Novinky

Svět podle Garpa není jen o sexu

Na pozoruhodnou fiktivní biografii by chtěla vaši pozornost nasměrovat čtenářka Black.bird.third. Knížka Svět podle Garpa může něketeré odradit úvodní scénou, ale není jen o sexu...

Dalši knížku do k tématu tu máme od čtenářky Black.bird.third. Musím se přiznat, že jsem ji neznal, ale vypadá to, že po ní někdy v budoucnu sáhnu.


Přeji hezký den všem po delší době.

 • Svět podle Garpa
 • John Irving
 • vydavatelství: Odeon


Dnešní téma mě zaujalo. Nemám teď na čtení moc času, ale ve škole jsem četla skoro pořád. V té době jsem se odněkud dozvěděla o knížce Svět podle Garpa od Johna Irvinga. A začala ji číst. Okamžitě mě zaujala a četla jsem ji jedním dechem.
Nebudu popisovat přesný děj. Ono v době internetu si může celý děj ve zkratce každý najít během chvilky. Google a Wikipedia jsou mocné!

!!!Kdo nechce číst stručný děj, nechť přeskočí na konec.!!!

Jen ve zkratce: Kniha je fiktivní biografií spisovatele T.S.Garpa a jeho rodiny. Garpova matka Jenny pracovala jako zdravotní sestra. Nesnášela muže, ale chtěla dítě. Využila proto častné sexuální vzušenosti svého pacienta ve vážném stavu a o početí se postarala dá se říci sama. Otec Garpa, spíše dárce spermatu, brzy nato umírá. Od té doby se Jenny o syna stará jako svobodná matka.
Garp se ve škole zamiluje do slečny, která však prohlásí, že se vdá jen za spisovatele. Proto Garp začíná psát, což mu ze začátku vůbec nejde. Ale co by pro lásku neudělal. Slečna, Helena, si Garpa skutečně vezme. Mají spolu postupně tři děti. Garp píše romány, Helena vyučuje angličtinu, Garpova matka napíše román, který se stane feministickou biblí. Nechybí nevěry ze strany Garpa i ze strany Heleny. Při jedné z nevěr, kdy Helena jede v jednom autě s milencem a oddávají se jisté sexuální praktice, a Garp ji se syny ve druhém autě hledá, dojde k nehodě. Helenin milenec přijde o svou „chloubu“, jeden ze synů při nehodě umírá, druhý přijde o oko pádem na řadící páku... Z tragédie se rodina dlouho dostává za pomoci Jenny. Garp se z toho nedostane nikdy.
Heleně a Garpovi se narodí holčička, poté umírá Jenny, jež je zabita jedním antifeministou. Helena s Garpem si berou k sobě znásilněnou holčičku Ellen, jíž násilník ještě vyřízl jazyk, aby ho nikdy neprozradila.
Dále je v knize popsáno hnutí Ellen Jamesové - některé feministky následují dobrovolně osudu Ellen a samy si vyřezávají jazyk, což Ellen nechápe a ženy nenávidí.
Garp je zastřelen v mladém věku jednou ze členek hnutí Ellen Jamesové, která se domnívá, že on může za smrt její sestry.


Kniha mě zaujala svou mnohovrstevností (jak se píše učeně na netu). Obsahuje témata jako jsou: touha po dítěti, rodina, feminismus, nevěra, smrt, nemoc, kariéra, skandály, kontroverzní postavy, různá hnutí, paranoia, sláva, deprese, strach ...
Irving si umí pohrát s jazykem a pěkně popsat děj. Hlavní je, že román je skutečně čtivý. A určitě každý si v něm najde něco zajímavého. Nebo skandálního.
Když se můj profesor češtiny na gymnáziu dozvěděl, že na referát mám právě tuto knihu, spráskl jen ruce a řekl:“ No tak pojď s tou sexuální knihou...“ (pozn. myšlena sexuální scéna na začátku knihy popisující zplození Garpa). Po přečtení referátu prohlásil: „Musím se ti omluvit, já ten začátek nikdy nedočetl a ono to je hodně zajímavý. To si určitě přečtu.“ Od té doby byla kniha v městské knihovně neustále rozpůjčována. A to tam měli asi pět výtisků.

Kdo chce, ať si přečte stručný obsah. Celá kniha je ovšem mnohem zajímavější.
S pozdravem,
Black.bird.third

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 8.2.2013: Jakou knihu byste právě teď doporučila své kamarádce?

Knižní téma jsme tu už nějakou dobu neměly. Tentokrát se vás, milé čtenářky, ptám na knížku, která vás v poslední době zaujala. Nemusí to být knížka nově vydaná, ale ta, kterou jste právě četla či dočetla. Nemusí to být nutně ani knížka, ke které byste se v budoucnu vrátila a zařadila ji do své oblíbené literatury. Důležité je, že byste ji doporučila své nejlepší kamarádce. Ve svém doporučení, které mi můžete posílat na redakční e-mail (viz níže) nezapomeňte uvést...

 • Titul knihy
 • Autora
 • Vydavatele
 • Stručný děj
 • Důvod doporučení

Svůj příspěvek pošlete nejpozději do 8.2.2012, 15.00 hodin. Z vašich příspěvků vyberu jeden, jehož autorku odměním pěkným dárkem, totiž knížkou Léky smutných od Pavla Gottharda (vydalo nakladatelství Host).

Leky

   
08.02.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [13] onohlo [*]

  pěkný příspěvek

  superkarma: 0 20.03.2013, 12:09:34
 2. avatar
  [12] ladouch [*]

  Knihu jsem četla a mám ji moc ráda, už léta jsem její majitelkou.Sml22Sml22

  superkarma: 0 08.02.2013, 18:25:07
 3. avatar
  [11] denkas [*]

  My ji máme doma už hodně dlouho,ale nečetla sem ji.Sml80A přiznám se ,po tom stručným obsahu mě to ani neláká.Připadá mě to moc drastický.

  superkarma: 0 08.02.2013, 13:54:04
 4. avatar
  [10] Kopretina3 [*]

  Dost knih, ketré jsou "povinnou četbou" na SŠ dají člověku mnohem více až jako dospělému. Já nedávno četla Annu Kareninu až ve svých 30 a jsem moc ráda, že jsem se do toho nepustila v době dospívání. Určitě bych ji odložila, protože by mě v tu dobu nebavila a teď jsem si ji pěkně vychutnala. I když musím říct, že mě to psychicky hodně vyčerpávála, dost jsem ten její osud prožívala.

  superkarma: 0 08.02.2013, 12:00:05
 5. avatar
  [9] *Lefff* [*]

  gerda — #3 Přesně. Svět podle Garpa jsem začala číst třikrát, ale nikdy nebyla schopna dočíst. Kniha mě nezaujala, a přitom o ní kdekdo básní. Zato Pravidla moštárny jsem přečetla jedním dechem Sml67

  superkarma: 0 08.02.2013, 11:54:22
 6. [8] petulka132 [*]

  jojo Sml67

  superkarma: 0 08.02.2013, 11:49:28
 7. [7] Krtina86 [*]

  gerda — #3 Kniha Pravidla moštárny se mi taky líbila.

  superkarma: 0 08.02.2013, 10:47:05
 8. avatar
  [6] margot [*]

  možná jsem ji měla číst později, než na škole.. přiznávám, že jsem neměla přes všechnu snahu sílu ji dočíst. nesympatičtí mi byli všichni, styl vyprávění takový divný, povrchní a neosobní, vůbec jsem se nedokázala vžít do postav. už se k ní asi nevrátím. Pravidla moštárny se mi také líbila víc.

  superkarma: 0 08.02.2013, 10:13:15
 9. avatar
  [5] Vetinari [*]

  Od Irvinga mám raději Pravidla moštárny. Svět podle Garpa se mi moc líbil jako film, ale knihu jsem dočítala se sebezapřením (nebýt to na dovolené a já sebou nemít jenom tuto knihu, tak bych to ani nedočetla). Hlavní hrdina mi byl vrcholně nesympatický, chvílemi se mi z něj dělalo až nevolno.

  superkarma: 0 08.02.2013, 10:05:17
 10. avatar
  [4] Pentlička [*]

  Tato kniha se mi nelíbila. Nemám ráda Irvinga, nesedí mi jeho styl ani témata.

  superkarma: 0 08.02.2013, 09:47:37
 11. avatar
  [3] gerda [*]

  přiznám se bez mučení - tohle mě nikdy nezaujalo. Je to určitě jeho nejnámější kniha, ale od něj mám ráda Pravidla moštárny.

  1. na komentář reaguje Krtina86 — #7
  2. na komentář reaguje *Lefff* — #9
  superkarma: 0 08.02.2013, 09:41:37
 12. [2] Ivushka12 [*]

  Také jsem ji četla. Je to moc zajímavá kniha.

  superkarma: 0 08.02.2013, 09:40:54
 13. avatar
  [1] átéčko [*]

  John Irving je můj nejoblíbenější spisovatel.Sml67

  superkarma: 0 08.02.2013, 09:38:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme