Rodina

Světový týden kojení

Cílem akce je podpora výjimečného kojení, při kterém je dítě po dobu šesti měsíců pouze kojeno, případně dostává výhradně mateřské mléko, nikoliv další potraviny či tekutiny. Po dosažení půl roku života dítěte lze současně s příkrmem v kojení pokračovat až do jeho dvou let.

V České republice se stav výlučně kojených dětí od roku 1993 zlepšil, přesto však za celosvětovým průměrem pokulháváme, sdělila doktorka Mydlilová. Zatímco na světě jsou půlroční děti výlučně kojené ve 39 %, u nás je toto číslo daleko nižší - pouze 16,7 % (údaj z roku 2002).

V okamžiku propuštění z porodnice je plně kojeno 90,4 % novorozenců. Postupně tento údaj však klesá - výlučně kojeno v 6. týdnu je 63,9 % dětí a ve třech měsících 34,2 %.

Uměle živených dětí při propuštění z porodnice zároveň nepatrně klesá. V roce 1993 jich bylo 3,7 %, loni jen 2,9%. Ještě výrazněji klesá počet dokrmovaných dětí při propuštění do domácího prostředí. V roce 1993 jich bylo 9,9 %, v roce 2003 jen 5,4 %.

Záchrana životů

Přesto však není problematice kojení přisuzován dostatečný význam. Matky, ale v některých případech i zdravotnický personál, jej nedoceňují. A to i přesto, že v USA bylo například odhadnuto, že podporou kojení by bylo možno zabránit 720 úmrtím v kojeneckém věku. Kromě toho má kojení také ekonomický dopad. Kdyby byly děti výlučně kojeny do svých 6 měsíců, na světě by se ušetřilo 3,6 biliónu dolarů.

Odborníci se shodují, že je třeba výlučné kojení podporovat, neboť mateřské mléko poskytuje ochranné látky, které brání či pomáhají v boji s infekcemi. Živiny v něm jsou navíc obsažené ve vyváženém množství a mají speciální kvalitu. Jeho kvalita je vyrovnaná a mléko je vždy dostupné.

Nedostatek sebedůvěry a zavádějící reklama

Mnohdy však matky od kojení samy upouštějí. V porodnicích totiž nejsou vždy plně podporovány v případě, že se vyskytnou problémy, které někteří zdravotničtí pracovníci nechtějí nebo nemají čas řešit, a proto raději nasadí dudlíky.

Někdy matkám chybí sebedůvěra a nevěří, že budou schopné kojit. Proto dopředu žádají umělou výživu pro případ, že by se kojení nevydařilo. Předem tak počítají s nezdarem. V jejich pesimistickém přístupu je utvrzují reklamy na náhrady mateřského mléka, které sice připouštějí, že mateřské mléko je nejlepší, zároveň však vytvářejí povědomí, že náhražky se mléku vyrovnají.

Výlučnému kojení také brání zaměstnanost a malá informovanost o přestávkách pracujících žen na kojení, které stanoví Zákoník práce. Žena má do šesti měsíců věku dítěte právo na dvě třicetiminutové přestávky, do jednoho roku pak stejně dlouhou pauzu jednu.

Nemocnic přátelských k dětem přibývá

Na podporu kojení v ČR vznikl program, který mohou porodnice přijmout a praktikovat. Nyní jich u nás existuje 42, dalších deset se připravuje, že na program najede. V tzv. "baby-friendly" nemocnicích, které splňují deset bodů k úspěšnému kojení, se již narodilo 43,4 % novorozenců.

Každé zařízení, které poskytuje péči a služby matkám a novorozencům, by mělo:
* Mít písemně vypracovanou strategii přístupu ke kojení, která je rutinně předávána všem členům zdravotnického týmu.
* Školit veškerý zdravotnický personál v dovednostech nezbytných k provádění této strategie.
* Informovat všechny těhotné ženy o výhodách a technice kojení.
* Umožnit matkám zahájit kojení do půl hodiny po porodu.
* Ukázat matkám způsob kojení a udržení laktace i pro případ, kdy jsou odděleny od svých dětí.
* Nepodávat novorozencům žádnou potravu ani nápoje kromě mateřského mléka, s výjimkou lékařsky indikovaných případů.
* Umožnit matkám a dětem zůstat pohromadě 24 hodin denně (rooming).
* Podporovat kojení podle potřeby dítěte (nikoliv podle předem stanoveného časového harmonogramu).
* Nedávat kojeným novorozencům žádné náhražky, šidítka, dudlíky, apod.
* Povzbuzovat zakládání dobrovolných skupin matek pro podporu kojení a upozorňovat na ně matky při propuštění z porodnice.

Počet těchto nemocnic je však stále nízký. Podle doktorky Paulové je totiž dodržování pravidel náročné a zdlouhavé. Navíc se musí dodržovat všechny zásady najednou, jinak program ztrácí svůj smysl. A na to nemají mnohé porodnice čas, neboť bývají přeplněné.

Článek je převzatý z www.novinky.cz
   
03.08.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. [48] ladavl [*]

  Já už kojím víc jak 17 měsíců a kolikrát mám pocit, že snad ani nepřestanu Do 1/2roku jsem jen kojila potom jsme začali dávat i další jídlo.Anička za celou dobu nebyla nemocná a já pevně věřím,že je to i díky kojení.Setkávám se i s reakcemi okolí-typu."fuj to mlíko už musí být hnusný", nebo "to je nechutný,ty ještě kojíš?" Snažím se tyto názory neposlouchat a kojení a mazlení si se svojí dcerou opravdu užívám(i když má už 14 zubů a sem tam se zapomene a kousne)

  superkarma: 0 05.08.2004, 14:02:45
 2. avatar
  [41] Ijka [*]

  Bože,jak já jsem chtěla kojit!Ale bohužel,vždycky jsem dostala zánět v prsou a bylo po mlíce. Takže oba mojí kluci jsou odchovaní na umělé výživě.Jsou zdraví jako řípa,oba už dospělí,bez alergií apod.

  superkarma: 0 04.08.2004, 09:06:00
 3. avatar
  [37] Vivian [*]

  Fiona: nevím, ale i to je možné.

  superkarma: 0 03.08.2004, 20:34:20
 4. avatar
  [36] Lesana [*]

  Druhý mimčo jsem si v půl roce z vlastní blbosti téměřodstavila, brrr, fujtajbl. Nezapomenutelný zážitek - v jedný ruce držím hladový mimčo vztekle ječící na celý byt, druhou se snažím upatlat Sunar, ten je ve flašce, po kuchyňské lince, po podlaze, při troše štěstí mi ho malá z ruky vykopla či vyrazila i s nalitou leč ještě neuzavřenou vodou... :o) Ještě štěstí, že Láďa od půl roku ráda baštila, takže na procházky jsem s sebou brala konzervičky (přesnídávky) nebo cestou něco koupila (banán, rohlík...). Kdybych s sebou měla tahat ještě termotašku s vodou a pytlík s odměřeným Sunarem a připravovat jí ho na lavičkách... nebo ho tahat už připravený a doufat, že se mi v něm moc nemonoží bakterie, v těch vedrech... Děsivá představa. U prvních dvou dětí jsem měla plná ústa toho, jak je kojení přirozené. Teď už na rovinu říkám, že třetí dítko hodlám kojit čistě Z LENOSTI

  superkarma: 0 03.08.2004, 20:06:36
 5. avatar
  [35] Landriel [*]

  Katka: Mám podobný problém, vadí mi, i když mi muž sahá na prsa, ale s kojením žádný problém nebyl, kojila jsem v pohodě 11 měsíců. Tak držím palce.

  superkarma: 0 03.08.2004, 19:26:30
 6. avatar
  [34] evusche [*]

  KARLA: jasně jasně každý to prostě cítí jinak

  superkarma: 0 03.08.2004, 16:24:55
 7. avatar
  [28] evusche [*]

  Vivian: no joo, ty makáš doma, ty si za vodou

  superkarma: 0 03.08.2004, 16:15:39
 8. avatar
  [27] evusche [*]

  a bude kojit přirozeně a levně...a halvně - je to vždycky po ruce

  superkarma: 0 03.08.2004, 16:12:46
 9. avatar
  [25] Vivian [*]

  evusche: já budu kojit při práci

  superkarma: 0 03.08.2004, 16:10:56
 10. avatar
  [24] evusche [*]

  KARLA: no jasně, pro tebe, jakožto ženu, která chodí do zaměstnání už od konce šestinedělí není problém umělou výživu dokupovat. Abys to nepochopila špatně, není to žádná narážka...prostě máš dobře placené místo, které si chceš udržet, to je pochopitelné. A nikdo tě za to neodsuzuje. Ale pro mě přirozenější a levnější kojit (v budoucnu myslím ).
  Nejsem tip, co by se štval za kariérou, a tak je pro mě přirozené i to, že zůstanu s mimčem doma po celou dobu mateřské.
  Jen v nejnutnějších případech (pokud bychom to prostě finančně nezvládali), jsem pro, najít si nějakej vedlejšák
  Ale samozřejmě tě nechci urážet nebo odsuzovat, tak to prosím nechápej. Jen na to koukni z té stránky, že jsem holt asi tak klasická pipina, co raději bude s dětmi doma

  superkarma: 0 03.08.2004, 16:06:36
 11. avatar
  [20] evusche [*]

  KARLA: rozhodnutí je na matce, ale to děcko asi potřebuje nějaký živiny...hele, já ještě děti nemám a tak se nechci dohadovat, že je to správný nebo není. Sama nevim, jak budu reagovat, až jednou budu mít mimčo, ale pořád si říkám a plánuju, že kojit budu. Hlavně proto, že je to ZADARMO.....peníze nemám a kdybych to měla krmit uměle, tak pojdem všichni i s miminem....

  superkarma: 0 03.08.2004, 15:18:42
 12. avatar
  [17] evusche [*]

  tak já nevím, proč tady někdo psal, že je to rozhodnutí jen na matce, zda kojit či nekojit. Ale chtěla bych vědět důvod PROČ nekojit, když to mléko mám? Vždyť je to nejpohodlnější a hlavně nejlevnější strava pro to mimčo...a v dnešní době, ať se na mě někdo zlobí nebo ne, se myslí hlavně materialisticky a proto se vracíme právě ke kojení....
  Možná si myslíte, že píšu nesmysly, ale tak to vidím já a samozřejmě s kojením souhlasím. Proč bych měla cpát mimčo umělou výživou, když mám mléka dost????

  superkarma: 0 03.08.2004, 14:30:28
 13. avatar
  [16] Gabi [*]

  Nathalie: samořejmě máš pravdu, že miminko by nemělo zničit partnerský vztah, ale jak to souvisí s kojením? Ono přece kojit dítě neznamená se nemilovat nebo nikam nechodit !
  Každý má právo rozhodnout se sám, ale já opravdu nechápu, jak může někdo NECHTÍT kojit své dítě, ještě než ho poprvé uvidí??? Není lepší se rozhodnout po porodu?
  P.S.: Myšlenka "obětovat se pro dítě" je opravdu úchylná, dítě o žádnou oběť nestojí.
  Ještě ke kojení v Čechách: v 50. - 80. letech nějaká podpora kojení v porodnicích neexistovala, miminka nebyla s maminkami na pokojích a vozila se přesně po 3 hod. na kojení, maminka dítě většinou poprvé přebalila a koupala až doma, tatínek byl úplně mimo, umělá výživa byla zdarma na předpis, do jeslí se brala miminka i od 3 měsíců atd. To nebyly podmínky pro harmonický rozvoj vztahu matka-dítě-otec.
  Vivian: opravdu Exluton takto zafungoval, to je mi líto . Já sama mám s Exlutonem dobré zkušenosti a moje kamarádky taky ...

  superkarma: 0 03.08.2004, 14:21:19
 14. avatar
  [13] Vivian [*]

  Moje sestra chtěla taky dlouho kojit, ale když po produ začala brát Exluton, přišla o mléko Takže malá je skoro od prvopočátku na umělé výživě.

  superkarma: 0 03.08.2004, 12:56:33
 15. avatar
  [9] Gabi [*]

  Nathalie: je tedy nevím, že by v Čechách byl nějaké drama z nekojení, spíš se zase začínáme vracet od intenzivní propagace umělé výživy k normálu. Já jsem obě děti kojila každé cca 1,5 roku a pracovala u toho. Kojení je naopak ta úplně nejpodlnější a nejlevnější výživa miminka. Připadá mi, že nácvik kojení v porodnicích se pořád dost odbývá a podle zkušeností mohu říct, že většina maminek přestane brzy kojit, protože se to správně nenaučilo. Ono to totiž nejde samo "od přírody" a první dny rozhodně nejsou nic příjemného. Ale pak si to člověk vynahradí. Kojení má samé výhody, negativa jsem nobjevila. A s tím přísným jídelníčkem maminky to také není pravda, kvalitní mléko se tvoří i podvyživeným matkám, problém je snad jedině to, co projde přímo buněčnými membránami (např. alkohol), a to hlásá i LALI. Takže klidně se může kojící matka stravovat normálně, pít kávu, jíst luštěniny nebo cibuli (mohu potvrdit).

  superkarma: 0 03.08.2004, 12:42:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme