Novinky

Světový den boje proti žloutence

Žloutenka sužuje lidstvo již od nepaměti a i v dnešní době se s ní stále ještě bojuje. Na hepatitidu zemře ročně něco kolem jednoho a půl milionu lidi po celém světě. Žloutenka je stále velkou hrozbou, proto je třeba dbát na určitá pravidla.

Dnešní den, tedy 28. července je Světovým dnem boje proti žloutence. Momentálně lze diagnostikovat sedm typů žloutenky, vedle těch nejznámějších a nejrozšířenějších A, B a C, jsou i další méně známé D, E, F a G. Pojďme si společně alespoň ve zkratce říct něco o těch nejznámějších formách žloutenky.
Hepatitida typu A se také nazývá „nemocí špinavých rukou“, jelikož k přenosu viru často dochází fekálně-orální cestou. Zde je tedy dobré stále myslet na hygienu, především pak na časté mytí rukou a opravdu jej nepodceňovat. Proti tomuto typu hepatitidy existuje účinné očkování, ale i přesto tímto typem žloutenky 1,4 milionu lidí na celém světě.
Hepatitidu typu B způsobuje vir HBV, jehož infekčnost je 50–100 krát vyšší než u viru HIV. Přenáší se krví nebo jinými tělními tekutinami. Mnoho nakažených ani netuší, že žloutenkou typu B trpí a šíří jí dál, jelikož během prvních čtyř týdnů až šesti měsíců se onemocnění nemusí vůbec projevit, v tom je jeho zákeřnost. Dobrou zprávou je, že počet nakažených v ČR dlouhodobě klesá.
Asi nejhorší průběh a nejtěžší následky sebou nese Hepatitida typu C. Téměř u 85 % nakažených nemoc přejde do chronického stádia a může být příčinou vzniku jaterní cirhózy. Léčba hepatitidy C bývá úspěšná jen v 60 % případů. Počet nemocných má celosvětově vzrůstající tendenci a stále bohužel neexistuje účinný lék na toto onemocnění.

d

   
28.07.2014 - Redakční novinky - autor: Markéta Škaldová

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme