Novinky

Světový den zraku upozorňuje na podceňování očních vad

Krátkozrakost postihuje téměř každého třetího člověka na světě a v současné době se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Ovšem pouze 1,7 miliardy osob používá adekvátní zrakovou korekci, například brýle či kontaktní čočky. I na tento alarmující fakt chce upozornit Světový den zraku, který připadá na 10. října. Některé kliniky k němu však pořádají akce už zítra.

V České republice trpí krátkozrakostí kolem 20 % lidí. „Špatný zrak může vést k bolestem hlavy, únavě a nižšímu stupni soustředění. Například za volantem mohou být všechny tyto faktory velmi nebezpečné,“ připomíná Šárka Skorkovská, primářka brněnské kliniky NeoVize.

Na vzniku krátkozrakosti se určitým způsobem podílí i současný způsob života, kdy děti i dospělí většinu volného času věnují práci a hrám na počítači, tabletu či mobilu, ale také sledování televizní obrazovky. Vidění do dálky ale stimuluje a pozitivně ovlivňuje naopak pobyt na přirozeném světle a časté zaměřování pohledu na vzdálené předměty v okolí.

ocni vady

Přesný důvod vzniku krátkozrakosti a jejího zhoršování nebyl zatím objasněn. Vyšší a vysoká krátkozrakost je nepochybně ovlivněna geneticky.  Dlouhodobé čtení a práce na krátkou vzdálenost vyžaduje ostrý obraz do blízka, což u očí umožňuje zvýšená akomodace čočky. „Tato dlouhodobá činnost na blízko, vyžadující udržení ostrého sítnicového obrazu, vede k růstu očního bulbu a vzniku či postupnému zhoršování krátkozrakosti a následnému nárůstu počtu dioptrii,“ říká Jana Mikšovská, oční lékařka pražské kliniky DuoVize.

Krátkozrakost bývá většinou diagnostikována u dětí a dospívajících, ale může se objevit i později. „Většinou postupně narůstá až do časné dospělosti, kdy se vývoj většinou zcela nebo téměř zastaví. Po dvacátém roku života se obvykle její hodnoty nemění, většina případů krátkozrakosti se stabilizuje, některé se ale s věkem mohou zhoršovat,“ potvrzuje Andrea Janeková, lékařka Očního centra Praha.

A kdy jste naposledy byli na kontrole vy?

V rámci Světového Dne zraku přichystaly některé oční kliniky bezplatné měření zraku. Už ve čtvrtek 8. 10. si můžete nechat zkontrolovat oči například v pražské klinice DuoVize (8.00 – 15.00), nebo v brněnské NeoVizi, jejíž mobilní oční klinika zaparkuje v centru Brna na náměstí Svobody (10.00 – 17.00).

   
07.10.2015 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [4] zzandaa [*]

  Na oční chodím pravidelně. Už jsem objednána na další kontrolu. Musí mě hlídat kvůli tlaku v očích.

  superkarma: 0 07.10.2015, 17:55:48
 2. [3] FAXÍK [*]

  Chodím pravidelně každý rok na kontrolu. Sml22

  superkarma: 0 07.10.2015, 15:06:06
 3. [2] bobani [*]

  chodím pravidelně

  superkarma: 0 07.10.2015, 13:59:20
 4. [1] maxipes [*]

  Chodím pravidelně,mám za sebou operaci šedého zákalu,po které nyní chodím bez brýlíSml59

  superkarma: 0 07.10.2015, 12:26:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme