Zdraví

Svědí vás kůže a nevíte proč? Zkuste příště při praní dvakrát vymáchat prádlo

Stává se vám, že si na sebe vezmete čerstvě vyprané triko a po několika hodinách vás z ničeho nic začne svědět kůže? Na vině může být prací prášek, který se usadil v prádle. Jeho některé složky mohou být totiž vaší pokožce nepříjemné. Zkuste tedy pro příště přidat máchání navíc a uvidíte, že potíže ustoupí.

Svědění, šupinky, prasklinky, začervenání, otok, pupínky, či dokonce puchýřky mohou být příznakem alergie na prací prášek. Do něj se totiž přidává parfém, konzervační látky či barvivo, které pro určitý typ pokožky mohou být agresivní. Pro vyvolání alergie stačí jen zbytkové množství takovéhoto alergenu, který zůstane po praní v nedostatečně vymáchaném prádle.

kůže

„Když pokožka přichází do styku s pracím práškem, může dojít k jejímu podráždění nebo i vzniku ekzému. Může se tak stát i do několika hodin. Nejčastěji se takováto reakce projeví svěděním či zarudnutím citlivého místa na kůži“ říká prof. Jana Hercogová, MD, PhD, MHA, přednosta Dermatovenerologické kliniky nemocnice Na Bulovce.

Jak se lze alergie nejsnáze zbavit?

„Každá alergie je specifická, nicméně vždy platí, že je třeba odstranit látku, která reakci způsobila. V tomto případě se nabízejí dvě cesty, a to buď vícenásobné vymáchání praného prádla, nebo změna pracího prostředku,“ radí prof. Jana Hercogová, MD, PhD, MHA.

kůže

To, že dvojité máchání prádla přispívá k odstranění zbytku pracího prášku a aviváže, si podle výsledků průzkumu výzkumné agentury IBRS uvědomuje polovina oslovených žen. Zbytky pracího prášku či aviváže na vypraném prádle vadí dokonce 80 % dotázaných. Prát v první řadě úsporně se ale i přesto snaží téměř dvě třetiny českých žen, protože si většina z nich uvědomuje, že se tímto způsobem praní dá ušetřit.

Koho alergie nejčastěji postihuje?

kůžeMotiv ušetřených peněz by ale v tomto případě neměl být prioritní. Alergií na prací prášek totiž může trpět kdokoliv, nejvíce v ohrožení jsou lidé s citlivou kůží, atopickým ekzémem a malé děti. „Kožní vyrážka může být způsobena některými složkami pracích prášků. Nejčastěji se objevuje u malých dětí do tří let, jejichž pokožka je zvlášť citlivá. S alergií se ale mohou setkat i dospělí, třeba jen na některých částech těla, kde mají citlivější pokožku, jako jsou místa kožních záhybů,“ uzavírá prof. Jana Hercogová, MD, PhD, MHA.

zdroj: tisková zpráva

   
15.05.2015 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. [6] Sluníčko sedmitečné [*]

  Setkal jste se někdo s erysipel? Mám z této nemoci celkem strach, kdyby se mi měla v budoucnu objevovat s každým škrábnutím. Zdraví má člověk jen jedno.

  superkarma: 0 21.08.2015, 14:44:34
 2. avatar
  [5] denkas [*]

  Suzanne — #4 Sml52Sml52Sml52

  superkarma: 0 17.05.2015, 18:47:26
 3. avatar
  [4] Suzanne [*]

  denkas — #2 Sml52 mě taky Sml57 Mám u postele příborový nůž.

  1. na komentář reaguje denkas — #5
  superkarma: 0 17.05.2015, 12:49:56
 4. [3] Petoul [*]

  No, my mácháme dvakrát a nakonec to stejně nepomohlo. Mám nějaké kožní onemocnění, na které se bere mikrobakteriální mast... Sml15

  superkarma: 0 17.05.2015, 09:36:01
 5. avatar
  [2] denkas [*]

  svědí,svědí,...pod sádrouSml57

  1. na komentář reaguje Suzanne — #4
  superkarma: 0 15.05.2015, 15:52:12
 6. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml16máchám dvakrát....

  superkarma: 0 15.05.2015, 08:34:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme