Jóga se stala v posledních letech velkým módním hitem. Množí se centra a studia jako houby po dešti a vybrat si můžete nejen typy a druhy jógy, ale i stupeň pokročilosti, stejně jako třeba ve výuce jazyků. Lektorka jógy za vámi může přijet dokonce až domů - individuální kurzy vede také Světla, s níž jsme si o józe popovídali.

Zdaleka nejde jen o čistě pohybovou aktivitu, která jako každý sport přivádí do těla endorfiny, jde, jak jsem se přesvědčila, o něco víc: jóga totiž působí podobně jako psychoterapie.

jóga

Moje kamarádka Světla se před pár lety rozhodla, že se jógou zkusí uživit, a vsadila na fakt, že ty nejlepší výsledky, leckdy vpravdě zázračné, přináší cvičení individuální, tedy výuka jedné, max. tří klientek současně. Sama mohu potvrdit, že přestože si na jógu najdu čas jen jednou týdně, účinky jsou markantní. Dokonce vám toto zdánlivě nenáročné cvičení dokáže vytvořit překvapivě dobrou kondici, kterou oceníte například při sezonních sportech, jako je cyklistika či lyžování. Po stránce psychické znamená jóga hýčkání a pohlazení, kterého se nám v současném tvrdém „business“ světě hrubě nedostává, a věřte, že budete odcházet domů jako znovuzrozeni.

Kdysi jsem jógu navštěvovala v jednom ze svých zaměstnání společně s 5 až 10 lidmi, ale nebylo to vůbec ono. Přemýšlím, jak je možné, že u Světly se nejen ani trochu nenudím, ale že mě tato pohybová aktivita zcela naplňuje, uklidňuje a že se na hodinách stávám přímo závislou.

A tak jsem pro vás svoji lektorku trošku vyzpovídala.

Jak a kdy ses ke cvičení jógy vlastně dostala poprvé?
Před více než 20 lety jsem přišla jsem v Olomouci, odkud pocházím, do tělocvičny, kde rozvážný, vysoký a štíhlý muž dával lekci z „válení“. Tak jsme se tomu později s Jožkou Tilichem smáli, když jsem mu vyprávěla o mých prvních dojmech ze cvičení. Jenže ať jsem chtěla, nebo ne, něco ve mně zůstalo a na „povalovací“ lekce jsem chodila dál. Nejspíš na tom měla obrovskou zásluhu Jožkova osobnost, že jsem si postupně začala kupovat literaturu a vypadalo to, že s jógou budeme dobří kamarádi. Začala jsem pravidelně učit a udělala si kurz v Brně u Míly Savitrí Mrnuštíkové.

Kdy Tě napadlo kvalifikovat a jógou se začít živit?
Můj život udělal několik kotrmelců a já se octla sama v Praze. Postupně jsem našla přátele a začala jsem oprašovat staré zvyky. Tedy také jógu. Začala jsem cvičit u Dalibora Štědronského, účastnila se několika workshopů. Nabídku vést soukromé klienty jsem neodmítla. Přihlásila jsem se do České akademie jógy, abych si osvěžila a osvojila vědomosti a dovednosti nutné k tomu, aby se naše celoživotní partnerství s jógou konečně dostalo z roviny koketerie do roviny dobrého přátelství, protože dnes už vím, že jóga takovým přítelem být umí. Jsem skeptická k okultním sférám života, ale překvapil mě vývoj mých duševních schopností, které jsem získala díky praktikování jógy.

Jaké byly začátky?
Pokud máš na mysli začátky učení, tak stejně jako u každého podnikání snadné nebyly. Ovšem měla jsem štěstí na úžasné lidi kolem sebe. Nejdříve jsem si musela „oprášit“ poněkud letitou kvalifikaci, pak si nechat vyrobit webové stránky a investovat do reklamy. Pozvolna se ozývalo víc a víc zájemců, až jsem sama byla překvapená. Zkoušela jsem učit i ve studiích, ale velké skupiny opravdu nejsou můj „šálek čaje“, protože se raději věnuji každému individuálně a podle jeho potřeb. Stalo se mi také, že si několik klientek kdysi vyzkoušelo cosi, co si pamatovalo jenom jako „jógu“, a to „cosi“ také vyžadovalo, jenomže netušilo, o jaký druh jógy vlastně šlo. Pokud se mi podařilo nalézt onen zdroj, tak jsem jim doporučila kolegyni. Ale přiznám se, že se mi to zatím stalo asi jenom jednou.

Ty jsi původně středoškolská učitelka, myslím, že tato kvalifikace Ti při práci s klientkami pomáhá, že?
Určitě ano. Pedagogika je odbornost jako každá jiná a učení zase řemeslo. Bohužel se na to dnes zapomíná a velká část veřejnosti se domnívá, že kdo chodil na základní školu, učení rozumí. Sama víš, že se cvičení snažím přizpůsobit potřebám „žáků“. Někdo je více pohyblivý, jiný méně, někdo potřebuje zklidnit, jiného trápí víc bolavá záda a další neduhy. Moji „žáci“ mi věří a já se snažím je nezklamat a předat jim maximum svých zkušeností.

Jaké jsou další plány? Uvažuješ například o vlastním studiu? Za klientkami jsi ochotna jezdit, nebo jako já cvičí přímo u Tebe v bytě - vyhovuje Ti to tak?
Jak už jsem říkala, moje krédo je individuální a soukromá péče. Uvažovala jsem o malém bytovém studiu tak pro čtyři osoby a lektora, ale plán mi zatím nevyšel, takže chci pokračovat s tím, co funguje a vyhovuje všem. Koneckonců, uvidíme, kam mě jóga ještě zavede.

Jaké stupně a druhy jógy vyučuješ? Vím, že se v poslední době připravuješ na další zvýšení své kvalifikace
Cvičím tradiční hathajógu, celá lekce je vlastně takovou meditací, jak ji nazvala jedna milá paní. Tento styl se liší od moderních aplikací, které z tohoto základu vycházejí. Jóga totiž v překladu znamená „cesta“, a ta podle původního učení vede ke spojení našeho duševního já s tím vesmírným. Cvičení podle onoho starého učení slouží jako trénink těla vedoucí k harmonizaci a přípravě na meditaci, která vyžaduje sílu a schopnost kontrolovat dech. Takže styly, které se věnují jenom tělu, což je většina moderních přístupů, mi příliš nevyhovují. Do hathajóhy patří kromě provádění cviků i práce s dechem a očistné praktiky. Našla jsem skvělé učitele a kolegy v České akademii jógy a dostala chuť na sobě zase o trochu víc „popracovat“.

Myslím, že Světla se po letech působení v naprosto jiných sférách (ZDE) vpravdě „našla“. Držím jí palce a přeji spoustu spokojených klientek.

Pokud jste z Prahy či Středočeského kraje, můžete se mezi ně zařadit. Více na www.jogastars.cz. Sazby se odvíjí od toho, zda cvičíte samy, nebo v malé skupině, a dojíždíte-li k lektorce, či jezdí-li ona za vámi. Já osobně mohu jen a jen doporučit - jde o skutečný zážitek pro tělo i mysl.

Čtěte také:

Reklama