V listopadu si svou Elektronickou zdravotní knížku (EZK) zaregistroval letošní jubilejní miliontý uživatel. Patentovaná služba EZK tak má v České republice již více než 2 300 000 klientů. Dynamiku rozvoje dokumentuje nejlépe to, že oproti konci roku 2009 má nyní svou Elektronickou zdravotní knížku o 60 % více uživatelů. Elektronické zdravotní knížky jsou přitom jediným funkčním systémem elektronického zdravotnictví na světě, který je založen na dobrovolnosti - tedy na souhlasu jak na straně pacienta, tak na straně lékaře.

„V roce 2010 jsme se výrazně posunuli směrem k maximálnímu využití možností, které elektronické zdravotnictví nabízí. EZK naplňuje na jedné straně zákonné právo pacienta na informace a na straně druhé respektuje míru rozpracovanosti určité diagnózy lékařem,“říká Ing. Jiří Pašek, generální ředitel společnosti IZIP, a.s. „Právě lékaře a zdravotnické pracovníky chceme i v následujícím roce motivovat k tomu, aby do Elektronických zdravotních knížek zapisovali a pomáhali tak spoluvytvářet bohaté informační zázemí pro sebe i své kolegy,“ doplňuje. V letošním roce se registruje měsíčně do systému v průměru 600 zdravotnických pracovníků, takže v současné době je zaregistrovaných více než 37 procent všech zdravotnických pracovníků České republiky.

Unikátní a patentovaný systém EZK, který je exkluzivně poskytován zdarma pojištěncům Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), představuje moderní řešení pro zvýšení kvality, bezpečnosti a efektivity zdravotní péče. Služba EZK staví pacienta do zcela nové role, kdy on sám je manažerem svého zdraví a nosičem svých zdravotních informací. Sám se rozhodne, který lékař do nich může nahlédnout. To vede pojištěnce k zájmu o kvalitu péče a o hospodaření s “jeho” penězi v pojištění. Systém zároveň motivuje lékaře ke kvalitnější péči a hospodárnějšímu využívání finančních zdrojů.

Výhody Elektronické zdravotní knížky uznává i Sportovkyně roku 2007 a 2009, zlatá olympionička Martina Sáblíková: „Jsem aktivní člověk a nejen vrcholový sport mě provází celoročně. Ať jsou to brusle nebo v létě kolo, nečekaná zranění a úrazy mě mohou potkat kdykoliv. Jsem ráda, že díky EZK mám své zdravotní informace vždy dostupné a v případě potřeby můžou pomoci ošetřujícím lékařům a tím i mně samotné.“

Aktuální čísla systému Elektronická zdravotní knížka (k 15. listopadu 2010):

Uživatelé 2 319 737 (z 10 470 000 obyvatel ČR)
Zdravotničtí pracovníci 16 494 (ze 44 381 zdravot. pracovníků v ČR)
Nemocnice 100 (ze 198 nemocnic v ČR)
Záznamy v EZK stovky milionů
Reklama