Zdraví

Symptotermální metoda – přirozené plánování rodičovství

Seznamte se v současné době s nejspolehlivější metodou přirozeného plánování rodičovství, tzv. symptotermální metodou (STM). Je vhodná zejména pro ženy, které z jakýchkoliv důvodů nemohou nebo nechtějí používat hormonální antikoncepci, nitroděložní tělíska ani jinou dostupnou antikoncepci. STM pomáhá nejen vyhnout se těhotenství, ale zároveň napoví párům, kdy má jejich snažení o potomka největší šanci na úspěch.

Odkud k nám STM přichází ?
STM byla vypracována v rámci vládního programu Spolkové republiky Německo na základě spolupráce týmu odborníků z řad gynekologů, psychologů a pedagogů. Metoda je podložena laboratorními a ultrazvukovými vyšetřeními.

Jak vysoce se lze na STM spolehnout ?
K vyjádření spolehlivosti metody se používá tzv. Pearl Index, který vyjadřuje počet původně neplánovaných otěhotnění na 100 žen, které během jednoho roku (12 cyklů) používaly danou metodu. Do dlouhodobé evropské perspektivní studie, jenž měla ověřit spolehlivost a přijatelnost této metody, bylo k 1. 6. 1994 zapojeno 1 271 žen z 10 zemí Evropy, což představuje 17 218 cyklů s indexem spolehlivosti 2,2–2,9 (2,2–2,9 neplánovaných těhotenství na 100 žen a rok). Ve všech případech otěhotnění byl pohlavní styk v plodném období, jednalo se tedy o chybu uživatele (v plodných dnech nemají páry provozovat nechráněný styk).
Studie německých gynekologů z roku 1996, v níž bylo zhodnoceno 65 cyklů, potvrzuje, že termín ovulace určené ST metodou a laboratorními a ultrazvukovými vyšetřeními je naprosto shodný.

Na jakém principu je  STM založena ? 
STM vychází z faktu, že k početí může dojít pouze v tzv. plodném období. Zbývá tedy určit, kdy přesně k plodnému období dochází. STM k tomuto zjištění používá dva faktory (metoda je tedy postavena na principu tzv. dvojí kontroly), což zaručuje její vysokou spolehlivost.
Prvním ukazatelem je sledování změn některého z příznaků – symptomů, druhým ukazatelem je změna bazálních teplot. Nejčastěji ženy sledují změny hlenu děložního krčku, méně často změny na děložním čípku.
Vzhled a kvalita hlenu jsou dány množstvím estrogenů – čím je vyšší, tím je hled tekutější a doprovázen pocitem vlhka. Tento typ hlenu můžeme považovat za nepřímou známku ovulace. S nástupem progesteronu hlen zhoustne, stává se lepkavým, až nakonec není pozorován. V neplodném období na začátku brání hlenová zátka průniku spermií do krypt hrdla děložního. V kyselém prostředí pochvy spermie během 4–8 hodin umírají. S blížící se ovulací se hlenová zátka rozpouští, hlen se stává řidší a spermie mohou pronikat k právě uvolněnému vajíčku.
Co se týče méně často používaného pozorování děložního čípku, ten se na začátku plodného období vytahuje vzhůru a měkne, jeho branka se otevírá. Plodné období končí, když je čípek po tři dny uzavřený, tuhý a nízko.

Bazální teploty se měří ráno, nejlépe ihned po probuzení, a opět se zaznamenávají do tabulky. Před ovulací má bazální teplota nižší hodnoty, po ovulaci dochází k jejímu vzestupu. Fáze vyšších teplot až do konce cyklu (tedy neplodné období) trvá 12 až 16 dnů.

Popsala jsem vám jen zhruba, v čem vlastně STM spočívá. Pokud vás zaujala, víc informací získáte na www.volny.cz/cenap/ , kde si také můžete objednat záznamové tabulky a odborné publikace k této metodě a podobným tématům, a také využít poraden pro ženy s různými problémy (v těhotenství, v přechodu…).  

 
   
07.10.2004 - Zdraví - autor: Lora

Komentáře:

 1. avatar
  [35] Aprilka1 [*]

  Exupery: Mě předehra taky někdy neba. Předehra může trvat třeba hodinu a nic. A když na to hned...... tak je to lepší. Ale není to pravidlo. Někdy potřebuju čas

  superkarma: 0 08.10.2004, 14:32:50
 2. avatar
  [34] Aprilka1 [*]

  Taky si myslím, že tahle "metoda" není pro mě. Vůbec by mě to nebavilo a 100% jistota že neotěhotníte taky není.
  Koukám, že se tady rozvíříla diskuze na téma KONDOM:
  já jsem kondom používala asi v 18ti a to jsem nebyla seuxuálně tak zkušená a nevadil mi.
  Co ale používm ant. prášky, a zakoupili jsme kondom jako "spestření" a pro zábavu, tak mi to dost vadilo.
  Už mi nepřišel ten kontakt s partnerem tak hezkej. '
  Ale je to o zvyku. Problémy jsme s kondomem taky nikdy neměli.

  superkarma: 0 08.10.2004, 14:31:18
 3. avatar
  [33] Exupery [*]

  Manx: No právě nejde o to, že by bylo sucho, mě to je šíleně nepříjemný, i kdybych spotřebovala celej gel. Normálně ho ale taky nijak zvlášť nepotřebuju a jsme s nedávno šokovali několik kamarádů (tedy spíš jejich stydlivých přítelkyň) tím, že předehra nás neba, že jdem rovnou na věc

  superkarma: 0 07.10.2004, 18:03:10
 4. avatar
  [27] Dájka [*]

  No, my jsme symptotermální metodu zkusili nikoliv kvůli antikoncepci, ale právě naopak kvůli početí. Po dvou měsících jsem si připadala jako blázen, protože jsem hleděla do tabulky, ze které jsem nemohla nic odečíst a dokonce se mi snažila namluvit, že snad ani ovulaci nemám. A mám. Není nad ovulační test! Ale moh by být levnější...

  superkarma: 0 07.10.2004, 14:22:16
 5. avatar
  [25] Vivian [*]

  a mně tam chybí čárka...

  superkarma: 0 07.10.2004, 13:54:52
 6. avatar
  [24] Vivian [*]

  Lora: mně se to nezdá být hrubé Manx jen vyjádřila svůj názor za pomoci dosud hojně používaných výrazů obecné češtiny, kteréžto si v současnosti lid český a moravský opět velmi oblíbil a zajistila tak dokonalou srozumitelnost svého příspěvku širokým masám

  superkarma: 0 07.10.2004, 13:54:26
 7. avatar
  [21] Vivian [*]

  Je to sice jistě přirozená a k organismu šetrná metoda, ale já, (která jinak dávám těm přirozeným věcem většinou přednost), se přiznám, že raději volím nepřirozené syntetické hormony HA (které mi už několik let bez sebemenších potíží slouží), než abych si denně měřila teplotu a sledovala charakter svého cervikálního hlenu a vyšetřovala změny na děložním čípku .
  Jednak si, stejně jako spousta níže přispívajících, myslím, že to není tak úplně nejspolehlivější antikoncepční metoda, a pak bych opravdu neměla trpělivost a asi ani chuť provádět denně všechny ty výzkumy a měření .

  superkarma: 0 07.10.2004, 13:36:14
 8. avatar
  [19] Exupery [*]

  Já už tuto metodu začala xkrát, ale právě jsem vždycky dojela na tom "čilejším společenském životě", jak píše medved. Ale nakonec jsem to docela šlo, protože jsem se už naučila kolik desetin stupně mám odečíst, podle toho, jak mi bylo a kolik jsem toho předešlý večer vypila Ale jako natikoncepční metodu bych to asi nepoužívla, leda bych měla naprosto pravidelnej denní rytmus, což teda nechci. Ale jelikož já se pokouším zjistit spíš plodný než neplodný dny, tak proč ne.
  Manx: Nic proti prezervativu, používali jsme ho skoro rok, po tom, co jsem přestala brát prášky, a asi jsem se s ním teda nenaučila pracovat. Dře to jak šmirglpapír, ať je to jakejkoli druh, značka, gel negel. A ještě občas praskne

  superkarma: 0 07.10.2004, 12:05:01
 9. avatar
  [17] Markýza [*]

  Tato metoda je jediná vhodná pro silně věřící - žádnou jinou antikoncepci nedovolují a tak jim nic jiného nezbývá, moje známá má díky této "spolehlivé" metodě 4 děti a páté na cestě.

  superkarma: 0 07.10.2004, 10:25:38
 10. [16] Rikina [*]

  To ale napřed musím nastudovat publikace, nakoupit záznamové tabulky, měřit, zapisovat, nesplést se, nezapomenout, mít na to čas a ne vyletět ráno z postele a fofrem do práce. A když to všechno budu dělat, zjistím, že ty teploty skáčou nahoru dolů, bez ohledu na nějaké cykly, a tudíž nevím zase nic. Myslím, že si to může zkusit někdo, komu je 20 let, a případné dítko si nechá. Po čtyřicítce už bych tedy raději něco spolehlivějšího.

  superkarma: 0 07.10.2004, 10:24:29
 11. avatar
  [15] medved [*]

  tehle informaci uprimne receno neverim "Studie německých gynekologů z roku 1996, v níž bylo zhodnoceno 65 cyklů, potvrzuje, že termín ovulace určené ST metodou a laboratorními a ultrazvukovými vyšetřeními je naprosto shodný." bazalni teploty jsou silne nespolehlive, staci stres, lehke nachlazeni nebo proste a jednoduse cilejsi spolecensky zivot...ja nevim jak kdo, ale ja nechodim kazdy den spat a nevstavam kazdy den ve stejnou dobu ...cipek si nahmatat nedokazu...zkousela jsem to, ale asi jsem nesikovna...a hlen ? velmi nespolehliva zalezitost...zvlast kdyz ma clovek obcas nejakou tu mykozu ....proste to podle me spojuje spoustu nespolehlivych veci dohromady a je mi zahadou, jak to muze dat spolehlivy vysledek ...at zijou gumicky

  superkarma: 0 07.10.2004, 10:13:52
 12. avatar
  [13] ValinaK [*]

  Já jsem se dozvěděla u lékaře, že ovulaci může vyvolat i silný orgasmus - takže dámy bacha na orgasmy

  superkarma: 0 07.10.2004, 09:18:37
 13. avatar
  [12] Gabi [*]

  Lora: mě zkoumali a po té "léčili" na hormonální poruchu od mých 16 let. Trvalo to 10 let a více jak 5 let jsem si z toho měřila bazální teploty. I když to byla rutina - sáhnout po probuzení po teploměru - tak výkyvy byly poměrně výrazné dle hodiny, kdy jsem vstávala, jak dlouho jsem spala, zda jsem byla pařit atd. a o mém cyklu nevypovídaly mnoho. (Mohla jsem to porovnat třeba s výsledky folikulometrie nebo hormonálními hladinami v krvi.) Jinak musím říct, že pokud člověk nemůže nebo nechce užívat HA, tak kondom považuji za velice pohodlnou alternativu (při správném používání i bezpečnou). A nevidím v tom nic pro partnery zatěžujícího. (P.S.: Kdo nemá stálého partnera a nedodržuje vzájemnou věrnost, tak se stejně bez kondomu neobejde.)

  superkarma: 0 07.10.2004, 08:58:36
 14. avatar
  [9] Markýza [*]

  Já nevím, ale už tak se s mým potkám málo, chuť a nálada na taky není pořád, ještě si hlídat, kdy můžu a kdy ne, tak to nemám vůbec. Zlatá hormonální antikoncepce , aspoň to můžu dělat, kdy chci já a a ne podle teploměru.

  superkarma: 0 07.10.2004, 08:41:10
 15. avatar
  [8] Dewey_Dell [*]

  Lora: Mně v článku chybí jedna informace - kdy se má s měřením začít? První den cyklu?

  superkarma: 0 07.10.2004, 08:40:01
 16. avatar
  [3] Gabi [*]

  Jsem k jakýmkoli "přirozeným" metodám velmi skeptická, bazální teploty jsou vysoce nespolehlivý údaj a změny na čípku nebo zkoumání hlenu .

  superkarma: 0 07.10.2004, 07:37:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme