Styl

Světla: Díky józe se vyvíjí i mé duševní schopnosti

Jóga se stala v posledních letech velkým módním hitem. Množí se centra a studia jako houby po dešti a vybrat si můžete nejen typy a druhy jógy, ale i stupeň pokročilosti, stejně jako třeba ve výuce jazyků. Lektorka jógy za vámi může přijet dokonce až domů - individuální kurzy vede také Světla, s níž jsme si o józe popovídali.

Zdaleka nejde jen o čistě pohybovou aktivitu, která jako každý sport přivádí do těla endorfiny, jde, jak jsem se přesvědčila, o něco víc: jóga totiž působí podobně jako psychoterapie.

jóga

Moje kamarádka Světla se před pár lety rozhodla, že se jógou zkusí uživit, a vsadila na fakt, že ty nejlepší výsledky, leckdy vpravdě zázračné, přináší cvičení individuální, tedy výuka jedné, max. tří klientek současně. Sama mohu potvrdit, že přestože si na jógu najdu čas jen jednou týdně, účinky jsou markantní. Dokonce vám toto zdánlivě nenáročné cvičení dokáže vytvořit překvapivě dobrou kondici, kterou oceníte například při sezonních sportech, jako je cyklistika či lyžování. Po stránce psychické znamená jóga hýčkání a pohlazení, kterého se nám v současném tvrdém „business“ světě hrubě nedostává, a věřte, že budete odcházet domů jako znovuzrozeni.

Kdysi jsem jógu navštěvovala v jednom ze svých zaměstnání společně s 5 až 10 lidmi, ale nebylo to vůbec ono. Přemýšlím, jak je možné, že u Světly se nejen ani trochu nenudím, ale že mě tato pohybová aktivita zcela naplňuje, uklidňuje a že se na hodinách stávám přímo závislou.

A tak jsem pro vás svoji lektorku trošku vyzpovídala.

Jak a kdy ses ke cvičení jógy vlastně dostala poprvé?
Před více než 20 lety jsem přišla jsem v Olomouci, odkud pocházím, do tělocvičny, kde rozvážný, vysoký a štíhlý muž dával lekci z „válení“. Tak jsme se tomu později s Jožkou Tilichem smáli, když jsem mu vyprávěla o mých prvních dojmech ze cvičení. Jenže ať jsem chtěla, nebo ne, něco ve mně zůstalo a na „povalovací“ lekce jsem chodila dál. Nejspíš na tom měla obrovskou zásluhu Jožkova osobnost, že jsem si postupně začala kupovat literaturu a vypadalo to, že s jógou budeme dobří kamarádi. Začala jsem pravidelně učit a udělala si kurz v Brně u Míly Savitrí Mrnuštíkové.

Kdy Tě napadlo kvalifikovat a jógou se začít živit?
Můj život udělal několik kotrmelců a já se octla sama v Praze. Postupně jsem našla přátele a začala jsem oprašovat staré zvyky. Tedy také jógu. Začala jsem cvičit u Dalibora Štědronského, účastnila se několika workshopů. Nabídku vést soukromé klienty jsem neodmítla. Přihlásila jsem se do České akademie jógy, abych si osvěžila a osvojila vědomosti a dovednosti nutné k tomu, aby se naše celoživotní partnerství s jógou konečně dostalo z roviny koketerie do roviny dobrého přátelství, protože dnes už vím, že jóga takovým přítelem být umí. Jsem skeptická k okultním sférám života, ale překvapil mě vývoj mých duševních schopností, které jsem získala díky praktikování jógy.

Jaké byly začátky?
Pokud máš na mysli začátky učení, tak stejně jako u každého podnikání snadné nebyly. Ovšem měla jsem štěstí na úžasné lidi kolem sebe. Nejdříve jsem si musela „oprášit“ poněkud letitou kvalifikaci, pak si nechat vyrobit webové stránky a investovat do reklamy. Pozvolna se ozývalo víc a víc zájemců, až jsem sama byla překvapená. Zkoušela jsem učit i ve studiích, ale velké skupiny opravdu nejsou můj „šálek čaje“, protože se raději věnuji každému individuálně a podle jeho potřeb. Stalo se mi také, že si několik klientek kdysi vyzkoušelo cosi, co si pamatovalo jenom jako „jógu“, a to „cosi“ také vyžadovalo, jenomže netušilo, o jaký druh jógy vlastně šlo. Pokud se mi podařilo nalézt onen zdroj, tak jsem jim doporučila kolegyni. Ale přiznám se, že se mi to zatím stalo asi jenom jednou.

Ty jsi původně středoškolská učitelka, myslím, že tato kvalifikace Ti při práci s klientkami pomáhá, že?
Určitě ano. Pedagogika je odbornost jako každá jiná a učení zase řemeslo. Bohužel se na to dnes zapomíná a velká část veřejnosti se domnívá, že kdo chodil na základní školu, učení rozumí. Sama víš, že se cvičení snažím přizpůsobit potřebám „žáků“. Někdo je více pohyblivý, jiný méně, někdo potřebuje zklidnit, jiného trápí víc bolavá záda a další neduhy. Moji „žáci“ mi věří a já se snažím je nezklamat a předat jim maximum svých zkušeností.

Jaké jsou další plány? Uvažuješ například o vlastním studiu? Za klientkami jsi ochotna jezdit, nebo jako já cvičí přímo u Tebe v bytě - vyhovuje Ti to tak?
Jak už jsem říkala, moje krédo je individuální a soukromá péče. Uvažovala jsem o malém bytovém studiu tak pro čtyři osoby a lektora, ale plán mi zatím nevyšel, takže chci pokračovat s tím, co funguje a vyhovuje všem. Koneckonců, uvidíme, kam mě jóga ještě zavede.

Jaké stupně a druhy jógy vyučuješ? Vím, že se v poslední době připravuješ na další zvýšení své kvalifikace
Cvičím tradiční hathajógu, celá lekce je vlastně takovou meditací, jak ji nazvala jedna milá paní. Tento styl se liší od moderních aplikací, které z tohoto základu vycházejí. Jóga totiž v překladu znamená „cesta“, a ta podle původního učení vede ke spojení našeho duševního já s tím vesmírným. Cvičení podle onoho starého učení slouží jako trénink těla vedoucí k harmonizaci a přípravě na meditaci, která vyžaduje sílu a schopnost kontrolovat dech. Takže styly, které se věnují jenom tělu, což je většina moderních přístupů, mi příliš nevyhovují. Do hathajóhy patří kromě provádění cviků i práce s dechem a očistné praktiky. Našla jsem skvělé učitele a kolegy v České akademii jógy a dostala chuť na sobě zase o trochu víc „popracovat“.

Myslím, že Světla se po letech působení v naprosto jiných sférách (ZDE) vpravdě „našla“. Držím jí palce a přeji spoustu spokojených klientek.

Pokud jste z Prahy či Středočeského kraje, můžete se mezi ně zařadit. Více na www.jogastars.cz. Sazby se odvíjí od toho, zda cvičíte samy, nebo v malé skupině, a dojíždíte-li k lektorce, či jezdí-li ona za vámi. Já osobně mohu jen a jen doporučit - jde o skutečný zážitek pro tělo i mysl.

Čtěte také:

   
23.10.2012 - Sportem ke kráse - autor: Zuzana Anai Hainallová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [32] V19 [*]

  ladouch — #13 ach tie kĺby...Sml22

  superkarma: 0 07.11.2012, 08:55:44
 2. avatar
  [31] kapkamore [*]

  myslím si, že jóga je výborná..

  superkarma: 0 29.10.2012, 14:52:38

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Trefa [*]

  Trefa:jogu znamze to lide cvici,ale ja jsem to nikdy nemela moznost alspon videt,jak se to cvici.

  superkarma: 0 23.10.2012, 21:16:05
 2. [29] jithule [*]

  nikdy jsem ji necvičila

  superkarma: 0 23.10.2012, 20:16:49
 3. [28] sludka [*]

  Na jógu jsem chodila, ale bohužel teď se nedokáži soustředit tak nechodím. Doufám, že se k ní ale vrátím. Moc mi pomáhala i to, že je tam většinou dobrý kolektiv.Sml16Sml16

  superkarma: 0 23.10.2012, 19:24:46
 4. avatar
  [27] peetrax [*]

  Při pohledu na ceny mi zatrnulo. Au. Sml15

  superkarma: 0 23.10.2012, 18:10:00
 5. avatar
  [26] Kytinkak [*]

  Danila — #14 ani já ne a nevím pročSml23

  superkarma: 0 23.10.2012, 17:59:55
 6. avatar
  [25] Dudlajlama [*]

  Blueberry — #21 Sml22, mas pravdu a to vcetne predrazenych butiku na hadry a znackove kosmetiky. Ja tady mam predplaceny mesicni pausal do nove obrovske haly, na ceske penize neco kolem 800Kc, a muzu tam byt denne klidne od rana do vecera, vzit si vsechny kurzy, ktere bezi(joga, pilates, zumba TRX atd.), cvicit v telocvicne na veskerem naradi, tj. i slapadlech a kolech, plus v cene je i bazen, popripade s lekcemi surfovani. Jo a osobni trener.

  Rikina — #17 na slunecni cakry se vybodni, skutecne jde hlavne o protazeni a posilovani svalstva a spravne dychani u toho. Nemam cas myslet na vyssi cile, protoze se musim soustredit, abych jednotlive cviky vubec ustalaSml16

  superkarma: 0 23.10.2012, 17:19:21
 7. avatar
  [24] daska59 [*]

  Tolik peněz za hodinu cvičení někdo opravdu dá? Sml80

  superkarma: 0 23.10.2012, 16:55:16
 8. avatar
  [23] kobližka [*]

  Blueberry — #21 Protože jsme blbí Sml57.....

  superkarma: 0 23.10.2012, 16:34:27
 9. [22] Saritka [*]

  Tak tu jsem nikdy necvičila.Sml23

  superkarma: 0 23.10.2012, 16:19:13
 10. avatar
  [21] Blueberry [*]

  Teda to jsou fakt palky! Nevim, kolik ma ta pani zajemcu, ale takhle se k ni klienti nepohrnou - kdyby uctovala tretinu, tak se ji klientela zdesetinasobi! Ja to rikam porad - ceny v Cesku stejne jako v Kanade a lidi v Cesku vydelavaji desetinu toho, co tady. Jak je tohle mozne????

  1. na komentář reaguje kobližka — #23
  2. na komentář reaguje Dudlajlama — #25
  superkarma: 0 23.10.2012, 15:39:41
 11. avatar
  [20] SNÍŽEK [*]

  na to bych neměla čas ani peníze Sml23

  superkarma: 0 23.10.2012, 15:06:59
 12. [19] Rikina [*]

  No a teď jsem se koukla na ceník - to bych na to teda potřebovala tak dva tři sponzory, takhle drahé cvičení si dovolit nemůžu ani náhodou. Sml80 

  superkarma: 0 23.10.2012, 12:51:54
 13. avatar
  [18] ekleinovka [*]

  Jóga je dobrá věc, několik let jsem na ni v Teplicích chodila, měli jsme skvělého učitele, a je pravda, že člověk se zklidnil a tělo bylo ohebné, záda nebolela

  superkarma: 0 23.10.2012, 12:48:42
 14. [17] Rikina [*]

  Na to nemám odvahu. Sml57 Zkusila jsem jednou, a ta hodina a půl patří k nejhorším zážitkům mého pohnutého života. Odcházela jsem se slzami v očích a sebevědomím kdesi hluboko v záporných hodnotách. Týden jsem přemýšlela, jestli mám právo vylézat na denní světlo, nebo zbytek života chodit kanály. Nakonec jsem si dokázala zdůvodnit, že i když se nedokážu zkroutit jak paragraf, umisťovat končetiny do nepřirozených úhlů a ještě přitom myslet na sluneční čakry a hlubokým hlasem dělat "óoom", tak i tak mám právo mít aspoň trošku radosti ze života. Ale radši budu běhat půlmaraton, než cvičit jógu. Sml80 

  1. na komentář reaguje Dudlajlama — #25
  superkarma: 0 23.10.2012, 12:37:26
 15. avatar
  [16] Pentlička [*]

  Jógu cvičím s pár přestávkami (teď mám zrovna jednu) už cca 20 let, pomáhá mi při bolestech zad a krční páteře, ale duševně tedy vůbec. Asi se neumím pořádně soustředit a uvolnit, myšlenky mi stále kolují, hlavně když mám starosti, nedokážu se od nich oprostit ani při cvičení. A závěrečná relaxace mi dělá problémy celých těch 20 let, jsem šíleně netrpělivá, aby to už skončilo, na "pravá noha je teplá a těžká" nemám trpělivost, většinou to vždy jen nějak přetrpím, v duchu počítám nebo myslím na něco jiného a modlím se, ať už můžu vyskočit a jít.

  superkarma: 0 23.10.2012, 10:29:24
 16. avatar
  [15] Jindriska8 [*]

  Nikdy jsem Jogu nezkoušelaSml23

  superkarma: 0 23.10.2012, 10:21:39
 17. avatar
  [14] Danila [*]

  jógu jsem zkoušela ale nějak tomu nemůžu přijít na chuťSml68 nedokážu se sustřediť nebo co Sml80

  1. na komentář reaguje Kytinkak — #26
  superkarma: 0 23.10.2012, 10:12:27
 18. avatar
  [13] ladouch [*]

  Jóga nic pro mě, kvůli postižení kyčlí mě dělá problém i turecký sed.Sml22Sml22

  1. na komentář reaguje V19 — #32
  superkarma: 0 23.10.2012, 09:54:51
 19. avatar
  [12] xx-b [*]

  mohlo by to být fajn, ale u nás nic takového není - a také bych na ni už asi neměla čas Sml15 Sml80

  superkarma: 0 23.10.2012, 09:49:45
 20. avatar
  [11] tajnostii [*]

  Asi prima,ale nic pro měSml30

  superkarma: 0 23.10.2012, 09:25:06
 21. [10] Anai [*]

  magic11 — #3 Do "Tvé" lokality by Světla přijela - stačí dát dohromady skupinku třeba tří zájemkyň vč. Tebe, najít vhodný prostor, třeba u jedné z vás a joga se může u vás ujmout. Sml16 Fakt mě to teď hrozně pomáhá v mé nelehké situaci zdravotní i pracovní - v podstatě pouze při cvičení jogy netrpím arytmií a to je co říct...

  superkarma: 0 23.10.2012, 08:59:42
 22. avatar
  [9] Hanula [*]

  Sml16jóga je prima -jen na ní chodit....

  superkarma: 0 23.10.2012, 08:59:24
 23. avatar
  [8] femme [*]

  když jsem byla kdysi měsíc v lázních, tak jsem tam na jógu chodila, bylo to príma Sml22

  superkarma: 0 23.10.2012, 08:29:13
 24. avatar
  [7] Dudlajlama [*]

  Jogu cvicim, protoze mi pomaha od bolesti zad a protahnu si cele telo(power flow joga). Stejne se mi ale pri cviceni mele v hlave vsechno mozne,, takze zadne vyssi dusevno me nenavstevuje :0). Ale chodim na ni rada a hlavne jsou tu vysledky, telo je pevnejsi a pruznejsima a chrbat tolik neboli.

  superkarma: 0 23.10.2012, 08:23:07
 25. [6] step1 [*]

  Na jógu jsem chodila, vždycky jsem si na ní odpočinula, hlavně psychicky. Potom se kurz zrušil. Škoda.

  superkarma: 0 23.10.2012, 07:55:35
 26. [5] Ivushka12 [*]

  Joga je fajn. Bikram jogu jsem nezkoušela. U nás není...

  superkarma: 0 23.10.2012, 07:54:56
 27. avatar
  [4] Žofie [*]

  Nikdy jsem to nezkoušela Sml23

  superkarma: 0 23.10.2012, 07:42:25
 28. [3] magic11 [*]

  nikdy jsem nezkoušela, u nás není a do Prahy kvůli ní jezdit nebudu, přece jen je to půl hodiny vlakem Sml80

  1. na komentář reaguje Anai — #10
  superkarma: 0 23.10.2012, 07:40:02
 29. avatar
  [2] blesksoft [*]

  byla jsem jednou na Bikram joze a moc se mi to líbilo

  superkarma: 0 23.10.2012, 06:48:28
 30. [1] lidicka [*]

  jogu necvičím, ani jsem to nezkoušelaSml23

  superkarma: 0 23.10.2012, 05:59:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme