Švandovo divadlo na Smíchově vstupuje do nové divadelní sezony s devíti novinkami. Nejprve se na repertoáru smíchovské scény objeví hra Karla Koppy v inscenaci režiséra a uměleckého šéfa Švandova divadla Doda Gombára, který si na pohybovou spolupráci přizval Václava Mušku, hudební složku zajistí Ondřej Brzobohatý, scény a kostýmy pocházejí z dílny Evy Jiřikovské. První uvedení titulu Eskalátor (Manifest outsidera) je plánováno na 22. zářijový večer 2012.

švandovo divadlo

O inscenaci

Brutální groteska o jedné smíchovské stanici metra, kde se věci i události začnou vymykat kontrole. Průsečíky outsiderů. Pohled. Gesto. Vztek. Úsměv. Nevyužité možnosti citových vzplanutí. Babylón jazyků a návyků. Osudové srážky těl, náhodná setkání i cílená míjení. V závratném tempu čekáme na konec světa. Exploze otřásá bodem průniku, Anděl se chvěje, budoucnost je nejistá, předkové vystupují z hlubin města, času i paměti.

Východiskem inscenace byl stejnojmenný text doposud neznámého autora Karla Koppy (informace o něm viz níže); jehož témata frustrace, skrytá agrese v náhodných kolemjdoucích a na první pohled nenápadných lidech nás oslovila a inspirovala natolik, že jsme se je rozhodli dále rozvíjet i skrze vlastní improvizaci.

Základním rámcem je příběh herce malých a ještě menších rolí Jaroslava Šmída. Ten se jednoho dne probudí s nutkavým pocitem, že právě tento den bude v jeho životě klíčový, že právě tento den se něco stane. Dnes se to rozhodne. A snad i proto vidí a slyší kolem sebe věci, kterých si dříve nevšímal.

Setkává se s úspěšným kolegou, jenž nechybí snad v žádném seriálu, musí potkat manželskou dvojici, která už roky žije v hádkách, bloudící nevěstu, cizinku i mladíka s batůžkem; na první pohled zcela běžní kolemjdoucí v metru. Podivnost kolemjdoucích i událostí však narůstá. A není úniku. Zřejmě ho jen dostihly jeho špatné sny. Ovšem běhání tentokrát nepomůže.

„S Eskalátorem to bylo tak“, vysvětluje režisér inscenace Dodo Gombár: „Na začátku byl posun už téměř jisté časové osy budoucí sezóny o pět týdnů. Nejdříve panika, potom otázky. Například: To se tu budeme nudit, chodit nečinně kolem sebe, a jakože se zlehounka zahřívat a rozbíhat? A moudrosti: Nejhorší divadlo je mlčící divadlo a po létu je sil ještě dost. Následné hledání, setkávání a rozpravy. A tak se tedy Outsideři 2012 – 2013 potkají v předehře Druhých houslí, ke které nás inspiroval tichý a skromný Karel K. A my podle jeho zápisků rozehrajeme ouverturu z hlubin země i času, velmi mnoho postav a málo herců se ,náhodou´ potká v bodě průniku. V prostoru na rozhraní se ve zběsilém tempu připravíme na konec světa… a začátek toho nového.“     

švandovo divadlo

Rozhovor s hercem Jaroslavem Šmídem

Jaké to je být na jevišti pod svým vlastním jménem , tedy tzv. „neschovaný“  se za postavu?
No, je to bezvadný! Nic nemusím předstírat a dělám a říkám, to co v mém soukromém životě. Ovšem, jestli to skousnou diváci, to uvidím až při reprízách.

Děj se odehrává převážně na stanici metra Anděl; začal si více pozorovat spolucestující / kolemjdoucí?
Samozřejmě, pozoruji, poslouchám a bavím se. Minulý týden jsem v tramvaji č. 12 slyšel následující dialog:

„Kdybys měl facebook debile, tak bys věděl, že zejtra máme voslavu, vole!“
„Facebook je voprus!“
„Hm, a tys seš zase kretén ty vole!“
Vtipné, ne?

švandovo divadlo

Proč by, dle Tvého názoru, měli diváci na Eskalátor přijít?
Protože uvidí herecký soubor zase v jiné podobě a navíc to představení bude pokaždé trochu jiné. Sám jsme zvědavý, kam se při reprízách dostaneme. Eskalátor zkouší Dodo Gombár (režisér) tak, aby zde byl prostor pro improvizaci a na tu se já moc těším. Tak věřím, že si toto představení najde svého diváka, který přijde vícekrát a pokaždé to bude pro něho nové!

ESKALÁTOR

  • Autor: Karel Koppa
  • Úprava a režie:   Dodo Gombár
  • Dramaturgie:   Martina Kinská
  • Scéna a kostýmy:   Eva Jiřikovská
  • Hudba:   Ondřej Brzobohatý
  • Pohybová spolupráce:  Václav Muška

Hrají:  
Klára Cibulková, Kristýna Frejová, Petra Hřebíčková, Martina Krátká, Réka Derzsi j.h., Patrik Děrgel, Robert Jašków, Tomáš Pavelka, Marek Pospíchal, Jaroslav Šmíd a Václav Muška j.h.

  • PRVNÍ UVEDENÍ 22. ZÁŘÍ 2012 NA VELKÉM SÁLE ŠVANDOVA DIVADLA.

Výzva divákům

Vážení diváci,

staňte se spolutvůrci naší inscenace!

Eskalátor (Manifest outsidera) je inscenace nazkoušená za pět týdnů. Jejímž východiskem je improvizace na dané téma. Vzniká jako předehra (ouvertura) právě započaté sezóny. Jedním z hlavních důvodů jejího vzniku je „eskalace“ potřeby vyjádřit se k naší vlastní současnosti a k sobě samým. Dojde-li k regulérní premiéře a stane-li se Eskalátor plnohodnotnou inscenací ŠD, záleží také na Vás.

 Po každém uvedení (repríze) Vás zveme k debatě přímo v sále; s herci a režisérem. Budeme vděčni za Vaše bezprostřední podněty a impulzy, za ochotu k přímé interakci. Stejně tak čekáme na Vaše reakce skrze náš facebookový profil www.facebook.com/svandovodivadlo.

Reklama