Styl

Svatební speciál 2: Svatební kytice – klasika i originální řešení

 

Začneme otázkami. Čím pro vás byla a je svatební kytice? Máte ji ještě doma schovanou? Vdáváte se letos a hledáte inspiraci?

 

Na letošním svatebním veletrhu pořádaném opět v pražském hotelu Diplomat předvedla svůj um květinová studia převážně z Prahy.

 

V tvorbě svatebních kytic nelze jednoznačně říci, jakým směrem se ubírají. Floristé, opravdu jim neříkejme prodavačky či prodavači v květinářstvích, spíše hledají, jakým novým způsobem, do jakého ještě neokoukaného tvaru „porovnat“ jednotlivá kvítka. Kromě práce se živými květinami, přichází na český trh absolutní novinka v možnosti zachování kytice, a nejen té svatební. Ale nepředbíhejme.

 

Místo kytice kabelku

Michaela Kolářová z firmy Harmonie květin předváděla svůj um v doprovodném programu svatebního veletrhu (viz fotoalbum). Kromě kulaté svatební kytice nabízí i (kyanid draselný)nápadité varianty této klasiky. Jejím hitem je tzv. glamelie – jediný květ vyskládaný z okvětních plátků. Tak může tato „kytice“ narůst do rozměru, případně i barevnosti, jak si přejete. Chcete-li opravdovou květinu, pak vám jako obměnu nabídne exotickou variantu.

Netradiční svatební kyticí je určitě koule zdobená kvítky ornitogala a kořeny kapradí. „Miluji ornitogalum a hodně tuto květinu doporučuji, má totiž krásná drobná kvítka a dlouho vydrží bez známek vadnutí, i měsíc,“ doprovází slovy svá aranžmá paní Kolářová. S touto květinovou vazbou budete určitě originální.

 

Květinová studia vymýšlejí pro nevěsty i jiné varianty než kytice. Takovým řešením může být i kabelka – například ve tvaru srdce. Jindy je možné vytvořit vazbu naznačující tvar košíčku – dva tři květy připevnit na dlouhé zelené listy trav stočené do kruhu. K tomu, aby floristé mohli vytvořit jen a jen tu vaši originální kytici, potřebují několik údajů: barvu šatů, jejich střih, účes, jaký v den D budete mít, zamýšlené barevné ladění celé svatby...  Neváhejte diskutovat, zeptat se jich na jejich názory – třeba vám vytvoří květinové psaníčko...

 

Nebojte se barev

Stánek květinového studia Manacor se trochu odlišuje od ostatních – jejich svatební kytice hýří barvami. Oceňuji, že i přes barevnost aranžmá, je zachována decentnost. „Utvořili jsme pro tento veletrh barevná aranžmá, chceme inspirovat lidi, aby se barev nebáli,“ říká Lucie Hejduková z Prahy a dodává: „Každá nevěsta je jiná, svatební den je hlavně její den D, ne její kamarádky či jejích příbuzných. Proto se snažíme vytvořit kytici jen a jen pro ni.“

 

 

 

Kytice květinového studia Manacor dotváří mnoho zajímavých, umně zakomponovaných doplňků: peříčka, měděné spirálky, špendlíky zakončené masivnějšími korálky, dekorativní šňůrky...

Paní Hejduková také prozrazuje budoucí trendy: „Zatím tomu náš trh není naladěn, ale za 3-5 let sem přijde trend svatebních kytic v pastelových barvách.  Kytice nevěsty i ostatních svatebčanů budou v odstínech jedné barvy, tedy přesněji v barevné stupnici jedné barvy. Tato aranžmá budou hodně doplněná zelení. Budou jednoduchá, a přece bohatá.“

 

Na obrázku je vidět hit tohoto roku – květinový polštářek na prstýnky. Ten - ať už květinový, nebo saténový ze svatebního salonu, důstojně nahradí tácek či nepovedené plastiky, které jsou často vidět ve svatebních síních.

 

A co ženich? A družičky...

 

Určitě nesmíme zapomenout na ženicha. Pánové svůj vzhled málokdy dotvářejí květinami. Klasickou variantou, která odlišuje ženicha od jiného svatebčana, je korsáž – teda jeden květ v klopě saka. Michael Aksam z květinového studia Floridoor nabízí efektní obměnu klasického květu – stonek omotaný barevnou stužkou na konci s ozdobným špendlíkem, čtvereček spletený z listů se spirálkami...  Michaela Kolářová nabízí ženichům kromě klasické korsáže i „kravatovou variaci“ – inspirujte se ve fotoalbu.

 

Pro družičky můžete zvolit košíčky s květinami a vlasy ozdobit věnečky z čerstvých květů. Maminkám můžete nechat vytvořit zmenšeniny nevěstiny svatební kytice, ovšem v jiném barevném provedení.

 

Co s výzdobou auta? Pokud nechcete klasickou panenku či kytici na přední kapotě, můžete si nechat vytvořit srdce – například z květiny zvané nevěstin závoj nebo z vypichovaných květů. I na kapotě auta se mohou vytvořit různá aranžmá – od pruhu se zelení, s několika květy, kopírující přední sklo, až po véčko, jdoucí od přední masky chladiče pod hranu přední kapoty.

Květiny mohou nápaditě zdobit i vaši svatební tabuli.


 

 

 

 

Tipy na závěr

 • Každá nevěsta je jiná – svatební kytice může být vytvořena i z umělých květů. Pokud se ji pak rozhodnete uchovat i pro dny příští, stačí ji jen osprchovat.
 • Určitě se ptejte, jak se zrovna ta vaše kytice drží. Můžete si vybrat tu nejkrásnější kytici s originální vazbou, ovšem nebudete-li vědět, jak se vaše kytice – pohodlně a elegantně a tak, aby vynikla a podtrhla celý váš vzhled – nese, můžete být z vaší volby nakonec nešťastná.
 • Pokud si chcete kytici uchovat, a zároveň chcete jednu podle tradice hodit do davu vdavekchtivých dam, nechte si udělat dvě.
 • Pozor na alergie – pokud trpíte alergií na pyl, volte takovou variantu kytice a výzdobu stolu – třeba ze zelených listů, která vám nezpůsobí nepříjemné zdravotní potíže.

 

 

Fotoalbum 3 - kytice - ZDE

 

Příště: Novinky na svatebním trhu

   
07.03.2006 - Krása - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [23] narciska [*]

  Meander: ta je nadherna...

  superkarma: 0 08.03.2006, 16:22:20
 2. avatar
  [22] Jeremi [*]

  *Kotě*: Fakt každá? Já zas měla pocit, že všechny kámošky, co se vdávaly, měly takovou tu převislou kytku. Pokud možno fialovou.
  My teď máme blízko práce květinářství, kde dělají naprosto úžasné vazby.

  superkarma: 0 07.03.2006, 22:11:12
 3. avatar
  [21] *Kotě* [*]

  Jeremi: Mně přijde, že to je takový standard, má to každá... navíc se mi styl biedermayer vazby nelíbí jako takový, takže jsem zaujatá

  Ale já jsem náročná, protože mám máti floristku, co jezdí po výstavách a přehlídkách a soutěžích, takže mě jen tak nějaká kytka neuspokojí

  superkarma: 0 07.03.2006, 21:59:39
 4. avatar
  [20] Jeremi [*]

  *Kotě*: MMCH - já měla ty Tebou zavržené biedermayerovské růžičky (kompaktní kytku ze žlutých růží s červeným okrajem) a vůbec to nevypadalo fádně. Ostatně k mým civilním svatebním šatům a mé psí výšce by velké kytice ani nešla. Švagrová si kytku vázala sama z bílých lilií, taky malou kulatou a taky to vypadalo velmi dobře. Ono je nejdůležitější, aby ladil celek.

  Meander: Je nádherná, ale chce to nějakou výraznou nevěstu. Ke mně by to třeba bylo strašně mdlé.

  superkarma: 0 07.03.2006, 21:57:04
 5. avatar
  [19] *Kotě* [*]

  Meander: ta je krásná

  superkarma: 0 07.03.2006, 18:17:55
 6. avatar
  [18] *Kotě* [*]

  Jeremi: žejo, já nevím, co to na té kravatě dole bylo, mně to přišlo jak zuby

  superkarma: 0 07.03.2006, 18:17:18
 7. avatar
  [17] Meander [*]

  Tohle je kytka! http://www.beremese.cz/album/view.php?vReferer=%2Falbum%2Findex_basic.php%3FvOffset%3D20%26vOrderBy%3D2&vImageID=99174

  superkarma: 0 07.03.2006, 17:41:22
 8. avatar
  [16] Jeremi [*]

  Mně přijdou ty kytky jedna ošklivější než druhá. A co považuju za vyložený nevkus, je ta ozdoba kravaty.

  superkarma: 0 07.03.2006, 17:32:06
 9. avatar
  [15] *Kotě* [*]

  Převislé kytice se mi moc líbí, sama jsem takovou měla. Kulatý biedermayer z růžiček je hrozně fádní a okoukaný.

  superkarma: 0 07.03.2006, 16:49:51
 10. avatar
  [14] ratonito [*]

  sjuu: Ta se mi taky líbí, je moc hezká. Jen ještě ta svatba mi chybí

  superkarma: 0 07.03.2006, 16:25:04
 11. avatar
  [13] sjuu [*]

  ta poslední je krásná, tu bych brala.

  superkarma: 0 07.03.2006, 16:12:37
 12. avatar
  [12] svetluszka [*]

  ...bych si nevybrala... ...mám sice ráda zvláštní věcičky, ale toto je asi moc...

  superkarma: 0 07.03.2006, 15:41:13
 13. avatar
  [11] Meander [*]

  Ta první je zajímavá, jinak nevím Ta modelka se tváří jako když nadloube volovi

  superkarma: 0 07.03.2006, 15:36:21
 14. avatar
  [10] ratonito [*]

  OlaSm: jo leda tak. Mi se líbí ta poslední převislá.

  superkarma: 0 07.03.2006, 15:35:30
 15. avatar
  [8] ratonito [*]

  Ta koule je hrozná, jak dynamit se zápalnou šňůrou.

  superkarma: 0 07.03.2006, 15:22:07
 16. avatar
  [7] pujka [*]

  Sama kytice vážu a je někdy velice složité se nevěstě zavděčit pokud nemá vůbec žádnou představu . Práce je to nádherná a baví mě vymýšlet nové věci, naštěstí je i dost takových co odolají "klasice" a pustí se semnou do experimentu, výsledek byl zatím vždy okouzlující .

  superkarma: 0 07.03.2006, 15:00:54
 17. avatar
  [5] teb [*]

  Pusik: mám raději mírně převislé vazby (ale ne až na zem jako na obrázku). "Košťata" moc nemusím.

  superkarma: 0 07.03.2006, 10:09:04
 18. [4] Pusik [*]

  Souhlasim, neni nad klasicke kyticky, ja prave hledam inspiraci, ale vyhraji to ruzicky svazane do male kulate kyticky :-). Ta koule mi pripada jak na bowling

  superkarma: 0 07.03.2006, 09:39:36
 19. avatar
  [3] teb [*]

  Taky mám raději klasickou vazbu, i když jsem asi "OUT". No co, proti gustu....

  superkarma: 0 07.03.2006, 09:08:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme