O tom, že Slunce je nejlepší lékař těla i duše, se vědělo už ve starověku (s UVA a UVB zářením si ti šťastlivci ještě starosti dělat nemuseli). Puritánský středověk ovšem blahodárný kontakt lidské pokožky se světlem na celá staletí znemožnil; až na sklonku 19. století začali osvícení lékaři experimentovat s různými druhy speciálních lamp a léčit jimi především kožní nemoci.

Moderní fototerapie využívá několika typů světla, které se liší jak svými fyzikálními vlastnostmi, tak účinky na organismus. Některé se ve zdravotnictví jako podpůrný léčebný prostředek používají už desítky let (solux), jiné lze označit za horké novinky - například využití určitých druhů laseru.

Laser je vlastně světelný paprsek, který je upraven tak, aby byl monochromatický (jednobarevný, tedy o jedné vlnové délce - narozdíl od denního světla, které se skládá ze všech barev spektra), koherentní (paprsky kmitají ve stejné fázi) a polarizovaný (elektromagnetické vlny kmitají v rovnoběžných rovinách). Laser neumí jen řezat citlivé tkáně při chirurgických zákrocích. Polarizované světlo má schopnost pronikat hluboko do buněčné struktury, podporuje a urychluje obnovu poškozených buněk, a tím i hojení ran. Stimuluje činnost imunitního systému a také zmírňuje bolest – to je možné díky tomu, že se v místě průchodu světla snižuje citlivost nervových buněk.

S biolampami, produkujícími léčebné polarizované světlo, se dnes poměrně často můžeme setkat na dermatologických klinikách, na chirurgických odděleních, na stomatologických pracovištích a podobně. „Příruční“ varianty těchto lamp je možné koupit si domů - ceny se pohybují od několika tisíc do několika desítek tisíc korun (např. Biostimul, přibližně 4700 Kč). Výrobci je doporučují pro léčení všech možných problémů od kloubní artrózy přes ekzémy, bradavice, opary, proleženiny, padání vlasů až po záněty dásní (a mnoha jiných, leckdy poněkud bizarních, např. svědění v konečníku). No uznejte, není to neodolatelná představa, jak si svítíme i do míst, kde zpravidla bývá tma tmoucí?! :-)))

 

Světlem proti únavě a špatné náladě

Hlas lidu jim říká „zimní či podzimní deprese“, ale mají i svůj řádný lékařský název: sezónní afektivní poruchy. Nechuť k jakékoli činnosti, nenaladěnost, nedostatek energie a nadměrná ospalost trápí v podzimních a zimních měsících celou řadu lidí. Nejde jen o nějaké „pocity“: vztah mezi nedostatkem světla a těmito stavy má své fyziologické vysvětlení. Fotony, dopadající na oční sítnici, totiž ovlivňují činnost epifýzy, nejdůležitější žlázy z vnitřní sekrecí, která mimo jiné řídí vylučování hormonu serotoninu. A jak víme, serotonin je hormon dobré nálady, optimismu, radosti ze života. Nedostatek slunečního světla naopak způsobuje uvolňování melatoninu, který má na svědomí malátnost a spavost. Nedostatek slunce dále způsobuje zvýšenou chuť k jídlu, především na sladké a mastné, což je – ve spojení s příliš dlouhými večery – opravdu velmi nešťastná kombinace. Co s tím?

 

Především: užít si každou minutu slunce, pokud už se ta možnost naskytne. Pokud se rozzáří krásná jasná neděle, je přímo neodpustitelné strávit ji v nákupním centru, v kině nebo dokonce uklízením. Jděte ven do polí, procházejte se spadaným listím (pokud by se náhodou objevil, tak samozřejmě křupajícím sněhem) a obracejte tvář ke světlu jako slunečnice. Všechno ostatní počká, ale Slunce ve čtyři hodiny zmizí za obzor!

 

Kdykoli máte možnost, ujeďte na hory. Když nížinu dusí inverze, na hřebenech je často nádherně. Další variantou je zimní dovolená na Kanárech;  je ale poněkud diskutabilní, jestli nejde o příliš velký klimatický šok, který naše tělo naprosto rozhodí. A pak – ten návrat!!

Pokud je mimořádně hnusná a dlouhá zima nebo jste opravdu hóódně smutná (případně trpíte skutečnou endogenní depresí), může vám pomoci lékař předepsáním fototerapeutické kúry. Léčba spočívá v ozařování pacienta velmi jasným bílým světlem, které se fyzikálně podobá světlu dennímu, je ale asi desetkrát jasnější než běžné osvětlení místnosti. Celá kúra trvá asi dva až tři týdny; ozařování se provádí každý den brzy ráno po dobu dvou hodin. 

Samozřejmě, ani toto pole nezůstalo nezorané komerční nabídkou – zařízení na „výrobu“ denního světla je na trhu několik (např. Philips Bright Light Energy, cca 9 tisíc korun). Jde o elektrické „stolní lampičky“ s nastavitelnou polohou, které vyzařují světlo v intenzitě od 2500 do 10 000 luxů.

 

Reklama