Se světlem se dají dělat zázraky. Tentýž prostor může mít desítky nálad podle toho, jaká světla jsou pro něj zvolena a jak jsou rozmístěna. Nabídka svítidel je dnes nepřeberná a je nesnadné se v ní zorientovat. Proto společnost HALLA ve spolupráci s odborníky firmy Metrolux přichází se Světelným rádcem.

Tento elektronický průvodce světlem dokáže odborně poradit hned ve třech oblastech interiérového osvětlení. Nejprve zákazníkovi poradí, jaké světlo se nejlépe hodí pro jaký prostor, poté jej provede praktickými dovednostmi od montáže svítidla až po regulaci světla a nakonec vybere pro zvolený prostor a svítidlo ten nejvhodnější světelný zdroj. Světelný rádce je pro každého zdarma na www.svetelnyradce.cz.

Jak vybrat nejvhodnější svítidlo?

Právě u osvětlení je nutné vybírat především funkční design. Vzhled svítidel by neměl být nadřazen nad technické parametry. Svítidla mají především sloužit svému účelu – tedy zajistit vhodné a dostatečné osvětlení různých typů prostoru. Většina lidí si při zařizování bytů nebo domů vybírá svítidla v první řadě podle designu a ceny. Je ale rozdíl mezi tím, jak světlo vypadá u výrobce či prodejce v předváděcí místnosti, a jak bude vypadat, a především sloužit doma, v kanceláři nebo provozovně.

Montáž svítidel a regulace osvětlení

Dokonalý výsledek realizace osvětlení ovlivňuje vedle volby svítidel také jejich montáž. Důležité je, vybrat si svítidla podle účelu prostoru i jeho dispozic (svítidla nástěnná, závěsná atd.). Umístění svítidel bychom vždy měli věnovat náležitou pozornost. V ideálním případě je návrh osvětlení obsažen už v projektu. Tím je při realizaci zajištěno správné rozmístění vývodů a ovládacích míst. Vhodné rozmístění svítidel nám zajistí dostatečnou osvětlenost tam, kde je to potřeba (například pracovní deska kuchyňské linky, psací stůl v pracovně, místo pro čtení v obývacím pokoji, jídelní stůl). Do větších prostor osadíme větší počet svítidel, abychom dosáhli potřebnou rovnoměrnost osvětlení. Více o montáži jednotlivých typů svítidel (vestavěná, přisazená, návěsná atd.) najdete na svetelnyradce.cz.

Při realizaci osvětlení obytných místností se stále častěji setkáváme s požadavkem na regulaci osvětlení. Pokud se rozhodnete pro stmívání osvětlení, musíte si v první řadě vybrat některý ze systémů, které se na trhu nabízí. Pro zvolený systém se pak konfiguruje celá osvětlovací soustava. Více o regulaci osvětlení najdete svetelnyradce.cz.

Prostor a jeho pravidla osvětlení

Každý prostor v bytě nebo domě má své světelné specifikum, potřebuje jiné osvětlení a vyžaduje tedy jiný typ svítidla a světelného zdroje. Svítidlo jako takové je do značné míry designový prvek. Design ovšem nesmí převážit nad účelem – účel by měl být vždycky zvažován jako první. To, že svítidlo v interiéru dobře vypadá, totiž ještě neznamená, že ho ideálně osvětluje. Proto je důležité uvědomit si, jakému účelu má místnost, nebo její část, sloužit. Některé prostory vyžadují, abychom potřebné parametry osvětlení nadřadili nad všechny ostatní aspekty – jde například o pracovnu nebo kuchyň. Tady jsou osvětlenost, rovnoměrnost osvětlení, možnost reálného rozeznání barev a podobné parametry zcela zásadní.

  • Kuchyň

světelný rádce

Tento prostor je hlavně pracovní. Řešíme tedy především technické parametry osvětlení. Nejdůležitější je dostatečná osvětlenost pracovní desky. U kuchyní, které navazují například na jídelnu nebo obývací pokoj, klademe i důraz na design. Typy použitých svítidel by měly korespondovat s osvětlením v navazujících místnostech.

  • Pracovna

světelný rádce

Svým účelem se nejvíce blíží kanceláři, a tomu také odpovídají požadavky na osvětlení. Volíme stropní svítidla, která zajistí dostatečnou hladinu osvětlení i jeho rovnoměrnost a zabrání oslnění (například odrazem světla v monitorech počítačů). Ideální jsou svítidla s parabolickou hliníkovou mřížkou. Pro osvětlení pracovního stolu je nejlepší stolní nebo stojací lampa.

  • Jídelna

světelný rádce

Zaměřujeme se především na vytvoření vhodné atmosféry a na design svítidel. Vhodná je kombinace stropních (nad jídelním stolem) a nástěnných svítidel. Pokud je jídelna propojena s kuchyňským koutem, dbáme na sladění osvětlení v obou prostorech.

  • Obývací pokoj

světelný rádce

Centrálním místem většiny bytů a domů bývá obývací pokoj. Slouží převážně k odpočinku, setkání s rodinou, sem zveme naše návštěvy. Proto bychom si na jeho osvětlení měli dát obzvláště záležet. Na prvním místě budeme v těchto místnostech určitě řešit design svítidel. Při jejich volbě a rozmístění ale musíme brát v potaz i kvalitu osvětlení.

  • Ložnice

světelný rádce

Osvětlení ložnice má umožnit vytvoření potřebné atmosféry. Ideální je difuzní regulovatelné osvětlení. Zároveň však musí být splněny i požadavky na osvětlení pro čtení. Ovládání osvětlení koncipujeme tak, aby bylo možné jak od vstupních dveří, tak přímo z postele.

  • Dětský pokoj

světelný rádce

Slouží jak ke hře, tak k pracovním činnostem, proto jsou nároky na osvětlení vyšší. Ideální jsou stropní přisazená nebo vestavná svítidla, která nejméně omezují rozlet dětí. Vysoké požadavky na osvětlení pracovního stolu zajistíme nejlépe stolní nebo stojací lampou.

  • Koupelna

světelný pomocník

Často se jedná o bezokenní prostory, kterým je nutné dodat dostatečnou hladinu osvětlení. Vhodná je kombinace stropních svítidel a osvětlení zrcadla svítidly nástěnnými. Pamatujte na to, že v koupelně se z důvodu bezpečnosti mohou instalovat svítidla pouze do určitých zón, proto se před jejich instalací vždy nejprve poraďte s odborníkem.

Důležité je zvolit vhodné světelné zdroje

Na první pohled vnímáme především design svítidla, ale pro správné osvětlení prostoru je neméně důležitá i volba vhodného světelného zdroje (žárovka, zářivka, LED...). Monopol žárovek v domácnostech postupně nahrazují kompaktní a lineární zářivky a v poslední době i zdroje LED. Hlavním důvodem je nižší spotřeba elektrické energie a výrazně vyšší životnost světelných zdrojů.

Více o možnostech osvětlení interiérů, jednotlivých typech světelných zdrojů a mnoho cenných rad se dozvíte na svetelnyradce.cz.

Reklama