Prý kdyby si toho všimli před odletem, tak asi neodletíme. Museli bychom mít potvrzení od lékaře, že můžeme odletět, ale o tom vůbec delegátka nemluvila. Což o to, já byla ráda, že jsme v letadle, jen jsem měla dost nepříjemný pocit, že letíme potajmu.

Když na to letuška přišla, vzala si kontakt na manžela a číslo jeho pasu. Jediné, co jsme tvrdili, že měl už puchýřky zaschlé, a tím vlastně už není infekční. Kdyby si toho všimli před odletem, zřejmě by nás transportovali k lékaři, ten by asi potvrdil, že to ještě není ono, a odletěl by jen manžel s druhým synem a já s Honzíkem až později.

Před čím bys varovala jiné maminky, které cestují s malými dětmi.
Ani nevím... ať se nebojí ani takovéto dovolené třeba v obávaném Egyptě. Sjednají si lepší pojištění přímo u cestovní kanceláře, u níž zájezd kupují, a radši zvolí pojištění lepší. My měli na výběr standard, nebo dražší. Vzali jsme radši dražší, člověk nikdy neví. To je asi to nejdůležitější. Běžné léky si asi berou všechny maminky malých dětí, měla jsem toho kupu, ale pudr na neštovice ne. To mě bohužel nenapadlo.

Děti neměly ani žádné střevní problémy, zkrátka všechno proběhlo celkem hladce, až na nějaké dva dny, kdy byl Honzík protivka a špatně spal. Myslím, že hodně taky dělá zdravotní stav dítěte. U nás to proběhlo naprosto v poklidu, bez teplot. Když pak děti mají vysoké horečky, je to horší.

Vzala sis nějaké ponaučení?
Ani ne, tím, že se to tam neřešilo, tak jsme si to užívali, co to šlo. Jiné by to asi bylo v případě, kdyby z toho byli místní vyjukaní a museli jsme třeba být někde v izolaci... stejně si žádné ponaučení asi nevezmeš. Prostě to je to něco, co tě překvapí. Pojištění jsme měli dobré, těžko říct.

Zkrátka se to může stát kdykoliv, kdekoliv a komukoliv...

Děkuji za rozhovor a doufám, že příští dovolená už bude bez podobného dobrodružství!

Zajímá vás, jak se v takových případech má správně postupovat? Musí být dítě v karanténě a kdo by hradil případné výdaje za prodloužený pobyt?

Na tyto otázky mi dopověděla cestovní pojišťovna.

Jak se postupuje v případě, když v průběhu pobytu onemocní dítě neštovicemi?
Takové případy musí řešit lékař. Ten posoudí, zda je pacient infekční, či nikoliv. Pokud ano, musí zůstat v léčení, a to v izolaci, aby nenakazil ostatní. V případě infekčnosti nesmí samozřejmě ani odletět. Odlet je opět na posouzení lékaře, který na základě vyšetření vydá potvrzení, že nemoc už není infekční a nebezpečná svému okolí. Potvrzení by měl mít pacient s sebou.

Kdo hradí náklady na léčbu a prodloužený pobyt?
Pokud bylo sjednáno řádné cestovní pojištění, pak veškeré náklady hradí pojišťovna.

Z uvedeného tedy vyplývá, že delegátka nejednala správně a měla být ve spolupráci s lékařem důslednější.

Reklama