.

Svatební koordinátorka Anička: „České nevěsty jsou většinou konzervativní a sází na klasiku“

Bulvár

Svatební koordinátorka Anička: „České nevěsty jsou většinou konzervativní a sází na klasiku“

Spousta žen jim jistě jejich práci závidí a považují ji přímo za práci snů... o kom je řeč? O svatebních koordinátorkách. Ty nikdy nezažívaly u nás takový boom jako nyní a spousta nevěst si svatbu bez jejich pomoci neumí představit. Dnes vám přinášíme rozhovor se svatební koordinátorkou Aničkou, se kterou jsme se kromě jiného bavili i o svatebních trendech.

Aničko, na začátku mi povězte, jak jste se k této krásné práci vůbec dostala?
Byla to vlastně všechno strašná náhoda. :-) Pomáhala jsem se svatbami pár kamarádkám, od výběru šatů až po svatební kytici, jelikož jsem měla svou vlastní svatbu již za sebou, měla jsem trochu přehled, kteří dodavatelé za to stojí, a které naopak raději nekontaktovat. Po těchto zkušenostech jsem si všimla, že je v ČR tzv. „díra na trhu“, a to především v nabízených službách v oblasti výpůjčky a koupi svatebních šatů, na což jsme se zaměřily a přidaly k tomu všechny služby spojené s dnem D. Pak už to mělo rychlý spád – dvě kamarádky na mateřské dovolené a bylo. :-)

sd

Vy děláte svatební koordinátorku, co to všechno zahrnuje?
Především záleží, co si od nás nevěsta nechá všechno zařídit. Některé chtějí službu od A do Z od začátku našeho setkání, některé jsou ze začátku skeptické, ale nakonec se většinou domluvíme na všech službách. Jde nám hlavně o to, aby si nevěsta mohla užít svůj svatební den naplno a nemusela se starat a stresovat, zda už dorazil dort, kapela, kytky, atd...

Samotná koordinace zahrnuje spoustu odvětví, počínaje výběrem místa, výběrem šatů, květinové výzdoby, dortu, fotografa, cateringu, kapely či jiné hudby, make-up, účes... Mohla bych takto pokračovat, ale nesmíme nikdy zapomínat, že výše uvedená odvětví spolu velice úzce souvisí a musí ladit a fungovat, a to je hlavně naše práce.

Když se řekne svatba, člověk si představí klasický obřad, nevěstu v bílém s kyticí kal, platí stále tato klasika, nebo se každoročně trendy mění?
Trendy se určitě stále mění, ale svatba je tak specifická událost, kde trend jako takový moc význam nemá. Není to jako u módy či u aut... Většina nevěst je konzervativních a sází na klasiku, mají to tak vysněné již odmalička a chtějí si svůj sen splnit. Najdou se však i odvážné nevěsty, které si například vyberou červené či černé svatební šaty, netradiční obřad a místo, program, který odpovídá jejich stylu, ale takových je opravdu velice poskromnu.

Sledujete i vy trendy, kde berete inspiraci?
Určitě sledujeme. Chceme nabídnout našim klientům nejen klasiku, ale i nové nápady, čerstvé trendy, aby měli z čeho vybírat a aby jejich svatba nebyla jako dalších 100 jiných svateb a aby třeba i v hostech zanechala nezapomenutelný zážitek.

sd

Inspiraci se snažíme čerpat z kde čeho, hlavně v zahraničí, kde jsou lidé trochu více otevření novým nápadům, experimentují, a když to má styl a je to vkusné, zařadíme to do naší nabídky. Sledujeme pořady o svatbách, svatebních salonech, pravidelně procházíme svatební časopisy....

Jaký trend je letos nejaktuálnější?
Letos se setkáváme, co se výběru šatů týče, spíše s jednoduchostí a lehkou elegancí, ty odvážnější zařazují krajku, výstřih... Od toho se odvíjí i celá svatba. Co se výběru místa týče, stále převládají venkovní prostory – buď krásné zahrady, či romantické farmy.

Co už podle vás je naopak pasé?
Na to je strašně těžké odpovědět... jak jsem již říkala výše, svatba je tak specifické odvětví, kde se řídíme přáním a vkusem nevěsty, a proto si myslím, že jen tak něco pasé nebude. Když už si myslíme, že o nějakou konkrétní službu či věc nikdo stát nebude, vždy se objeví někdo, kdo nás vyvede z omylu. V tom je ta práce krásná a stereotyp nám nehrozí.

sd

Co podle vás převládá, velké svatby, nebo ty malé?
Bohužel v této otázce hrají velkou roli finance či zvyky. Na Moravě si malou svatbu představit neumíme, tam je to tak dané, ve městech je to individuálnější, průměrná městská svatba má okolo 60 až 80 svatebčanů včetně rodiny. Když vidíme, že nevěstě záleží na tom, aby tam měla všechny přátele, ale bojí se, že nevyjdou finance, snažíme se vymyslet kompromis. Například místo servírované večeře navrhneme grilování, místo 4patrového dortu například roztomilé cupcakes atd. Určitě nechceme slevit na kvalitě, ale vyjít vstříc přáním nevěsty, vždyť je to přece hlavně její den. :-)

Jsou více žádané svatby venku, nebo uvnitř?
Nejlepší je kombinace obou variant, nikdy nevíme, jaké počasí nás potká, proto musíme být připravené na vše. :) S touto poptávkou se také nejvíce setkáváme.

Hodně se rozmohl trend svateb v zahraničí, co vy na to říkáte?
Jsme jedině pro. Je to právě ta chuť udělat něco jinak, atypicky, většinou v soukromí. Je to určitě pro snoubence, kteří se chtějí vyhnout tomu kolotoči, který je se svatbou spojený.

Nesmíme ani zapomenout na ženichy, mluví do koordinace a celkové přípravy, nebo jsou spíše pasivními účastníky?
Naše zkušenost je taková, že jsou většinou pasivní, výjimkou je výběr hostiny a hlavně nápojů. :-)

Řekněte mi na závěr, jak by podle vás, svatební koordinátorky, měl vypadat ideální obřad, takový ten vysněný den D?
Já jsem si svůj den D již prožila – skromný, jednoduchý, na malé farmě kousek od Prahy, v kruhu rodiny a nejbližších přátel. Neměnila bych.

ds
Svatební Ateliér MY DAY, www.svatebni-atelier.com

Kdybyste se měla vdávat, obrátila byste se na svatební koordinátorku?

Možnost%
Ano, alespoň bych si ulehčila práci10,2
Možná, ale jen, aby mi pomohla částečně21,2
Ne, chtěla bych si to koordinovat sama65,3
Jiná odpověď (napište do diskuze)3,4

Čtěte také:

   
05.06.2015 - Rozhovory - autor: Markéta Škaldová

Komentáře:

 1. [27] cilani [*]

  Pavla_b — #21to by ty fotky musely mít alespoň zajímavý obsah, tyhle nepovedené a stupidní selfíčka jsou k ničemu a spíš se bojím občas už něco otevřít, že tam na mě zase vykoukne nějaké další..Sml31

  superkarma: 0 08.06.2015, 09:08:28
 2. [26] Otazníček [*]

  Asi mám v okolí divné lidi, protože Moravskou (městskou) statistiku porušují Sml30 Nebo je to tím, že pokud pořádá někdo svatbu pro 20-40 lidí (spíš blíže k té spodní hranici), tak nepotřebuje koordinátorku Sml80 Za poslední 3 roky jsem byla na 3 svatbách a všude měli cca tento počet lidí. Sama bych také měla ráda co nejmenší, dokonce mám od rodičů povoleno, že jim to můžu pouze oznámit, že za ty peníze máme jet na dovolenou a pro ně pak udělat maximálně nějakou zahradní oslavu Sml30 Tak uvidím, co po škole vymyslíme.

  superkarma: 0 07.06.2015, 18:53:10
 3. avatar
  [25] chanahd [*]

  Ty obrovské svatby moc nechápu.

  Kamarádka je z Moravy. Na svatbě jsem nebyla, tak mi pak ukazovala fotky. Ptala jsem se na hosty, kdo to je. U více jak poloviny z nich neměla nejmenší tušení. Prý nějací její příbuzní.

  Opravdu nechápu nutnost zvát na svatbu tetičku Máňu z desátého kolena, kterou viděla naposledy v jednom roce a kterou si ani nepamatuje. Nebo strýčka Karla, kterého neviděla nikdy v životě. Ale musela, měla nakázáno rodiči. Prý aby se příbuzní neurazili. Za mě šílenost.

  superkarma: 1 07.06.2015, 12:54:19
 4. avatar
  [24] chanahd [*]

  Co jsem byla v posledních letech na nějaké svatbě, počet hostů nepřesáhl většinou 30 lidí.

  Jen kamarád měl velkou svatbu, skoro 90 hostů a nechali si ji zařídit. Už je rozvedený, ale svatbu ještě splácí.

  superkarma: 0 07.06.2015, 12:48:45
 5. avatar
  [23] Eva_CZ [*]

  Pavla_b — #21 se muzu kochat denne jak bazenem, tak timhle.... Sml16

  superkarma: 0 05.06.2015, 16:26:45
 6. avatar
  [22] Eva_CZ [*]

  superkarma: 0 05.06.2015, 16:26:11
 7. [21] Pavla_b [*]

  Eva_Fl — #20 risina — #19 Máte se kochat fotkami u bazénuSml57 a neřešit omývané svatebčany. A ještě čekat omluvu...tady..Sml30

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #23
  2. na komentář reaguje cilani — #27
  superkarma: 1 05.06.2015, 14:00:05
 8. avatar
  [20] Eva_CZ [*]

  risina — #19 co od ni cekas? Ja nic. Sml23

  1. na komentář reaguje Pavla_b — #21
  superkarma: 3 05.06.2015, 13:49:58
 9. avatar
  [19] risina [*]

  Eva_Fl — #2 Rikina — #11 cilani — #17 misa.35 — #6 Koukám, že mývá už je opraveno na - a hezky potichu, bez omluvy nebo symbolického poplácání po hlavě.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #20
  2. na komentář reaguje Pavla_b — #21
  superkarma: 2 05.06.2015, 13:48:47
 10. [18] cilani [*]

  60-80 lidí na svatbě - to považuji za velkou svatbu, sakra velkou. Koordinátorku bych si nebrala, škoda peněz

  superkarma: 1 05.06.2015, 12:40:03
 11. [17] cilani [*]

  misa.35 — #6 když to po nich nikdo nevyžaduje a ony samy se to naučit nechtějí, tak je to pak těžké. Mně by bylo trapně. Taky dělám chyby, ale stydím se za ně a po upozornění na ně se snažím příště se jim vyhnout..

  1. na komentář reaguje risina — #19
  superkarma: 2 05.06.2015, 12:37:35
 12. avatar
  [16] denkas [*]

  Jandywoman — #15 Přesně tak.Sml22 telelot — #5 Tak to je dobře,aspoň tam nikdo nebude smrdětSml80

  superkarma: 0 05.06.2015, 10:36:48
 13. avatar
  [15] Jandywoman [*]

  Koordinátorka je pro bohaté, ... bohužel. Ono by bylo fajn nechat si všechno zařídit, vyřídit, připravit a pak jen vejít jak filmová hvězda s tím svým panem Božským, ale v dnešní době si to holt málokdo může dovolit.

  1. na komentář reaguje denkas — #16
  superkarma: 3 05.06.2015, 09:47:52
 14. avatar
  [14] Pentlička [*]

  Kdybych byla znovu mladá a chtěla se vdát, udělala bych malinkou svatbičku jen pro svědky a rodiče se slavnostním obědem někde v restauraci. Šaty bych si ani nechtěla klasické svatební, koupila bych si nějaké levnější bílé šaty třeba na bonprixu. Za ušetřené peníze bych jela někam na svatební cestu a investovala do bydlení.

  superkarma: 3 05.06.2015, 08:54:14
 15. avatar
  [13] hyenka [*]

  Rikina — #10 Těch 60-80 svatebčanů, to je viděno ze zkresleného pohledu paní koordinátorky. Přece, když mám svatbu o 10-20 lidech, zvládnu to levou zadní sama, stejně jako třeba oslavu narozenin.

  superkarma: 2 05.06.2015, 08:28:03
 16. [12] ZdenaZ [*]

  pěkné šatySml67

  superkarma: 0 05.06.2015, 07:40:16
 17. [11] Rikina [*]

  Eva_Fl — #2... je to marný, je to marný, je to marný. Někdo by se třeba styděl, že neumí česky, a živil se něčím jiným. A někdo holt má to drzé čelo, lepší než poplužní dvůr, jak praví přísloví. Sml68

  1. na komentář reaguje risina — #19
  superkarma: 0 05.06.2015, 07:11:24
 18. [10] Rikina [*]

  Cože, díra na trhu? Sml80 Vždyť různých agentur a půjčoven svatebních šatů je jak nas...tláno. V malém severočeském městečku, kde bydlím, jsou hned tři, a to počítám jen ty, co mají výlohu do ulice, se svatebními šaty. O některých takových koordinátorkách možná ani nevím, neb se veřejně neprezentují. A že by se pořádalo tolik svateb, kde si někoho takového najmou? O tom mám jistou pochybnost. Sml80 O počtu 60 - 80 svatebčanů taky, pokud už někdy náhodou vidím někde svatbu, není jich většinou víc než 30, a to už považuju za velkou svatbu. Inu což, každý to asi vidíme jinak. Za práci snů to rozhodně nepovažuju, spíš za neskutečnou otravu s dodavateli a druhou otravu s klienty, protože ženy často nevědí, co chtějí, a pokud jde o svatbu, tak dvojnásob. Sml57

  1. na komentář reaguje hyenka — #13
  superkarma: 0 05.06.2015, 07:08:19
 19. [9] prototype [*]

  lidicka — #3 To je pravda Sml22

  superkarma: 0 05.06.2015, 06:53:39
 20. [8] theplana [*]

  Modelce to v šatech sluší. Sml67Sml16

  superkarma: 0 05.06.2015, 06:52:19
 21. [7] janavys [*]

  Krásné šaty Sml67

  superkarma: 0 05.06.2015, 06:51:21
 22. avatar
  [6] misa.35 [*]

  cherinka — #4 Někdo se prostě česky nenaučí Sml80 a nenaučí Sml68

  1. na komentář reaguje cilani — #17
  2. na komentář reaguje risina — #19
  superkarma: 0 05.06.2015, 06:21:50
 23. [5] telelot [*]

  Eva_Fl — #2 třeba svatební koordinátorka nejdřív všechny hosty umÝvá, než je pustí na svatbu...Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje denkas — #16
  superkarma: 0 05.06.2015, 06:20:12
 24. avatar
  [4] cherinka [*]

  Eva_Fl — #2 No co, jsou dobře umytí. Sml6Fakt děs běs - čeština tu dostává na Sml64el. Sml68

  1. na komentář reaguje misa.35 — #6
  superkarma: 3 05.06.2015, 06:16:33
 25. [3] lidicka [*]

  Obrátit se na svatební koordinátorku??? Myslím, že by se svatba určitě prodražila. Nikde není ani zmínka o ceně!!!! Sml80

  1. na komentář reaguje prototype — #9
  superkarma: 2 05.06.2015, 05:49:38
 26. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  průměrná městská svatba mývá okolo 60 až 80 svatebčanů

  Sml6 U tech drobnejsich chyb jsem byla zticha, ale tohle je MOC!Sml31

  1. na komentář reaguje cherinka — #4
  2. na komentář reaguje telelot — #5
  3. na komentář reaguje Rikina — #11
  4. na komentář reaguje risina — #19
  superkarma: 6 05.06.2015, 04:12:13
 27. avatar
  [1] rendvo [*]

  Myslím že hodně žen by se obrátilo rádo na svatební koordinátorku, jenže svatba sama o sobě je finančně náročná a málo kdo si může dovolit takovéhle služby navíc.Sml68

  superkarma: 1 05.06.2015, 00:21:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme