Ahoj všechny ženy na Ženě-in.

Dnešní téma mě docela zaujalo, protože zrovna řeším otazníky kolem svatby. Takže jsem zvědavá i na Vaše příspěvky.

My s přítelem žijeme „na psí knížku“ už přes čtyři roky. Rodiče nás do svatby nenutili a ani nenutí.

Možná jsme trošku staromódní, ale i my uvažujeme o svatbě. Přišlo nám to tak nějak jako logické vyústění našeho vztahu. Nejdříve byla ta počáteční zamilovanost, potom touha být co nejvíc spolu, tak jsme se k sobě nastěhovali.

Začátky byli krušné, hlavně proto, že každý z nás si v hlavě přinesl model fungování domácnosti z domácnosti rodičů a tyto domácnosti jsou ve fungování diametrálně odlišné. Já očekávala, že bude bez reptání mýt nádobí a on očekával, že ho bude utírat. (To je jen příklad těch vzájemných odlišností). Hlavně, že jsme si uvědomili, že si musíme vše vyříkat a pak jsme se dohodli na fungování NAŠÍ domácnosti tak, jak nám to vyhovovalo.

Takže teď umývám nádobí já a on ho utírá a s košem chodí ten, kdo si při vyhazování odpadků všimne, že už je koš plný. A od té doby je nám spolu líp a líp. Považujeme domov za ten pravý „domov“.

Nedávno mě na jedné svatbě zaujalo, jak pan farář vykládal o důležitosti toho, když někdo považuje domov za „domov“. Stejně tak my chceme vytvářet „domov“, kam se každý rád po perném dnu vrací. Ale to už jsem odbočila jinam.

Takže už přes čtyři roky takhle žijeme na psí knížku. A nyní jsme oba dospěli k názoru, že bysme mohli svatbu udělat. I když ne tu klasickou velkolepou, ale spíš takovou rodinou oslavu s obřadem. Svatba pro nás bude jen taková ta další logická etapa.

I když musím říct, že život „na psí knížku“ mi většinou nevadí, kromě toho, když musím neustále na úřadech a různých institucích vysvětlovat, proč něco vyřizuji za někoho „úplně cizího“.

Takže se už na tu svatbu těším jako na příležitost se sejít s rodinou (většinou přes rok na to není moc času) než jako na prostředek na „vlastnění někoho“.

ValerieM

P.S. Doufám, že i po svatbě nám bude spolu tak dobře jako před ní.


Milá ValerieM, je sympatické, že svatba je pro vás logickým pokračováním fungujícího vztahu. Zvládli jste bezvadně náraz s realitou, dělba práce je super! Přejeme, aby vydržela...

Žijete-li ve volném vztahu, jakou zkušenost máte s jednáním na úřadech? 

Měli jste potíže s volným partnerstvím při jednání s lékaři?

Nepostrádáte pocit bezpečí, když nejste ve volném partnerství chráněni manželskou smlouvou?

Reklama