Domácnost

Svatojánská noc

Noc letního slunovratu - noc svatojánská. Na rozdíl od Valpuržiny noci je v tuto noc žádoucí čarovat, a to nejlépe v onu temnou hodinu půlnoční - mezi půlnocí a jednou hodinou ranní. Pozor jen na to, že vaše kouzla nesmí nikomu ublížit, jinak se shledáte v brzké době s následky!

V podvečer zaplanou na kopcích ohně, které mají uctít slunce a oslavit slunovrat. Noc je krátká a světlá - o správné svatojánské noci musí víly vidět každičké stéblo trávy na louce, kde tančí.

Děti mají na starosti svatojánské postýlky - snopečky z devatera kvítí, které musejí umístit na židli, položit k němu obrázky sv. Jana a postavit jeho sošku. Ráno pak najdou pod postýlkou drobný dárek - perníček.  Usušené byliny z postýlky se po celý zbytek roku používají při léčbě nemocí.

Devatero kvítí se ovšem musí nasbírat až vpodvečer, protože právě 23. června je síla bylin největší. Co k němu patří, to je v dnešní době nejasné, ale starší prameny uvádějí jmelí, sporýš, třezalku, violku, libeček, heřmánek, devětsil, mařinku a routu. Ovšem některé z bylinek se měnily podle kraje, protože bylinky v kytici musí být (až na to jmelí) kvetoucí. Kytici, která má přinést lásku, je nutno svázat devíti stébly trávy a položit na celou noc pod polštář. Pokud ale chceme uvidět podobu milého, uvijeme z bylin věnec, který ráno vhodíme do vody.

Teče-li voda  na východ, je dobře se v ní vykoupat - nosí to zdraví a štěstí a ještě lépe je, pokud si nasbíráme rosu, která nosí do domu pohodu a do máselnice pěkné máslo.

No a v noci nebudeme spinkat - to bychom moc dobře nepochodily. Musíme vyrazit do lesa, protože kdo najde kvetoucí kapradí a přinese jej domů, ten porozumí řečí zvířat. Pokud nasbíráte semena kapradí, aniž byste se jich dotkli holou rukou, stanete se neviditelnými, a kdo objeví zlaté kapradí a jeho semínko pro sebe uchová, ten bude mít lásku zajištěnu po celý zbytek života. Uvidíte-li v této kouzelné noci kapradí svítit, nikomu nic neříkejte a pospíchejte k němu - zářící květ kapradí je jasnou známkou velikého pokladu, skrytého pod rostlinou!

Amulety, v tuto noc vyrobené, měly by mít mimořádnou moc, takže můžeme zkusit přivolat bohatství do našeho domu: vezmeme devět zlatých prstenů, navlékneme je na zlatý řetízek a po celý následující rok je budeme nosit na těle. Ovšem pozor! Kouzlo se týká bohatství, nikoliv peněz! Proto myslete na to, že největším bohatstvím jsou čisté myšlenky a veselá mysl...

           
   
23.06.2003 - Dům a byt - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [16] arjev [*]

  jaska: kousek před půlnocí 24. a kousek po půlnoci. Nejlepší je o půlnoci 24.června

  superkarma: 0 23.06.2008, 09:32:07
 2. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Já nemám ani jeden zlatý prsten

  superkarma: 0 22.11.2003, 11:57:06
 3. avatar
  [14] Ťapina [*]

  Simba: Dalších deset

  superkarma: 0 22.11.2003, 11:56:51
 4. avatar
  [13] Simba [*]

  A co budeme zatím nosit na prstech?

  superkarma: 0 10.11.2003, 14:25:28
 5. avatar
  [12] Landriel [*]

  Devět zlatých prstenů? Tak to teda opravdu nemám. To jako můžou být bohatí jenom ti, co už bohatí jsou?

  superkarma: 0 01.11.2003, 10:09:22
 6. avatar
  [5] megrin [*]

  Moc krásný Akorát nevím, kde bych vzala DEVĚT zlatých prstenů - to bych si musela rozpucovat po příbuzenstvu

  superkarma: 0 23.06.2003, 15:27:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme