Na základě názorů zákazníků jsme sestavili žebříček nejoblíbenějších vánočních značek. Průzkum provedla společnosti dunnhumby exkluzivně pro Tesco.

České Vánoce jsou spojované nejen s tradicemi, jako je pečení cukroví či zdobení stromku, ale také s konkrétními výrobky mnoha značek. Podle aktuálního průzkumu společnosti dunnhumby* realizovaného exkluzivně pro Tesco si více než třetina respondentů s vánočním časem jednoznačně spojuje značku Hera. Do top šestky značek výrobků, které se s Vánocemi často pojí, patří také Hellmann's, Orion, Bohemia sekt, Coca-Cola a Kofola. Právě poslední dvě značky byly zmiňované převážně skupinou mladých lidí ve věku 18 – 29 let. Naopak u osob starších šedesáti let vede mezi nápoji tradiční značka Pilsner Urquell.

Cukroví, bramborový salát a čokoláda porazily pivo i sekt

Při nákupech na pečení vánočního cukroví dávají Češi přednost ověřeným značkám. To dokazuje i průzkum společnosti dunnhumby realizovaný pro Tesco, ve kterém téměř čtyřicet procent dotazovaných uvedlo značku Hera a čtvrtina čokoládu Orion jako značky symbolizující české Vánoce.

Tesco

„Průzkum mezi zákazníky nám přichystal překvapení, například umístění značky Hellmann's. Zjištění do určité míry odpovídají vývoji vánočních prodejů, přesto je ale zajímavé, že Češi, jako národ pivařů, nezmínili na prvních místech tradiční plzeňský ležák. Trochu nám to napovídá, že podle značek vede cukroví, čokoláda a bramborový salát, které porazily alko i nealko nápoje,“ říká Jiří Mareček, manažer firemních vztahů společnosti Tesco.

Žebříček značek potvrzují i samotné prodeje v obchodech Tesco. Již od poloviny listopadu je tak patrný zvýšený zájem o suroviny na přípravu vánočního cukroví. V této kategorii vede jednoznačně Hera, které se jen v loňském předvánočním období prodaly stovky tisíc kusů.

V době adventní výrazně rostou i prodeje čokoládových figurek, bonbonů a čokolád, což vysvětluje umístění značky Orion. Mezi první trojici značek, které podle průzkumu symbolizují Vánoce, zařadili respondenti také značku Hellmann's. Právě majonéza od tohoto výrobce je jednou z hlavních přísad do bramborového salátu. V obchodech Tesco se jich jen během loňského adventu prodalo téměř čtvrt milionu kusů.

Šumivé víno nesmí chybět

V oblasti značek nápojů bylo v průzkumu nejčastěji zmiňované šumivé víno Bohemia Sekt, a to především u skupiny osob starších šedesáti let. Ti také ke svým favoritům přidali prémiové pivo Pilsner Urquell a bylinný likér Becherovku. Vánoční období je typické i zvýšeným prodejem nápojů, především piva, vína, šumivých vín, šampaňského, a také nejrůznějších likérů.“U šumivých vín a šampaňského každoročně v tomto období zaznamenáváme více než pětinásobný nárůst,“ komentuje Eva Svobodová,  sommelierka společnosti Tesco. Podobná je situace i u sortimentu piv. Prodeje ale stoupají také u nealkoholických nápojů, především ochucených limonád a kolových nápojů. Konkrétně značky Coca-Cola, Kofola a Pepsi patří podle průzkumu mezi populární vánoční symboly zejména u věkové skupiny osob 18 – 29 let.

Značky, které v Česku symbolizují Vánoce

1. Hera                         
2. Orion
3. Hellmann’s
4. Bohemia Sekt
5. Coca-Cola
6. Kofola
7. Pilsner Urquell
8. Figaro
9. Milka
10. Pepsi

* Průzkum exkluzivně pro Tesco realizovala společnost dunnhumby ve dnech od 14. až 25. 11. 2014 formou kvantitativního online dotazníku v internetovém panelu Názory zákazníků. Průzkumu se zúčastnilo 1049 respondentů.  

Tesco

Reklama