Domácnost

Svět bez elektrického proudu: Co víte o blackoutu?

Je léto, prožíváme bouřky, sledujeme zamračenou oblohu s blesky. Bouřky mohou být původcem problémů a výpadku elektrického proudu. Pokud jde o větší výpadky, říkáme tomuto stavu blackout.

Dneska si to již nedovedeme představit. To, že by kolem nás najednou zhaslo světlo, přestaly by fungovat všechny přístroje, které nám usnadňují život. Nejen usnadňují, ale na kterých jsme závislí. Ještě před několika desítkami let topila řada domácností uhlím, teplá voda byla díky bojleru, pod kterým se zatopilo, vodu ze studny šlo napumpovat pumpou. V dnešní moderní domácnosti je vše na elektriku, svíčky nám slouží už jen jako romantický doplněk interiéru, petrolejové lampy se staly relikvií své doby a dnešní děti už by ani nevěděly, jak vypadají. Bereme elektřinu jako samozřejmost, která je všude kolem nás. Při tom by stačilo málo a bez ní by se civilizace dostala do krize.

Co o elektřině nevíte?

Elektřina má svá specifika. Lze ji jen obtížně a v omezeném množství skladovat, a proto musí být v každém okamžiku zajištěna rovnováha mezi spotřebou a výrobou elektřiny. Propojená elektrizační soustava tvoří fyzikální systém, ve kterém se vzruch od každé poruchy okamžitě šíří celým systémem

ilustrační foto

Výpadky proudu – krátké i ty delší a jejich následky

Dovedete si představit, jaký by byl život dnes – bez elektrického proudu? Možná si vzpomenete na letní výpadky proudu. Díky silným letním dešťům a bouřkám byly minulý rok v létě několik hodin domácnosti bez proudu a tato situace se několikrát opakovala. V různých destinacích mimo naši republiku je tento jev dost častý. Problémy nekvalitní zatížené přenosové soustavy neudrží aktuální přenos proudu a dojde k výpadku, který nazýváme blackout.

Největší blackouty

Blackout se v historii již několikrát stal. Ten největší s nejhoršími následky proběhl 20. února 1998 v novozélandském Aucklandu. Zavinila ho porucha vedení, kdy po každé opravě a připojení napětí došlo k řetězci dalších poruch. Zdánlivá banalita však narostla do astronomických rozměrů. Centrum města bylo bez elektřiny 5 týdnů. A Auckland není jediným místem na zemi, kde k blackoutu došlo. Známé jsou výpadky proudu v New Yorku, v roce 2003 postihl Londýn, či nedávno proběhly blackouty na různých místech Indie. V počtu velkých blackoutů vede americký kontinent. Právě zde došlo v listopadu 1965 k prvnímu rozsáhlému výpadku, který postihl přes 30 milionů obyvatel v severovýchodních částech Spojených států a v kanadské provincii Ontario. Na počátku byla lidská chyba, personál špatně nastavil parametry ochrany na přenosové lince vedoucí od vodní elektrárny u Niagarských vodopádů do Ontaria.

Výsledkem byla řetězová reakce, kdy ochranné prvky postupně odpojily přetěžující se přenosové linky a následně došlo i k odstávce elektráren. Například v New Yorku došlo k výpadku v půl šesté večer a dodávky v celém městě byly obnoveny až za 13 hodin.

Tak rozsáhlý kolaps do té doby Spojené státy nezažily. Není divu, že se objevila řada moderních legend.

Jedna praví, že devět měsíců po blackoutu zaznamenaly nemocnice v severovýchodní části USA výrazně vyšší počet porodů. Pravdivost této domněnky však o pět let později vyvrátil demograf Richard Udry. Pravdou naopak je, že v noci po rozsáhlému výpadku klesla míra zločinnosti v New Yorku na historicky nejnižší úroveň. Další zemí, kde mají blackouty devastační následky je Indie. Zde díky blackoutu může být najednou 600 milionů lidí bez proudu.

Jak je na tom Evropa?

Sice si můžete říci, že nás v Evropě se takové věci netýkají. To ale nemusí být pravda. I když existují záložní zdroje pro důležitá zařízení (nemocnice, mobilní operátoři), přesto je jasné, že vůči nebezpečí a následkům blackoutů jsme bezbrannější, než jsme si ochotní připustit. Například střední Evropa byla blízko zhroucení přenosových sítí při událostech z 25. července roku 2006. Více si o aktuální situaci můžete přečíst zde: Každá kombinace situací v elektrotechnice je vždy unikátní.

Jak se na takový výpadek připravit? Co bychom měli doma mít a dělat, kdyby taková situace nastala? O tom bude náš další článek.

Aby mohla elektřina pohánět všechny vynálezy, které nám denně ulehčují život, musí se dopravit z elektráren až do zásuvek. Tuto funkci zastává v řetězci energetických firem jeden důležitý mezičlánek. Elektřinu sice ani nevyrábí, ani ji nedistribuuje ke konečným spotřebitelům, na jeho bezchybném fungování přesto závisí dostupnost elektřiny pro firmy i domácnosti. Jedná se o českou elektroenergetickou přenosovou soustavu. Tvoří ji více než pět tisíc kilometrů drátů elektrického vedení a desítky transformátorů a rozvoden, na jejichž bezchybný provoz dohlíží dispečink. Provozuje ji akciová společnost ČEPS, která zajišťuje přenos elektřiny a potřebnou rovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektrické energie 24 hodin denně po celý rok. www.ceps.cz
   
11.08.2014 - Dům a byt - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [6] opice1956 [*]

  peetrax — #5Tuhle knihu jsem zrovna dočetla. Vím, že tady se diskutuje k tématu "blackout", ale nedá mi to, abych trochu neodbočila. Při čtení jsem měla pocit, že ze světa nezmizela jen elektřina, ale i čeština. Takhle mizerně napsanou knihu už jsem nečetla hodně dlouho.

  superkarma: 0 11.08.2014, 22:35:05
 2. avatar
  [5] peetrax [*]

  Na toto téma byl dobrý Puls od Stephena Kinga. Ovšem teď čtu knihu od Ondřeje Neffa Tma 2.0 a tím, jak je to zasazeno do českých reálií, začala jsem přemýšlet, jak by to doopravdy vypadalo, kdyby náhodou... Sml14

  1. na komentář reaguje opice1956 — #6
  superkarma: 0 11.08.2014, 19:30:41
 3. avatar
  [4] Mickey Mouse [*]

  Řekl bych, že je dobře, že se zrovna o tomto tématu píše častěji. V ČR si velký blackout už nikdo nepamatuje a nikde se nemluví o tom, jak na něj být připravený.

  BTW: Víte, že příprava na blackout je podobná, jako příprava na zemětřesení? Tj. suché potraviny, pitná voda, teplé prádlo, spacáky, hygienické potřeby, atd.

  superkarma: 1 11.08.2014, 11:31:50
 4. [3] Zuza70 [*]

  Však je to pořád dokola. kobližka — #2

  superkarma: 0 11.08.2014, 09:56:55
 5. avatar
  [2] kobližka [*]

  Témata se už vyčerpala? Sml80 Já jen,že se o tomhle psalo docela nedávno...

  1. na komentář reaguje Zuza70 — #3
  superkarma: 0 11.08.2014, 09:05:11
 6. avatar
  [1] aninas [*]

  Ono by to nebyla zadna (_._), kdyby doslo k blackoutu. No hlavne, aby se nic takoveho nestalo. Ja vim, ze je to pouze zbozne prani, ale pocitat by se melo se vsim a hlavne by se melo na to poradne pripravit, aby se zmensily dusledky vypadku elektriny.

  superkarma: 0 11.08.2014, 04:22:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme