Rodina

Své dítě nikdy kojit nebudu!

 

Martina je ve třetím měsíci těhotenství a již nyní má v jednom jasno: Své dítě nikdy kojit nebudu!
Co Martinu přivedlo k tomuto radikálnímu rozhodnutí? Asi tomu jen těžko uvěříme, ale byla to její kamarádka, která o kojení prohlásila: Nic bolestivějšího jsem nikdy nezažila!

K názorům lékařů, sester i matky je hluchá. Ignoruje odbornou literaturu o technikách kojení a své rozhodnutí – nekojit, se snaží obhájit stůj co stůj.

Také si pohráváte s otázkou, zda kojit či nekojit? Nebo jste dokonce už rozhodnuta jako Martina, že své dítě kojit zkrátka nebudete?
Pak vás prosíme – než se rozhodnete skutečně definitivně, přečtěte si následující řádky.

Proč ANO pro kojení?

Mateřské mléko je ideální výživa pro dítě
Složení mateřského mléka se mění v průběhu jednoho kojení i během celého období, kdy je dítě kojeno. To znamená, že se přizpůsobuje okamžitým výživovým potřebám dítěte, což je důležité pro jeho zdravý růst a tělesný vývoj.

Mateřské mléko chrání dítě před infekcemi
V mateřském mléce je obsažena celá řada látek, které ničí bakterie nebo zpomalují jejich růst. Kromě toho jsou v mateřském mléce přítomny protilátky, které chrání kojence před některými nemocemi. Je známo, že kojené děti mají méně průjmů, zánětů středního ucha, onemocnění dýchacích cest aj. Některé látky, např. zinek, pomáhají také při vývoji obranného systému dítěte.

Mateřské mléko chrání dítě před vznikem neinfekčních onemocnění, např. alergiemi
Výlučně kojené dítě totiž nedostává do těla možné alergeny v potravě, jakými jsou např. ovocné šťávy.
Kojené děti jsou také méně často obézní a zajímavostí je i fakt, že kojení pravděpodobně přispívá i k prevenci aterosklerózy (onemocnění cév) v dospělosti.

Kojení působí kladně na psychický a citový vývoj dítěte
Tělesným kontaktem matky a dítěte po porodu se mezi nimi vytváří pevné citové pouto a čím dříve a častěji je dítě přiloženo k prsu, tím je tato vazba silnější. To je velmi důležité pro další duševní i sociální vývoj dítěte. Také se uvádí, že výživa mateřským mlékem má dobrý vliv na vývoj mozku a jeho funkcí.

 

Pamatujte:
- kojení chrání dítě před průjmy
- kojení je pro dítě dobrou ochranou proti infekcím dýchacích cest, zánětu středouší
- kojením se snižuje riziko cukrovky, alergie, obezity, anémie
- kojení zajistí lepší vývoj duševních schopností
- kojené dítě méně často vyžaduje hospitalizaci
- kojení zajistí dítěti silnější kosti v dospělosti a stáří

 

Asi nejen Martina se setkala s názorem, že kojení bolí... Jistě, kojení bolí – ale POUZE v případě, že technika kojení je špatná.

Pojďme si nyní ve zkratce říci, jakých chyb se při kojení vyvarovat a na co si dát pozor. Možná právě následující odstavce pomohou nejedné mamince a jejímu děťátku...

 

Víte, jak správně držet prs?
- prsty se nesmí dotýkat dvorce
- prs je podpírán zespodu všemi prsty kromě palce
- palec je položen vysoko nad dvorcem
- tlak palce na prsní tkáň umožní napřímení bradavky

Pamatujte, že prs musí být dítěti nabídnut tak, aby uchopilo nejen bradavku, ale co možná největší část dvorce!


Vyvarujte se špatného držení prsu:
- brada a nos dítěte se nedotýkají prsu
- ústa nejsou široce otevřená
- jazyk nepřesahuje dolní ret
- dolní ret je ohrnutý dovnitř
-
dvorec není v ústech dítěte
-
větší část nezakrytého dvorce je pod ústy
-
při pití vpadávají tváře dítěte

- tkáň prsu se před ústy pohybuje

 

 

Důležité!
- matka nesmí prs odtahovat prsty!
- dítě ve správné poloze může volně dýchat!
- nepřikládat k prsu dítě křičící, jazyk je při křiku umístěn nahoře a dítě v této poloze nemůže uchopit bradavku!


 

Milé maminky, vězte, že není pro vaše miminko nic lepšího, nic zdravějšího než právě mateřské mléko... Pokud se kojení bojíte či si nejste jista, že své dítě zvládnete z prsu krmit, obraťte se bez obav na dětského lékaře či porodní asistentku.
Zapřemýšlejte: přeci kvůli strachu nepřipravíte své děťátko o to nejlepší, co mu pro úspěšný start do života můžete nabídnout jedině vy – jeho matka.

Zdroj: www.kojeni.cz; www.stripky.cz

 

   
07.09.2005 - Těhotenství a porod - autor: Sabina

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [175] medved [*]

  ze kojeni boli jen pri spatne technice ? hahahahaha co ja vim, tak aspon zezacatku boli snad uplne kazdeho (kazdou) a to nejen kojeni ale i prsa jako takova...nalita, ruzne zanety atd atp
  kojim ted neco pres tri mesice...delam to pro dceru a delam to ted uz i rada, ale nez jsem se k tomu propracovala, tak mi to tak dva mesice trvalo a ani dneska z toho nejsem nejak nadsena (spani v podprsence neni zrovna moje hobby )...osobne jsem z kojeni zklamana...krasne spojeni matky s ditetem...tssss...kojeni je DALEKO problematictejsi nez fanaticka laktacni liga pripousti a idealizovanim se nicemu nepomuze..presto si myslim, ze aspon do tri mesicu by se zena mela snazit kojit...kdyz to jde...nekdy to holt nejde a taky se svet nezbori, dneska jsou skvela umela mleka, ale vedome se rozhodnout, ze kojit ne mi prijde tak sobecke...kojeni neni zadna slast, ale je dulezite a stoji za to neco kousnout....

  superkarma: 0 11.09.2005, 20:30:48
 2. avatar
  [174] milili [*]

  kojila jsem tri roky a bolestive to nebylo ba naopak..myslim,ze kdo nema s kojenim problem mel by vydrzet co nejdele.doufam,ze si to Martina rozmysli....

  superkarma: 0 11.09.2005, 01:58:05

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [173] blami [*]

  Jestli kojit či nekojit,je otázka.Když se mi narodil první syn,narodil se postižený,za 1/2 roku mi zemřel.Musela jsem odstřikávat(16 let zpátky nebyly žádné pomůcky,hezky ručně).Denně jsem měla 3l mléka.Zásobovala jsem celý KÚ.Vedle mě ležela paní,co měla 5-tou holčičku a té jsem jí ji kojila,když jsem nemohla kojit svoje.Co ta by dala za trochu mlíka!!!O 3roky později jsem měla dalšího kluka,toho jsem kojila rok,k tomu ještě na dokrmení dvě mimča.,Pak holku za dva roky taky rok kojení a k ní neteř.A toho 5-tiletého 1,5roku.Doma mi říkali chodící mlékárna.Když měla švagrová malé a po 1/2 měsíci kojení prohlásila,že ji to věčné zvedání košile nebaví,koupila Sunar a pak si stěžovala,co ji to stojí peněz,vždycky jsem si vzpoměla na tu maminu té holčičky.Ta brečela,když mě propouštěli,protože ona šla až za dva dny,a ona jí musela dávat tehdy Feminar.A ukončení kojení šlo ze dne na den.V roce už můžou pevnou stravu,nebylo co řešit.Já jsem se pár dní stahovala,mléko zmizlo bez problémů.

  superkarma: 0 08.09.2005, 15:29:47
 2. avatar
  [170] Mirrule [*]

  peguša: Já právě odbourával to pravidělné, protože pak vzniká ta závislost....Já to prostě jeden den zkusila odbourat raní kojení...druhý den jsem ráno dala a nedala třeba věčer, aby tam nebyla ta pravidelnost....Když jsem viděla, že jí snadno odvedu pozornost od kojení které i právě vyžadovala, tak jsem toho využila
  a pomalu ukončovala. Když byla unavená, nebo mrzutá, tak jsem jí samozřejmě kojení neodmítala, protože jak píšeš, ty děti to mají spíše v tomto věku jako mazlení....kojení jsem nahrazovala větším mazlinkováním aby měla ten fyzický kontakt i bez kojení....Asi kdyby se kojení dožadovala a nenechala si ho "vzít" tak bych to asi neukončila....Kluka (první) jsem kojila jen rok....bylo mi to líto, ale on už dýl nechtěl....malou jsem si užila a jestli budu mít třetí chtěla bych zase kojit minimálně do 2 let...
  Měj se hezky a pozdravuj kamarádku....

  superkarma: 0 07.09.2005, 23:20:24
 3. avatar
  [169] peguša [*]

  Mirrule: Ona právě to rituální nechala. Přes den malej chce jen před spaním. Párkrát si cucne a pak jí má jako dudlík. To asi dobře není. A pak mu dává večer před spaním a ráno po probuzení. Čili přesně to, co říkáš, že by se mělo odbourávat první. Jsem moc zvědavá, jak se s tím popasujou. Zatím, když mu nedá, kluk udělá šílenou scénu a doslova si to vynutí. Ona, aby měla klid, raději ustoupí. Co si o tom myslíš? Já nekojila, tak nevím, nemám zkušenost.

  superkarma: 0 07.09.2005, 22:48:08
 4. avatar
  [167] *Kotě* [*]

  Tobbi: a co je na tom špatného? Přece v těch dvou letech už nekojíš furt pryč, dítě normálně jí a maminy třeba kojí jen ráno nebo na noc... kdybych mohla, klidně bych bývala kojila dítě rok i déle.

  superkarma: 0 07.09.2005, 22:25:11
 5. avatar
  [166] Mirrule [*]

  peguša: Já jsem dceru přestala kojit před dvěma měsíci a bylo jí přesně 2,5 roku....až tvá kamarádka bude chtít přestat, bude si to muset naplánovat alespoň měsíc do předu a pomalu odbourávat počet kojení....jako první jsem já odbourávala rituální kojení (takové to, které bylo pravidelné, jako ráno po probuzení, či večer před spaním)...pak jsem i přes den občas odvedla pozornost od požadujívího kojení, když to zafungovalo postupně jsem to odbourávala až jednoho dne jsem jí řekla, že teď dostane naposledy, protože už mléko maminka mít nebude....Vzala a jen se chodila občas ptát: "Más míko? Nemás Míko?"...
  Ukončení proběhlo uplně bez jakékoli scény či breku....přeji to i tvé kamarádce....

  superkarma: 0 07.09.2005, 21:58:45
 6. avatar
  [165] peguša [*]

  Tobbi: Nevím, čemu říkají déle. Faktem je, že mám kámošku a ta kojí svého dvouapůlletého kloučka a máte vidět to čóro móro, když mu nechce dát. Myslím, že čím déle ho bude kojit, tím hůř si bude odvykat. Pak tedy může stát, že mu bude chodit dávat "svačinku" ještě do té zíkladní školy....

  superkarma: 0 07.09.2005, 21:36:35
 7. [164] Tobbi [*]

  Tak jsem se cvičně koukla na ty stránky Laktační ligy a radí tam: WHO/UNICEF doporučují výlučné kojení po dobu 6.měsíců a v kojení pokračovat s postupně zaváděným příkrmem do 2 roků věku dítěte i déle.

  Kojit do dou let a déle? Ještě někdo si tu nemyslí, že jsou to militantní fanatičky? Do kolika let je déle? Do začátku školní docházky?

  superkarma: 0 07.09.2005, 21:08:09
 8. [163] Melina [*]

  Já jsem náhodou rodila také v Krči, z tou laktační ligou je to pravda! Malá se narodila a měla 2970g a díky poporodní infekci o které se zatím ještě nevědělo, jsem měla málo mléka, ale žádný příkrm malá nedostala a když jsme odcházely na vlastní žádost domů, měla 2490g! Doma jsem ještě den zkoušela ze sebe mačkat trochu mlék a a druhý den jsme šli okamžitě koupit umělé mléko Omneo 1 a to pak teprve šly kilečka nahoru. Ale co bych za to dala, abych mohla kojit. Ještě potom jsem částečně kojila a do 3 týdnů bylo po mléku.

  superkarma: 0 07.09.2005, 19:25:19
 9. avatar
  [162] Meander [*]

  peguša: Mám F75. Když nechci nosit stan, co pokrývá 90% dekoltu, našlapu si 100 jarních kilometrů, než něco seženu.

  superkarma: 0 07.09.2005, 19:01:44
 10. avatar
  [161] peguša [*]

  Meander: Aspoň ušetříš. Holka, jsem na tom podobně jako ty. Objem na čtyřky a košíčky sedmičky. Sehnat přiměřenou podprdu je leckdy úkol přímo nadlidský. Ale o tom ti vykládat nemusím, viď.

  superkarma: 0 07.09.2005, 19:00:15
 11. avatar
  [160] peguša [*]

  Tobbi: To mi připomíná , když se narodila mladší dcera. Měla jsem mlíka tak desítku a jako dokrm dostala dvacku. Měla porodní váhu 4 kila. Se mnou na pokoji byla maminka, která měla mléka dost a její ani ne tříkilový klouček vymlasknul padesátku jako malina. Logicky ta moje řvala jako tygr, až se uřvala do spánku a únavou prospala další dobu krmení. Tudíž dostávala tu třicítku každejch 6 hodin a Dr. se divila, že hubne a hubne. Ať jsem říkala, co chtěla stejně mě nikdo neposlouchal. Naštěstí, opravdu naštěstí dostala novorozeneckou žloutenku a přeložili jí na jiné oddělení. Tam musela jíst nejpozději po 4 hodinách kvůli dehydrataci a tak, když měla málo ode mě, dostala dokrm, kolik snědla a ejhle po 1 dni začala nabírat.

  superkarma: 0 07.09.2005, 18:57:56
 12. avatar
  [159] Meander [*]

  peguša: A taky si nemusím dělat stresy, že nemám na tu krásnou halenku z Orsaye, protože se do ní stejně nevejdu

  superkarma: 0 07.09.2005, 18:55:36
 13. avatar
  [158] peguša [*]

  Meander: Zase nemusís mí v autě air bagy. Taky k něčemu dobrý, né?

  superkarma: 0 07.09.2005, 18:50:26
 14. [157] Tobbi [*]

  Omlouvám se za překlepy.

  superkarma: 0 07.09.2005, 18:49:49
 15. [156] Tobbi [*]

  Hm, Lantační lize bych tedys moc nevěřila. Jsou to militantní ženské. Kamarádčina ségra měla tu smůlu, že rodila v Krči, kde Laktační liga sídlí. Po dvou dnech po propuštěníošlo k úmrtbví v rodině a stresem přišla o mlíko. No a v nemocnici jí prostě řekli, že každá ženská, která kojit chce, kojit může, takže to zkoušejte. A šmitec.
  Naštěstí se nad ní a hlavně malým slitovala jedna sestřička, které řekla, že až paní primářka odejde, uvaří prckovi trochu feminaru. Takže takřka dehydratované, hladové dítě dostalo najíst až v noci.

  superkarma: 0 07.09.2005, 18:49:05
 16. avatar
  [155] peguša [*]

  vikina007: 143 Tuhle velikost mám normálně, tak mě teď napadlo, že kdyby mi měly ještě po každím dítěti narůst o číslo, chodila bych pro podprsenku do sportovních potřeb - stany . Takže to, že jsem neměla mléko byla z tohohle úhlu pohledu vlastně výhra. To je samozřejmě nadsázka.

  superkarma: 0 07.09.2005, 18:48:17
 17. avatar
  [153] Leberin [*]

  no jo,kojeni... nase mala se narodila o pet tydnu driv a hned s ni do inkubatoru,neumela sama dychat. A vy,maminko,odstrikavejte. Ja brecela tak intenzivne(strachem o dite),ze se mi srazelo mliko. Nicmene po nejakem case a par zanetech prsu se vse srovnalo a ja kojila ostosest. Po trech hodinach ve dne v noci. Pozdeji jsem bravurne zvladala kojit i v polospanku,jak jsem byla vyrizena. Po peti mesicich bylo mlika malo a dite nepretrzite rvalo hlady a ja s ulevou presla na flasky. Kazdej si musi rozhodnout sam,jak s tim nalozi, ja byla rada,ze jsem mohla kojit aspon tech par mesicu,holka je zdrava a to je prece vzdycky to hlavni,ne?

  superkarma: 0 07.09.2005, 16:31:47
 18. avatar
  [152] Ada1 [*]

  vikina007: o, diky. napred musime zaplacnout ty dulky a pak teprve muzeme zacit stavet

  superkarma: 0 07.09.2005, 16:31:30
 19. avatar
  [151] Hysteria [*]

  Mě to nebolelo,naopak bylo to příjemné.Myslím ,že by to Martina měla zkusit,až bude mít prsa nalitá mlékem,bude ráda když jí dítě od něj pomůže.Ono odstřikování není žádný med!A co svědomí a zdraví dítěte?Je Martina plnoletá?Nebo není na mateřství zralá!

  superkarma: 0 07.09.2005, 16:28:14
 20. avatar
  [150] Meander [*]

  vikina007 147: Jojo, hlavně při pádu hubou na čumák

  superkarma: 0 07.09.2005, 16:27:23
 21. avatar
  [149] Kekka [*]

  Kojení bolí jen chvilku, tělo si na to brzo zvykne. Ale odpírat vlastnímu dítěti to nejzdravější, co mu můžeš dát jen proto, že jedna paní povídala, to je dost drsný. Snad to vyřeší příroda sama a sobeckost Martiny půjde stranou.

  superkarma: 0 07.09.2005, 16:19:47
 22. avatar
  [145] Ada1 [*]

  vikina007: Meander: no, ja tedy po dvou detech ztracena prsa stale hledam , nekam zmizela, ja mam snad vetsi i lopatky

  superkarma: 0 07.09.2005, 16:08:08
 23. avatar
  [144] Meander [*]

  vikina007: A teď si představ mě s eFkem a výškou ani ne metr šedesát

  superkarma: 0 07.09.2005, 16:02:18
 24. avatar
  [142] Meander [*]

  vikina007 141: Neumím si představit sebe po třech dětech. Dělá se vůbec velikost podprsenky I?

  superkarma: 0 07.09.2005, 15:52:17
 25. avatar
  [139] risina [*]

  Susina: Mně se teda prsa po kejení spíš znenšily a po posledním dítku skoro zmizely - tvalo rok, než se vrátily do normálu.

  superkarma: 0 07.09.2005, 15:28:13
 26. avatar
  [138] Maldová [*]

  Mě osobně kojení bolelo jen pár dní po porodu. Potom to přestalo. Myslím že víc asi bolí nalité prsa. A ten pocit když kojíte je nezapomenutelný. Po citové stránce to bylo hrozně krásné

  superkarma: 0 07.09.2005, 14:52:50
 27. avatar
  [135] Meander [*]

  Vivian: Když tobě se nedá odporovat...

  superkarma: 0 07.09.2005, 14:26:50
 28. avatar
  [134] Vivian [*]

  Meander: chlap bych bejt nechtěla... Myslím, že spíš přežiju porod a kojení než hypertrofii prostaty, plešatění a impotenci

  superkarma: 0 07.09.2005, 14:25:12
 29. avatar
  [129] Gedžitka [*]

  fabka: já špatnou techniku nemám a bolí mě to, ale u mě je to asi tím, že kojím 2 mimi, tak sou ty prsa víc namáhaný

  superkarma: 0 07.09.2005, 14:01:53
 30. avatar
  [128] Gedžitka [*]

  zet169: ničeho se neboj a blbý kecy pouštěj jedním uchem tam, druhým ven, pokud nejsi dost "od huby" a neumíš jim říct, aby ti to nevykládali. Co se týká stříhání -pokud to bude třeba (stříhání)dostaneš umrtvení, klystýr není nic hroznýho, můžeš si ho dát i doma než pojedeš do porodnice - přípravek Yal, dostaneš v lékárně, oholit se můžeš taky sama/ manžel, nevolnost být nemusí, ale může, ale přežiješ to, i kdyby byla, přežily i ostatní, i když je to nepříjemný, bolet, podle toho jaká, při porodu sem neměla ani epi a bolest - nevím o žádné, žlučníkovej záchvat je nesrovnatelně horší, porod je spíš nepříjemnej tlak. Laktační krize: viz 94.

  superkarma: 0 07.09.2005, 14:00:45

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme