Rodina

Svobodná s dítětem? Nepřijímat!


Setkala jste se při hledání nové práce s inzeráty, v nichž zaměstnavatelé požadují výlučně kandidáty určitého pohlaví nebo věku? Kladl vám při pohovoru zaměstnavatel otázky týkající se rodinného života? Ptal se na váš věk, stav, děti a zajištění péče nebo případné těhotenství? Brání vám zaměstnavatel ve zkrácení pracovní doby za účelem sladění pracovního a osobního života? Nesmí! Z právního hlediska je to diskriminace.

 

Za diskriminaci se také považuje rozdílný plat muže a ženy na stejné pracovní pozici nebo upřednostňování mladších zaměstnanců. Někdy dochází dokonce k tomu, že zaměstnavatel brání svým podřízeným v nástupu na mateřskou, popř. rodičovskou dovolenou, v některých případech po nástupu z mateřské/rodičovské dovolené následuje výpověď.

 

Problematikou věkové a pohlavní diskriminace se zabýval tříletý projekt Půl na půl - rovné příležitosti žen a mužů, který koncem léta své aktivity ukončí. Projekt se zaměřil primárně na rovnost pohlaví, ale nově se začal soustřeďovat i na věkovou diskriminaci, která se mezi zaměstnavateli začala rozmáhat.

 

Cílovou skupinou Půl na půl byly ženy ve věku 24-35 let, ženy a muži starší padesáti let a muži na rodičovské dovolené. „V rámci projektu, na kterém se podílelo několik partnerských organizací, jsme provedli výzkumy zaměřené na pozice mužů a žen na trhu práce, provozovali jsme informační centra a právní poradnu pro osoby diskriminované na pracovním trhu, poskytovali konzultace pro firmy, pořádali semináře a v neposlední řadě jsme vydávali publikace zaměřené na rovné příležitosti a boj proti diskriminaci,“ řekla o projektu jeho autorka a manažerka Linda Sokačová, která zároveň působí jako ředitelka pro rozvoj a strategické plánování Gender Studies.

 

Gender Studies je nevládní neziskovou organizací, která slouží především jako informační, konzultační a vzdělávací centrum v otázkách vztahů mužů a žen a jejich postavení ve společnosti. Cílem organizace je shromažďovat a dále zpracovávat a rozšiřovat informace související s tematikou rodů. Prostřednictvím projektů GS aktivně ovlivňuje změny týkající se rovných příležitostí v různých oblastech, jako jsou například trh práce, politická participace žen, informační technologie apod. GS také provozuje knihovnu obsahující množství publikací a materiálů k feminismu, právům žen a mužů. „Na naši poradnu se obrací desítky lidí týdně. V českém prostředí se tato služba ukázala být velmi důležitá a žádaná,“ dodala Sokačová.

 

S šikanou, věkovou a pohlavní diskriminací se potýkala také paní Anna Mikulová, která se jako jedna z mála nebála o této problematice veřejně promluvit. Počátkem loňského roku se obrátila na poradnu pro osoby diskriminované na trhu práce, která její příběh následně zveřejnila. „Po první neschopence v červnu jsem se vrátila do práce. Na porady vedoucích kanceláří mě buď vůbec nezavolali nebo mě ignorovali. Když jsem žádala na poradě, aby mi zpřístupnili podklady jako ostatním, zavládlo hrobové ticho. Ředitel oznámil, že k 1. 7. už nejsem vedoucí kanceláře, a proto podklady k novému systému řízení obchodní služby už nepotřebuji. Výpověď mi ale nepřišla ani v červnu ani v červenci. Sebrali mi klíče od kanceláře a přikázali mým podřízeným, aby se mnou nekomunikovali… Přišla jsem o práci, kancelář, auto a svou důstojnost. Zpočátku se smířili s tím, že mi odpojili mobilní telefon, přesměrovali e-maily, omezili přístup do kanceláře, šikana ze strany zaměstnavatele ale narůstala tak, až jsem se psychicky zhroutila,“ popisuje své zážitky pětačtyřicetiletá žena.

 

I vážné téma se dá pojmout s nadsázkou. V těchto dnech můžete v televizi vidět také spoty na téma diskriminace na trhu práce. Režisérem spotů je Martin Duda. Se svým krátkým filmem Jsem větší a lepší se dostal mezi pětici nominovaných tvůrců na letošního studentského Oskara v kategorii zahraničních snímků.

 

Ze zákonů

 • České zákony zakazují diskriminaci z důvodů pohlaví, věku, manželského a rodinného stavu pro všechny osoby ucházející se o zaměstnání.
 • Zaměstnavatelé mají povinnost zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci (i ženami), pokud jde o jejich pracovní podmínky či příležitost dosáhnout postupu v zaměstnání.
 • Za stejnou práci či za práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům a zaměstnankyním stejná mzda.

 

Za diskriminaci se nepovažuje

 • Rozdílné zacházení z důvodu věku v přístupu k zaměstnání nebo povolání, pokud je vyžadovaná podmínka minimálního věku nebo praxe, která je pro řádný výkon zaměstnání nezbytná.
 • Rozdílné zacházení uplatňované za účelem ochrany žen, osob mladších 18 let a osob se zdravotním postižením
 • Rozdílné zacházení ve věcech práva na zaměstnání, ve věcech pracovních nebo jiné závislé činnosti, pokud je k tomu věcný důvod spočívající v povaze vykonávané práce uplatněné požadavky jsou této povaze přiměřené.
 • Rozdílné zacházení z důvodů pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, náboženství či víry, pokud je toto rozdílné zacházení věcně odůvodněno oprávněným účelem a prostředky k jeho dosahování jsou přiměřené a nezbytné.

 

Statistiky

 • Podle statistik Českého statistického úřadu z roku 2006 mzdy žen dosahují v průměru necelých 80 % z mezd mužů ve stejných profesích.
 • Převážná většina mužských zaměstnanců se objevuje na společensky významných pozicích. Nejméně žen najdete na vedoucích pozicích Policie ČR (asi 5 %), o něco více je ředitelek resortních institucí (15 %), ředitelek odborů na ministerstvech je necelých 25 % a počet vedoucích oddělení na ministerstvech je zhruba 27 %

 

Víte, že dnes je mezinárodní den rovnosti žen a mužů? Oslavit ho můžete v pražské Stromovce. Na programu je petanque, občerstvení a koncert kapel Stillknox, Pipes n´ Pints. Začíná se přesně o osmé hodině večerní.  

 

Pokud jste i vy prožila nebo prožíváte diskriminaci v zaměstnání na vlastní kůži, můžete se obrátit na odborníky. Informace naleznete pod těmito odkazy:

www.pulnapul.cz

www.genderstudies.cz

www.rovneprilezitosti.cz

 

Setkala jste se s diskriminací v zaměstnání nebo při hledání práce? Jak byste diskriminaci ve svém zaměstnání řešila?  

   
19.06.2008 - Finance a práce - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [55] chechtalka [*]

  mám jiný problém, je mi 45 let, jsem schopná, umím jazyky, bydlím na menším místě, jsem ochotna jít pracovat i mimo bydliště, děti mám dospělé, ale jsem bu´d moc schopná nebo moc "stará" a s tím se setkávám čím dál tím častěji, hledám dobrou práci již 10 měsíců...
  je mi z toho místy "špatně", nejhorší jsou mladinké personální konzultantky, které neví nic o životě a ani nemají přehled..škoda slov, hledám dál...ale opravdu v době, kdy mám zkušenosti, děti velké a mohu se práci naplno věnovat mně nechtějí...

  superkarma: 0 22.06.2008, 22:20:44
 2. avatar
  [54] Vivian [*]

  verlit: jo, jo, každá mince má dvě strany...

  superkarma: 0 19.06.2008, 21:08:44
 3. [53] e.b.e. [*]

  Kassy: To byl právě spot Martina Dudy

  superkarma: 0 19.06.2008, 20:58:05
 4. avatar
  [52] wich [*]

  Já sama jsem se s takovou diskriminací nesetkala, protože jsem nikdy nepracovala pod nikým. Ale mám mezi "svými lidmi" slečnu po rodičovské dovolené. Byla dobrá, domluvily jsme se na určitých věcech a zvládá práci za tři a ráda. Když je dítě nemocné, svolím k práci doma, odchody k lékařům taky respektuju. Každý z nás byl někdy malý a nemocný a co dělat, když je samoživitelka a babička daleko...

  superkarma: 0 19.06.2008, 15:23:38
 5. avatar
  [51] Mánička [*]

  Meander: to bude tím, že doma nemáš internet... tak dlouho bys bez nás nevydržela

  superkarma: 0 19.06.2008, 14:40:14
 6. avatar
  [50] verlit [*]

  Ono je to někdy s maminkami ale vážně těžké. Vytvořili jsme pro ně speciální zkrácený úvazek (4 hodiny denně, po-pá, buď dopoledne nebo odpoledne), ale žádný velký zájem není (ona je to holt práce ve výrobním závodě).
  Zrovna dneska jsme jednu uchazečku o práci odmítli. Paní, 32 let, 2 děti, za celý život odpracovala 6 týdnů (!), pak „měla zápal plic“. Ten zřejmě trval zbylých 6 nebo kolik let. Nepochybně bude přesvědčená, že ji diskriminujeme.

  superkarma: 0 19.06.2008, 14:05:34
 7. avatar
  [49] Solei [*]

  maká za mně kolegyně, já píšu disertačku až na mně příjdou bude mazec (nevíte někdo co určuje kendallova korelace a spearmanova korelace?)

  superkarma: 0 19.06.2008, 13:57:50
 8. avatar
  [48] OlgaMarie [*]

  Ch.Z. Kochanská: Já nejvíc udělám, když vnitřně pumpuju.

  superkarma: 0 19.06.2008, 13:48:22
 9. avatar
  [47] Ch.Z. Kochanská [*]

  Meander: Já, když jsem tu úplně sama, udělám nejvíc práce.

  superkarma: 0 19.06.2008, 13:32:54
 10. avatar
  [46] Meander [*]

  Manx: Já jsem asi blázen na svobodě. Můj šéf není dneska ani na ICQ, a já tu dřepím a dokonce pracuju, většinou

  superkarma: 0 19.06.2008, 13:25:42
 11. avatar
  [45] Lukáš Čejka [*]

  Manx: taky me to napadlo, jsem dneska nejakej lenivej, jedno dve by to spravilo a jiste by to vneslo klid do meho nepracovniho zivota, tak vypnu soustruh a jdu

  superkarma: 0 19.06.2008, 13:19:18
 12. avatar
  [43] Meander [*]

  Když někoho někdo zaměstná, chce, aby odváděl svou práci dobře, včas a na 100 %. Pokud tohle může svobodná matka s děckem zaručit, nevidím problém. Ale ze zkušenosti mohu klidně prohlásit, že ona to může tak možná slíbit - neb slibem nezarmoutíš.

  superkarma: 0 19.06.2008, 13:02:32
 13. avatar
  [42] Lukáš Čejka [*]

  Brání vám zaměstnavatel ve zkrácení pracovní doby za účelem sladění pracovního a osobního života? Nesmí! si delaj srandu ne? to jako ze budu makat hodku misto osmi protoze to jinak nevyhovuje memu osobnimu zivotu?

  superkarma: 0 19.06.2008, 13:02:22
 14. avatar
  [41] OlgaMarie [*]

  Lotka: Jeremi: S dcerou zůstával doma manžel právě proto, že jsem v té době měla vyšší příjem. Už bych to ale neudělala. Mají se střídat. Nejvíc se právě vztah rodič : dítě utužuje v nemoci. Dítěti je blbě a kdo u něj sedí, čte mu, povídá si s ním?
  Když jsem měla syna, chodil manžel ještě do školy, pak byl na vojně...Cítím to, že syn má ke mně užší vazbu než dcera. A kdepak jsou ty peníze, které jsme tenkrát tak nutně potřebovali?

  superkarma: 0 19.06.2008, 12:24:46
 15. avatar
  [40] Jeremi [*]

  ToraToraTora: Já na něj nějak ještě nenarazila. Ale jestli je zde podobnými názory proslulý, tak OK, příště nereaguju.

  superkarma: 0 19.06.2008, 12:11:00
 16. avatar
  [39] ToraToraTora [*]

  tatulah:

  superkarma: 0 19.06.2008, 12:02:33
 17. [38] tatulah [*]

  ToraToraTora: jak dlouho trvá policajtům napsat na dort nápis? 3 hodiny - půl hodiny ho píšou a zbylou dobu ho vyndavaj z psacího stroje.

  superkarma: 0 19.06.2008, 11:50:40
 18. avatar
  [37] ToraToraTora [*]

  Já se vám holky divím, že na to Psycháčovi vždycky skočíte, beztak není jeden člověk, ale dení směna strážníků městské policie....jeden ty hovadiny vymýšlí, druhý umí zapnout počítač a třetí ví, kde je klávesnice, čtvrtý, jak se na ní píše a velitel kliká na odeslat

  superkarma: 0 19.06.2008, 11:29:30
 19. avatar
  [36] Kassy [*]

  Kassy: Oprava: KončilO, myšleno ten spot.

  superkarma: 0 19.06.2008, 11:12:20
 20. avatar
  [35] Kassy [*]

  psycho: "Podle statistik Českého statistického úřadu z roku 2006 mzdy žen dosahují v průměru necelých 80 % z mezd mužů ve stejných profesích." Čemu přesně ze spojení "ve stejných profesích" nerozumíš?

  Mně se strašně líbí ty spoty, co teď běží v televizi. Zrovna včera jsem viděla jeden, kde se chlap postupně zmenšoval pod náporem svých vedoucích (muže a ženy), kteří mu tvrdili, že vyměňovat plínky přece není práce pro chlapa a že nemá počítat s tím, že dostane rodičovskou dovolenou. Končila to větou "Nenechte se diskriminovat, jsou věci, které vám zaměstnavatel nemá právo zakázat".

  superkarma: 0 19.06.2008, 11:10:55
 21. [34] maajaa65 [*]

  psycho: Ty jsi stejný psychouš, jakého mám doma...srovnáváš nesrovnatelné...statistiky vždycky srovnávání platy mužů a žen ve stejném oboru a ne horníka s účetní

  superkarma: 0 19.06.2008, 11:04:24
 22. [33] maajaa65 [*]

  Když jsem před 11 lety po 2. mateřské nastupovala do nového zaměstnání, taky se šéf ptal jestli mám babičku na hlídání...Neměla jsem, přesto mne vzal, ikdyž sám děti neměl..Nejprve chodil na § manžel a pak si holt šef zvykl....
  Dnes, když už je šéf několik let v důchodu, tak jen vzpomínám, jak úžasně tolerantní to byl chlap...

  superkarma: 0 19.06.2008, 11:01:04
 23. avatar
  [32] Jeremi [*]

  mindulinka: Ano, taky jsem to zažila i ve státní správě. Kolega měl vyšší osobní ohodnocení a fakt jen proto, že byl chlap. Nedělal kvalifikovanější práci, časem propadl alkoholu natolik, že už nedělal skoro vůbec žádnou práci, ale bral víc. OVšem jenom teda do nástupu nové šéfové.

  superkarma: 0 19.06.2008, 10:59:52

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [31] mindulinka [*]

  Oprava: podřadnější

  superkarma: 0 19.06.2008, 10:56:31
 2. [30] mindulinka [*]

  Jeremi: jo jo, a funguje to i ve státní správě, která jede platově podle tabulek. Chlap se prostě ocení funkcí, která je ve vyšší platové třídě, i když dělá tu samou nebo potřadnější práci. Nebo dostává osobní ohodnocení. Jen, aby neutekl jinam.

  superkarma: 0 19.06.2008, 10:56:04
 3. avatar
  [29] Jeremi [*]

  psycho: Jenže ono to mnohdy je tak, že i když ženský dělají stejnou práci jako chlapi, tak za ni berou míň. I za to "poflakování v kanclu" berou hodně často chlapi víc.

  superkarma: 0 19.06.2008, 10:43:55
 4. [28] Bellana [*]

  psycho: V hutích a dolech se nebere peněz jako šlupek, to bejvávalo za socíku. Teď se bere nejvíc peněz úplně jinde, tam ženy taky pracují, ale nepatří do klubu těch, co si můžou domlouvat kšefty u pisoáru.

  superkarma: 0 19.06.2008, 10:40:13
 5. avatar
  [27] psycho [*]

  Se statistikama o nižším platě žen bežte do . . . Když budou dělat ženský stejnou práci jako chlapi, budou brát stejné peníze. Jestli chtějí více peněz, můžou jít dělat do hutí či fárat, tam se bere peněz jako šlupek. Za poflakování v kanclu se tolik vydělat nedá.

  superkarma: 0 19.06.2008, 10:32:23
 6. [26] Zaffira [*]

  Lindaa: no stačí říct, sorry, tohle považuji za diskriminační otázku. Pokud mě pak nevezmou, oznámila bych je úřadu práce

  Mě se zas dřív měli sklon ptát, jestli uvažuju o založení rodiny - co je jim sakra do toho?
  Posledně to ještě uvedli větou "no my víme, že tahle otázka by se neměla pokládat" - tak jsem s nima souhlasila

  Evikus: je úplně jedno, jestli má člověk děti nebo jaký vzdělání, flákači jsou všude

  superkarma: 0 19.06.2008, 09:51:58
 7. avatar
  [25] pajda [*]

  V březnu mě vzali do práce i přesto, že věděli, že mám těžce nemocného syna a časté absence...a žádná diskriminace se nekonala. Tak nevím...

  superkarma: 0 19.06.2008, 09:50:49
 8. avatar
  [24] Ťapina [*]

  Diskriminaci jsem nezažila. Při pracovním pohovoru se mě budoucí zaměstnavatel zeptal, jestli plánuju děti. Odpověděla jsem, že ano, a práci jsem dostala. Dááávno už tam nedělám a ty děti furt nemám

  superkarma: 0 19.06.2008, 09:43:48
 9. [23] mindulinka [*]

  A jelikož máme práci rozdělenou a každá máme svůj terén, tak můj terén jezdí dělat kolegyně zadarmo a navíc a já dělám její papírování. Prostě za ty 4 hodiny denně nestačím vyjíždět do terénu. Ale ono jim nic jiného ani nezbývá, protože místo mě nemůže nastoupit jenom nějaká brigádnice, max. někdo se specializací z VŠ - budou ho rok, dva (dle sezóny se mění i práce) zaučovat než se do toho dostane a pak se já vrátím z mateřské.

  superkarma: 0 19.06.2008, 09:38:07
 10. [22] mindulinka [*]

  Vrátila jsem se do práce, když byly klukovi 2 roky na 1 den týdně - ten den si ho bral manžel sebou do práce. Za to my vyšli vstříct a od jeho 3 let dělám na poloviční úvazek. Ale když je syn nemocný musím zůstat doma já. Manžel vydělává mnohem víc a babičky mám pracující a tchán, který je už několik let v důchodu hlídat nebude (co kdyby to taky chytil :-)).

  superkarma: 0 19.06.2008, 09:35:19
 11. avatar
  [21] Evikus [*]

  Ještě jsem diskriminaci nezažila. Neházela bych ale všechny matky s dětmi do jednoho pytle - záleží na lidech jak se k práci staví - někdo pracovat chce a někdo ne a tak zneužívá paragrafy. To, jestli má děti, je celkem jedno

  superkarma: 0 19.06.2008, 09:33:46
 12. [20] počítačka [*]

  Když jsem porodila a po třech letech mě už zpátky nevzali /byl výběr ze dvou, já s tříletým děťátkem a bez babičky vedle, ona s dvěma o tři roky staršími, ale s babičkou v jednom domě/ byl problém s hledáním práce. Když jsem chtěla jít třeba do obchodu /babička byla nahlídání svolná - 7 km/, byla jsem moc vzdělaná - "vy mi stejně utečete". Když jsem šla tam, kde bych vzdělání uplatnila, bylo malé dítě. Prostě, vždycky bylo něco, ale to jsem se dověděla přímo do očí. Naneštěstí jsem onemocněla, doba "kašlíků a chřipeček" prošla s inv. důchodem a nyní jsem plně pracovně vytížená. Ale zažít bych to znovu nechtěla. A při pojímání kolegyň se na věk dítěte a hlídání určitě koukám, protože když není v práci ona, musíme si služby rozdělit mezi sebe a to je už složitější. Musím se ale pochválit , že pokud je potřeba, jsem já ta první, která službu ráda vezme, protože vzpomínáááááám.

  superkarma: 0 19.06.2008, 09:18:38
 13. avatar
  [19] Jeremi [*]

  Lotka: My se to třeba snažili všelijak flikovat tak, že dopoledne zůstal doma tatínek s klouzavou pracovní dobou déle a pak dorazila babička, když odučila ve škole svoje hodiny. A bývala by se mi šikla úprava, která je teď, kdy se dá OČR přerušit, protože já třeba měla hlídání na pondělí, středu a pátek, ale když jsem potřebovala zůstat doma v úterý a ve čtvrtek, nedalo se to takhle s pauzou vypsat. Takže jsem to měla napsané na tři dny v kuse a zpravidla jsem v tu středu byla v práci vlastně na černo a za míň peněz.

  superkarma: 0 19.06.2008, 08:39:42
 14. avatar
  [18] Lotka [*]

  Jeremi: tak tak, normálně uvažují rodiče doma tak, že zůstane doma ten, aby se přišlo o co nejméně peněz. S klukama u nás zůstával většinou doma tatínek, protože já pak už brala víc, než on

  superkarma: 0 19.06.2008, 08:31:36
 15. avatar
  [17] Jeremi [*]

  OlgaMarie: Drobná vada je ovšem v tom, že má-li otec výrazně vyšší plat než matka a OČR je "nejvýše však", tak s nemocným dítětem doma prostě nezůstane, protože by na týdenní chřipajzně rodina tratila tisíce.

  superkarma: 0 19.06.2008, 08:29:12
 16. [16] sahleb [*]

  Jinak s diskriminaci jsem se setkala vicekrat.I moje matka.

  Hlavne pri prijimani a platovem ohodnoceni panu kolegu s mensi praxi a mensim vzdelanim. Hadejste kdo nakonec delal jejich praci?

  superkarma: 0 19.06.2008, 08:26:26
 17. [15] sahleb [*]

  Olga Marie libi se mi co pises. Rodice jsou dva, tak se maji taky oba stridat. Co je na tom nenormalniho. Az tohle konecne nastane,nebudou zeny diskriminovany.

  Zajimave je, ze se dokola pise a pise jake jsou matky PO ROZVODU" fuchtle, kdyz nechteji peci pul na pul.

  Na druhou stranu je ale temer neznamo, ze by otcove zustavali s detmi doma v dobe nemoci. Jak je uz videt z prispevku tady. Zensko, ktera ma dite nechci zamestnat. Otec se jaksi nekona. Kde jsou ti muzi, kteri se chteji starat o dite pul na pul i pred rozvodem.

  superkarma: 0 19.06.2008, 08:22:42
 18. avatar
  [14] Ch.Z. Kochanská [*]

  RenataP: Jednou jsem kolegu Jehovistu měla. Do práce to netahal. Pokud nemáš v práci muslima, který uprostřed důležité porady sebou flákne na kobereček k motlitbě, tak je to jedno, ne?
  OlgaMarie: Dobrá lékařka!

  superkarma: 0 19.06.2008, 08:20:40
 19. avatar
  [13] OlgaMarie [*]

  Lindaa: U nás se vystavuje § na dítě, nikoliv na rodiče. S dcerou býval doma manžel, protože tehdy měl nižší plat než já. Na pracovišti rozpoutal lavinu §, které předkládali jeho kolegové a byli nadšení, že mohou být s dítětem doma.
  Myslím, že by se měli rodiče u nemocného děcka střídat, až by se nebezpečí, že žena bude každou chvíli doma, přestalo řešit.

  superkarma: 0 19.06.2008, 08:14:20
 20. avatar
  [12] OlgaMarie [*]

  Lotka: Ta lékařka měla pověst vynikajícího odborníka a tohle ji hrozně uráželo. Zřejmě to byl její aktivní druh boje proti diskriminaci žen.

  superkarma: 0 19.06.2008, 08:05:07
 21. [11] Lindaa [*]

  JO jo ptám se nesmejí, ale stejne se zeptají a co se má odpovedet? Kdyz reknes pravdu (mám 3 deti ve veku tolik a tolik) tak más 90% sanci, ze prijmou nekoho jiného "více kvalifikovaného" a kdyz neodpovís a nebo reknes, ze na tuto otázku nemají právo tak opet prijmou nekoho "více kvalifikovaného". Takze pro mámu od malých detí je nejlepsí zahrabat se nekam hluboko pod zem a vylézt az bude doma mít pubertáky. Já vím, ze ne vsude je to tak. Na druhou stranu chápu zamestnavatele, proc mají platit neshopenky, osetrovacky apod. Já jsem tak ráda, ze uz jsem za vodou. Ted uz muzu hrde hlásit, ze mám 2 deti, ALE 12 a 14 a doma jsem s nimi uz nekolik roku nebyla, at se klidne zeptá bývalého zamestnavatele a jeste ochotne dodám jeho jméno a telefon. Málokdo opravdu zavolá a pokud ano, tak se stejne nedozví nic jiného.

  superkarma: 0 19.06.2008, 08:03:27
 22. avatar
  [10] Lotka [*]

  OlgaMarie: ale ono je to stejně jedno, protože já otěhotněla 4 měsíce po nástupu do práce ze školy

  superkarma: 0 19.06.2008, 07:51:23
 23. avatar
  [9] Lotka [*]

  OlgaMarie: jooo, to si vlastně pamatuju, že byla vstupní prohlídka i na gyndě
  Neschytala to doktorka? Nebylo někde psáno, že těhotné se nepřijímají?

  superkarma: 0 19.06.2008, 07:50:29
 24. avatar
  [8] OlgaMarie [*]

  Lotka: Kdysi chtěl zaměstnavatel i potvrzení z gyndy, že žena při nástupu do práce není těhotná. Jednu mudru to tak naštvalo, že kamarádce napsala : Nález fyziologický. Holčina byla těhotná, přijali ji, za pár měsíců volali doktorce a tam jim písemné vyjádření přeložila, že těhotenství není nemoc, která by ženě bránila do nástupu MD vykonávat práci, o kterou u nich měla zájem. CHACHACHA.

  superkarma: 0 19.06.2008, 07:39:58
 25. avatar
  [7] Pentlička [*]

  Já jsem měla děti nemocné neustále, takže jsem šla pracovat tam, kde jim až tak nevadilo, že jsem byla měsíc co měsíc aspoň týden doma na paragrafu (zbytek nemocí vždy vykryly babičky). Takže kariéra veškerá žádná, ale zas mi nikdy nikdo nevyčítal, že za mě musí dělat mou práci. Holt každý špás něco stojí a ty děti mi za to stály.

  superkarma: 0 19.06.2008, 07:35:25
 26. avatar
  [6] myše [*]

  I když se oficiálně nesmí ptát jestli máš děti, stejně to poznají ze životopisu - protože těch 7let co jsem byla na mateřské znamená, že mám dvě děti... U nás v práci to ale neřeší, prostě to berou jak to je, a když máš dítě, je to přece přirozené... ne?

  superkarma: 0 19.06.2008, 07:14:08
 27. avatar
  [5] Lotka [*]

  Jsem ráda, že mí zaměstnavatelé na pohovoru zjišťovali mé znalosti a dovednosti a až mě přijali, pak se vlastně teprve pořádně dověděli, že mám 3 děti a jsem s nimi sama a nastoupila jsem tam po mateřské. Práce jsem si vážila víc, než moje vdaná kamarádka, která věděla, že ji stejně manžel musí živit a tak pro ni paragraf nebyl problémem, zatímco já si nemoc dítěte zajišťovala jinak

  superkarma: 0 19.06.2008, 06:53:17
 28. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Nyotaimori: Zažila jsem spolupracovnice s dětmi i bezdětné. Některé maminy docela zneužívaly možnost zůstat s dítětem doma, ale bylo jich zanedbatelně málo. Větší výkon podávaly ty s dětmi, buď pro ušlé prachy nebo aby nahradily něco ostatním, které to za ně v nepřítomnosti táhly. Spíš bych po osobní zkušenosti brala ty s dětmi. A největší hajzlík byla ta, která jezdila na umělé oplodnění. To bylo absencí a potíží! Po dítěti toužila jen proto, aby manžel platil nižší alimenty na dítě z předchozího manželství. (Už se s ní manžel rozvedl.)
  Eva_Fl: Víc mi vadí nesoudržnost kolektivu. Dokud neteče někomu do bot, drží hubu a pak čeká, že ji otevře někdo za něj.

  superkarma: 0 19.06.2008, 06:50:34
 29. avatar
  [3] RenataP [*]

  Z pohledu zaměstnavatele je to pochopitelné. Pokud ta svobodná dáma není nikterak podporována štědrým Stvořitelem, aby si mohla zajistit operativní hlídání chůvou (v horším případě babičkou), pak nikdy nebude časově flexibilní a to je leckde vůbec podmínkou pro zaměstnanost. Bohužel

  Nechápu třeba diskriminaci z důvodu sexuální orientace, to mi je srdečně jedno, co ten který dělá doma a s kým. Ale chápu tu víru, asi bych ve svý firmě nechtěla Jehovistu i když ty asi do práce nechodí, když musí šířit víru

  superkarma: 0 19.06.2008, 06:39:32
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  K cemu jsou Cesku zakony, kdyz se stejne nedodrzuji? Uplne na hovno.

  superkarma: 0 19.06.2008, 02:02:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme