Zdraví

Světový den mrtvice: Mozkové mrtvici lze předcházet léčbou. Ví to ale jen málokdo

Světový den mrtvice 29. října připomíná: „Každých šest vteřin zemře na toto onemocnění jeden člověk.“ Mozkové mrtvici lze předcházet léčbou. Ví to ale jen málokdo.

 Světová zdravotnická organizace (WHO) a Světová organizace pro mrtvici (WSO) každoročně vyhlašují 29. říjen Světovým dnem mrtvice.  Tento den má lidem připomenout, že riziko mrtvice se týká každého z nás, bez ohledu na věk.  Součástí Světového dne mrtvice je také pokračování kampaně s názvem „1 ze 6“, která upozorňuje na to, že v současné době jednoho ze šesti lidí postihne během jejich života mrtvice.

Češi znají příčiny mozkové mrtvice, ale o preventivní léčbě netuší

Většina lidí v Česku dokáže vyjmenovat hned několik faktorů, které jsou příčinou cévní mozkové příhody, lidově zvané mozková mrtvice. Mnozí z nich přesně vědí, jak se projevuje a jaké mohou být její důsledky. Ale jen každý třetí člověk ví, že proti mozkové mrtvici lze bojovat preventivní léčbou. Ukázal to průzkum společnosti Factum Invenio.

Mozková mrtvice je nejčastější příčinou nemocnosti a invalidity a zároveň jednou z nejčastějších příčin úmrtí v rozvinutých zemích. „V České republice postihne až 40 tisíc lidí ročně,“ říká primář neurologického oddělení Nemocnice Jihlava MUDr. Ondřej Škoda.

Většina lidí (84 procent) ví, že příčinou mrtvice je ucpání cévy v mozku. Vyplývá to z průzkumu, který na reprezentativním vzorku respondentů udělala společnost Factum Invenio. Téměř tři čtvrtiny dotazovaných také správně odpovědělo, že projevem náhlé příhody jsou smyslové poruchy, například poruchy vidění a řeči. Čtyři lidé z deseti se ale mýlí, když se domnívají, že mrtvice končí většinou smrtelně. A každý čtvrtý v populaci je dokonce chybně přesvědčen, že mrtvice je nedílnou součástí infarktu.

Průzkum ukázal i na nedostatečné povědomí populace o možnostech preventivní léčby. Sedmdesát procent respondentů odpovědělo, že nevědí o existenci léků, které jsou určeny k preventivnímu užívání a snížení rizika vzniku mrtvice. O možnostech této prevence ví jen 30 procent lidí.

Příčiny a projevy

„Cévní mozkové příhody (CMP) vznikají většinou na podkladě uzávěru mozkové tepny krevní sraženinou (trombem).  Ta může vzniknout přímo v tepně zásobující mozek, nebo je zanesena odjinud, většinou ze srdce (embolizace). Kromě uzávěru mozkové tepny trombem (tzv. ischemické CMP) mohou mozkové příhody vznikat také na podkladě krvácení do mozku (krvácivé CMP).,“ vysvětluje MUDr. Robert Čihák, vedoucí lékař oddělení arytmologie z kliniky kardiologie v IKEM.

Mozková mrtvice přichází náhle a projevuje se slabostí až ochrnutím nebo poruchou citlivosti poloviny těla, poruchou řeči a vidění. U pacienta dochází k náhlé nevysvětlitelné závrati, případně náhlým pádům ve spojení s dalšími neurologickými příznaky. Může se objevit slepota, bolest hlavy, na začátku zvracení, porucha vědomí nebo epileptické záchvaty.

Mezi ovlivnitelné rizikové faktory vzniku mrtvice patří vysoký krevní tlak, kouření, obezita a vysoká hladina cholesterolu či cukrovka. Riziko onemocnění dále zvyšuje vysoký věk, ale také některá srdeční onemocnění, hlavně porucha srdečního rytmu a její nejběžnější typ – fibrilace síní. Ta zvyšuje riziko mozkové mrtvice pětinásobně. 

Moderní prevence léčbou

Cévní mozkové příhodě lze předejít, například ovlivněním rizikových faktorů. Patří sem například včasná diagnostika a léčba vysokého krevního tlaku, vyloučení kouření (i pasivního), zlepšení dietního režimu, léčba případné vysoké hladiny cholesterolu, prevence nadváhy (obezita vede k vysokému krevnímu tlaku a dalším srdečním chorobám), pravidelné cvičení a správná léčba cukrovky.

„Vznik CMP při fibrilaci síní je možné ovlivnit jednak samotnou léčbou této arytmie, jednak prevencí vzniku tromboembolických komplikací,“ vysvětluje kardiolog Robert Čihák.

„Vzhledem k závažnosti klinického průběhu cévní mozkové příhody a ke stále omezeným možnostem příčinné léčby, která zatím nedokáže zajistit úplné vyléčení u většiny pacientů, je nutno klást velký důraz na primární prevenci vzniku cévních mozkových příhod,“ upozorňuje neurolog Ondřej Škoda.

Pomoc pacientům

Cévní mozkové příhody jsou po onemocněních srdce druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Ačkoli klesá už od roku 1986, stále patří k nejvyšší v rozvinutých zemích. Umírá na ně více žen než mužů. Mozková mrtvice byla v České republice v roce 2007 příčinou úmrtí 4 666 mužů a 6 974 žen. 

V souvislosti s vysokým počtem pacientů po mozkové mrtvici v Česku a jejich každoročnímu nárůstu vznikla před čtyřmi roky pacientská organizace ICTUS, která jim pomáhá s návratem do plnohodnotného života. „Organizaci ICTUS jsme založili, protože máme vlastní zkušenosti s cévní mozkovou příhodou. Prošli jsme si celým léčebným a následným rehabilitačním procesem a dokážeme tak objektivně posoudit, co v České republice chybí a co je potřeba postiženým nabídnout,“ říká zakladatel organizace a webových stránek www.ictus.cz Jan Dohnálek.

   
27.10.2011 - Nemoci - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [7] marcela-1 [*]

  Sml15

  superkarma: 0 03.12.2011, 07:21:20
 2. [6] Rikina [*]

  risina — #5 Sml22 jasně, člověk lehce znervózní, že by mohl dopadnout podobně. Rodinné dispozice nejsou, předci byli dlouhověcí a nic takového v tomto směru se nevyskytlo. Sml80 Ledaže by to bylo ještě o další generace zpět, kde už nejsou informace. Mému otci je teď 79, a podle lékařského dobrozdání se mu kdykoli může objevit další CMP. Kterou už by nemusel přežít. Po té první dočasně oslepl, zapomněl číst a psát, mluvit a chodit. Všechno se pracně naučil znova, trvalo to několik let. Ale to ještě věřil, že má smysl bojovat... po té druhé CMP to bylo horší. Už nedokáže číst ani psát, neumí říct souvislou větu. Neudrží rovnováhu, neovládá spolehlivě ruce, a potřebuje stálý servis, sám se nedokáže najíst ani obléct. Ven může jen na vozíku, doma ujde několik kroků, ale nesmí mít v cestě překážku, nevyhnul by se. Třeba otevřít dveře - nemožné. O kvalitě takovéhoto života by se dalo s úspěchem pochybovat, myslím si. Pochopitelně bychom s mou sestrou byly rády, kdyby jednak na to existovala nějaká pomoc či lék, druhak kdyby byla možná nějaká zmiňovaná prevence, aby se k takovým stavům člověk nedopracoval. Zatím jsem nikde neobjevila nic, co by už nebylo obecně známo, a co, jak se zdá, stejně není zárukou, že se CMP člověku nestane. Sml80 

  superkarma: 0 28.10.2011, 17:12:40
 3. avatar
  [5] risina [*]

  Rikina — #4 60 není zas tak vysoký věk. .. Zvlášť při takovém životním stylu, jako měl tvůj táta. Co rodinné dispozice? Víš, na co umřeli jeho předci? A být tebou, tak chodím pravidelně na vyštření cholesterolu, tlaku atd.

  K prevenci v článku fakt píší jen to obecně známé - "například včasná diagnostika a léčba vysokého krevního tlaku, vyloučení kouření (i pasivního), zlepšení dietního režimu, léčba případné vysoké hladiny cholesterolu, prevence nadváhy (obezita vede k vysokému krevnímu tlaku a dalším srdečním chorobám), pravidelné cvičení a správná léčba cukrovky." Ale to je vlastně prevence skoro všech nemocí Sml80

  1. na komentář reaguje Rikina — #6
  superkarma: 0 28.10.2011, 13:37:51
 4. [4] Rikina [*]

  risina — #3 Bylo mu 60 let. Sml80 Možná že je to rizikový faktor. Ale on byl aktivní sportovec, nepil kafe ani alkohol, nekouřil, neměl vysoký tlak ani cholesterol, neměl ani cukrovku ani nadváhu, a ještě v těch 60letech závodil za veterány. Žádný vrcholový výkony, amatérský sport, a dělal ho celý život. Poslední člověk, o kterém by se dalo říct, že si koleduje o infarkt nebo mozkovou příhodu. A potkalo ho obojí, a obojí dvakrát, v rozmezí několika let, i když po těch prvních případech samozřejmě byl pod lékařským dohledem, a bral různé léky. Sml15 Doktoři na to měli jen tu poznámku, že kdyby byl býval nežil tak, jak žil, mohlo se mu to třeba stát už ve třiceti, ne až v šedesáti. Neumějí říct, proč se to stalo, ani jestli se tomu dalo nějak zabránit, a neumějí s tím vůbec nic udělat. Jenom prý máme být rádi, že to není horší. A lepší už to nikdy nebude. Proto mě zaujalo, že podle článku existuje nějaká prevence. Ale jak jsem to přečetla, tak silně pochybuju. Sml80

  1. na komentář reaguje risina — #5
  superkarma: 0 28.10.2011, 13:06:49
 5. avatar
  [3] risina [*]

  Rikina — #2 Neměl otec ani ten vyšší věk? To je rizikový faktor, kterému se ale předejít nedá Sml80

  1. na komentář reaguje Rikina — #4
  superkarma: 0 28.10.2011, 12:24:30
 6. [2] Rikina [*]

  kobližka — #1 ano, o preventivní léčbě se tu člověk dozvěděl jen tolik, že nějaká existuje. Sml80 Trochu málo. Sml14 Můj otec žádný z jmenovaných rizikových faktorů neměl a přesto je z něj po dvou mozkových příhodách pouhý stín, nesoběstačný a na vozíku. Doktoři jen krčí rameny a o nějaké preventivní léčbě se jaktěživo žádný nezmínil, ani na přímý dotaz, jestli se dá něco dělat, aby tohle člověka nepotkalo. Sml68

  1. na komentář reaguje risina — #3
  superkarma: 0 27.10.2011, 23:04:00
 7. avatar
  [1] kobližka [*]

  Pěkný článek,ale v podstatě jsem se nedočetla,jak předcházet CMP.Nekouřím,nepiju,pohybuju se,nejsem obézní,nemám cukrovku ani cholesterol,ale mám tlak vysoký,ačkoliv již 25 léčený.Jsem svědomitý pacient,chodím na pravidelné kontroly a přesto se mi stane,že mi najednou vylítne tlak třeba na 180/120.A teď,co s tím?

  1. na komentář reaguje Rikina — #2
  superkarma: 0 27.10.2011, 17:04:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme