Rodina

Syn nechtěl jít na konzervatoř. A tak šel na strojárnu

Cesty osudu jsou nevyzpytatelné a mnohdy nás vývoj událostí překvapí. Někdy se stane, že něco odmítáme, a nakonec u toho stejně skončíme. A až časem se ukáže, že to vlastně dopadlo dobře.

Rozhodnout se, kam jít na střední školu, je důležitý životní krok. Hodně patnáctiletých dětí ale v tomhle věku ještě netuší, co by jednou chtěly dělat, a tak prostě něco zkusí. Jiní zase stoprocentně ví, co dělat nechtějí.

Přečtěte si také:

Dvacetiletý Michal to věděl v 15 letech docela přesně: nechtěl jít na konzervatoř. I když hrál od šesti let na housle a naučil se sám i na kytaru a další nástroje a měl opravdový talent, rodičům prostě řekl, že konzervatoř nepřipadá v úvahu.

syn

„Bylo nám to samozřejmě líto, snažili jsme se ho přesvědčit, protože jeho talentu byla opravdu škoda nevyužít. Michal má výborný sluch, muzika ho vždycky bavila, už od třinácti let hrál v kapele, doma si často hrával, skládal písničky... Ale nic s ním nehnulo. Pochopili jsme, nemělo smysl, aby si dával přihlášku na konzervatoř, stejně by tam nešel. Až do poslední chvíle jsem ale tajně doufala, že si to rozmyslí. Nerozmyslel.

Talentu byla škoda

Naopak si vybral úplně něco jiného - průmyslovku, obor strojírenství. Divila jsem se, k technice nikdy netíhl, myslím si, že ani není moc technický typ a nemá logické myšlení. Šel tam s nejlepším kamarádem, říkala jsem si, že to asi mělo největší vliv. Myslela jsem si, že si vybere třeba gymnázium nebo ekonomku, když už. Ale chtěl to, tak to měl.

Ze začátku to docela šlo, všichni byli mimo z přechodu na střední školu, takže tam Michal celkem zapadl. Netrvalo ale dlouho a začal nosit špatné známky. Odborné předměty mu samozřejmě vůbec nešly, nebavily ho. Trápil se s domácími úkoly, s referáty, děsil se praktických cvičení, protože nikdy dřív nic takového nedělal a nerozuměl tomu. Bylo mi ho líto, ale co jsem měla dělat? Připomínat mu, že si to vybral sám, by mu nepomohlo. Sama jsem ale přemýšlela, co dál, tohle nemohl čtyři roky vydržet.

A tak to jednoho dne vyřešil Michal sám, bylo to asi v březnu. Se školou šli na praxi do nějakého podniku, kde se vyráběly součástky do elektroniky, ani nevím přesně, co to bylo. Přišel úplně vyřízený, praštil taškou a řekl: Mami, už to nezvládnu. Měli jsme rozbít kladivem nějaké součástky na pásu. Jedna holka, co chodí s námi do třídy, vzala kladivo a lup, bylo hotovo. Když jsem pak šel na řadu já, skoro jsem to kladivo ani nezvedl... To není nic pro mě, už mi to došlo. Mohl bych přece jen zkusit tu konzervatoř?“

Letos Michal odmaturoval na konzervatoři. Studium ho nakonec bavilo. Ale nebýt toho, že si zkusil rok něco jiného, kdoví. Možná by žil s pocitem, že ho k tomu rodiče donutili, a nebylo by to ono. Takhle si na to musel přijít sám.

Nutila byste dítě kde studiu, kdyby nechtělo?

Možnost%
Určitě ano, v tom věku neví, co je pro něj dobré.1,6
Asi ano, snažila bych se ho přesvědčit.29,2
Nevím.10
Asi ne, myslím, že by to nedopadlo dobře.29,2
Určitě ne, nemá to smysl, stejně by tam nešel.21,8
Ještě jsem o tom nepřemýšlela.7,9
Jiná odpověď (napište do diskuse).0,3

Další články v magazínu:

   
20.11.2013 - Příběhy - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] carmi [*]

  Moje dcera vždycky milovala zvířátka a tak její volba byla veterina. Takže by mi v 18 odešla do Brna. Byl to docela dlouhý proces, ale hlavně díky mně šla nakonec na medicínu. Když ji dostudovala, poděkovala mi za to.

  superkarma: 2 20.11.2013, 19:17:00
 2. [8] free [*]

  Brácha měl talent ale chyběla mu píle, která je na konzervatoři třeba, všichni domlouvali učitelé i rodiče.  Nedal si říct, šel n průmyslovku.  Teď vyčítá rodičům, že ho nedonutili třeba násilím.

  superkarma: 1 20.11.2013, 14:30:47
 3. [7] Rikina [*]

  ... a pokud se dobře pamatuji, nic tam kladivem nerozbíjeli. Sml30

  superkarma: 1 20.11.2013, 12:14:18
 4. [6] Rikina [*]

  Suzanne — #4 Hmm, kolik je každý rok maturantů na konzervatoři? A kolik je potřeba učitelů hudby nebo hudebníků do orchestrů? Sml80 Navíc když už je někdo hudebníkem v orchestru, kupříkladu znám pána, co hraje ve státní opeře, tak se toho drží, dokud může. A bojí se, co s ním bude, až někdo uzná, že už je příliš stár, a nahradí ho mladším hudebníkem... on nic jiného neumí, než hrát, ale důchod nebude mít prakticky žádný a dělat si skoro v 60 rekvalifikaci? Na jakou profesi, když celý život jenom hrál v orchestru? Trošku mi to přijde jako nejistá budoucnost. Těch, co se hudbou dobře uživí, není tolik, co maturantů... já bych asi byla matka herodes, a nestrkala dítko do umělecké profese, leč bych trvala na řádném vzdělání v praktickém oboru. Netvrdím, že zrovna na strojárně, ač shodou náhod můj mladší syn na takovou průmyslovku chodil. Sml57

  superkarma: 2 20.11.2013, 12:12:58
 5. avatar
  [5] Suzanne [*]

  Suzanne — #4 Jsem blbá, reaguju dřív, než dočtu do konce Sml30 Každopádně se muzikou uživit dá. A někdy si člověk potřebuje prošlapat vlastní cestu, i když se to dospělí snaží urychlovat podle svých zkušeností - ty jsou ovšem nepřenositelné.

  superkarma: 1 20.11.2013, 11:45:44
 6. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Rikina — #3 Normálně hudbou Sml80 Může hrát v orchestru, učit v ZUŠ nebo soukromně. Ale musel by tu cestu chtít, což evidentně nechce.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #5
  2. na komentář reaguje Rikina — #6
  superkarma: 1 20.11.2013, 11:43:35
 7. [3] Rikina [*]

  No... a čím se potom živí takový mládenec, co odmaturoval na konzervatoři? Sml80 Mně to nepřipadá jako velká výhra. Sice ta strojárna pro něj asi taky nebyla, ale že by takhle měl nějak úžasné perspektivy, to se mi nezdá.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #4
  superkarma: 2 20.11.2013, 10:54:34
 8. [2] funnka [*]

  já taky nevěděla,kam jít,tak jsem šla podle spolužačky.Jsem vyučená prodavačka a douufám,že už to nikdy nebudu muset dělat,ale na jinou školu bych stejně neměla hlavu

  superkarma: 1 20.11.2013, 09:50:52
 9. [1] opickajura [*]

  asi bych se snažila ho nutit nenápadně, pokud bych věděla, že na to má a je určen k typu konkrétní práce. Ale přes koleno bych to nelámala. Dítě moc rozumu nemá. Dceru jsem dokopala na Hotelovku vedle školství. Dnes je ráda. že neni v mateřince

  superkarma: 1 20.11.2013, 09:02:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme