Rodina

Svěřila byste dítě chůvě?

Svěřila byste dítě chůvě?

Možnost%
Ano.58,1
Ne.41,9

nanny

Chřipkové období nastoupilo. Děti začaly pokašlávat, mají teploty, ale vzít si volno v práci, to je něco nepředstavitelného - finančně byste to prostě nezvládli. Jako řešení se nabízí prarodiče, jenže babička už taky pčíká a děda jakbysmet. Co teď? Kamarádka? To asi ne, řeší nejspíš stejný problém. Chůva? To by asi šlo, jenže kolik stojí a bude schopná se o vaše děti skutečně postarat?

Zjistil jsem, že v České republice nic jako Asociace chův neexistuje. Přesto je spousta agentur, které paní na hlídání dětí zprostředkovávají. A to nejen na dlouhodobé hlídání, ale také nárazově.

Jak vybrat chůvu?

Požadavky Mezinárodní asociace chův (The International Nanny Association) jsou definovány těmito šesti body...

 1. Chůva hlídá dítě (děti) v době, na které se shodla s rodiči
 2. Chůva podporuje zdravotní, společenský, citový, tvořivý a duševní vývoj dítěte (dětí)
 3. Chůva chrání dítě (děti) od zranění a nevystavuje ho (je) nebezpečnému prostředí
 4. Chůva dbá na výživově vyrovnanou a lehce stravitelnou stravu dítěte (dětí)
 5. Chůva o své výchově komunikuje s rodiči dítěte (dětí), informuje je o vývoji dítěte (dětí) a upozorňuje na špatné chování
 6. Chůva uklízí po dětech, aby byla domácnost bezpečná a čistá

Oslovil jsem náhodně dvě agentury, které u nás poskytují chůvy. Zajímala mě jejich cena, a co od jejich chův mohu očekávat.

Agentura Domestica

Majitelka firmy Eva Kopečná mi řekla: „Je velký rozdíl mezi chůvou, která zasáhne do života vaší rodiny, a hlídáním na odpoledne. My teď máme jednu převratnou věc, totiž dostali jsme peníze z Evropského sociálního fondu, abychom dělali rekvalifikační kurz pro opravdové chůvy, ne paní na hlídání - i když bohužel v České republice nic jako povolání chůva neexistuje. V našem kurzu jsou paní školeny špičkovými odborníky a musím říct, že naše chůvy jsou mnohem odbornější než ty ve světě. Maminky si dobře uvědomují, že nemohou sebrat paní na ulici. Chůva není hlídačka.“

Chůva agentury Domestica

 • Musí znát základy pedagogiky.
 • Ovládat základy vývojové psychologie.
 • Starat se o vztah dětí k rodičům - musí ho pěstovat.
 • Musí umět základy první pomoci.
 • Musí vědět, jak podávat léky.
 • Musí znát základy výživy.

„Dále chůva musí vědět, že je OSVČ a znát základy práva, tedy vědět, co je na jejích bedrech, za co je zodpovědná, a samořezně ovládat účetnictví,“ dodává Kopečná: „A pokud jde o zdravotní průkaz, ten od našich chův nepožadujeme, požaduje-li ho zákazník, je to už o jejich vzájemné komunikaci. Nekvalitní chůva může v hlavě způsobit dítěti daleko horší škody.“

 • Agentura Domestica poskytuje dlouhodobě chůvy za 135 korun na hodinu bez DPH, jednorázově za 150 korun za hodinu bez DPH anebo chůvy zprostředkovává za jednorázový poplatek - další dohoda je pak mezi zákazníkem a chůvou.

Hlídání dětí BIBO

Jana Míčková Sladká z Hlídání dětí BIBO nám řekla: „Chůvy u nás prochází několikakolovým výběrovým řízením. Pozorujeme je v praxi, chceme reference od rodin, kde dříve dlouhodobě pracovaly, a chodí u nás také na kurz první pomoci pro děti, zaměřený na život ohrožující situace a další školení. Přiřazujeme je také podle zkušeností s dětmi určitého věku.“

Chůva BIBO

 • Musí být starší 18 let
 • Musí mít maturitu
 • Musí mít praktické zkušenosti s dětmi podle věku
 • Musí mít zkušenosti z rodin, ve kterých pracovala minimálně rok a reference od nich.
 • Musí být milá a komunikativní osoba, diskrétní, zodpovědná, pečlivá.

Ideální je, pokud mají adeptky na chůvy odborné vzdělání, ale není to v BIBO podmínku. „Měli jsme totiž spoustu uchazeček zdravotních sester, které neprošly naším několikakolovým výběrovým řízením,“ říká Sladká.

 • Hlídání dětí BIBO nemá jednotný ceník. Klienti, kteří chtějí chůvy dlouhodobě, mají cenové zvýhodnění. Stejně tak se liší cena podle lokality. V Praze si můžete chůvu pořídit za 175 korun na hodinu včetně DPH, v Brně a Ostravě za 140 korun včetně DPH. A opět existuje možnost zprostředkování.

Řešila jste někdy problém s krátkodobým hlídáním dětí? Jak jste ho vyřešila? A s dlouhodobým? Jaké jsou vaše zkušenosti? Sáhla byste po agentuře, nebo byste hledala chůvu sama? Můžete ostatním čtenářkám někoho doporučit?


Hlavní hrdinku ztvárnila Fran Drescher jako chůva jménem Fran. Jedná o jeden z mála úspěšných komediálních seriálů s výlučně židovským charakterem Fran Fineová právě přišla o práci a opustil ji přítel. Potřebuje si znovu uspořádat svůj život a začíná na Manhattanu prodávat kosmetiku. Tak se dostane do domu Angličana Maxwella Sheffielda, bohatého ovdovělého divadelního producenta z Broadwaye. Tam ji omylem považují za kandidátku na chůvu pro tři Maxwellovy děti a nakonec ji na tuto práci najmou....

   
02.12.2009 - Děti - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [34] majorduska [*]

  jj to se mi právě líbilo Sml22

  Jasně však uvidíš, jak se rozhodneš. To byla jen moje zkušenost.

  superkarma: 0 19.06.2015, 11:18:07
 2. [33] Vlásečnice [*]

  Tak to zní dobře, že si pak můžeš i vybrat. Fakt děkuju, zkusím to přes ně asi také.

  superkarma: 0 12.06.2015, 09:39:20
 3. [32] majorduska [*]

  jj v Praze.

  no bud tam prvně zavoláš nebo vyplnís kont. formulár u nich na webu, potom tam osobně prijdes, reknes si co by měla chuvat delat, jak často proste vsechno dohodnete, pak se podepise smlouva, oni hledají chuvy, udelají seznamení se vsemi chůvami , které vybrali a pak si sama vybereš tu, kterou chceš, pak je zkušební týden a pak se doplatí peníze.

  superkarma: 0 05.06.2015, 12:02:13

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [31] Vlásečnice [*]

  majorduska — #30 Ahoj v Praze? Fakt? a jak ten výběr probíhá?

  superkarma: 0 26.05.2015, 10:37:22
 2. [30] majorduska [*]

  No nejdříve jsem si to neuměla představit, ale ted po měsíci, kdy jsme si nechali dceru několikrát pohlídat si to neumím představit jinak.

  Nemá nám tak často kdo malou hlídat a taky nechci furt někoho otravovat. Raději si zaplatím chůvu a je to :-) Našla jsem si přes poppins.cz v Praze super chůvu, se kterou jsme moc spokojeni :-)

  1. na komentář reaguje Vlásečnice — #31
  superkarma: 0 19.05.2015, 13:35:52
 3. [29] sdrawa [*]

  No, já mám tu výhodu, že mám na dítě čas a můžu se mu věnovat. Záleží konkrétně na situaci. O účetnictví mám dobře postaráno, tak pro nevyužít času pro dítě.

  superkarma: 0 19.07.2013, 11:34:09
 4. [27] Terinka1984 [*]

  Kdyz by to jinak neslo, sverila bych. Jak vsala verca69, co by mi asi tak zbylo.

  superkarma: 0 21.12.2009, 12:24:29
 5. [26] verca69 [*]

  Budu muset. Synovi budou v dubnu tři, potřebuju nastoupit do práce abych ji vůbec měla a do školky mi ho nevzali, protože je hodně dětí. Tak co mám sakra asi dělat...Prostě to do září budeme muset nějak zvládnout, trochu paní na hlídání, trochu babičky ...ach jo.

  superkarma: 0 18.12.2009, 23:02:27
 6. [25] helena don [*]

  Své děti jsem nikdy chůvě nesvěřila, jelikož mám přesvědčení, že máma má být s dětmi co nejvíce a dávat jim ze svého chování vzor a vést je ke skromnosti, pravdomluvnosti a k milování svých rodičů a blízkých přátel.

  superkarma: 0 14.12.2009, 16:39:25
 7. [24] Marie Dymackova [*]

  Své děti chůvě nesvěřím.Protože by jsem jí musela znát dost dlouho na to

  superkarma: 0 07.12.2009, 09:05:57
 8. avatar
  [23] kebulkaevulka [*]

  dadma — #19 Sml22Sml67

  superkarma: 0 02.12.2009, 20:33:32
 9. [22] orangutan [*]

  proč ne,je to běžná věc,chůvy se starají někdy víc než učitelky ve školceSml22

  superkarma: 0 02.12.2009, 18:33:22
 10. avatar
  [21] Lubar [*]

  Chůvu k dětem mám už přes rok a je to nejlepší utrácení peněz, jaké si dopřávám Sml54 Chůva hlídá jednou až dvakrát týdně, podle naší potřeby, a díky díky díky za ní.

  A fakt je obrovský rozdíl mezi tím,  když vám někdo dítě jen hlídá a když je někdo chůva. Naše chůva je chůva, dětem se maximálně věnuje, i bych řekla, že jim dává to, co třeba já jim ani nedávám, a je to pro naše děti příjemný doplnění.

  superkarma: 0 02.12.2009, 18:16:01
 11. avatar
  [20] danca79 [*]

  Osobne jsem chuvu delala, a taky jsem byla jako au-pair v USA coz je vlastne malo placena obdoba chuvy. Ty emericky deticky byly na odstrel, ale to byla chyba rodicu, rodice je kuprikladu nechali at po sobe a po nas plivou...pak na dalsi zamestnavatele jsem mela kliku, bohudik, a taky jsem vedela na co se pri pohovoru zeptat, abych se vyhla stejny situaci jako v USA....a byla jsem s rodicema hodne otevrena, mozna vic nez cekali, ale kdyz se neco delo, presne vedeli co a proc, a stejne tak jsem priznala kdyz jsem na ditka vyletela a servala je - a u tech starsich deti jsem nemela problem se primo tomu diteti omluvit kdyz jsem vyletela a pak se ukazalo ze to dite v tom bylo nevinne. Kdyz jsem si v prvni linii vyslechla ze prcek si ve skolce stahoval celej den kalhoty a ukazoval zadek aby se kluci smali, tak chudak matka silela a omlouvala se mi ze jsem byla pro ucitelku prvni na rane, no ale stane se, i od toho jsem tam byla, ze...Kdyz jsem od nich nakonec odchazela tak jsme breceli vsichni krom otce, a s rodinou jsem jeste ted v kontaktu....po me meli chuvu co museli vyhodit, a ted maji slecnu ze ktery jsem mela naprostej sok, protoze kdyz mi vypravela co se v baraku deje a jak ona to resi, bylo to jak kdybych poslouchala sama sebe na magnetaku Sml52Sml52Sml52

  superkarma: 0 02.12.2009, 16:38:27
 12. [19] dadma [*]

  Vím, že dnes je jiná doba a chůvy jsou ve světě zcela běžné.I u nás ženy, které mají dobře placenou práci a nebo z profesních důvodů jsou pro ně 2 -3 roky dlouhá doba,asi  zvolí chůvu. Já přesto bych si chůvu nevzala a už vůbec ne k miminku a nebo batoleti.Může se cokoli stát a dítě vám to neřekne a pokud to zranění není viditelné neřekne to ani chůva.Ale po delší době mohou nastat nějaké zdravotní komplikace a vy nevíte,že třeba vaše miminko někde spadlo.To je jedna z horších variant.Nevěřím, že všechny chůvy budou vaše dítě milovat a mít ho jako vlastní,pak i ta péče o dítě bude jen ta nejnutnější.Kolikrát vám pěkně lezou na nervy vlastní děti. Možná je i vyjímka, kde si dítě i chůva na sebe zvyknou a mají se rády.Já jsem měla děti v 70- tých letech a chodily do školky až rok před školou.Moje sestra měla moc špatné zkušenosti z jeslí, kam dávala svoji dceru.Proto já mám asi nedůvěru k cizím lidem.Moje maminka mě vždycky říkala i kdyby jste jedli polévku a chleba ,tak s malými dětmi si bud doma.

  1. na komentář reaguje kebulkaevulka — #23
  superkarma: 0 02.12.2009, 16:02:24
 13. avatar
  [18] valesovavera [*]

  Já takovou chůvu dělám nejsem v žádné agentuře ,jsem uč.Mateřské školy v důchodě a klidně Vaše dítě pohlídám krátko i dlouhodobě.Pokud je některá z Vás z Nového Jičína a je ho okolí a měla by zájem o hlídání dítěte může se ozvat.

  superkarma: 0 02.12.2009, 14:40:09
 14. avatar
  [17] vlaštovkaa [*]

  Kdybych neměla babičky,tak ano,našla bych si spolehlivou agenturu.Sml16Sml16Ale naštěstí to nijak neřeším,mám mamkuSml58 a tchýníSml16

  superkarma: 0 02.12.2009, 14:33:29
 15. avatar
  [16] Suzanne [*]

  kareta — #6 Ó můj bože, nééééSml52Sml52Sml52 I když... možná vím, proč nejsem chůvaSml57Sml30

  superkarma: 0 02.12.2009, 14:22:00
 16. avatar
  [15] kometa [*]

  kebulkaevulka — #7 tady nejde o peníze. Jakmile máš slušnou práci tak máš z čeho platit chůvu. Jasně, když jsi doma tak na to nemáš prachy, ale přemýšlej jestli by se ti nějaká nehodila a neříkej mě, ža by jsi nikoho nesehnala. Protože paních v částečným důchodě, co si potřebují přivydělat kačku je spousta

  superkarma: 0 02.12.2009, 13:03:35
 17. avatar
  [14] jednapani [*]

  Nejsem žádná nedůtklivá stařena, ale k některým harantům z našeho domu bych najala chůvu jménem Herodes.

  superkarma: 2 02.12.2009, 13:01:13
 18. avatar
  [13] átéčko [*]

  Ptala jsem se syna, jestli by chtěl chůvu a on řekl, že jo.

  Jo a je mu 26Sml24

  superkarma: 0 02.12.2009, 12:43:27
 19. avatar
  [12] wich [*]

  Ještě dítě nemám, ale osobně bych asi chůvu nevolila. Máme oba práci, kdy si můžeme čas naplánovat. Nejhorší jsou ty cca tři předškolní roky. Když marodí dítě školou povinné už může zůstat těch pár hodin samo, pokud mu rodiče čaj, jídlo apod. nachystají.

  superkarma: 0 02.12.2009, 12:42:06
 20. avatar
  [11] wich [*]

  Rikina — #1 Ono to takhle vyzní, že na rodičovství musí být minimálně 2 vysokoškolské diplomy, ale tady nejde o rodičovství, tady jde o chůvu a její kvality, vůbec ne o rodiče. Člověk si hooodně rozmyslí, koho si do baráku k samotnému děcku pustí.

  superkarma: 0 02.12.2009, 12:39:16
 21. avatar
  [10] ToraToraTora [*]

  Svěřila bych dítě chůvě Fine. Jedině tak by dcera pochopila až do morku kostí pojem Výprodej !Sml52

  superkarma: 0 02.12.2009, 12:26:30
 22. avatar
  [9] kometa [*]

  enka1 — #8 ne nejsem

  superkarma: 0 02.12.2009, 11:59:57
 23. avatar
  [8] enka1 [*]

  kometa — #4 Nejsi z Budějc? Hrozí mi ID.

  1. na komentář reaguje kometa — #9
  superkarma: 0 02.12.2009, 11:58:49
 24. avatar
  [7] kebulkaevulka [*]

  Jo kdybych na to měla,asi by brzy zapoměSml57li,jak vypadá maminka

  1. na komentář reaguje kometa — #15
  superkarma: 0 02.12.2009, 11:46:30
 25. avatar
  [6] kareta [*]

  Suzanne — #2 myslela jsi tím SEBE?Sml52

  1. na komentář reaguje Suzanne — #16
  superkarma: 0 02.12.2009, 09:39:30
 26. avatar
  [5] *Lorinka [*]

  Agenturu bych volila asi až jako zcela krajní řešení. jednak mi přijde velmi neosobní a jednak na to prostě nemám, takže zatím řeším hlídání za pomoci babiček, jedné velmi dobré rodinné známé, tatínka a jednoho MC.

  superkarma: 0 02.12.2009, 09:24:20
 27. avatar
  [4] kometa [*]

  Chůvu jsem měla pro obě svoje děti. U prvního dítěte jsem studovala a chůva byla jako sen. Super, super super. Nebyl problém, akorád finanční, prototže jsme na tom byli docela mizerně ještě v podnájmu a mateřská 3000kčSml30, ale přežili jsme. U druhého dítěte jsem chůvu vyrazila po dvou měsících. Bývalá chůva již nemohla a tak jsem si musela najít novou. Strašná ženská. Chodila mě na internet, většinu času trávila se svojí dcerou a vnukem. Nejhorší zjištění, ale bylo od sousedů, že chodila kouřit a dítě, které nemělo ani dva roky, nechala samotné doma a ještě měla tolik drzosti zapíchat mě vajgle do květináče banánovníku. Další vrchol byl, že se mě dovolila oznámit, že jí platím málo a při tom za 4 dny v měsíci si odnášela 3000 korun. Jestli budu ještě potřebovat chůvu a to budu, protože pracuji ve třísměném provozu, tak budu vybírat velice pečlivě.

  1. na komentář reaguje enka1 — #8
  superkarma: 0 02.12.2009, 08:52:39
 28. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Rikina — #1 Také se divím, že moje děti přežily a vyrostly z nich slušní lidé.

  superkarma: 0 02.12.2009, 08:26:25
 29. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Rikina — #1 Sml30 Ono jde spíš o to, že člověk sám, ač bez maturity a hlubších znalostí, si je jist, že pro své děti udělá to nejlepší, co umí. U cizího člověka jde o alespoň nějaké určení mantinelů toho, jaký by měl být. Ale osobně bych klidně zvolila vyučenou srdečnou paní, která je mi sympatická, než nějakou praštěnou osobu s titulem z pedagogiky. Vím, o čem mluvímSml32

  1. na komentář reaguje kareta — #6
  superkarma: 0 02.12.2009, 07:30:06
 30. [1] Rikina [*]

  Jak to tak čtu, tak fůru požadavků na chůvu nesplňuju, a divím se, že mé vlastní děti přežily, jsouce mi napospas celé své bezbranné dětství. Sml57 Jo, svěřila bych děti chůvě, zahradu zahradníkovi, auto řidiči, vaření kuchařce, úklid hospodyni, a šla bych se někam rekreovat, daleko od toho všeho. Sml32 Jenže na to nemám ty možnosti a prostředky, ale naštěstí nemám taky ty děti, zahradu, ani auto, no a to vaření a úklid už nějak odbudu, když je nejhůř. Nejsem cílová skupina pro agentury. Sml80 

  1. na komentář reaguje Suzanne — #2
  2. na komentář reaguje OlgaMarie — #3
  3. na komentář reaguje wich — #11
  superkarma: 0 02.12.2009, 00:30:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme