Vztahy

Svatba v máji - ženich v háji

Milé dámy, kdy jste se vdávaly? Já v září, ale tenhle měsíc jsem si nevybrala dobrovolně. Vždycky jsem toužila po svatbě v květnu, kdy všechno rozkvétá, je teploučko a tak nějak zamilovaně. A navíc, máj je přece lásky čas. Milenci se líbají pod rozkvetlými stromy a to nejen v první květnový den, ale pořád, tak proč bych se nemohla vdávat? Ale to jsem tedy narazila, u celé své rodiny. Všichni, včetně maminky, od které jsem to nečekala, mi svatbu v květnu odsoudili a zavrhli. Babička, mi připomínala staré pořekadlo, že „svatba v máji, nevěsta na máry“. Snažila jsem se jí vysvětlit, odkud tahle pověra pochází. Že dříve, když měli snoubenci svatbu v květnu a hned po svatbě počali potomka, narodil se do nejtěžší roční doby, na zimu a často se stávalo že matka i dítě nepřežili.
Ale to neznáte naši babičku :-)

Maminka sice tvrdila, že pověrám moc nevěří, ale v květnu se vdávat nebudu a basta. Co kdyby… A pak bych si to celý život vyčítala.
Dávala mi za příklad svou kolegyni z práce, která se vdávala v květnu. Z velké lásky se narodily dvě děti a když už byly docela velké, vydal se jejich tatínek do Ameriky. Za rok, až vydělá nějaké peníze, se prý vrátí. A koupí si auto, opraví domek a dětičky budou mít na studia. Tatínek se opravdu do roka vrátil, doma našel nevrlou, o třicet kilo těžší manželku, synka, který se tahal s partou a ukázal se doma jen když něco potřeboval a dceru, která byla drzá až běda. Tatínek pobyl pár měsíců doma, s maminkou se rozvedl a tradá zpátky do Ameriky.

Ale já jsem si pořád trvala na svém, vždyť neúspěch jednoho manželství neznamená, že tak skončím i já a naopak jsem jí povídala o své kamarádce, která se vdávala v květnu (s malým svištíkem v bříšku), ještě neměla ani osmnáct a teď má dvě krásné děti a manžela, kterého by jí mohla každá ženská závidět. No jen řekněte, znáte chlapa, který ochotně umývá nádobí, když manželka navaří, který se stará o děti, když je manželka nemocná, který zůstane v ložnici sám s miminkem, protože to miminko celou noc propláče a nechá manželku spát v obýváku, aby si odpočinula. To je co? Já si nemůžu na svého mužíčka stěžovat, ale proti tomuhle taťkovi je ještě slabý odvar. A tak jsem měla argument PRO svatbu v květnu. Bylo to 1:1. Tehdy…

Teď se moje kamarádka rozvádí. Ten její úžasný manžel si našel milenku. V době, kdy ona lítala s jejich mladším chlapečkem po doktorech, věčně s ním ležela v nemocnici a starostí měla hromadu. Odešel z domu, dva měsíce své děti neviděl a teď se o ně s mou kamarádkou tahá po soudech. Takže svatba v květnu prohrává…

A aby toho nebylo málo, nedávno se rozvedli rodiče další mojí kamarádky. Byli spolu dvacettři let, vychovali dvě dcery, mají dva vnuky a on se odstěhoval k ženě, se kterou chodil už tři roky. Na jeho obranu musím říct, že jeho právoplatná manželka je despotická a panovačná semetrika a každý se diví, že od ní neutekl už dávno. Teď si žije spokojeně s milou a hodnou ženuškou a jejími dvě dětmi. Co se mi moc nelíbí, je to, že se kamarádčini rodiče brali v květnu.

Staré přísloví jsem si proto trošičku poopravila a tvrdím teď, že "svatba v máji, ženich v háji". Ale stejně, květen je tak překrásný a zamilovaný měsíc, že bych tu svatbu klidně riskla.
A jak s na to dívate vy? Vdávaly jste se v květnu? Nebo by vás k tomu naopak nikdo ani nedonutil?

PS: Jen tak na závěr, už víte, že se poslední květnový den bude ženit olympijský idol Aleš Valenta?  

       
   
20.05.2003 - Láska a vztahy - autor: elly

Komentáře:

 1. avatar
  [45] Lidka 1 [*]

  Nás učili ve škole v předmětu demografie, že svatba v květnu znamenala často neštěstí proto, že když žena hned otěhotněla tak o žních (kdy museli všichni makat) byla ve 3M a potratila... To už nám nehrozí, tak směle do toho!
  I když mě by to máma taky nedovolila .

  superkarma: 0 20.05.2008, 13:07:10
 2. avatar
  [44] Ťapina [*]

  Na pověry nevěřím, ale v květnu se vdávat nehodlám. Když je to tradice - i když kdo ví, jak to nakonec dopadne

  superkarma: 0 28.11.2003, 23:19:13
 3. [42] niagára [*]

  Já jsem se vdávala před dvěma lety 5.5. a do roka se nám narodil chlapeček. Nemyslím, že květen přináší smůlu, právě naopak. Je to nádherný měsíc, všechno kvete a nemusím se bát, že mi nasněží sníh.

  superkarma: 0 28.05.2003, 21:46:35
 4. avatar
  [33] Laila [*]

  Jak tu každej píše, rozvodovost je v ČR velká i přesto, že sňatků v květnu je miminum, takže tím měsícem to určitě nebude

  superkarma: 0 20.05.2003, 15:50:37
 5. avatar
  [32] zlato [*]

  Vdavala jsem se v kvetnu,po 18 letech rozvod.Myslim si ale,ze to nebylo tim,ze byla svatba prave v kvetnu.

  superkarma: 0 20.05.2003, 14:18:47
 6. avatar
  [24] medved [*]

  ja myslim, ze tahle povera je fajn ...delam proti radnici a svatebcani tady hlavne v lete hrozne ucpavaji ulici ...jedna varka se zene tam, draha pryc ...aspon v kvetnu je klid

  superkarma: 0 20.05.2003, 11:27:08
 7. avatar
  [22] Lucylle [*]

  Ted jsem cetla,ze nejvic manzelstvi se uzavira prave v mesici lasky-v kvetnu!Teda aspon tady,v Rakousku

  superkarma: 0 20.05.2003, 11:16:48
 8. avatar
  [21] Toniniella [*]

  Chacha! Já jsem se vdávala v srpnu, svatba byla pod širým nebem, nádhera, pak pršelo - prý štěstí, pak jsme bourali a naše svatební cesta byla pěšky přes pole domů. Hotová romantika! Do roka si našel jinou a po 13 letech mizerného manželství jsme se rozvedli. Obávám se, že by to v máji dopadlo stejně.

  superkarma: 0 20.05.2003, 11:01:48
 9. avatar
  [15] manki [*]

  loxia: přeji Ti, aby Vám oběma štěstí a láska hodně dlouho vydržely a vůbec všem, kteří se budou brát. My jsme se braly také v květnu a 14. jsme spolu byli 26 let a máme dvě děti. Měli jsme se brát 13. v pátek, ale kvůli svatebčanům z daleka, jsme museli vystrojit svatbu o den později (kvůli ubytování v hotelu, v pátek bylo vše obsazeno). Nepamatuji si, že by nám svatbu někdo rozmlouval, akorát babička podotkla - svatba v máji, do roka nevěsta na máry. Bylo nádherně, všechno kvetlo a i májový deštík nás pokropil, to prý nám prší štěstí... Rozvody jsou a je myslím jedno, v kterém měsíci se Ti dva berou. Měli jsme občas také neshody, asi jako v každém manželství jednou nastanou, ale překonali jsme je. Stejně se ale nejvíc pozná jak pevné manželství je, až když přijde opravdová krize, kdy se můžeme bez obav jeden o druhého opřít a podržet se. U nás nešlo jen o nějaké malicherné hádky, ale já jsem vážně onemocněla a byl tady manžel a děti, které mě podrželi a dodávali odvahu nad nemocí bojovat. Za nějaký čas jsem mu to mohla oplatit. Měli v práci smrtelnou nehodu, šlo o mladého šikovného chlapce, který zbytečně riskoval a i když u toho manžel nebyl, strašně moc si to bral k srdci a tak jednoho dne to nevydržel a zhroutil se. A byla jsem tady já, která mu mohla pomoci a podržet v tak těžké situaci. Snad jsme spolu už to nejtěžší, co nás v životě potkalo, překonali a doufám, že dál budeme žít v klidu a pohodě. Tím chci říct, že nezáleží na tom, v kterém měsíci se dva berou, ale jak pevné pouto mezi sebou mají, zda dokáží těžkou životní zkoušku překonat a nebo od toho utéct. Mějte se všichni fajn a ještě jednou přeji všem, kteří se budou brát všechno nej, nej, nej ...

  superkarma: 0 20.05.2003, 10:13:16
 10. avatar
  [14] Evča [*]

  všem nevěstám přeji hodně štěstí ať je to v květnu nebo ne. Pravdu má Ferdicek.

  superkarma: 0 20.05.2003, 09:52:00
 11. avatar
  [5] Laila [*]

  Já se teda budu vdávat příští rok, ale jinej měsíc než květen ani nechci. Vždyť je tak krásný a navíc jsme se dali zrovna dohromady, tak proč ne květen ??

  superkarma: 0 20.05.2003, 08:33:57
 12. avatar
  [2] Agátka [*]

  Já jsem se vdávala v březnu a vyslo krasne pocasi.Kamarádka se vdávala v květnu ma uz miminko a zatim jim to klape.

  superkarma: 0 20.05.2003, 07:18:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme