Rodina

Syn chodí ze školy s pláčem a my nevíme, co se děje

Všechny školou povinné děti už čtrnáct dní každé ráno usedají do lavic. Nový školní rok se rozjel. A s ním také problémy některých dětí, které do školy nechtějí chodit. A důvody mohou být různé.

boyVšichni rodiče si přejí, abych jejich děti byly ve škole spokojené, aby měly dobré učitele a škola je zbytečně nestresovala. Co kdyby ale vaše dítě chodilo každý den domů s pláčem a přemlouvalo vás, že tam zítra nepůjde? Na to je velmi těžké odpovědět. Je totiž mnoho důvodů, kvůli kterým děti nerady chodí do školy.

Maminka osmiletého Péti už si neví rady. Péťa šel letos do třetí třídy, takže už by měl být na školu zvyklý. „Je zvyklý, vloni i předloni chodil do školy rád, nikdy na začátku roku neplakal, naopak se těšil. Má ve třídě kamarády, neučí se špatně, většinou nezapomíná žádné pomůcky, takže kvůli tomu to určitě není. Nevím, co se děje.

I letos se Péťa do školy těšil. První dva dny přišel s úsměvem, ale od třetího dne je to pokaždé stejné: když ho vyzvednu, je uplakaný a fňuká, a když se ptám, co se stalo, řekne jen NIC. Nedostanu z něj, co ho trápí, občas jen odpoví, co měli k obědu, jakou dostal známku nebo jestli je někdo nemocný, ale jinak se mi svěřit nechce. Ptala jsem se ho několikrát, jestli mu někdo ubližuje, jestli se ve třídě něco stalo, jestli je paní učitelka hodná... Vždycky řekne jen: Mami, nic mi není. A zaleze si do pokoje.

Když jsme před pár dny měli třídní schůzku, mluvila jsem s jeho učitelkou. Vypadá sympaticky, ale neznám ji, je hodně mladá a ve škole nová. Působila na mě příjemně, když jsem se ptala, jestli si něčeho nevšimla, řekla mi, že nic nepozoruje, ale měla jsem pocit, že ani neví, které dítě Péťa je. Je tam asi moc krátce na to, aby znala všechny děti a dovedla situaci zhodnotit. V tom by možná mohl být problém.

A taky mě napadlo, že jsou ve třídě dvě nové děti. Je tedy možné, že s nimi měl Péťa nějaký konflikt, o kterém mi ale nechce nic říct, kdoví. Třeba se mi svěří časem, ale nerada bych, aby trpěl dlouho. Nevím, jak ho přimět k řeči, vždycky byl trošku uzavřenější, věci si většinou řeší sám. Ale mám pocit, že teď potřebuje pomoc. Co mám dělat?“

Rada od učitelky Lenky Kučerové

Podle vyprávění jsou možné příčiny dvě, buď ve spolužácích, nebo v nové paní učitelce, případně v obou. Je zvláštní, že si paní učitelka za 14 dní nepamatuje všechny děti, já jsem si je pamatovala vždycky hodně brzy. Možná zatím neví, jak třída funguje, jinak by už odhalila, co se děje. Z toho, že Péťa dřív problémy neměl a do školy se těšil, usuzuji, že se všechno změnilo letos po nástupu, a to může souviset s novými dětmi. Třeba si s Péťou nesedly, něco mu mohly říct, posmívat se mu...

Každopádně bych situaci řešila rychle, než se ještě zhorší. Moje rada je: poptat se ostatních rodičů, jestli jejich děti taky nemají podobný problém, a hlavně se znovu sejít s paní učitelkou, o samotě. Vysvětlit jí situaci, poprosit, aby nenápadně sledovala, jak se chovají nové děti, hlavně během přestávek. A nebo navštívit s dítětem psychologa, nejlépe kamarádku/a, který nenásilně z dítěte vytáhne, co se děje.

Další články v našem magazínu:

   
13.09.2013 - Děti - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [19] kuzle [*]

  peetrax — #12 taky se obavam, ze by u jedne navstevy nezustalo, ta 500 je jen za vstupni vysetreni ... za kazdou dalsi vec se plati dal Sml80

  pajda — #18 v utery mame tridni schuzky, tak se zkusim popidit co ta nase psycholozka, jsem psala do PPP pod kterou spadame a tam mi rekli, ze tohle neberou, ze je to na dlouhodobejsi lecbu, at se poptam na klinice Eset, jenomze tam uz meli plno ... proste si me ty psycholozky predavaly jak horky brambor Sml31Sml31Sml31 neurolozka mi dala tip do Krce, tam se pry dovolas jen mezi 7-8 ranni, jsem tam volala cely tyden a ne jen takhle rano a nikdo mi to nebral, takze nekam se proboxovat je fakt nadlidsky ukon Sml15Sml80

  superkarma: 0 15.09.2013, 23:28:36
 2. avatar
  [18] pajda [*]

  kuzle — #1 školy mají smluvní psychologické pracoviště, kde vás vzít musejí. Pokud požádá výchovná poradkyně, může být návštěva do několika dní zařízená. Pokud ne, zavolej si na krizák pro děti a popros o pomoc. Obvyklá čekací doba na žádopst rodiče je cca 1/2 roku. A poslední možnost - klinický psycholog, který vás vezme (pokud uzná) většinou během týdne. Návštěvu hradí pojišťovna, ale musí jít o závažný problém.

  Pokud jde o paní učitelku, která tak fundovaně radí, tak celkem chápu, že je naše školství tam, kde je. Správný postup vypadá tak, že se změna v chování ditěte ohlásí nikoliv třídní učitelce, protože s tou už maminka jednala, ale výchovné poradkyni, v tomto případě lépe preventistce (škola je má ze zákona) a dohodne se sezení se všemi stranami. Tedy i s paní učitelkou. Probere se změna v chování, stanoví se postup a ODBORNÍK zahájí šetření klimatu ve třídě. Bude-li podezření na šikanu (což v tomto případě je) z jakékoliv strany, z dítěte to nikdo nevytáhne. To, že oběť o šikaně nemluví, je totiž jedním z prvních a velmi důležitých příznaků. Z jednání se školou je nutné dělat zápisy, a ty nechat podepsat všemi zúčastněnými. Je na to právo a je to důležité - pokud by opravdu došlo k problémům, budou mít rodiče něco v ruce. Tolik oficiální postup.

  Píšu to jako matka dítěte, které má z šikany celoživotní následky. Taky jsem věřila blábolům o jednání mezi čtyřma očima a ochotě se o děti dobře starat. Nakonec šikanu vedla dcera paní učitelky a takto milenky pana ředitele...jenže když se to provalilo, byl syn už v nemocnici a my neměli v ruce vůbec nic. Škola jako taková je jen firma, která má poskytnout péči a vzdělání dítěti a vy jste tam zákazníci, takže se podle toho musíte chovat.

  1. na komentář reaguje kuzle — #19
  superkarma: 0 14.09.2013, 13:51:40
 3. avatar
  [17] RosaGloriaDei [*]

  Když jsme před pár dny měli třídní schůzku, mluvila jsem s jeho učitelkou.

  Takže je jisté, že učitelka (je-li skutečná) žáka (je-li skutečný) neznala 14 dní - škola začala v pondělí, článek vznikl nejpozději ve čtvrtek, "pár dní" od čtvrtka jsou minimálně 2 dny (ale spíš víc), mezitím byl víkend Sml58

  superkarma: 1 13.09.2013, 20:59:13
 4. avatar
  [16] kobližka [*]

  Rikina — #14 peetrax — #12 Jasně,však píšu,že o tom moc nevím.

  superkarma: 0 13.09.2013, 15:21:54
 5. avatar
  [15] enka1 [*]

  peetrax — #13 Sml22někde to níž píšu

  superkarma: 0 13.09.2013, 14:07:19
 6. [14] Rikina [*]

  kobližka — #11 To záleží na tom, jestli ten konkrétní psycholog má smlouvu s příslušnou zdravotní pojišťovnou, a jestli požadované vyšetření patří do těch, která vůbec pojišťovna proplácí. Sml80

  1. na komentář reaguje kobližka — #16
  superkarma: 0 13.09.2013, 14:05:50
 7. avatar
  [13] peetrax [*]

  Zarazilo mě, že paní učitelka Kučerová vidí dvě příčiny. Učila jsem na základce teda jen rok, ale z fleku by mě napadly aspoň další čtyři. Sml8

  1. na komentář reaguje enka1 — #15
  superkarma: 0 13.09.2013, 14:05:23
 8. avatar
  [12] peetrax [*]

  kobližka — #11 příspěvek kůzlete jsem pochopila tak, že tam, kde je to na pojišťovnu, už mají plno. Taky se mi kdysi něco podobného stalo, když jsem hledala specialistu. Hledala jsem v Brně a i když bydlím od Brna kousek, jsem z jiného okresu. Sestřička z jedné ordinace mě dokonce nevybíravě poslala do mého okresního města, ať v Brně nezacláním těm, co tam mají trvalý pobyt. Takže u kůzlete možná pokračovali v hledáním raději v nestátních zařízeních. 

  Pět set není moc, to je fakt. Ale ono asi nezůstane jen u jedné návštěvy.

  1. na komentář reaguje kobližka — #16
  2. na komentář reaguje kuzle — #19
  superkarma: 0 13.09.2013, 14:04:01
 9. avatar
  [11] kobližka [*]

  kuzle — #1 Já budu asi ta zlá,ale kdyby moje dítě potřebovalo jakoukoliv pomoc,nezdála by se mě pětistovka za doktora moc,když už bych jí teda musela dát.Kolikrát to člověk utratí za blbosti,ani neví kde....

  Ale domnívala jsem se,že je zdravotné péče o dítě zdama,no,možná v soukromé sféře je to asi jinak...to nevím.

  1. na komentář reaguje peetrax — #12
  2. na komentář reaguje Rikina — #14
  superkarma: 0 13.09.2013, 13:58:37
 10. avatar
  [10] kobližka [*]

  No,vzhledem k tomu,že chlapec už chodí do 3.třídy,nebude důvod jeho nechuti chodit do školy a pláče asi v tom,že by šel do neznámého prostředí.To může mít několik příčin.Já vím jedno - že bych svoje dítě nenechala trápit.Šla bych do školy a promluvila bych si s paní učitelkou.Příčina by se mohla najít.Buď mu tam někdo ubližuju,nebo si prostě s paní učitelkou nesedli,ale to se všechno dá řešit.Jen nad tím nemávnou rukou,že si kluk poradí sám.A toho psychologa bych určitě neopominula.

  superkarma: 0 13.09.2013, 13:55:23
 11. [9] Leena [*]

  Taky si myslím, že důvodů může být víc...

  Co pozvat domů nějakého kamaráda "na počítač" a nenápadně se zeptat třeba i jeho?

  Psycholog pomoci může, ale nesmí to být nějaká rychlokvaška. zažila jsem psychologické testy od nějakého magora, kde mi všechny povahové vlastnosti vyšly opačně než v reálu. Doma jsme se tomu smáli, ale to tenkrát skoro o nic nešlo.

  superkarma: 0 13.09.2013, 13:30:19
 12. [8] cilani [*]

  Nemohla odejít nějaká kamarádka do jiné školy? Neumřel třeba na škole někdo, kdo by mu mohl být blízký? Nemůžou se do něj navážet starší děti na chodbách? Toho může být tolik, že bych asi zkoušela nejprve rodiče kamarádů nebo taky školního psychologa. Neteř chodí také do školy s nechutí a odporem, učitelky to neřeší. Trochu nechápu ségru, že ji tam nechá chodit, zkusila bych prostě jinou školu. Tahle byla hrozná už před víc než 10 lety, kdy učitelka nedovolila mé známé odejít převléct se, když dostala nečekaně menses. Musela tedy sedět do konce vyučování ve světlých špinavých kalhotech. Podotýkám, že matku měla doma a bydlela 3 minuty od školy. Kdyby učitelka jen trochu chtěla, během přestávky by ji byla schopná i odvést domů, když ji nechtěla pouštět samotnou, nebo aspoň zavolat její matce ať si přijde.

  superkarma: 0 13.09.2013, 11:52:46
 13. avatar
  [7] enka1 [*]

  U nové třídy si jména žáků popletu i po 14ti dnech, zvlášť v nové škole, každopádně lítostivé chování některého z nich by mi uniknout nemělo a zapamatovala bych si ho tudíž přednostně a zvýšila oněhozájem. Péťa asi  nepláče při hodináchSml80. Trochu nesouhlasím s p. uč. Kučerovou, že možnosti jsou jen dvě, i když jsou nejpravděpodobnější. Ještě je tu družina, kde nebývají děti ze stejné třídy, vychovatelky, přestávky a přítomnost žáků z obou stupňů, Péťa může být nešťastně zamilovaný, může semu stýskat po bývalé p. uč. ... prostě ve spolupráci se školou pátrat a řešit. Péťa má ve třídě kamarády, většinou jsem znala rodiče synových kamarádů, tam bych se taky přeptala.............

  superkarma: 1 13.09.2013, 11:15:26
 14. avatar
  [6] Claire Hudson [*]

  Rikina — #4 to je pravda, deti jsou kolikrat vsimavejsi nez dospeli

  superkarma: 0 13.09.2013, 10:58:09
 15. avatar
  [5] Claire Hudson [*]

  Chapu, ze po 14 dnech nestihla deti poznat bliz, co se tyce charakteru, ale vedet kdo je kdo, uz by teda mohla. Co zkusit i ostatni ucitele? Uz i ve treti tride deti mivaji nekoho jineho treba na telocvik, hudebku nebo jazyky.

  superkarma: 0 13.09.2013, 10:56:38
 16. [4] Rikina [*]

  Celkem se nedivím, že nová učitelka za 14 dní ještě děti nezná. Sml80 Přece jenom to nějaký čas chce. Ve třetí třídě už by kluk mohl mít nějaké stálejší kamarády, tak bych se ptala jejich rodičů. Protože děti často neřeknou, co se stalo přímo jim, ale co se stalo Fandovi, co s ním hrajou fotbal, to doma vykecají bez zábran. No a taky by neškodila nenápadná kontrola školních věcí, oblečení a tak. Jestli něco není poškozené, nebo nechybí. Psycholog je až to poslední, řekla bych.

  1. na komentář reaguje Claire Hudson — #6
  superkarma: 1 13.09.2013, 09:59:35
 17. avatar
  [3] gerda [*]

  A má ve třídě skutečně dobrého kamaráda? To dělá hodně. Ve třetí třídě je to divné, tipuju na nějakého posměváčka, ne-li hůř. Co kapesné, nepožaduje zvýšení?Sml58

  superkarma: 0 13.09.2013, 09:40:41
 18. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Mohl se stát objektem výsměchu nebo dokonce šikany. My to se synem zažili také ve 3. třídě v roce 1983! On nebyl šikovaným a ani tím, kdo šikanoval. Jen se oběti  rvačkou zastával. Učitelka byla starší, velmi zkušená a byla otřesená, když jsem ji informovala. Udělala rázný proces, nebudu to rozepisovat. Brala to jako své osobní selhání pedagoga. Dodnes slyším, jak mi šikovaný chlapec s pláčem vykoktal, že žalovat se nemá. ( Rodinu šikanovaného jsem navštívila, než jsem šla do školy udělat mazec.)

  superkarma: 1 13.09.2013, 08:31:07
 19. avatar
  [1] kuzle [*]

  navstivit psychologa, to se rekne ... uz pres mesic se snazim s mladym nejakeho najit a vsude slysim jen, mame plno, zkuste to jinde Sml80 jenomze jinde chteji za jedno vysetreni pres 500 Kc, takze bohuzel Sml68

  1. na komentář reaguje kobližka — #11
  2. na komentář reaguje pajda — #18
  superkarma: 1 13.09.2013, 08:00:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme