Bulvár

SVĚTOVÝ DEN POLIBKU aneb Kdy jste dostali/y první pusu?

SVĚTOVÝ DEN POLIBKU aneb Kdy jste dostali/y první pusu?

Možná jste v dnešním Kalendáriu–IN postřehli, že na dnešek připadá také poněkud nezvyklý svátek – Světový den polibku. Přiznám se, že jsem o tomto speciálním dnu neměla ani ponětí, ale protože polibek a líbání jsou věci, které mě už od útlého mládí enormně zajímají:-))), rozhodla jsem se i já vypátrat několik zajímavostí o polibku a chci se i ně s vámi podělit.

 • Líbaní a zdraví
  Polibek napomáhá ke snižování stresu, ale to jen v případě, že se líbáte s tím, koho doopravdy milujete. Uklidňující látky totiž produkuje pouze mozek, který v tomto případě neošidíte. Líbačka s osobou nahodilou a nemilovanou vám tedy na stresu spíše přidá… Polibek také zabraňuje tvorbě látek, které způsobují například vysoký tlak, vysoký cholesterol, a dokonce prý zabraňují odumírání mozkových buněk. Líbání může působit i jako slušné anestetikum – spolu s jinými důvěrnostmi dokáže tlumit bolest. 
 • Líbání a chrup
  Ze stomatologického hlediska líbání podporuje, stejně jako žvýkání, tvorbu slin a ty obsahují fosfor a vápník, tedy prvky, které zabraňují tvorbě zubního kazu. Ale kartáček s pastou jsou přeci jenom jistější:-)
 • Líbání a svaly
  Líbání je jistou formou posilování obličejových svalů, při líbání jich pracuje přes třicet. A je to rozhodně lepší než hodina ve fitness centru:-)
 • Líbání a sex
  Co se týče sexuality, tak polibek aktivizuje tvorbu pohlavních hormonů, takže milostná předehra s mnoha polibky je to pravé ořechové. Navíc vám při líbání stoupne hladina adrenalinu a jste na sex lépe připraveni.

Dlouhé líbání prospívá zdraví
Líbání je nejen příjemné, ale - jak před časem vědecky potvrdili němečtí a rakouští výzkumníci - také zdravé. Polibky však podle nich musejí být dlouhé několik minut. Časté líbání prý přispívá ke snižování vysokého krevního tlaku, působí proti obtížím s krevním oběhem, zlepšuje hodnoty obsahu cholesterolu v krvi a celkově zvyšuje kvalitu života. Důležitou podmínkou pozitivních účinků líbání však je, aby polibek trval nejméně tři minuty!!!

Líbání vzniklo údajně z očichávání
Taky jste si někdy položili otázku - odkud se vlastně vzalo líbání? Německá vědkyně Ingelore Ebberfeldová tvrdí, že se vyvinulo z toho, jak se zvířata navzájem očichávala. Když se pak předchůdce člověka naučil vzpřímenému postoji, obrátil svoji pozornost k horním partiím těla. Ať už jde o zdvořilé políbení ruky, o eskymácký zvyk tření nosů namísto polibku nebo o francouzský polibek, jenž je podle Ebberfeldové symbolem pohlavního aktu; všechny tyto projevy mají prý původ ve stejném vzorci chování v dávné minulosti.

A nakonec jedna perlička. Krátkému polibku říkáme pusa, to je jaksi samo sebou. Dlouhému polibku, v němž je aktivně zapojen jazyk, se odjakživa říká polibek francouzský. To jsem si alespoň donedávna myslela, že odjakživa. Faktem ale je, že opravdu první známé pojmenování polibku jazykem je „florentinský polibek“. Tak se nazýval v zanikajícím středověku, a co je ještě zajímavější - církev ho považovala za těžký hřích, a to i při pohlavním styku v manželství.

Takže já tímto zdravím všechny hříšníky a hříšnice, a pokud máte po ruce osobu milovanou, zahřešte si a důstojně tak oslavte dnešní Světový den polibku:-)))

A vlastně ještě něco! V kolika letech jste dostali/y první, opravdový polibek? Jaké to bylo a vzpomínáte na tuto událost jako na něco velmi speciálního ve vašem životě? Napište nám o svém první polibku, budeme se těšit!

Spoustu pěkných, upřímných, vroucích a hlavně láskyplných polibků - nejen pro dnešní den - vám přeje

 

 
   
06.07.2005 - Společnost - autor: Klára Němečková

Komentáře:

 1. avatar
  [22] catcat [*]

  Všechny mé předchozí lásky převálcoval můj a jeho první polibek mám vypálený v dušičce...

  superkarma: 0 07.07.2005, 11:47:58
 2. avatar
  [21] Kocicka [*]

  ve školce za závěsem kam se s tím klukem chodili "tajně" líbat i ostatní děvčata:-)))Podle hesla co se v mládí naučíš ve stáří jak když najdeš:-))

  superkarma: 0 07.07.2005, 10:55:47
 3. [20] setik [*]

  Přesně už nevím kdy, ale vím určitě, že to bylo moc hezké!:-)))

  superkarma: 0 07.07.2005, 09:05:34
 4. avatar
  [19] breberka [*]

  Já jsem dostala první opravdovou pusu ve 14letech, jinak jsem se pusinkovala už ve školce

  superkarma: 0 07.07.2005, 07:31:40
 5. avatar
  [18] kemy [*]

  tak já si nevzpomenu na ty roztomilý pusinky na 1. stupni základky, ale první povedenej opravdovej francouzak byl v osmy tride s martinem - taky se tak menujou skoro všichni mý ex - a když odcházel všimla sem si, že má na rtu slinu . asi to nevěděl, nevim. ale pamatuju si, že to bylo před školou a v jídelně sem pak rozlila mlíko, jak se mi klepaly ruce

  superkarma: 0 06.07.2005, 21:45:40
 6. avatar
  [16] kemy [*]

  evita_ij: oba songy super

  superkarma: 0 06.07.2005, 21:40:24
 7. avatar
  [15] pomeranca [*]

  toz se mnou to bylo takhle: muj me poprve chytl za ruku, kdyz jsem mela svatek, prvni pusu (malou) jsem dostala k narozeninam a prvni velkou kdyz jsme se loucili pred prvnimi prazdninami. Ale myslim ze byla spis nahodou. Nicmene od te doby neustale zlepsujeme!

  superkarma: 0 06.07.2005, 21:05:33
 8. avatar
  [11] RenataP [*]

  Jé evito - můj první byl taky spojen s MC Erikem a Barbarou: SEN, vždycky si na to při týhle písničce vzpomenu se zasněným pohledem.
  PRvní polibek byl vlhký, hnusný, dumala jsem, jestli je člověk v puse takhle hnusně vlhkej furt nebo se to dělá nějak extra při líbání. Za pár vteřin jsem už ovšem po tom hnusným olizování přímo toužila...
  Proběhl v bytě mé tehdejší lásky...áááách,dodnes ho vídám. Bydlíme totiž ve stejném domě
  Už to se mnou ale necloume, byl to děvkař

  superkarma: 0 06.07.2005, 17:16:28
 9. avatar
  [9] Léňa [*]

  Když nepočítám ty "dětský"...teď si tak uvědomuju že při dotazu na první pusu jsem si nevzpoměla na prvního se kterým jsem chodila a tudíž i líbala ale až na druhýho...asi to bude tim, že to bylo dlouho očekávaný a že sem ho fakt měla ráda...no a teď jsme už jenom dobrý kamarádi.

  superkarma: 0 06.07.2005, 16:36:54
 10. [8] masro [*]

  Po mém prvním florentýnském polibku jsem si řekl, že tohle rozhodně dělat nikdy nebudu Bylo mi 14, ten kluk byl asi o 4 roky starší, o hlavu větší a asi tak o 30kg těžší. Vůbec jsem nechápala proč se tak na mě mačká, funí a hlavně proč se mi snaží prozkoumat svým jazykem moji dutinu ústní. No fuj. Uteklo pár let a já zjistila, že to není až tak hrozný, že se mi to začíná líbit, a že to očekávání před dotykem rtů může být ohromně vzrušující a že i samo líbání má NĚCO do sebe .

  superkarma: 0 06.07.2005, 16:05:59
 11. avatar
  [5] Beruška1 [*]

  Tak já svůj opravdový první polibek dostala v patnácti od svého prvního kluka. Taky vzpomínám, kdepak asi dneska je. Ale takovou tu pusu, tu už jsem si odbyla ve školce a potom ještě v jedenácti na táboře.

  superkarma: 0 06.07.2005, 15:49:50
 12. [4] drizzle [*]

  První polibek jsem dostala před několika málo měsíci a nic moc , ale od té doby se stále zdokonalujeme

  superkarma: 0 06.07.2005, 15:45:47
 13. avatar
  [3] dzijana [*]

  Já se poprvé líbala asi v páté třídě. Jmenoval se Honza a chodil se mnou do třídy.Ani nevím,kde je mu konec.Je to už hódně dávno...

  superkarma: 0 06.07.2005, 15:45:24
 14. avatar
  [2] evita_ij [*]

  První (malou) pusu jsem dostala ve čtrnácti od jednoho kluka z Německa, jako sbor jsme s ními měli družbu.
  První opravdický polibek jsem dostala na diskotéce v 16 letech... s klukem, se kterým jsem pak chodila asi 2 dny ... ach joooo.....
  A pamatuju si,že nám k tomu hrál tehdy velký hit: MC Erik + Barbara: SEN, No Doubt: DON´T SPEAK.

  superkarma: 0 06.07.2005, 15:23:59
 15. avatar
  [1] Vivian [*]

  První OPRAVDOVÝ polibek jsem dostala v patnácti, od své první OPRAVDICKÉ lásky jménem Dalibor Kdepak je mu asi konec...

  superkarma: 0 06.07.2005, 15:08:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme