.

Syn onemocněl v Egyptě neštovicemi. Nikdo ale nic neřešil

Cestování

Syn onemocněl v Egyptě neštovicemi. Nikdo ale nic neřešil

Měla to být idylická rodinná dovolená v Egyptě. Jana s manželem a dvěma dětmi, tříletým Honzíkem a pětiletým Ondrou. Asi v polovině pobytu dostal mladší Honzík plané neštovice. Jak toto infekční onemocnění zkomplikovala jejich pobyt? Přečtěte si rozhovor s Janou.

Kolikátý den jste zjistili, že má Honzík neštovice?
Byli jsme na 12 dní a zjistili to 8. den. Inkubační doba je 21 dní... odhadem tedy asi mezi 2. až 3. týdnem

Jak se to projevilo?
Hodně kousali komáři, takže fleků už měl dost, ale tohle byly klasické neštovice, červený pupínek, ve středu s puchýřkem... drobounké a začalo jich hodinu od hodiny přibývat.

Asi to pro vás musel být šok
No, šok ani moc ne... spíše překvápko. Přemýšlela jsem, odkud to má, a pak mi došlo, že určitě ze školky, jinde v kontaktu s neštovicemi  nebyl a ve školce to ještě nebylo oficiální. Někdo už to asi měl v sobě.

Na koho jste se obrátili?
V ten den byla v hotelu zrovna delegátka, tak jsme se jí zeptali, co s tím. První její reakce byla, že nebudeme moct odletět domů, protože je infekční. Tak jsem se ptala, jak to řešit v hotelu... stravování a tak. Říkala, že Egypťané jsou očkovaní a že to nemáme řešit... tak jsme neřešili. Neměl vůbec teploty. O to to bylo jednodušší. Měli jsme pojištění přímo od cestovky, a tak nám zavolala auto, které nás odvezlo na Evropskou kliniku. Sestřička byla Slovenka, lékař místní. Klinika byla přímo pro české a slovenské turisty.

Jaká byla reakce lékaře? Pomohl vám, nebo spíš panikařil?
Na klinice se mělo podezření na neštovice potvrdit, nebo vyvrátit. Lékař neštovice potvrdil, vysvětlil nám, co a jak, a sestřička všechno přeložila.

Jinak byl naprosto v pohodě. Zřejmě se s podobnými případy setkal už mockrát. Rovnou na klinice jsme dostali tekutý pudr, sirup proti svědění a sirup na teplotu, kdyby měl. Všechny léky v originálním balení a zabíraly. Vyplnila jsem pouze formulář pro pojišťovnu a měla s sebou pas, který si okopírovali. Vůbec nic jsem neplatila, vše si sami dořeší. Auto nás pak zase odvezlo zpět do hotelu.

Museli jste být v karanténě?
V podstatě se tam žádná karanténa neřeší. Jen nás upozornili, že nesmí na sluníčko a že by se neměl koupat. O odletu žádná zmínka.

Jaké jste měli pojištění a co v něm bylo všechno zahrnuto?
Měli jsme pojištění přímo od cestovní společnosti. Vybrali jsme si pro jistotu to lepší za 590,- dospělý a 290,- dítě na 12 dní. Byly v tom léčebné výlohy, úrazovka, pojištění zavazadel, pojištění storno a pojištění odpovědnosti.

Existovala reálná možnost, že tam budete muset zůstat, až do uzdravení?
O tom hned v prvním momentu mluvila delegátka, že bych místo v pondělí odletěla s Honzíkem až další neděli.

Co se v těchto případech dělá? Měli byste dost peněz na pobyt? Kde byste přečkali? V nemocnici, nebo v nějaké izolaci?
Nevím, my jsme zůstali ve stejném hotelu. Nijak se to neřešilo, to by prý bylo na pojišťovně. Ale nikdo neřekl, že nesmíme odletět, ale nevím, jak by to bylo v případě, že bychom tam museli zůstat, a zda bychom ten pobyt navíc nemuseli hradit. Samozřejmě na přímé zaplacení bychom určitě neměli. Ale vzhledem k tomu ošetření, které proběhlo bez financí, by snad i to ostatní zaplatila pojišťovna. Tak mi to alespoň řekla delegátka.

Takže se vám nakonec podařilo odletět v termínu
Den před odletem jsme mluvili s delegátkou, jaké je rozhodnutí ohledně odletu, a ona se jen  zeptala, jak se Honzíkovi vede. Řekli jsme, že vcelku fajn, že mu puchýřky už zasychají, což mě samotnou dost překvapilo. Na to nám řekla, ať mu oblečeme dlouhé kalhoty a něco s dlouhým rukávem, a tím to skončilo. Celou dobu jsme chodili normálně do restaurace na jídlo a k vodě. Jen jsme Honzíka drželi ve stínu v tričku, s čepičkou a nekoupal se.

Byl tedy odlet legální, nebo jste museli nějak „šachovat“?
No, v podstatě se k tomu delegátka vyjádřila jen tím dlouhým oblečením. Ale běžné by asi bylo, abychom před odletem šli na kontrolu k lékaři, a ten by řekl, zda můžeme odletět, nebo ne. Nikdo nic neřešil, takže jsme v podstatě letěli „na černo“. Honzíkovi jsme dali dlouhé kalhoty, dlouhé triko s kšiltovkou, která je vzadu protažená až na krk, abychom nepoutali pozornost. Ale přiznám se, že jsem měla nervy,  že tam budeme muset zůstat.

Byla jsi spokojená s přístupem?
Vše probíhalo naprosto v pohodě, přímo tam jim je to asi jedno, že má někdo neštovice, horší je spíše ten kontakt v letadle. Tak, jak by to mělo asi být, to nebylo. Dle mého by delegátka měla spolupracovat hlavně kvůli odletu, abychom opravdu letěli a nebyli infekční. Asi už byl minimálně, jelikož měl téměř všude už strupy... ale určitě to nebylo ještě stoprocentní

Vše na letišti proběhlo v pořádku, dostali jsme se až do letadla a vlastně až 20 minut před přistáním si toho všimla letuška. Musela to nahlásit, zapsalo se to do knihy letů. Prý kdyby si toho všimli před odletem, tak asi neodletíme. Museli bychom mít potvrzení od lékaře, že můžeme odletět, ale o tom vůbec delegátka nemluvila. Což o to, já byla ráda, že jsme v letadle, jen jsem měla dost nepříjemný pocit, že letíme potajmu.

Když na to letuška přišla, vzala si kontakt na manžela a číslo jeho pasu. Jediné, co jsme tvrdili, že měl už puchýřky zaschlé, a tím vlastně už není infekční. Kdyby si toho všimli před odletem, zřejmě by nás transportovali k lékaři, ten by asi potvrdil, že to ještě není ono, a odletěl by jen manžel s druhým synem a já s Honzíkem až později.

Před čím bys varovala jiné maminky, které cestují s malými dětmi.
Ani nevím... ať se nebojí ani takovéto dovolené třeba v obávaném Egyptě. Sjednají si lepší pojištění přímo u cestovní kanceláře, u níž zájezd kupují, a radši zvolí pojištění lepší. My měli na výběr standard, nebo dražší. Vzali jsme radši dražší, člověk nikdy neví. To je asi to nejdůležitější. Běžné léky si asi berou všechny maminky malých dětí, měla jsem toho kupu, ale pudr na neštovice ne. To mě bohužel nenapadlo.

Děti neměly ani žádné střevní problémy, zkrátka všechno proběhlo celkem hladce, až na nějaké dva dny, kdy byl Honzík protivka a špatně spal. Myslím, že hodně taky dělá zdravotní stav dítěte. U nás to proběhlo naprosto v poklidu, bez teplot. Když pak děti mají vysoké horečky, je to horší.

Vzala sis nějaké ponaučení?
Ani ne, tím, že se to tam neřešilo, tak jsme si to užívali, co to šlo. Jiné by to asi bylo v případě, kdyby z toho byli místní vyjukaní a museli jsme třeba být někde v izolaci... stejně si žádné ponaučení asi nevezmeš. Prostě to je to něco, co tě překvapí. Pojištění jsme měli dobré, těžko říct.

Zkrátka se to může stát kdykoliv, kdekoliv a komukoliv...

Děkuji za rozhovor a doufám, že příští dovolená už bude bez podobného dobrodružství!

Zajímá vás, jak se v takových případech má správně postupovat? Musí být dítě v karanténě a kdo by hradil případné výdaje za prodloužený pobyt?

Na tyto otázky mi dopověděla cestovní pojišťovna.

Jak se postupuje v případě, když v průběhu pobytu onemocní dítě neštovicemi?
Takové případy musí řešit lékař. Ten posoudí, zda je pacient infekční, či nikoliv. Pokud ano, musí zůstat v léčení, a to v izolaci, aby nenakazil ostatní. V případě infekčnosti nesmí samozřejmě ani odletět. Odlet je opět na posouzení lékaře, který na základě vyšetření vydá potvrzení, že nemoc už není infekční a nebezpečná svému okolí. Potvrzení by měl mít pacient s sebou.

Kdo hradí náklady na léčbu a prodloužený pobyt?
Pokud bylo sjednáno řádné cestovní pojištění, pak veškeré náklady hradí pojišťovna.

Z uvedeného tedy vyplývá, že delegátka nejednala správně a měla být ve spolupráci s lékařem důslednější.

   
13.11.2012 - Exotika - autor: Dana Haklová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [67] Lydia001 [*]

  Zajímavé. Určitě jste měli velké štěstí!

  superkarma: 0 20.11.2012, 16:34:14
 2. [66] mattice [*]

  My jsme byli v Egyptě letos na jaře s http://airstop.cz/last-minute/egypt/sharm-el-sheikh a vše bylo v pořádku, ale když jsme letěli zpátky, nasedli do letadla Pražáci s malou holčičkou, která taky měla neštovice. Nechtěli je pustit do letadla, že prý dítě v tomto stavu nemůže létat, že by mohlo někoho nakazit a byl by problém. Nakonec nastoupili a letěli s námi, ale všichni strašně nadávali. Já taky, seděli hned za mnou a já ještě neštovice ani nic podobného neměla a měli jsme sebou dcerku. Na letišti na ně čekala ochranka a odvedla si je.

  superkarma: 0 19.11.2012, 09:30:04
 3. avatar
  [65] kapkamore [*]

  Bohužel je to smůla, když se to stane za hranicemi..

  superkarma: 0 14.11.2012, 22:27:25
 4. [64] innka [*]

  To se prostě stane, měli štěstí, že je pustili do letadla, možná lepší v Egyptě, než jinde, kde je kontrola přísnější. A pobavili mě ty rady, že s malými dětmi by se nemělo jezdit do Egypta, já chytla neštovice ve 30-ti. To jsem do tý doby něměla cestovat?

  superkarma: 0 14.11.2012, 12:14:15
 5. avatar
  [63] wich [*]

  macamala — #62 Ano, u každého je to fakt individuální, záleží, co ty bakterie postihnou, jak se pomnoží a jakou rychlostí, na čase, kdy se to podchytí, na vhodném typu ATB, délce léčby. Je to složité a člověka to nutí dovzdělat. Já už jsem se setkala i s názorem neurologa, kam jsem byla odeslána s akutní neuroboreliózou (pálení hlavy, zátylku, dvojité vidění) "Vás nebolí klouby?", "Ne", "Opravdu Vás nebolí klouby?", "No nebolí", "Tak to není borelioza". No comment.

  superkarma: 0 14.11.2012, 08:59:11
 6. [62] macamala [*]

  wich — #61 Když to čtu, je to hrozné. Kolegyně to měla taky, naštěstí vysoké dávky ATB zabraly dobře.

  1. na komentář reaguje wich — #63
  superkarma: 0 14.11.2012, 08:28:46
 7. avatar
  [61] wich [*]

  cicinka — #56 Já jsem flek měla. Dokonce hned na druhý den, co mě to štíplo, akorát to nevypadalo úplně typicky jako erytherma, tak jsem si myslela, že nějaká reakce na štípnutí. Za měsíc jsem začala mít problémy jakoby od krční páteře a v průběhu dalších asi tří týdnů se přidaly další neurologické příznaky, tak už mi bylo jasné, o co jde a mazala jsem k doktorovi. Ale 5 týdnů doxycyklinu na neuroboreliozu nestačí, chce to minocyklin nebo rovnou ceftriaxon in vitro... Na Slovensku je to se zdravotnictvím stejná bída, ale narozdíl od chudáků pacientů v ČR mají úžasnou doktorku, která se věnuje jen LB a ví, jak těm malým sviním zatopit.

  1. na komentář reaguje macamala — #62
  superkarma: 0 14.11.2012, 08:08:57

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] ondrasek74 [*]

  Já letěla z Holandska taky s dítětem (ne mým), které mělo neštovice a sama jsem se bála, že se nakazím, protože jsem tuto dětskou nemoc neprodělala.

  superkarma: 0 13.11.2012, 21:32:10
 2. avatar
  [59] wich [*]

  cicinka — #56 Něco jako pozůstatky (u časné nebo časné rozšířené nákazy) nejsou. Je jenom nedoléčená nebo špatně léčená borelioza. Jenže doktoři o tom ví kulové a pak to házejí na kdeco... Sml68

  superkarma: 0 13.11.2012, 20:24:58
 3. avatar
  [58] capkova [*]

  TO BYCH NECHTĚLA ZAŽÍT ...

  superkarma: 0 13.11.2012, 19:14:46
 4. avatar
  [57] arminka [*]

  no to jsou věci ...

  superkarma: 0 13.11.2012, 19:01:29
 5. avatar
  [56] cicinka [*]

  macamala — #48 wich — #54 Ha .....já neměla také žádný flek. Až to po 12 týdnech se mnou praštilo. A ATB jsem dostala cca taky na měsíc? A čekám, kde se něco objeví.......sice já se cítím sem tam blbě, ale nevím zda je to z práce....práce sedavá u pásu 7,5 hod v kuse. Nebo zda už nějaké pozůstatky. Sml80

  1. na komentář reaguje wich — #59
  2. na komentář reaguje wich — #61
  superkarma: 0 13.11.2012, 18:59:02
 6. avatar
  [55] wich [*]

  wich — #54 Jinak ještě co se týče projevů, diagnostiky a léčby boreliozy, není to vůbec jednoduché, jak si doktoři myslí a snaží se přesvědčit pacienty. Nebýt sdružení borelioza.cz, bůhví, jak bych skončila. Ale dál už se nerozepisuju, ať nesviním diskuzi pod článkem.

  superkarma: 0 13.11.2012, 17:58:50
 7. avatar
  [54] wich [*]

  macamala — #48 Já jsem se léčila v Česku, přeci jen u rodičů mám doktory, které znám a já se v angličtině v těchhle věcech prostě nedomluvím Sml23Sml15 Mám E-formulář, takže můžu čerpat péči i v ČR i v NL, tak to budu kombinovat. Ale i tak byla léčba nedostačující, hlavně časově (5 týdnů na jednom ATB, to je při borelce nic), takže po nevydařené léčbě dojíždím tam, kam většina pacientů, kteří nepochodili...

  1. na komentář reaguje wich — #55
  2. na komentář reaguje cicinka — #56
  superkarma: 0 13.11.2012, 17:38:36
 8. avatar
  [53] tajnostii [*]

  No tedaSml22

  superkarma: 0 13.11.2012, 16:48:46
 9. [52] babočka12 [*]

  pokud už měl strupy,tak infekční nebyl.nejvíce infekční jsou děti 2-3dny před objevením pupínků.

  superkarma: 0 13.11.2012, 16:18:59
 10. avatar
  [51] femme [*]

  no potěš koště, tahat vysoce infekční dítě mezi lidi a to ještě k tomu do letadla Sml28 Sml68

  superkarma: 0 13.11.2012, 15:11:33
 11. [50] doginka [*]

  Já jsem chytla neštovice od kluka. Děti v pohodě,pro ně je to jen taková nepříjemnost,ale u mě to byl děsSml80

  superkarma: 0 13.11.2012, 14:53:59
 12. [49] macamala [*]

  macamala — #48 Dva roky zpatky me cosi postipalo,sla jsrm na kozni kvuli nehezkemu fleku a pani doktorka tehdy trvala na testech.nastesti to nic nebylo. Proto se ptam

  superkarma: 0 13.11.2012, 14:35:34
 13. [48] macamala [*]

  wich — #41 Dovolím si jednu otázku, ale zaskočilo mě to - na Slovensko? Je to tam lepší než v Holandsku? Píšeš, že tam jezdí mnoho pacientů. Nemělas typické příznaky jako ty stále zmiňované fleky velikosti mince? Jinak to většinou doktoři zaléčí antibiotiky.

  1. na komentář reaguje macamala — #49
  2. na komentář reaguje wich — #54
  3. na komentář reaguje cicinka — #56
  superkarma: 0 13.11.2012, 14:16:47
 14. avatar
  [47] wich [*]

  peetrax — #44 Díky Sml33

  superkarma: 0 13.11.2012, 14:12:46
 15. [46] Rikina [*]

  wich — #40 není. Sml15 

  superkarma: 0 13.11.2012, 14:12:18
 16. [45] Rikina [*]

  Dana Haklová — #43 no, kdyby to PR bylo, tak by to mělo aspoň nějaký smysl. Sml80 Takhle je to celé poněkud k ničemu, bez myšlenky, bez pointy. Sml80 

  superkarma: 0 13.11.2012, 14:10:27
 17. avatar
  [44] peetrax [*]

  wich — #41 no potěš... Sml79 Tak brzké zlepšení a uzdravení! Sml72

  1. na komentář reaguje wich — #47
  superkarma: 0 13.11.2012, 14:09:34
 18. [43] Dana Haklová [*]

  Rikina — #30 Milá Rikino, mohu vás ubezpečit, že žádné skryté PR to není. Jde o příběh, který se mohl stát každé mladé mamince. Takhle malé děti (dokonce i mladší) se svými rodiči běžně cestují. Tím spíš se každý normálně uvažující člověk před cestou do zahrańičí dobře pojistí.

  Bez pojištění by jel opravdu jen hazardér.

  Pokud se v článku pojišťovna zmínila, tak žádná konkrétní.

  1. na komentář reaguje Rikina — #45
  superkarma: 0 13.11.2012, 13:48:33
 19. avatar
  [42] ekleinovka [*]

  Njn, to je tedy problém, neštovice dcerka dostala v Itálii a léky jsem si koupila normálně v lékárně, a nijak ńm to pobyt ne komplikovalo, jen nechodila na přímé slunce, byli jsme tam na měsíc a poslední týden už normálně plakala v moři

  superkarma: 0 13.11.2012, 13:30:48
 20. avatar
  [41] wich [*]

  datura — #15 To je zase logika Sml28 No a vidíš, mě štípl komár nakaženej boreliozou v posteli, v teple domova na návštěvě u rodičů v ČR. A díky nedůsledné léčbě teď musím dojíždět jako mnoho dalších pacientů za léčbou na Slovensko. Takže jasně, nevytáhnout paty, aby se člověku náhodou něco nestalo Sml28Sml6

  1. na komentář reaguje peetrax — #44
  2. na komentář reaguje macamala — #48
  superkarma: 2 13.11.2012, 12:57:00
 21. avatar
  [40] wich [*]

  Rikina — #7 No... Já bych se taky bála. Plané neštovice jsou většinou neškodné u dětí, ale když to vleze na dospělého, tak to není žádná sranda, ne?

  1. na komentář reaguje Rikina — #46
  superkarma: 0 13.11.2012, 12:45:23
 22. avatar
  [39] Muk [*]

  Taky jsem neštovice dostala na dovolené, ale v rumunských horách, jako dospělá.  Chytla jsem je  nejspíš od dětí kamarádky.  Jsem přitom přesvědčená, že jsem je měla už jako dítě. Dcera zas měla zkažené první prázdniny kvůli karanténě (žloutenka), nevím jestli všichni zodpovědně zůstali doma, když se to dověděli v den vysvědčení.

  superkarma: 0 13.11.2012, 12:24:21
 23. avatar
  [38] hubajda [*]

  ladouch — #27 ja taky ne tady u nas jsem jela s malou ale ven k  mori jela ve 12 poprve

  superkarma: 0 13.11.2012, 12:18:17
 24. avatar
  [37] paníliška [*]

  Rikina — #30 Taky mě to napadlo. Sml16

  superkarma: 0 13.11.2012, 12:16:29
 25. avatar
  [36] paníliška [*]

  Dítě dostalo plané neštovice, jaká hrůza. Sml57 Neštovice jsou infekční v době před výsevem vyrážky, pak už žádné riziko nehrozí. Jediná nepříjemnost je, že svědí, ale o tot se dá vyřešit - tekutý pudr anebo nověji léky proti svědění, toť vše. Proč tolik paniky, nechápu. 

  superkarma: 0 13.11.2012, 12:15:43
 26. [35] V19 [*]

  S malými deťmi je vždy riziko cestovať na dovolenku a zvlášť do zahraničia Sml22

  superkarma: 0 13.11.2012, 12:04:39
 27. avatar
  [34] blesksoft [*]

  když si vzpomenu co vyváděli na letišti kvůli prasečí chřipce Sml24

  superkarma: 0 13.11.2012, 11:56:35
 28. [33] magic11 [*]

  ToraToraTora — #31 Sml59Sml59Sml67 přesně tak, prostě jen obyčejné neštovice

  superkarma: 0 13.11.2012, 11:55:12
 29. avatar
  [32] Lukáš Čejka [*]

  Hmm a proc se tedy nepoptala toho lekare, jaky je postup ohledne karanteny, cestovani apod., jestli potrebuje nejake potvrzeni atd. ?Sml80

  superkarma: 0 13.11.2012, 11:53:38
 30. avatar
  [31] ToraToraTora [*]

  Já tedy nevím, co s Vámi dělají vaši pediatři,a le jak by paní chtěla řešit neštovice. Zaťupou se tekutým pudrem a nic jiného. To chtěla karanténu, speciální stravu , českého lékaře nebo slevu z pobytu? Sml80 Byly to jen plané neštovice. Představte si, kdybych napsala, že mne na dovolené bolel moudrák a delegátka mi nezařídila airbus na RuzyniSml30

  Moje dcera měla také neštovice a nikdo nic neřešil. nebylo co.

  1. na komentář reaguje magic11 — #33
  superkarma: 0 13.11.2012, 11:52:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme