Domácnost

Svobodná matka - být či nebýt?

Finanční zabezpečení, které ženám na mateřské dovolené poskytuje stát, není nikterak závratné.
Tradičně se traduje, že svobodné matky mají výhody, dostávají více financí, dostanou snáze byt apod. Proto asi mnoho žen před otěhotněním nebo v průběhu těhotenství zvažuje, zda uzavřít sňatek, či být matkou samoživitelkou.
Jaká je však skutečnost?

Tento článek není rozhodně zamýšlen jako jakýsi „návod“ .
Jeho cílem je pouze seznámit vás s danými možnostmi.

Jaké finanční výhody obojí obnáší ?
Především je zde rozdíl mezi délkou poskytování peněžité pomoci v mateřství.
Touto dávkou jsem se podrobně zabývala ve svém předchozím článku, proto jen konstatuji, že vdaná žena má nárok na tuto dávku po dobu 28 týdnů, svobodná, rozvedená, ovdovělá žena, která nežije s druhem, má nárok po dobu 37 týdnů.
Také je rozdíl mezi délkou poskytování podpory při ošetřování člena rodiny („paragraf“), kdy vdaná žena má nárok na dávku po dobu 10 kal. dnů, osamělá žena má nárok po dobu 16 dnů.

U dávek státní sociální podpory, jako je porodné nebo rodičovský příspěvek, nemá rodinný stav matky žádný vliv.
U přídavku na dítě, sociálního příplatku, příp. příspěvku na bydlení jsou po dobu mateřské dovolené zpravidla zvýhodněny větší částkou příspěvku osamělé ženy, protože příjem jich samotných je nižší a není jim započítáván příjem manžela.

Nejvíce dotazů s touto problematikou však směřuje na oblast dávek sociální potřebnosti, kde je rodinný stav matky jedním s rozhodujících faktorů, ovlivňujících, zda a v jaké výši budou matce tyto dávky přiznány.
Pro objasnění rozdělíme ženy=matky do několika skupin :
vdaná žena + životní minimum úplné rodiny je vyšší než živ. minimum osamělé ženy s dítětem (např. ŽM rodiče + 6leté dítě = 9210 Kč, ŽM matka + 6leté dítě = 6330 Kč) - jsou započítávány příjmy obou rodičů, takže pokud manžel pracuje, dávky zpravidla nevyjdou.

rozvedená žena + při stanovení výše dávek není přihlíženo k výši příjmu bývalého manžela - jako příjem je započítáváno i výživné na děti, příp. na ženu, které bývalý manžel platí - pokud není výživné stanoveno dohodou, je žena nucena o stanovení výživného požádat soud - pokud bývalý manžel soudně stanovené výživné neplatí, je žena nucena podávat návrhy na policii, žádat o exekuci z platu apod.

vdova + ženě i dětem ve většině případů náleží vdovský a sirotčí důchod + jeho zasílání je mnohem stabilněji, než zasílání výživného - i tyto důchody jsou započteny do příjmů, proto těmto ženám dávky sociální potřebnosti ne vždy náleží svobodná matka žijící osaměle, k dítěti je určeno otcovství + platí stejné výhody jako u rozvedené ženy + i pokud otec dítěte není s jeho matkou sezdán, je přesto povinen platit výživné jak na dítě, tak do věku 2 let dítěte i na matku - toto výživné je stejně jako u rozvedené ženy započteno do příjmů

svobodná matka žijící osaměle, otec dítěte je neuveden + také zde platí, že není přihlíženo k příjmu manžela ani druha, proto dávka skoro vždy náleží - úřad může požadovat stanovení výživného na dítě u prarodičů dítěte (toto lze dle zákona o rodině) a toto výživné pak započítat do příjmů - na některých úřadech se stanovuje „fiktivní výživné“, tj. výživné, které by na dítě platil otec a toto výživné se započítává do příjmu matky žijící v druhovském poměru (po dobu delší než 3 měsíce) ± takový druhovský poměr je postaven na roveň manželství, co se týče výhod i nevýhod

K dávkám sociální potřebnosti je ještě možno říct, že pokud si rodina či matka samoživitelka požádá o přiznání těchto dávek, provádí úřad tzv. šetření v terénu.
To obnáší navštívení rodiny v jejím bydlišti a ověření pravdivosti údajů, které žadatelka uvede v žádosti o dávku, jako jsou majetkové poměry, kdo s žadatelkou žije v domácnosti (zda nežije s druhem apod.), jak je zabezpečena péče o děti atd. Toto šetření bývá prováděno opakovaně po dobu pobírání dávek, aby se zabránilo jejich zneužívání.

Z uvedeného přehledu se možná může zdát, že být svobodnou matkou (ba dokonce neurčovat otce dítěte) je výhodnější, než být vdanou ženou.
Pro úplnost je si však třeba uvědomit, že neurčení otcovství sice nyní asi povede k vyšším sociálním dávkám.
Zpravidla se však jedná o krátké období v porovnání s tím, že otec má k dítěti mnohem delší vyživovací povinnost (do ukončení studia - nejdéle do věku 26 let), také je dítě připraveno o dědické nároky, nárok na sirotčí důchod apod.
Totéž platí obdobně u manželství v porovnání s druhovským poměrem.
Manželé si jsou povinni poskytovat výživné i po rozpadu manželství (zejména pokud jeden z nich nemůže ze zdravotních důvodů nebo z důvodů péče o děti pracovat), jsou zde dědické nároky i nároky na pozůstalostní důchody v případě úmrtí jednoho z manželů atd.      

     
   
15.10.2003 - Dům a byt - autor: Lída Řezníčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [109] renčí [*]

  svobodné matky s dětmi to nemají lehké, sama jsem si to nějakou dobu zkusila, bylo pro mě dost těžké už jen to, že jsem se v obchodě kolikrát musela rozhodovat jestli koupím tenhle jeden jogurt co má malý rád anebo nejlevnější a dva, nebo rohlíky, protože je má raději anebo chleba, protože je ho více, kdo to nezažil tak to asi jen těžko pochopí, ale to je už naštěstí docela dlouho za námi a jsem tomu ráda,

  superkarma: 0 15.10.2008, 20:47:32

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [106] Ťapina [*]

  Radši svobodná matka nebýt..

  superkarma: 0 08.12.2003, 08:26:58
 2. avatar
  [105] Simba [*]

  Olina: Je to možné, jednu takovou znám taky. Jen nikde neuvádí, že žije s otcem svých dětí.

  superkarma: 0 26.11.2003, 07:33:11
 3. avatar
  [104] Landriel [*]

  Být svobodná matka tady v současnosti není vůbec jednoduché - jednu takovou znám a nemá to lehké.

  superkarma: 0 09.11.2003, 10:13:35
 4. avatar
  [103] Olina [*]

  Onehdy jsem slyslea v metru rozhovor kluka s holkou. On rikal, ze jeho znama je svobodna matka, ma tri deti a rocne bere na prispevkach janevim kolik tisic vic, nez kdyby byla vdana. A ze se vda az deti odrostou, protoze pak uz zadny pridavky dostavat nebude. A proto se ani ten kluk nechtel zenit, ale s tou holkou jen tak zit, protoze ta socialka ji tak da vic na prispevcich na deti. Je to mozny? Ja si vzdycky myslela, ze by matka musela zit sama a ne s partnerem, otcem svejch deti, aby mohla mit vsechny vyhody jako osamela matka, ze souziti druh-druzka je v tomhle pripade brano podobne jako manzel-manzelka. A zase kdyby svyho partnera nikde neuvadela jako otce deti a tvrdila, ze bydli u uplne ciziho cloveka v podnajmu, prijde mi to vuci detem i partnerovi divny a pripada mi, ze to prinese vic problemu, treba i po ty pravni strance, nez uzitku z vyssich pridavku, i kdyz je fakt, ze nevim, v jak tezky financni situaci byli, ale i tak...

  superkarma: 0 06.11.2003, 11:25:49
 5. [102] eliva [*]

  Je to hrozný co se v tomto státě děje,já osobně jsem svobodná matka s dvouletým dítětem a vím o čem mluvím toho papírování které musíte vyběhat aby vám byl přiznán sociální příspěvek,dostala jsem ho asi po ročním běhání a do té doby jsem pobírala 2500,- a ted si spočítejte kolik co stojí,no je to děs!!!!!!

  superkarma: 0 30.10.2003, 09:14:35
 6. [101] tventula [*]

  superkarma: 0 19.10.2003, 22:57:29
 7. avatar
  [98] Helča [*]

  superkarma: 0 16.10.2003, 11:51:12
 8. avatar
  [97] Lesana [*]

  Gabi: Taky se zuby nehty držím pracovního poměru na dobu neručitou Ale od té doby, co jsem začala chodit s manželem - živnostníkem, později podnkatelem se středně velkou firmou, jsem některé své názory pozměnila a móóóóc si vážím svých sociálních výhod zaměstnance. Zlaté odbory (jenom doufám, že je zrovna NAŠI zaměstnanci nezaloží ).

  superkarma: 0 15.10.2003, 23:42:48
 9. avatar
  [94] Gumídek [*]

  Samoživitelky to mají v této době moc těžké,vše pro děti je velice drahé.Nebudu to rozepisovat však to všichni známe.

  superkarma: 0 15.10.2003, 20:47:23
 10. avatar
  [91] Simba [*]

  Irena1: 53 - jsme, ale to je taková ta pozitivní diskriminace ... vlastně pro naše dobro

  superkarma: 0 15.10.2003, 16:10:12
 11. avatar
  [84] Luciš [*]

  Mám tak jednu zkušenost, sice se netýká svobodných maminek.
  Můj táta pracoval bez přestávky 39 let. Před rokem byl vyhozen ze zaměstnání, nebyl loajální k šéfovi, který pokazil, co mohl.Po půl roce na UP nedostává na sociálce ani korunu, protože máma (zdravotní sestra s 12ti hod službami)má o 500 víc než dvojnásobek životního minima. Jak jsou ty peníze těžce vydřené, nemusím povídat.
  Táta v 57 letech nemá prakticky nárok získat v našem regionu místo. Doufám, že tak za třicet let taky neskončím.

  superkarma: 0 15.10.2003, 14:43:03
 12. avatar
  [75] kytička [*]

  ja na socky jit plakat o prispevky asi tezko muzu jit, ty by si smlsly na me ...a vratily ty me stiznosti.

  jo jsou 2 socialni davky a hlavnme rozdil.
  Kontaktni misto NEMA pravo neco proverovat,ale socilaka na poverenem urade ano...kazdy vam dava jine davky...

  superkarma: 0 15.10.2003, 12:00:19
 13. avatar
  [72] janinkab [*]

  V tomhle státě není spravedlivé snad nic! Dám příklad od sebe z práce. Ke konci měsíce už nejsou peníze ani na nákup toaletního papíru a ředitel si koupí nové služební auto. Když se zeptáme, jak je to možné, odpoví nám, že to jsou jiné peníze. Ale jak jiné- peníze jsou přece pořád stejné...

  superkarma: 0 15.10.2003, 11:52:25
 14. avatar
  [71] xantypa [*]

  marcellina*: presne tak

  superkarma: 0 15.10.2003, 11:49:25
 15. avatar
  [70] marcellina* [*]

  Mit dite, ci nemit dite? Hamletovaska otazka... nejsmutnejsi na tom je, ze i v tomto pripade jde hlavne o penize

  superkarma: 0 15.10.2003, 11:47:24
 16. avatar
  [69] medved [*]

  Lesana:
  presne tak

  superkarma: 0 15.10.2003, 11:45:44
 17. avatar
  [66] sarobrouk [*]

  Rasově utlačovaní jsou jenom bílí. Tak jsem si myslela, že když se nechci vdávat a dítě mít chci a chlapa doma mám sice nepřihlášeného k trvalému pobytu, ale bydlí se mnou a platím za něj zálohy na vodu, takže budu mít delší mateřskou a ono nic? Jenom když ženská bydlí sama? Tak to jsem zklamaná.

  superkarma: 0 15.10.2003, 11:26:01
 18. avatar
  [65] Gabi [*]

  Lesana: byla jsem OSVČ a teď už jsem hlavně zaměstnanec - to víš sociální "jistoty" .

  superkarma: 0 15.10.2003, 11:21:33
 19. avatar
  [64] Irena1 [*]

  Simba: hele a nejsme náhodou rasově utlačovaní my?

  superkarma: 0 15.10.2003, 11:17:27
 20. avatar
  [63] Simba [*]

  Charmed: 46 . Máš naprostou pravdu. A pokud by některá z těch uřednic tomu divadlu odlala, je tu hned nařčení, že je rasistka .... ale to už většinou od snědého otce rodiny.

  superkarma: 0 15.10.2003, 11:04:42
 21. avatar
  [62] Lesana [*]

  ValinaK:
  Hmmm, jenže to je potom začarovaný kruh. Čím víc lidí bude natahovat ruku a "státe, plať", tím víc bude stát zvyšovat daně a odvody (a netýká se to jenom mezd, např. takovou daň z přidané hodnoty vlastně platí každý...), aby mohl peníze přerozdělit lidem, kteří je vlastně nepotřebují, protože jim nebrání uživit se vlastní silou, ale mají pocit, že odvádí vysoké daně, tak si to chtějí nějak vybrat a natahují ruku...

  GAbi: Jak tak pročítám tvoje názory, nsjsi náhodou OSVČ? :oD

  superkarma: 0 15.10.2003, 10:56:37
 22. avatar
  [61] Žížala [*]

  Ja kdybych mela byla tehotna nebo uz mela dite a vahala jestli se vdat nebo nevdat jen kvuli tem prachum od socialky tak bych nevahala a vdala se.

  superkarma: 0 15.10.2003, 10:51:40
 23. avatar
  [60] hanika [*]

  myslím si,že mateřská 2,5 tisíce je dost směšná,takže když partner nenosí domů hodně peněz,tak co jim zbývá?Průměrný plat v mém okolí je 8 tisíc.S mateřskou tedy 10,5 pro rodinu.Dost smutné ne?Takže se vůbec nedivím a naopak jim to schvaluju.Člověk platí zdravotní a sociální a když to potřebuje,tak se o něj stát stejně nepostará,tak co.A mají si hrabat jen ti nahoře nebo obyvatelé rasové menšini???Proč?

  superkarma: 0 15.10.2003, 10:50:10
 24. [59] tventula [*]

  Kamarádka švagrové taky využila tohoto systému.Má 3 děti a chlapa,který nemá u ní trvalé bydliště.Jezdí pracovat do Rakouska,takže nějaké kontroly ze sociálky se nebojí.

  superkarma: 0 15.10.2003, 10:36:21
 25. avatar
  [58] LenkaH [*]

  Je holt jiná doba, jak mi to stále tvrdí má dcera v pubertě. Např. když vidím její spolužačku líbat se s klukem, tak mně okamžitě napadne, že s ním asi chodí. Omyl, dcera mně vyvede z omylu, že s ním teda nechodí a když asi divně koukám, odpoví,,no mami,teď je jiná doba,,!

  superkarma: 0 15.10.2003, 10:34:17
 26. avatar
  [57] Charmed [*]

  Všem holkám samoživitelkám - změnte barvu pleti na tmavší odstín, půjčte si ještě děti svých sousedů a běžte na úřad se žádostí o "výplatu". Věřte, že ji dostanete... stačí, když děti začnou plakat, jaký mají hlad a vy, paní nebo slečně úřednici sdělíte, že tam ty děti necháte, pokud ty prachy nedostanete. A světe div se, "výplata" je doma.

  Nejsem rasista, ale tak to opravdu je.

  superkarma: 0 15.10.2003, 10:28:31
 27. avatar
  [56] Žížala [*]

  Kocicka: berusko ale nemyslis si ze svobodny matky tady berou otce nebohejm detem kvuli tem par korunam davek, ze ne ?

  superkarma: 0 15.10.2003, 10:25:48
 28. avatar
  [55] Kocicka [*]

  já tedy nevím co řešit! Myslím že je to dost na každé z nás k čemu jí žene svědomí pro to dítě. Ale já bych asi nemohla žít s dítětem jako svobodná matka a brát mu otce,tedy pokud má o něj zájem a proč si s ním tedy jinak to dítě pořizovat, že? I když finance jsou finance a jíst a bydlet se musí! JO JO JO!

  superkarma: 0 15.10.2003, 10:16:40
 29. avatar
  [54] LenkaH [*]

  Irena1: No to je právě ono, že ty holky si tohle neuvědomí, a dokud jsou nahoře nosí se a dávají okolí najevo jak vším pohrdají. Nemluví ze mně závist, ale zkušenost z jednoho takového odboru.A pak jsou chudáci ty jejich dětičky, mají všechno kromě citu.

  superkarma: 0 15.10.2003, 10:16:05
 30. avatar
  [53] Irena1 [*]

  LenkaH: no jo, ale otázka je, jak dlouho jí ten otec bude penízky sypat - může je třeba ukládat, až jí pošle do háje. Ale je fakt, že jiná holka musí s 6000 vystačit na všechno

  superkarma: 0 15.10.2003, 10:04:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme