Již popáté si 28. července připomeneme Světový den boje proti infekčním žloutenkám. Světová zdravotnická organizace jej vyhlásila, aby zvýšila povědomí o této nemoci, jednotlivých typech žloutenky a možnostech, jak se před nimi chránit.  Lidé velmi často onemocní žloutenkou typu A, ročně na celém světě nemoc postihne kolem 1,4 milionu lidí. Žloutenky typu B a C jsou také velmi rozšířené. Celosvětově trpí jednou z nich každý dvanáctý člověk, což je více než např. počet pacientů s HIV či onkologickým onemocněním. Každoročně na infekční žloutenky a jejich následky umírá na celém světě téměř jeden milion lidí. V České republice je nejrozšířenější žloutenka typu C a A. Zatímco proti typu A a B se lze chránit očkováním, proti ostatním typům C, D, E, F a G tato ochrana zatím přímo neexistuje. 

Světový den boje proti žloutenkám vznikl jako iniciativa pacientů a také jim je primárně určen. Jeho letošním mottem je slogan „Žloutenka je blíž, než si myslíte“ (“This is hepatitis… It’s closer than you think”). Viry způsobující žloutenku typu A, B i C se vyskytují celosvětově. Každý typ onemocnění je však různý: liší se od sebe způsobem přenosu virů, příznaky, průběhem i následky. V některých případech může mít infekční žloutenka mírný, až bezpříznakový průběh, v jiných může být toto onemocnění smrtelné.

Zvláštní na nemoci je to, že pacienti mnohdy nedokážou zpětně identifikovat, kdy a kde se mohli nemocí nakazit. Významnou roli proto hraje prevence, jejíž nejspolehlivější podobou je očkování. Tím se však dá zatím přímo chránit jen proti žloutenkám typu A a B.

Typ žloutenky Hlavní způsoby přenosu viru Léčba a následky onemocnění Vakcína
A

Kontaminovaná voda, potraviny,

dotyk ruka – ústa po kontaktu s infikovaným předmětem.

Jaterní dieta, po dobu aktivního onemocnění omezení fyzické námahy. Nebyl popsán přechod do chronicity. U osob nad 40 let možnost komplikovaného průběhu i úmrtí. Ano
B

Pohlavní styk, infikovaná krev,

přenos při porodu z matky na dítě,

použití kontaminovaných předmětů – jehla, holicí strojek, zubní kartáček atd.

Jaterní dieta, po dobu aktivního onemocnění omezení fyzické námahy. Možnost přechodu do chronicity s rizikem cirhózy či karcinomu jater. V chronické formě několikaměsíční léčba antivirotiky s nejistým úspěchem. Ano
C

Pohlavní styk, infikovaná krev,

použití kontaminovaných předmětů – jehla, holicí strojek, zubní kartáček atd.

Jaterní dieta, po dobu aktivního onemocnění omezení fyzické námahy. Několikaměsíční léčba antivirotiky s nejistým úspěchem. Možnost přechodu do chronicity s rizikem cirhózy či karcinomu jater. Ne

Žloutenka nebo hepatitida?

Infekční žloutenka je vžitý název pro širokou skupinu onemocnění – zatím je ve světě popsáno celkem sedm typů této nemoci. Ve skutečnosti však termín žloutenka pouze popisuje projev onemocnění (u pacientů se může objevit zežloutnutí bělma či kůže). Odborně správný název pro toto infekční onemocnění je virová hepatitida – zánět jater způsobený virem.

Světový denpořádá Světová aliance proti žloutence (World Hepatitis Alliance), která vznikla v roce 2007. Sdružuje více než 280 pacientských organizací z celého světa a zastupuje přes 500 milionů pacientů trpících žloutenkou typu B a C. Cílem aliance je eliminovat výskyt žloutenky typu B a C na celém světě.

Více informací o kampani na http://www.worldhepatitisalliance.org.

Vakcíny Twinrix a Havrix jsou vázány na lékařský předpis a nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Před aplikací vakcín si pozorně přečtěte příbalovou informaci. O ochraně proti žloutence typu A a B se poraďte se svým lékařem.

GSK Váš partner v oblasti očkování. Společnost GSK je jedním z největších výrobců očkovacích látek pro děti a dospělé. V rámci své činnosti se zabývá jak výzkumem vakcín, tak jejich vývojem a výrobou. V současné době má GSK celosvětově registrováno více než 30 různých vakcín a v klinickém vývoji dalších 20 nových očkovacích látek. V roce 2011 společnost GSK dodala 1,1 miliardy dávek vakcín do 173 zemí světa, což představuje 3 miliony očkovaných každý den. Více na www.gsk.cz.

Zdroj: tisková zpráva

Reklama