Tak to zatím nevíme... Po půlnoci, kdy tenhle článek u nás v magazínu vychází, sníh nepadá. Ale uvidíme, třeba se během dne objeví. A my se mezitím můžeme věnovat i jiným věcem, třeba tradicím.

Tradice mám ráda, zvlášť ty, které se týkají jídla. A s dnem sv. Martina, který u nás slavíme 11. listopadu, je jídlo také spojeno. Kromě legendy o tom, že sv. Martin přijede na bílém koni a přiveze sníh, se v tento den peče husa a otvírá se mladé svatomartinské víno. To si určitě ochutnám, ale husu nikdy nepeču, ani nevím proč.

sv.MartinNěkde se v období kolem sv. Martina konají poutě nebo posvícení. A o tom bych vám chtěla něco napsat.

Žiju ve vsi u Berounky, kde se tradice docela hodně dodržují. Máme tam masopust nebo máje, v okolních obcích jsou zase poutě a posvícení. A takové nejvyhlášenější bývá právě na svátek sv. Martina v Letech. Zavítám tam každý rok, protože je tam úžasná atmosféra. Během dne tam hrají různé kapely a vystupují děti, konají se tam soutěže v pojídání posvícenských koláčů, kde se vyřádí hlavně děti (ale nejen ony). A vrcholem je příjezd svatého Martina na koni, který slavnostně otevře první láhev svatomartinského vína. A nikomu nevadí, že kůň kolikrát ani není bílý...

Je to prostě příjemný čas, kde se sejdou lidé ze vsi i okolí, popovídají si, poslechnou si pěknou muziku, nají se různých pochoutek... Přejídání a zábavu by asi svatý Martin zrovna neschvaloval, ale to, že jsou lidé spolu a je jim dobře, určitě ano.

Tak co, už venku sněží?

Tématem dnešního dne je: Svatý Martin

  • Znáte tuto tradici?
  • Co o ní víte?
  • Jaké zvyky dodržujete na svatého Martina?
  • Koná se u vás v okolí nějaká martinská slavnost?
  • Chutná vám pečená husa?
  • A těšíte se na sníh?

O tom všem si dnes budeme povídat. Těším se, že mi zase napíšete. A pro jednu z vás mám za odměnu připravený dárek: Kolekci zelených čajů, Kolekci čajů PIGI, obojí od firmy Jemča, a dva balíčky kávy Nescafé 3 v 1.

Na vaše příspěvky se těším do dnešních 14.30 hodin na adrese redakce@zena-in.cz, heslo je MARTIN. Pěkný den!

martin

Reklama