Při stavbě či rekonstrukci domu nám většina věcí připadá důležitější než výběr osvětlení - většinou se spíše řeší, jakou barvu pohovky vybrat a co položit za podlahu, než umístění a výběr osvětlení. Světlo je ale jedním z ústředních prvků, který určí charakter vašeho interiéru. Umí snadno navodit jak strohou pracovní atmosféru, tak hřejivé teplo domova nebo třeba efekt denního světla tam, kde ani není okno.

obi

Centrální a doplňkové osvětlení

Osvětlení dělíme na centrální (či celkové) a doplňkové, existuje ale ještě mnoho podkategorií. Mezi doplňkové osvětlení řadíme např. bodová světla, nouzová svítidla, schodové lišty, stojací pokojové lampy či dekorativní svítidla. Celkové osvětlení může být stropní závěsné svítidlo, stropní přisazené svítidlo, podhledové svítidlo či nástěnné svítidlo.

obi

Každá místnost by měla mít centrální osvětlení, které je podle potřeby doplněno světly nástěnnými a bodovými. Nejdůležitějším kritériem při výběru osvětlení je účel, pro který je daná místnost využívána.

Osvětlení a barvy

semelka obiTip odborníka:
„Osvětlení byste neměli vybírat pouze na základě velikosti a vnitřního uspořádání místností. Berte v potaz také celkovou barevnost místnosti a to, jak daná barva se světlem reaguje. Hladké, světlé a lesklé plochy mají tendenci světlo odrážet a naopak tmavé a strukturované povrchy ho pohlcují,“říká Jan Smékal, ředitel OBI marketu Praha Štěrboholy.

Brát v potaz výmalbu v daném pokoji je velmi důležité. Barevné stěny totiž mohou ovlivnit psychiku člověka podobně jako osvětlení. Je proto nezbytné vědět, jak samotné barvy působí a tomu přizpůsobit výběr osvětlení (či naopak). Pokud máte pocit, že pokoj je velmi tmavý - i přes vhodně zvolené osvětlení - může to být způsobeno právě špatnou výmalbou v pokoji.

obi

Každá místnost chce to své

Pro kuchyň jsou zásadní bodová světla, kterými lze osvětlit pracovní linku. Chybět by nemělo ani světlo nad sporákem - často je přímo součástí digestoře. Pracovní plochu lze dobře osvětlit také zářivkovými trubicemi.

V koupelně jsme často odkázáni pouze na umělé osvětlení. Centrální světlo by tak mělo být doplněno minimálně jedním doplňkovým světlem. To je nezbytné například nad zrcadlem. Nezapomeňte, že v koupelně je třeba při výběru a umístění osvětlení dodržovat bezpečnostní předpisy. Předejde se tak případným problémům, které toto vlhké prostředí může způsobit. Velký výběr koupelnového osvětlení naleznete např. v OBI.

obi

Do obývacího pokoje je ideální měkké a dobře rozptýlené světlo. Vhodné je také použití lustrového stmívače - můžete si tak sami nastavovat intenzitu světla a vždy vytvořit atmosféru podle vaší nálady. Tyto stmívače navíc můžete ovládat pomocí dálkového ovládání. Pomocí osvětlení lze také snadno zdůraznit dekorace, umělecké předměty či architektonické prvky ve vašem obývacím pokoji. Bodová světla vám tak pomůžou jednoduše dotvořit váš interiér.

Velkou pozornost věnujte i osvětlení dětského pokoje. Nevhodné osvětlení může dítěti způsobit zdravotní problémy, jako např. bolest hlavy či zánět spojivek. Velký vliv má světlo také na lidskou psychiku - nedostatečné či špatné osvětlení vede k psychické nepohodě a proto je třeba se toho vyvarovat. Pro menší děti se kromě centrálního osvětlení hodí do pokojů barevná dekorativní svítidla ve tvaru autíček nebo nejrůznějších hraček, pro studenty zase designové stolní lampičky, aby měli dostatek světla na psaní domácích úkolů.

obi

Jakou zvolit žárovku

Pozornost si zaslouží také výběr žárovek. Nezapomeňte, že rokem 2011 skončila výroba 60W standardních žárovek, v roce 2012 se zcela přestanou prodávat. Nahradit je však můžete například halogenovými žárovkami nebo kompaktními zářivkami.

obiHalogenové žárovky, které vypadají stejně jako klasické, ušetří až 30 % energie a dvojnásobně prodlouží životnost (až na 2000 hodin) oproti standardním žárovkám (ty „vydržely“ maximálně 1000 hodin).

Kompaktní úsporná zářivka je nejrozšířenější zdroj, který je schopný nahradit standardní žárovku. Kompaktní zářivka uspoří až 80 % energie při stejné svítivosti jako žárovka. Výhodou je i minimální tepelná ztráta a vysoká životnost (až 15 000 hodin u kvalitních výrobků). Jejich nevýhodou bývá delší doba startu na plný výkon, nicméně u kvalitních výrobků jde pouze o jednotky vteřin. Relativně vysoké pořizovací náklady se vzhledem k úspoře energie rychle vrátí.

Největší finanční úspory ale přináší moderní typ světelného zdroje využívající LED diody. Nabízí velmi dlouhou životnost až 100 000 hodin a minimální spotřebu energie - ta se pohybuje v jednotkách wattů. Využívá se tam, kde je nutné dlouhodobé svícení, případně časté zapínání a vypínání světla. Funguje výborně i jako dekorativní svítidlo například v koupelně, či jako noční doplňkové osvětlení schodiště.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama