Malá kulturní oddychovka od dnenšího stylového tématu. Reportáž z Country festivalu Svojšický podzim nám poslala čtenářka s nickem jazuzinka. Určitě bude nejvíc zajímat ženy-in, které se tam byly podívat

Dobrý den, posílám článek o našem festivalu. Děkuji čtenářkám, které vyhrály vstupenky, za návštěvu a těším se, že se příští rok sejdeme i s ostatními ž-inkami!

jazuzinka

Svojšický Podzim 2010 Čtvrtek, 16 Září 2010 18:07

Nádherné babí léto provázelo 10. ročník Svojšického Podzimu. 11. září, krátce po 13. hodině zahájil přehlídku trampských a country skupin již tradičně COUNTRY COLAPS - Pardubice. Letos jsme nehráli tolik vlastních písniček, ale vsadili jsme na několik známějších hitů. Jako první soutěžní skupina vystoupila skupina NAOPAK - Dobříš a hned na začátek překvapila kvalitním vystoupením, které nasadilo laťku úrovně zúčastněných kapel dost vysoko.

NAOPAK - Dobříš

Po druhé se Svojšického Podzimu zúčastnila skupina STRUNA z Hronova. Skupina balancuje v žánrech country - folk a trampské písně a na festivalových pódiích se tak trochu hledá. Po 15. hodině zpestřilo program Svojšického Podzimu vystoupení dětské taneční skupiny Rošťáci z Pardubic. Zatancovali několik country tanců a roztleskali tak zvolna se zaplňující hlediště.

Rošťáci z Pardubic

Jako další vystoupila skupina VÍCEMÉNĚ - Pardubice. Loňský vítěz během roku pilně koncertovat a bylo to znát i na jejich výkonu. Velice zvědavý jsem byl na STANDU MRÁZKA A PŘÁTELÉ Z HOR. Kapela hraje převážně písničky Mirka "Skunka" Jaroše a nebojí se trochu trvrdší country včetně bicích. Naopak Začínající skupinou je CHVÍLE - Hronov. Jádro kapely je společné se skupinou Struna. Narozdíl od Struny hrají více folk a pokud jim to vydrží, určitě budou lepší a lepší. Velice profesionální výkon předvedl ostravský BRUNO UNIT. Letos jediný zástupce bluegrassových kapel si vysloužil uznání nejen diváků, ale i účinkujících. Možná, že jen díky tomu, že zpívali výhradně anglicky, se neumístili mezi prvními třemi kapelami.

BRUNO UNIT - Ostrava

Další hronovskou skupinou je KAMION. Svojšického Podzimu se zúčastnili již po páté a zrají jako víno. To je znát také na jejich výsledcích z ostatních festivalů. Po páté přijela do Svojšic na Podzim také CHRPA - Chrudim. Festival se dostával do časového skluzu a bohužel na to doplatily ty nejlepší skupiny. Samozřejmě, že Chrpa patří mezi ně a jako jediná ze soutěžících skupin, která zastupovala žánr trampské hudby, by si zasluhovala více prostoru. To samé platí i o skupině HLUBOKÉ NEDOROZUMĚNÍ - Beroun. Tato skupina patří již 10 let mezi špičku mezi mladými trampskými a folkovými skupinami. O jejich kvalitě vypovídá řada ocenění, která získali na různých festivalech.

HLUBOKÉ NEDOROZUMĚNÍ - Beroun

Skoro s hodinovým zpožděním začalo vystoupení hosta letošního Svojšického Podzimu, legendární trampgrassové skupiny PABĚRKY - Praha. Naštěstí divákům, kterých na letošní festival dorazilo kolem tří set, to snad nevadilo. Historie skupiny Paběrky sáhá do roku 1985 a za jejím vznikem stojí legendární banjista a kreslíř Marko Čermák. Ten v letošním roce oslavil 70. narozeniny. Paběrky mají na svém kontě 12 alb a nespočetnou řadu vystoupení u nás i v zahraničí.

PABĚRKY - Praha.

Během jejich vystoupení počítala děvčata v zákulisí divácké hlasy, které nakonec rozhodly o konečném pořadí:

1. místo - VÍCEMÉNĚ - Pardubice

2. místo - CHRPA - Crudim

3. místo - NAOPAK - Dobříš

Po vyhlášení výsledků zahráli Paběrky písničku, kterou byl Svojšický Podzim oficiálně ukončen.

Také 10. ročník uváděl Ota Kolář "Tíno" a o perfektní zvuk se tradičně postaral Lukáš Faltus "Ášek".

Večer pokračoval country bálem, na kterém v tomto roce hrál pořádající COUNTRY COLAPS. Kapela letos oslavila 10 let své činnosti a postarala se o důstojný začátek i konec festivalu, který si již nachází své místo mezi ostatními letními festivaly jak u diváků, tak u účinkujících.

Zdroj: Tomáš Majk

Byly jste na festivalu? Jaké z něj máte zážitky a dojmy?

 

Reklama