Bulvár

Švýcarští úředníci jsou uctíváni jako božstvo

 
Jak bych mohla zapomenout na Švýcary. Jestli si někdo myslí, že naše byrokracie nabývá gigantický rozměrů, vězte, že někde je to daleko horší. Je to sice už 10 let, co jsem jako studentka byla ve Švýcarsku na farmě na letní brigádě. A přestože je to nádherná země a lidi veselí a milí, žít bych tam nechtěla, nebo alespoň ne podnikat.

Sice jsem tam byla jen pár měsíců, ale někdy mi tam nad těmi jejich předpisy zůstával rozum stát. Předně, každého, kdo se ve Švýcarsku hodlá zdržet déle než 3 měsíce, okamžitě posílají na rentgen plic, ti, co pracují v gastronomii, pak musí dát i vzorky všech svých exkrementů. To je ještě chvályhodné.

Já pomáhala u rodiny, která vlastnila menší hospodářství. Třeba jsem přejížděli traktorem z pole domů a na cestě zůstala od kol hlína. Lilo jako z konve a my jsme museli vzít smetáky a lopaty a jít cestu čistit. Když jsem se ptala, proč, když prší a déšť bláto za chvíli umyje, tak mi odpověděli, že se to tak musí, a kdyby to nechali tak, mohl by někdo zvednou telefon, zavolat na úřad… a platili by pokutu. Vždyť se sousedy vycházíte dobře, proč by to někdo dělal, protože se to tak má.

Pak se třeba stalo, že jim v kukuřici působilo škody nějaké zvíře, já jsem ve slovníku nenašla jaké, ale popisovali mi něco jako jezevce. Sedli a napsali dopis na úřad s žádostí o umístění pasti. Nejprve se musel přijít podívat člověk z úřadu, zda ty škody jsou tak velké a jestli je to opravdu nutné. Přišlo lejstro, že žádost je oprávněná, a že položení pasti schvalují. Pak museli oficiálně požádat jakéhosi pána (něco jako našeho myslivce), aby dohlídnul na správné umístění pasti na poli. Po pár dnech přišel můj zaměstnavatel z pole celý bledý, že se do pasti chytlo úplně něco jiného a nanaštěstí je to mrtvé. Museli volat myslivce, aby se něj přišel podívat a sepsat zprávu. Zvířátko pak odvezli na kafilérii (do země tam nesmíte, byť na svém pozemku, pohřbít ani vlastního psa nebo kočku). Past z pole odvezli a museli o tom informovat úřad, načež přišlo sdělení, že se dostaví kontrola, aby zhodnotila, zda je past uložena bezpečně.

Protože se na hospodářství chovaly slepice, chodily tam docela často (tak 2–3 do týdne) kontroly na salmonelu. Na tom by nebylo nic špatného, ale všechny testy musí platit farmáři. Taky se přímo na farmě prodávala vypěstovaná zelenina a ovoce, často se z ničehož nic zjevil bez ohlášení rychlý úředník, aby zkontroloval váhy. Vždycky se jenom smáli a říkali, že jsou moc blízko hlavního města (hnízdiště úředníků), a tak k nim kontroly chodí častěji. A pokaždé, když přišel někdo z úřadu či jen úřední dopis, jednali s ním jako s nějakou relikvií. Kdo tam pak sedí v kanclu a má kulaté razítko, je bezmezně uctíván jako božstvo.

Velmi jsem je tam tenkrát pobavila, když jsem jim přeložila větu z básníků: „Vymysli lejstro a dej blbci funkci,“  ale hned mi říkali, že to nemám nikde jinde vykládat.

 

Japina


No jo, to je taková národnostní nátura :-)). Nezávidím, mě - bordelářku, by tohle vyřídilo za pár minut.
   
10.08.2007 - Společnost - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] arjev [*]

  Japina : víš co říkávala babička ze Starého Bělidla? Pořádek musí být a kopla hovno pod stůl
  Švýcaři jsou pořádní,proto nemají tolik svinstva v zemi jako my

  superkarma: 0 13.08.2007, 09:43:51
 2. [8] Luminar001 [*]

  ale naprostou zkušenost mám se Swisscomem, resp. se zřizováním a následně rušením telefonu. V té době se prodával Telekom a jedním z adeptů byl právě Swisscom, sem se modlila, aby to nekoupili...naprosto strašný jednání, všechno se vleklo, nepříjemní...no děs...

  superkarma: 0 11.08.2007, 20:54:10
 3. [7] Luminar001 [*]

  no před dvěma lety sem tam rok studovala a rentgen plic po mě nikdo nechtěl s vízem sem došla na příslušný úřad, vyplnila lejstra, zaplatila správní poplatek a obdržela příslušnou kartičku akorát mi zůstalo záhadou výše určování poplatku, mě to vymřili na cca 160 F, kolegovi rovněž z Česka na 130 a další spolubydlící měla 150...všichni sme byli studenti a žádali v té samé době v rozmezí 2 týdnů na tu samou studijní dobu....jojo, asi úředník rozhoduje dle svého správního uvážení jinak nevím

  superkarma: 0 11.08.2007, 20:52:28
 4. [6] EvaH [*]

  Na druhou stranu se ale na to Švýcarsko podívejte - je to krásná a udržovaná země, všude čisto, nádherná příroda. Možná tam ty nesmyslný předpisy a razítka mají něco do sebe a lidi tam jsou vychovaný. Nebo se pletu?

  superkarma: 0 11.08.2007, 08:52:34
 5. avatar
  [4] Meander [*]

  Já ve Švýcarsku dělala nástavbu po SŠ a praxi. Miluju tu zemi. Všechno perfektně funguje, všichni znají svoje povinnosti a plní je. Pravý opak místní cochcárny. Bohužel, mají taky spoustu zákonů nařízení, která plní do puntíku. Takže když v tom roce, kdy jsem žádala o prodloužení víza, vydali nařízení, že nepřijímají nové Mittarbeiter z Ostblock, měla jsem smolíka.

  superkarma: 0 10.08.2007, 16:18:10
 6. avatar
  [2] Vivian [*]

  Suzanne: jj, zlatej českej chleba

  superkarma: 0 10.08.2007, 15:13:57
 7. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Kázeň musi byť Často si říkám, že všude je chleba o dvou kůrkách - a ten náš chleba vůbec není nejhorší

  superkarma: 0 10.08.2007, 14:39:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme