Čtenářka, z jejíhož e-mailu jsem odvodila nick svatka, si sice ve svém příspěvku povzdechla nad současným nedostatkem řemeslníků, na druhou stranu, má štěstí. Bude je mít doma.

Když se po revoluci vyrojila armáda manažerů a školicí center pro ně, položila jsem si otázku: „A kdo bude pracovat?“ Připadala jsem si jako blázen, když jsem si dělala starosti o to, kdo nám spraví záchod nebo vymaluje.
Když jsem na ulici potkávala muže v dlouhých kabátech, fialových kalhotách v jedné ruce aktovku a v druhé mobil uucha, zdálo se mi to jako sci fi.

Dělníka vidět nebylo nikde...
Sehnat už se dá dnes všechno, koupit spotřebič není problém, stačí kliknutí. Ale vyměnit vypínač, pověsit lustr? Kdo to sám neumí, má smůlu. Vyzkoušela jsem už službu hodinového manžela. Skončilo to tím, že vrátil peníze, protože nebyl schopen přijít dodělat rozdělanou práci (nátěr zárubně), zato mě připravil o kredit v mobilu, jak jsem ho měsíc uháněla, i o nervy. Příště si seženu návod a natřu to radši sama.

V rodině teď máme učně dva, jeden bude  - možná - podlahář - ,ale předem prohlašuje, že rukama dělat nechce, že bude pokračovat v oboru s maturitou. Druhý nastupuje do učení v září a začne se učit zedníkem. Chce to od první třídy, takovou paličatost ve výběru povolání jsem ještě nezažila.  Jestli mu to nadšení vydrží, uvidíme.  Mně nejvíc chybí šikovní všeumělové typu Bohouše z Chalupářů, kteří nepotřebují skoro nic, a na koleně vyrobí cokoliv. Dneska se ale neopravuje, dnes se vyhazuje a kupuje nové.

Kdo dnes ještě opraví deštník? Kam s žehličkou? Já osobně obdivuju lidi, kteří se vykašlou na město a přesídlí někam na venkov, pustí se třeba do farmaření, ale hlavně u toho obnoví zaniklá řemesla, když tohle vidím - závidím a obdivuju. Tohle jediné dává naději, že se někdy vrátíme k našim údajně zlatým ručičkám, které nás KDYSI proslavily ve světě.

svatka

pozn.red.: text nebyl redakčně upraven

__________________________

Děkuji za příspěvek a přeji Vám, ať se ti vaši kluci dobře vyučí a ať u toho řemesla pak i vydrží. A ať jsou z nich klidně i „Bohouši“, těch není nikdy dost ))
Pěkný den všem
Saša

Tématem dne 30. 7. 2012: řemesla a řemeslníci

  • Máte doma řemeslníka?
  • Jaké jsou vaše zkušenosti s řemeslníky?
  • Myslíte, že jich ubývá? Zejména mezi mladými lidmi.
  • A proč?
  • Věříte, že řemeslo má i dnes zlaté dno?
  • Jsou dnešní řemeslníci placeni dobře nebo špatně?
  • A jaký je váš názor na nabírání nekvalifikovaných pracovních sil?
  • Je to nevyhnutelné?
  • A co říkáte na rušení učilišť?

Téma je to závažnější, než se zdá. Doufám, že mě v tom nenecháte samotnou a třeba jen krátce se vyjádříte. Těším se na vaše příspěvky.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním pěkným dárkem (vhodným i pro řemeslníka)), tělovou kosmetikou Avon / planet spa

foto

Reklama