svaty jan

Nejen legenda o Ivanovi, ale také zázračný pramen, ze kterého měl poustevník pít a který mu dával sílu, a v neposlední řadě též malebné prostředí má zásluhu na neutuchajícím zájmu turistů. Vesnice Svatý Jan pod Skalou se nachází necelých 20 km jihozápadně od Prahy. Na mapu se můžete mrknout TADY.

Turistika

svaty janObec leží v srdci přírodní rezervace Karlštejn a je jednou z nejmalebnějších vesnic Národní přírodní rezervace Český kras. Vede tudy nejstarší značená turistická cesta v Čechách.

V okolí najdete tři naučné stezky přírodní rezervací a zajímavý skanzen těžby vápence. Pár kilometrů od obce leží Karlštejn či Koněpruské jeskyně. Spolehlivě vás tam dovede turistické značení.

Pokud si nepotrpíte na dlouhé túry, přímo ve vesnici můžete najít hned několik zajímavých památek. Navštívit můžete jeskyni sv. Ivana, Barokní Kostel Sv. Jana Křtitele či renesanční skalní kostel Panny Marie. Jsou zpřístupněny každý víkend a během svátků od 1. dubna do 31. října. Kostel bývá v tyto dny otevřen od 10-13 a od 14-17 hodin.

Za zmínku stojí i svatojánská pouť. Letos jsme ji už propásli, ale byl by hřích se nezmínit. Svatojánská pouť je dávná tradice, na níž jsou místní patřičně hrdí. Koná se vždy poslední neděli v červnu již od 15. století.

Svatojánská společnost také každoročně instaluje obrazovou naučnou expozici na témata vážící se k bohaté historii obce. Tato expozice je zpřístupněna po celé léto, a to od Svatojánské pouti, až do konce září. 

Svatý Ivan a léčivá voda

Poustevník Ivan, který někdy v letech 850 – 900 obýval nehostinnou sluj v místech, kde nyní stojí Svatý Jan pod Skalou, nikdy za svatého oficiálně prohlášen nebyl. Lidé jej přesto měli za světce. Z jeskyně prý musel vyhnat zlé duchy, aby se tu mohl sám ubytovat. To se mu podařilo pomocí sv. Jana Křtitele, jenž se mu zjevil a věnoval mu dřevěný kříž. Darem od boha dostal laň, aby mu dávala mléko. Laň na lovu postřelil kníže Bořivoj I. A právě ona ho dovedla k jeskyni, kde Ivan přebýval.svaty jan

Když se rozkřikly zprávy o smrti poustevníka Ivana, který měl celých 40 let obývat jeskyni ve středních Čechách, vypravily se sem zástupy věřících, aby se za svého světce modlily.  Mezi nimi byli i nemocní, mrzáci, hluší a slepí, z jeskyně podle pověstí odcházeli uzdraveni.

Kníže Bořivoj nechal na jeho počest v jeskyni zbudovat kapli sv. Jana Křtitele. Dnes najdete kostel sv. Jana Křtitele v těsné blízkosti jeskyně. Hned vedle kostela vyvěrá pramen léčivé vody. Pramen sv. Ivana. Dříve byla voda stáčena a prodávána jako minerálka Ivanka.

 Doprava a ubytování

Svatý Jan pod Skalou vlastní jen jeden hotel, který je celoročně přístupný. Další hotely a penziony však najdete v blízkém Srbsku nebo v Berouně. Můžete se také ubytovat v autokempu Valek - Chrustenice nebo autokempu Karlštejn.

Přímé autobusové spojení do Sv. Jana pod Skalou zajišťuje Pražská hromadná doprava, linka č. 384

Reklama