Zdraví

Svaz pacientů chce jen jednu zdravotní pojišťovnu

Svaz pacientů navrhuje, aby se všechny stávající zdravotní pojišťovny sloučily do jedné organizace. Kontrolovat by ji měla vláda, poslanci a Svaz pacientů, sdělil ve čtvrtek Mediafaxu prezident svazu Luboš Olejár.

„Zdravotní péče má být podle ústavy poskytována každému občanovi, a přitom hrazena na základě veřejného zdravotního pojištění. Z toho vyplývá, že nejlepším řešením je jedna veřejná zdravotní pojišťovna, která provádí zákon,“ řekl Olejár.

Upozornil, že je to nejhospodárnější a organizačně nejvýhodnější řešení. Je podle něj také jediné, které nesměřuje proti ústavnímu principu solidarity při hrazení zdravotní péče. „Každá rozdílnost pojistných plánů totiž v konečném důsledku vyústí v porušení solidarity úhrad. Každý poskytnutý bonus má za následek, že ubude prostředků na úhradu péče o ty, kteří ji potřebují více,“ uvedl.

Doplnil, že je to také jediné řešení, které nepřináší problémy při uzavírání smluvních vztahů a kdy nejsou problémy s přerozdělováním pojistného. „Pojistné se musí používat k obstarávání kvalitní péče, a ne k získávání lukrativních pojištěnců. Pluralita pojišťoven přináší místo údajného prospěchu z konkurence spíše škody,“ řekl prezident svazu.

Tvrdí, že konkurence pojišťoven vede k neefektivnosti a rozpadu kontrolního systému. „Pokud si nestěžují pojištěnci na svého lékaře nebo zdravotnické zařízení, tak zdravotní pojišťovny nemají informace, zda péče byla vůbec poskytnuta,“ dodal.

Souhlasíte, nebo si naopak myslíte, že i pojišťovna potřebuje konkurenci?

   
07.05.2009 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] jitka2203 [*]

  Já myslím,že je dobře ,že je tady více pojišťoven myslím,že i konkurence je zdravá.Jsem pojištěna né u té největší a jsem spokojena i platby jsou v pořádku oproti té největší.

  superkarma: 0 10.05.2009, 20:29:46
 2. [7] Rikina [*]

  Mno, pojišťovna, kde jsem momentálně pojištěna, má v našem městě pronajaté jedno patro se slovy dvěma kancelářemi, které jsou obě přístupné veřejnosti, a personál v nich je ochotný, vše vyřizuje obratem, bez fronty a složitého úřadování. Zatímco jedna nejmenovaná jiná pojišťovna tady má dva několikapatrové domy, plné úřednic, ale pro veřejnost fungují jen dvě přepážky v jednom z nich. Kde jsou samozřejmě fronty pořád, a ještě se s člověkem nebaví pokud nemá řádně vyplněná všechna lejstra, nebo není nepřizpůsobivý spoluobčan - ti tam totiž mají přednost. Tohle nehodlám podporovat a mimo jiné i proto budu všema deseti proti slučování pojišťoven a vzniku molochu, který bude stát nehorázný peníz ohledně provozu a vše leda tak zkomplikuje.

  superkarma: 0 09.05.2009, 07:25:31
 3. avatar
  [6] femme [*]

  jedna ZP je samozřejmě blbost Sml28  ale já bych měla daleko míň práce Sml26Sml30

  superkarma: 0 08.05.2009, 20:52:21
 4. [5] FAXÍK [*]

  já myslím,že by měla být jedna velká pojišťovna pro všechny stejná a nebyly by takové zmatky jako jsou teď

  superkarma: 0 08.05.2009, 09:59:41
 5. avatar
  [4] Louisa [*]

  Z druhé strany - dělal bych každý měsíc jen jedno vyúčtování...

  superkarma: 0 07.05.2009, 22:06:11
 6. avatar
  [3] Juana [*]

  jasně, a nejlepší by byla žádná pojišťovna, jako za komoušů

  ať se jde bodnout, proč by jedna měla být evektivnější než několik pojišťoven? Stejně by potřebovala mnohem víc budov a zaměstnanců a hlavně takhle je aspoň  nějaká konkurence. Když bude monopol, tak to dopadne tak, že to bude moloch, který bude neuvěřitelně neefektivní, stejně jako v jiných případech.

  superkarma: 0 07.05.2009, 18:42:20
 7. avatar
  [2] páťa [*]

  ToraToraTora — #1 souhlasím s tebou Sml67

  superkarma: 0 07.05.2009, 15:53:15
 8. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Svaz pacientů už by to neměl hulit....asi špatnej matroš nebo co..

  1. na komentář reaguje páťa — #2
  superkarma: 0 07.05.2009, 12:11:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme