Kdyby Mayové, kteří nám na nejbližší hodiny předpověděli konec světa, vstali z mrtvých, asi by řekli: „Už je to tady!“ A nemusí nastat ani žádná apokalyptická pohroma, stačí se rozhlédnout všude kolem. Konec světa nastal už dávno. A poznala to i zvířata.

Války, atentáty, živelné katastrofy… a pejsci v džínách

Rozsáhlé povodně, požáry, propadající se přímořské pobřeží, tání ledovců, kácení deštných pralesů, zvětšující se ozonová díra, náboženské konflikty, atentáty, střelba do dětí… a tak bychom mohli pokračovat hodně dlouho. Není už tohle konec světa?

A co vymírání některých druhů živočichů? Co vyvražďování kytovců, anebo i konec „našich“ vlaštovek a vrabců?
A co konec chlupatých pejsků a kočiček?

A tak jsme se velkou oklikou dostali od vědeckých úvah, které přenechám s dovolením odborníkům, až ke zcela obyčejnému českému Punťovi a Micince.

Svět se zbláznil

dzV dobách mého dětství byli pejsci uvázaní u boudy nebo pobíhali po dvoře a k žrádlu dostali, co bylo. Jednoho takového jsme měli, dožil se 17 let!
Sousedka měla na dvoře kočku, takovou Majdu toulavou, jak jí říkala. Chytala myši, rodila koťata, které pak dostala celá ves.
Když ji jednou našli ležet „v Pánu“ u misky s mlékem, byla to už pěkná babička. Dožila se téměř patnácti let.

Nedávno jsem šla zcela náhodně kolem jedné výkladní skříně a první, co mě při pohledu dovnitř napadlo, bylo: svět se zbláznil.
Degenerují lidi i zvířata.

Rozházím si spoustu milovnic koček a psů, je mi to jasné. Ale nedá mi, abych i já tohle nepokládala za konec světa, konec chlupatých a odolných zvířat, konec Punťů a Micinek.

Je libo botičky, pláštěnku, deštníček, nalakovat drápky, dát slušivou bekovku? A co psí hotýlek se stravou lepší než pro lidské sociálně slabé vrstvy?

Taková zvířata by nepřežila v mayské kultuře ani minutu, taková zvířata by nepřežila ani zánik světa. Na rozdíl od krys, u kterých je však také otázkou času, kdy je začneme navlékat do slušivých svetříků a čepiček.

ples

plesové šaty pro fenku

dziny

frajer v džínách a kožichu

foto: autor

Reklama